göğüs ve omuz art arda girilir mi?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve xxx_ tarafından 7 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. xxx_

xxx_ Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    şimdi normalde ben her zaman örneğin eğer pazartesi göğüs girdiysem ertesi gün dinleniyorum. geçen çarşamba göğüs-biceps yaptım ertesi gün evde olduğumdan "bugün de gideyim bari" dedim ve omuz-triceps yaptım. yalnız şunu farkettim ki göğüs girdiğim gün arka kol çok fazla yorulduğundan omuz için yapılan press hareketlerinde kaldırdığım ağırlıklar düşüyor. normalde 25 kiloluk dambıllar ile 8 tekrarı yardımsız çıkartırken o gün arka kol yorgun olduğu için ancak 20 kilo ile 8 tekrar çıkartabildim. benim merak ettiğim bu sadece ben de mi oluyor yani salondaki diğer adamlara baktığımda bir çok kişi göğüs girdiği günün ertesinde bir daha salona gelip omuz-arka kol çalışıyorlar. acaba göğüsün ertesi günü omuz-arka kol girmek normal midir yoksa bu iki bölgeyi arka arkaya çalışmamak mı gerekir?

ikinci bir sorum daha olacak şimdi benim en zayıf bölgem (hem görüntü hem de güç olarak) arka kol. üzerinde ne kadar dursam da bir türlü istediğim verimi alamıyorum. örneğin göğüs için yapılan press hareketleri ve omuz presslerde benden çok daha az kilolar ile çalışan adamlar arka kol için yapılan z bar alna indirme hareketinden benden daha ağır kilolar giriyorlar. ben mesela bara 20 kilo takıp ancak 8 tekrar çıkartırken diğer bütün bölgelerdeki hareketlerde (omuz-göğüs-sırt-biceps) benden çok daha az giren bir adam gelip 25 kilo takarak çalışıyor. hatta geçen omuzda 25 kilo ile press yaptığımı gören birinden alna indirme hareketei için yardım istediğimde şaşırıp "sen bunu çok rahat çıkartırsın" dedi ama işte çıkartamıyorum. ayrıca tricepste o pump etkisini de bir türlü yakalayamıyorum. örneğin alna indirmeyi tamamladığım zaman arka kolda hiçbir şişkinlik hissi olmuyor. yani kısaca şu arkak kolu hem güçlendirmek hem de hacim sağlamak için bir yol gösterenin yemin ederim kölesi olacağım o kadar sinir olmaya başladım...

2. cinsugunduz

cinsugunduz Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0

Merhaba kardeşim yazdıklarını okudum

Öncelikle şunları söylemek isterim;
    1- kombinelerin şu şekilde olsun: Göğüs-Biceps, Sırt-Kanat-Triceps, Omuz- Bacak
    2. olarak itiş yaptığın zaman triceps kasında çalışır örneğin göğüs günü ve omuz günü triceps çalışılmaz çünkü zaten omuz çalışırken tricepste çalışılır
    3.olarak kendini hiç bir zaman antrenörlere bırakma bireysel bir spordur bu spor
    4.olarak yaptığın antremanları örneğin;
    Pazartesi: Göğüs(itiş) - Önkol
    Salı: Dinlenme
    Çarşamba: Sırt-Kanat(çekiş) -Triceps
    Perşembe:Dinlenme
    Cuma:Omuz(itiş)-Bacak

Şeklinde yap bir itiş bir çekiş

5. olarak hiç bir zaman büyük adeleleri aynı ant.da çalışma bacaklarını istersen ayırabilirsin önem veriyorsan
    6. olarak arka kol olarak sırt ile çalış tekrar sayılarını 10-12 civarında tut biraz kendini toplasın

Son olarak;

İyi beslen, Hareketleri savurmadan hissederek yap ve iyi dinlen

Yardımcı olduysam ne mutlu bana :D:D

dmr bunu beğendi.
  3. dmr

dmr Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    -
    Yer:
    Ankara
    @cinsugunduz arkadaşın da dediği gibi yapar ve o gün tricepsi daha hafif kas grubuyla çalışırsan ve ilk hareketlerde sırt-kanatdan sonra bi 10 dk civarı dinlenip tricepsi az tekrar fazla ağırlık olarak girersen 3 setle fln sıkıntı olcağını sanmıyorum. Ama mesela ben dumbell bench press fln girerken girdiğim açıdan yapış şeklinden fln göğüsün yanında tricepsede iyi yük bindiriyorum zaten çalıştıktan sonra iki türlü yanma oluyor ama şuan tricepslerim biraz daha göğüse göre pasif olduğu için triceps daha çok yanıyo :D

4. StormBlast

StormBlast Üye

Beğenileri:
    1.087
    Ödül Puanları:
    103
    Yok öyle bir şey istediğin kas grubunu istediğin gibi çalışabilirsin . Squat yaptığın gün bench de yapabilirsin göğüs çalıştığın gün triceps de calısabilirsin bunlar tamamen sana kalmış . En iyi calısma sistemini deneyerek bulursun . Göğüs-biceps , Sırt-triceps , omuz-bacak diye bir kural yoktur programını istediğin gibi dizayn edebilirsin başarilar.

5. dmr

dmr Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    -
    Yer:
    Ankara
    Arkadaşım peki sence kasları istediğimiz sıraya göre çalıştırmamız fln bunlar gelişimde faktör değil midir? Mesela bi yerde iki büyük kas grubunu art arda çalıştırmayınız diye bir konu vardı, hani bunlarında belli bi niteliği var sanırım

6. StormBlast

StormBlast Üye

Beğenileri:
    1.087
    Ödül Puanları:
    103
    Tabiki belirli çalişma sistemleri var bunlardan biriside göğüs-biceps vs vs kombinasyonudur . Lakin bu sistem popüler olduğu için ki neden popüler olduğunu da anlayabilmiş değilim herkes bu sistemi kullaniyor . Oysa ki o kadar güzel calisma sistemleri var ki gercekten insan zaman kaybi yaşadiğini düşünüyor . Örneğin ; sergio oliva nın casey viator un reg park ın steeve reevesin mike mentzerin programlari gercekten başarili programlardir . Bu isimlerin programlarina bir göz atarsan ne dediğimi anlayacaksin

7. cinsugunduz

cinsugunduz Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    ben sana söyliyim kardeşim neden popüler olduğunu

Göğüs çalışırken aynı zamanda tricepste çalışırsın bu yüzden aynı zamanda triceps çalışırsan çok yorulur onun yerine biceps çalıştırırlar

ben sadece yardımcı olmak istedim yok öyle birşey gibi şeyler demene gerek yoktu

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 15:05 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 15:03 ----------

sen squat yaptığın gün bench çalışl göğüs yaptığın gün triceps çalış bakalım bu arkadaşın vücudu iki büyük adeleyi aynı gün çalışacak kadar iyi mi veya o kadar iyi besleniyor mu çok biliyorsan uzun bişeyler yazda okuyalım

ayrıca bende göğüs-önkol omuz-bacak sırt-arkakol kuralı diye bişey söylemedim

8. ParZ

ParZ Üye

Beğenileri:
    869
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Büyük kas gruplarını tek ve ağır girmeyi her zaman tercih etmişimdir .

9. cinsugunduz

cinsugunduz Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    aynen bu şekilde diyorum bende çünkü daha çabuk gelişiyor ve daha verimli oluyor

10. lakers44

lakers44 Üye

Beğenileri:
    148
    Ödül Puanları:
    53
    genelde buyuk kas gurubunun yanında bir başka buyuk kas grubunu ilave etmemek iyi fikir. ama bu ne yaptığınız , nasıl çalıştıgınız , ne hedefle çalıştığınız , nasıl beslendiğiniz vs vs ... bir suru soruyu beraberinde getirir. aslında programlarda genelde itme-çekme prensibi kullanılıyor. bazı prof.lar butun itici kasları aynı gun çalışıp diğer gunde vucudun çekici kaslarını çalıştırır. bunun sonucuda grupların çok iyi dinlenmesini sağlamaktır. bazıları ise bunları kesiştirerek çalıştırır kişisel tercihtir...

mesela kas gruplarına fazla yuklenmiyorsanız 2 ser hareket attıgımızı kabul edelim. bu durumda gogus- omuz- triceps beraber çalışılabilir

örnek olarak : bench press - inline bench press - lateral raise - rear lateral raise(yada front lateral olabilir) - pressdown - triceps cable press gibi ...

hareketleri 4 er set uyguladığınız takdirde gayet mantıklı güzel bir program. haftada 2 kere yapılabilir. ama bir bolgenize ciddi yukleniyorsanız ve bolgeyi 4-5 hareket girerek tamamlıyorsanız mesela : bench press - incline b.press - flat d.fly - c.cross (alttan tutuş) gibi bir gogus programı seyrediyorsanız ve iyi kilolarla uygulayıp ortalama 20-25 setlik bir gogus rutini oluşuyorsa, bırakın arkasından biceps çalışmayı mide bile yapmayın derim. mide çalışmasını 5 saat sonra aksam bile uygulaya bilirsiniz cunku.

tabi gogusten sonra omuz ve triceps girmenin avantajı sudur : omuz ve triceps ısınmıstır sakatlık riski dusuktur. ama gogus presslerde omuz ve tricepsler ciddi çalıştığı için bu bolgelerde herzaman kullandığınız iyi kiloları kullanamazsınız. ama bence bu bir kayıp değildir. çünkü önceden yorma metodu denen bir antrenman tekniği var biliyorsunuz. ve bu sistem buna iyi bir örnektir.tricepste kullandıgınız kilo 50 den 40 a dustu diye uzulmeyin zira o yasadıgınız 10 kg lik dusus zaten bench presslerde fzlasıyla karsılanmıstır. ben bu sistemle çalışmanın verimli oldugu kanısındayım. aynı mantıkla sırttan sonrada biceps giriyorum. gayet mantıklı bir yaklaşım.

11. colkurduu

colkurduu Üye

Beğenileri:
    136
    Ödül Puanları:
    53
    gögüs calsıırken kısmen de olsa omuzlara vuruyor özellıkle pres hareketlerınde gögüs sonrasına girlerin omuzda fazla verım alınmaz görsümdeyim eğee hareketerl doğru secılmezse

12. lakers44

lakers44 Üye

Beğenileri:
    148
    Ödül Puanları:
    53
    yukarıda yazılanları ya doğru okumamışsınız yada anlamamışsınız. dikkat ettiyseniz gögüs presslerden sonra omuza press yok. yana ve arkaya lateral var sadece. çünkü bench press ve incline bench press egzersizlerinde ön omuzlar yeterince baskıya maruz kalmıştır...

13. colkurduu

colkurduu Üye

Beğenileri:
    136
    Ödül Puanları:
    53
    iyide sana hitaben bişsey yazmdım pullover ben senın yazdına cevapda vermedım xxx in sorduğu sorya cevap verdım sen daha diakktlı okusaydın iyi olurdu

14. lakers44

lakers44 Üye

Beğenileri:
    148
    Ödül Puanları:
    53
    alıntıyla cevaplasaydınız arkadaşın mesajını daha net anlardım. benim iletimin tam altına yazınca bana söylediniz sandım. kusura bakmayın

15. DEXONİA

DEXONİA Üye

Beğenileri:
    746
    Ödül Puanları:
    103
    Ben bu hafta bayram olup salon tek gün açık olduğundan tüm bölgeler bir haftaya sığsın diye göğüs omuz beraber girdim ilk kez baya verimliydi.Göğüsten sonra omuz pressde ağırlık düştü ama lateral arka omuzda falan aynı kiloyla çalıştım denenebilir bence.

Sayfayı Paylaş