Göğüs problemi

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve MesutG tarafından 21 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. MesutG

MesutG Üye

Beğenileri:
    188
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kocaeli
    Merhabalar 16 yasındayım 7 aydır bu işle ugrasıyorum , Göğüs hariç tüm bölgelerde istedigim gelişmeyi katediyorum , takviye ürün kullanamıyorum maddi durumlardan dolayı. Üst göğüsümü bir türlü cıkartamıyorum diger bölgelerime göre daha basit duruyor Haftalık calısma programım 3 gun uzerıne kurulu ve 2 tekrar 1 Gün : Göğüs kanat 2. gün Omuz sırt miğde 3
    . gün ön kol arka kol bacak calsııyorum Gelelim göğüs calısırken yaptıgım harekerlere sizlerle programımdaki göğüs hareketlerini paylasıcam eksiklerimi ve düzeltmem gerekenleri söylerseniz memnun olurum
    * Bench Press : 12 - 10 - 10 -8
    * Bench press Alt Göğüs: 12 - 10 - 10 -8
    * Üst Bench Press :12 - 10 - 10 -8
    *Dumbell Yana Açış: 12 - 10 - 10 -8
    *Dumbell yana Açış (üst bench) : 12 - 10 - 10 -8

Salonumuzda butterfly aleti olmadıgı için onu cable da yapmaya calısıyorum ve birde z barla benchi hafif egik yapıp 4 set calısıyorum .

2. cengoo

cengoo Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    Bu kadar hareket girip birde 12 tekrarlı setler yapmayı sana bir hoca mı önerdi, kendin mi oluşturdun bu programı. Zira yağ yakma amacında değilseniz yanlış bir program, bu programla çok zor hacim kazanırsınız.

2 ay şu programı deneyin, yardımcı olacaktır ;

Bench Press 4x8 (Max 8 tekrar çıkarabileceğiniz bir ağırlık, ve ağırlıkları düşürerek gitmeyin, son setlerde haliniz kalmıyorsa daha hafif bir ağırlık deneyin.)
    D.Fly 4x8
    Inc. Bench Press 4x8
    Dips 4xFailure (Max kaç tekrar çıkarabiliyorsanız setiniz o tekrarda olacak. 20'ye yaklaşmaya çalışın.)

3. batuhanaziz

batuhanaziz Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    ilk olarak eksik bölgene yüklen mesela antremana bench press yerine üst göğüs bench pressle basla

4. MesutG

MesutG Üye

Beğenileri:
    188
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kocaeli
    hocam soyledı 7 aydır bu programla calısıyorum , sebebi kasların sıkılasmasını saglayıp ılerde sarkmasını onlemek aralardaki 10 lar da aynı agırlıkları basıyoruz misal ben bench press te ilk set 40 kg ile 12 daha sonra 60 kg ile 2 kez 10 ve son olarak 80 kg ile 8 yapıyordum.
    Programını denicem umarım faydasını görürüm birde dips demişsiniz acaba dips in göğüse yararı olur mu ve nasıl yapmam gerekıyor ?

Son düzenleme: 21 Temmuz 2011
  5. cengoo

cengoo Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    7 aydır sana Dips vermediyse hocan, hocadan çok forumu takip etmen daha yararına olacaktır zira hocanın pek bilgili olduğunu zannetmiyorum. Yada dips istasyonu yoktur belki, sınırlı bir salonda çalışıyorsan, hemen günahına girmeyeyim adamın.

Bu videoda nasıl yapılacağını görebilirsin ;

https://www.youtube.com/watch?v=T9aWfBptNL0&feature=related

6. MesutG

MesutG Üye

Beğenileri:
    188
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kocaeli
    İlk aylar dipsi omuz calısırken yaptırıyordu daha sonra yapmamamı soyledi birde bu 3 hareket bana yeterli olacak mı ? yoksa eklemem gerekenler varmı ? mesela pullover , pulldown , İcl. dumbell fly ?

7. CranTz

CranTz Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ordu
    3 tane göğüs press yapıyorsun hepside 4 set ve hepsi piramit . Piramit zaten ağırlık artırmak için kullanılan bişey 4. sette zaten kolların hat safhada yorulacaktır ki , 2. hareketten benım kilolarım düşmeye başlıyor (normal performansıma göre ) sen 3. yü yapıyorsun birde ve 3.sü ÜST GÖĞÜS press . yeterli kilolara çıkamadığını ve son hareket olarak arka planda kaldığını düşünüyorum .

Alt göğüs press i kaldırmanı öneririm ben çünkü bench press zaten alt göğüse yetecek kadar etki ediyor. + olarak programından 2 tane Fly yerine 1 tane dumbell press eklemeni öneririm.

8. cengoo

cengoo Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    Dips omuz hareketi değildir.

Söylediğim 4 hareketi hakkıyla yaparsan zaten göğüsler doyuma ulaşacaktır, şimdilik fazlasına gerek yok. Sabırlı olman lazım, zamanla hareketleri değiştireceksin zaten. Yeterli görmezsen 5. hareket olarak Pullover yapabilirsin, benim geçen ayki programım sana verdiğim program+Pullover'dı.

2 ay sonra şu programa geçmeni öneririm ;

Dumbell Bench Press
    Inchline Fly
    Inchline Bench Press
    Dumbell Fly
    Inchline Dumbell Press
    Cable Crossover, yoksa Dips.

9. MesutG

MesutG Üye

Beğenileri:
    188
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kocaeli
    Suan uygulayacagım programa Cable Crossoverıda eklesem sorun olur mu ? Çünkü bu zaman kadar hep 6 7 hareket yaptım bu program eksik gelecekmıs gıbı hıssediyorum :)

10. Desperate81

Desperate81 Yeni Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    program yanlıs 4 hareket olsun bir press bir acıs..ust gogus eksikse ilk hareket ust gogus olsun barbell ya da dumbell farketmez

11. MesutG

MesutG Üye

Beğenileri:
    188
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kocaeli
    Tavsiyelerinize uymaya calışcam umarım işe yarar

12. Keops

Keops Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Hacim istiyorsan piramid oneririm ama yazın sıcaklarda yapılmaz ben kışın 3 ay falan yaptım feci şekilde faydasını gordum

13. MesutG

MesutG Üye

Beğenileri:
    188
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kocaeli
    valla başladıgımdan beri aynı programda çalısıyorum, biraz degişiklik yapıcam tavsiyeler dogrultusunda umarım faydasını görürüm

14. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    Sana bir program yazmamız için hem konuya vakıf olmamız hem de senin performansını,vücut yapını ve gelişimini görmemiz gerek. Forumdaki hocalarımızın yazdıklarını dikkate almanı tavsiye ediyorum.

Ama naçizane...

Üst göğüs eksik demişssin fakat hacim için en önemli egzersiz tipi olan presin üst göğüs varyasyonunu 3. sıraya koymuşsun. Bence taze gücün varken, kaldırabileceğin en ağır kiloyu üst göğüs için kullan.

Bence hem dumbell fly hem incline fly yerine sadece incline fly yapman yeterli olur.

Programına bir üst göğüs hareketi daha ekleyebilirsin. Bunlar peck deck (butterfly) ya da cable crossover (üst göğüs için olan varyasyonu) olabilir. Tabi dambell flyı programdan çıkarmak kaydıyla.. Çünkü zaten bu programında 5 hareket var. 6. sı fazla olur.

''Cable Crossover yapayım mı?'' diye sormuşsun. Bu hareket çekiş açılarına göre göğsün farklı kısımlarını daha çok çalıştırır. Daha çok üst göğüs çalıştırmak istiyorsan alttan gelen kabloyu yukarı doğru kaldırarak üstte birleştirebilirsin. Ya da üstten gelen kabloyu başının üstüne doğru çekerek çalıştırırsın.

Bir de dipsten bahsedilmiş. Eğer dik inip kalkarsan daha çok tricepse vurur. Fakat başını öne doğru uzatır, ayakalarını arkaya doğru verirsen bu sefer daha çok alt göğse vurur. Ama bence bu hareket üst göğüs için değil. Fakat inanılmaz derecede alt göğüs çalıştırıyor (ben yapınca böyle hissediyorum).

''Hocalarımızı dikkate al, naçizane'' gibi şeyler söyledim ama neredeyse 1 sayfa yazı yazdım. Ben de bir tezatlık hissettim yazının sonunda fakat bu kadar yazmışım artık, geri mi sileyim? :)

Son düzenleme: 24 Temmuz 2011
  15. MesutG

MesutG Üye

Beğenileri:
    188
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kocaeli
    Forumda ki herkes gibi sende fazla hareket yapma diyorsun ama hocamda fazla hareket yap uzun çalış dıyor ıkı arada bi derede kaldım ne yapacagımı şaşırdım :(

16. torifonta

torifonta Üye

Beğenileri:
    305
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    eğer ilaç kullanmıyorsan iyi, geniş , estetik bir göğüs kafesi ve kası için dumbell ve barbell pullover , dips , bench press , dumbell pres , dumbell fly , buttterfly, cable crossover fly , kısacası tüm hareketler yapılmalı , tekrar sayıları her hareket için iyi ayarlanmalı , ben bunların yapıpta işte göğsüm yeterince geniş değil , işte iç tarafları şişmedi , göğüs kafesim estetik olmadı , üst göğüs sönük kaldı gibi şikayet edenleri duymadım

17. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Bir program 7 ay boyunca uygulanmaz. Vücudunuz artık bu programı yalayıp yutmuş ve nerdeyse hiç karşılık vermiyordur.
    Bolca press girmek demek göğsünüzün eksiğini kapatacak demek değildir. Bir bölgeyi haddinden fazla çalıştırarak sürantrene edebilirsiniz.
    Size uygun olacak hareketleri önerebilmemiz için de göğsünüzü görebilmemiz gerekir.
    Henüz gelişim çağında olduğunuzdan dolayı da bench press gibi hareketleri yapmanız doğru olmaz.
    Flexor hocamızın gelişme çağında vücut geliştirme yapanlar için verdiği programa bakabilirsiniz.

Sayfayı Paylaş