göğüs kemiği ağrısı

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Kakihara tarafından 8 Ocak 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. Kakihara

Kakihara Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Benim sternum dediğimiz yer 2-3 aydır iman tahtası kemiğim ağrıyor. Aslında akut olarak başlamadı bu ağrı.Şimdi iki elimi birbirine bastırınca güç ğöğüse gittiğii için ağrı oluyor.Hapşırırkende hafiften ağrıyor.Bunun için bench press Shoulder press yapmıyorum squat ve biceps çalışmaklayetiniyorum.Ve arada mekik çekiyorum. Bu ağrı ne zaman geçer acaba?Ortopediste gidicem de onunda yapacağı pek bişey yok gerçi.Kaldırma felan diyicek ama ben göğsümü zorlucak hareketleri yapmıyorum zaten.Diğer hareketleri yapıyorum.Bu durum nasıl düzelir?Yada düzelirmi.Tşk

2. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    aslında akut başlamadı dediniz..

özellikle kollestrol seviyenizi ölçtürmenizde fayda görüyorum. yağlı bir yapıya sahipsiniz. bu ağrılarınız antrenman sonucu oluşuyor kanaatindeyim. kroner arterlerinizde yağlanmaya bağıl oluşan bir tıkanıklık söz konusu olabilir. 2-3 aylık süreçte kas ve kemik yapısı sağlığa kavuşur. bu durumda kalbinize yeteri kadar oksijen gitmediği kanaatindeyim. her insanda olabilir sadece antrenman aşamasında oluşur b.g. için değil düz koşudada olabilir. anlayamadığın sizin gibi genç birinde olması bende şaşkınlık uyandırdı.

Son düzenleme: 8 Ocak 2009
  3. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Merhaba,
    Bende de aynı sorun var, sizin ki hala devam ediyormu? Merak ettim. Ben 2 yıl aralıksız body çalıştım sonra bıraktım daha sonra evde mümkün olduğunca çalışıyorum, şınav, mekik, dambıl falan oldukça iyi gidiyordu ancak birden bu sevimsiz olay başladı... Göğüs kemiği ile ilgili olduğunu anladım ve şınavı bıraktım şimdi iyi ancak dambıl da çalışsam hafiften ağrı oluşuyor sonra geçiyor ama insan yine de ne oluyor diye merak ediyor...

Siz ne durumdasınız merak ettim...

4. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Benim de gögsümüne bastırdığım zamn bir ağrı oluyor. Bu ağrı derin nefes aldığım zaman da oluyor. Anladığım kadarıyla ağır antremandan sonra oluyor. Sizin probleminizle aynı mı bilmiyorum. Ama arada bir göğsüme bastırarak ağrının olup olmadığını yokluyorum. Gerçekten insanın huzurunu kaçırıyor. Bende bir rutini yok bu rahatsızlığın. Bazen beni bezdiriyor; bazen de tüm aktivitelerime rağmen ağrımıyor, rahatsızlık vermiyor....

5. casparov2

casparov2 Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    body de şu an 3 aydır aralıksız çalışıyordum aynen benimde aşağıdaki fotoda yer alan manibrum of sternum yazan bölge ağrıyor. bastırınca ağrıyor iki elimi birbirine doğru bastırınca ağrıyor sizce ara vermelimiyim ciddi bi sorun olurmu yoksa devam etmelimiyim yardımlarınızı bekliyorum.

Ekli Dosyalar:

6. ataduyan

ataduyan Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    benimde costochondral junctions ağrıyor.geçen gün kalktım sol göğsüm çok ağrıyodu kramp gibi ondan sora azaldı halende derin nefes alınca ağrıyo onun dışında bastırınca ağrı yok derin nefes alınca sanki o kemik ciğerime batıyor.kalp ağrısı gibide geliyo kalp büyümesi olmasından korkuyorum sizin düşünceleriniz nelerdir acaba orayı üşütmüş olabilirmiyim?

7. lord___707

lord___707 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Bendede 25 gündür var tam azaldı derken ters bir hareket yaptım gene azdı(ters hareketten kastım antreman değil bidon kaldırırken oldu :)). yanlız şunu söylemeliyim ki anteremanlara ara vermemiz şart . hafifte olsa antreman yapsak ağrı artmasa bile geçmiyorda . bu yüzden geçene kadar istirahat.

8. pastnova

pastnova Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Arkadaşlar ağrıyan yeriniz aslında o bölgedeki kaslarınız..Evet antermana ara vermeniz şart.Bende aynı durumdan müzdaribim şuanda ara verdim..

9. casparov2

casparov2 Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    bende 1 ay 1 hafta ağrı vardı sternumda 1 haftadır antremanlara başladım.şu ana kadar Allah'a şükür bi ağrı felan olmadı. ama bi tıkırdama felan oluyor.şu an göğüste hafif çalışıyorum. artık alıştırcaz vucudu böyle hafife sonradan artırırız antreman şiddetini.

10. lord___707

lord___707 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    thums:

kas ve liflerdeki zedelenmeler kemik dokusunu sardıklarından dolayı kemiklerde bir ağrı varmış hissi verebilir. eğer kemiğe bir darbe almamışsak bilmeliyiz ki bu ağrı ya lif kopması zedelenmesi yada bir kas sorunundan meydana geliyordur.

geçmiş olsun

11. pastnova

pastnova Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Dayanamayıp idmanlara başladığınız dönemde =) göğüs idmanlarından sonra o bölgeye buzlu masaj uygulayın.

Tüm sakat bodycilere acil şifalar diliyorum :)

12. ataduyan

ataduyan Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    ne yalan söyliyim pek öyle kas ağrısı gibi değil üstelik çalışmamdan 2 gün sonra ortaya çıktı ve kramp şeklinde girdi en başta.üstelik derin nefes almamla ağrı acı oluyo çok değil ama insan merak ediyo nedenini neden sol tarafta oldu sağda olmadı bide bu var.nese bekliyoz bakalım geçmezse yapcaz bişeler.burdan herkese geçmiş olsun diyorum.:)

13. hallowed

hallowed Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    28
    ben aylardır spor yapmıyorum ama bu ağrı yaklaşıl 3 haftadır sol göğüs vb bölgelerde var. cidden korkuyorum kalpmi acaba diye

14. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    2009 yilinda acilmis bir konuyu hortlatmissin:)Demekki forumda arastiriyorsun en azindan bu güzel:)Madem hortlamis bende bisiy yaziyim,
    Arkadaslar bu gögüs kafesinde ne bilim iman tahtasi denilen yerdeki agrilarinizin sebebi Benc yaparken bar i normalden hizli gögüs kafesine carptiriyor olabilirmisiniz?acisi sonradan cikar ve epeybi gecmez bu agri,ve hic farkedemezsiniz.Ben yasadimda:):):)neden diye düsünürken bu cikti ortaya:):)tabii bu cok önceleriydi:)

hallowed bunu beğendi.
  15. hallowed

hallowed Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    28
    hocam 3 ay sonramı çıktı ağrısı ya

16. jamesjay

jamesjay Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Ben de hortlatayim hadi konuyu. Yaklasik 2 sene kadar once, 3-4 sene kadar ugrastigim body buildingi bazi sebeplerden oturu birakmak durumunda kaldim. Bu sure zarfinda da evde ufak tefek dumbell hareketleri sinav mekik vb cesitli kas gruplarina yonelik calistim. Daha sonra evde gogus calisirken gogus kemiklerimin agridigini hissetmeye basladim. Birkac aydir agirlik kaldirmayip sadece her gun tempolu yuruyusler yapiyorum. Ancak agri gecmedi. Durdugum yerde agrimiyorlar. Ani donuslerde, saga sola egilmelerde, gogus kaslarimi siktigimda filan gogus kemiklerim hala agriyor. Denildigi gibi kaslarda mi yoksa kemiklerde mi agri acaba? Bir yerlerime mi zarar verdim veya iltihaplandi mi diye dusunuyorum.

Not: Her ihtimale karsi belirteyim; iman tahtamin ortasinda belki 10 senedir egzama var. Periyodik olarak -ozellikle yazlari gogus killarimi kesmemissem- ortaya cikip ara ara kendi kendine veya kullandigim ilac ile kayboluyor. O yuzden ben de inat edip cildiyeye gorunmedim. Ancak bu agri olayi yeni ve onunla ilgisi oldugunu dusunmuyorum.

Son düzenleme: 1 Mart 2017
  17. nokta.atışı

nokta.atışı Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Şifacınız geldi demek isterdim fakat maalesef o kadar idd,alı olamıyorum,şimdilik kendimde yüzde 30-40 iyileşme sağlayabildim. En azından yaşadığınız bu sıkıntının tanısını koymada yardımcı olacağımı sanıyorum.Ben de 1.5 senedir bu ağrıyla mücadele ediyorum,hatta bodyforum hesabımı sırf bunun için hesap açtım.
    Öncelikle yaşadığınız bu hastalıkla ilgili kendinize teşhis koymadan önce kesinlikle göğüs hastalıklarına ve kardiyolojiye görünüp,sıkıntının akciğer ve kalpten kaynaklanmadığından emin olmak gerek.Çünkü göğüs ağrısı ihmal etmeye gelmeyecek kadar önemli olabiliyor.Oralardan temiz bir şekilde çıktıktan sonra bahsedeğim bu hastalıkla ilgili yaşadığınız belirtiler uyuyorsa,buna göre bir tedavi süreci belirlemeniz gerekecek.Hakkında internette de pek fazla bilgi bulunmayan bu göğüs duvarı ağrısı ile ilgili hem yurtdışında hem de Türkiye'de yaptığım araştırmalardan anlaşılır bir özet sunacağım: (yalnız ne havaya girdim aq)
    Hastalığın adı '' Tietze Sendromu - Kostokondrit'' Genellikle göğsün üst kısmındaki birbirine bağlı kaburga eklemlerinde iltihaplanma.
    Belirtileri de şöyle:
    - Göğüs kafesinde, özellikle ön tarafında ağrı.
    - Hafif şişlik ve elinizde bastırdığınızda ağrı hissi. (herkes bastırdığında ağrı hissetmeyebilir,doğru noktayı bulmak çok kolay olmuyor ya da bu sıkıntıyı ileri seviye yaşamıyor olabilirsiniz)
    ''Buradan sonrakiler benim en çok yaşadığım belirtileri'
    - Ağrının hapşuruk ya da öksürük ile şiddetlenmesi.
    - Göğsü sıkıştırma,itme,ya da vücudu belden döndürme gibi hareketlerde ağrı hissetme
    - Soğuğa,rüzgara maruz kalındığında ya da uzun süre aynı pozisyonda durulduğunda ağrı oluşması
    - Güç gerektiren aktivitelerde ağrının şiddetlenmesi
    Bu hastalık sebepsiz bir şekilde de ortaya çıkabilen bir hastalık deniyor fakat genellikle ağır işlerde çalışan ya da ağır sportif faaliyetlerde bulunan kişilerde görülüyor.
    Benim hastalığım da bench press ve fly hareketlerindeki aşırı yüklenmeye bağlı olarak başlamıştı,buradaki birçok kişinin de aynı şekilde olduğuna eminim.
    Tedavisi için ilk etapta söylenen kesinlikle iyileşme olana kadar dinlenme,aktivitelerden uzak durma ve zamanla bu belirtilerin kaybolacağı şeklinde.Fakat bu ağrı dinlenmenize rağmen 3-4 ay geçmiyorsa,kronik hale gelmiş olması işin can sıkıcı kısmı.
    Denediğim bir sürü tedavi metodunda istirahat benim de ilk sıramdaydı.Dönem dönem bütünüyle dinlenme,dönem dönem göğüs çalışmalarından uzak durup diğer bölgeleri çalıştırma şeklinde oldu.
    Bu istirahatler ve uyguladığım diğer yöntemler sonucu ağrım kısmen azalsa da hiç yokolmadı. İlaç olarak steroid içermeyen iltihap önleyici ilaçlar tavsiye ediliyor.Doktorum bunlardan ''Brufen ya da Naprosyn'' kullanmamı söyledi fakat onlardan da fayda görmedim. Fakat yine bizim gibi böğrü ağrıyan Amerikalı bir genç bu antienflamatuar ilaçlardan fayda gördüğünü ve iyileştiğini söylemişti. (online sitelerden bu hastalığı yaşayan kişilerle konuşup bilgi alıyordum.) O kişi, ağrıları henüz hafif şiddetteyken ilk haftalarında bu ilaçları kullandığı için yararını gördüğünü düşünüyorum.
    Hastalık için hastanede gideceğiniz bölüm kesinlikle fizik tedavi ya da spor hekimliği poliklinikleri olmalı.Bana bu hastalığı tedavi edeceğini iddia eden bir iki spor hekimi kişi oldu.Nasıl tedaviler uygulayacaklarını sorduğumda; uzun süreli fizik tedavi,solunum egzersizleri ve (para verip gitmem için gizlediği) bazı özel tedaviler uyguladıklarını söylediler.Açıkçası bir çoğunu kendim de denedim ve mucizevi etkilerini olduğunu düşünmediğim için,e biraz da fakir olduğum için bu hekim arkadaşlara gitmedim.
    Son olarak uygulayıp kısmen sonuç aldığım ya da hiçbir sonuç alamadığım birçok yöntem oldu. Bunları merak edenler olursa instagram hesabım: engaygn buradan bana ulaşıp soru veya önerilerini paylaşabilirsiniz,memnun olurum.Malum henüz iyileşemedim ve araştırmaya devam ediyorum.Zaten bu gidişle iyileşmek yerine doktor olacağım sanırım...
    Daha sonra talep oluşursa buradan da anlatmaya devam ederım. Allah hepinize şifa versin.

18. jamesjay

jamesjay Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Selamlar Engin kardeşim. Instagram takipçisi mi kasmaya geldin sen? :) Şaka bir yana hoşgeldin ve verdiğin bilgiler için teşekkürler. (Samimi konuşmalarına dayanarak ben de öyle karşılık vermek istiyorum) 2014'ten beri dönemsel olarak ekstrasistoller yaşıyorum. Reflü ve bu durumun birleşimi bende panik bozukluğa kadar gitti. Dolayısıyla kardiyolojik testler dahil check-up'tan da geçtim. Tehlike oluşturmayan kapakçık bombeleşmesi dışında herhangi bir bulguya rastlanmadı. Bahsettiğim gibi benim ağrılar direk kemikte ve bunu zaten bölgesel olarak da ayırt edebiliyorum. Vücut geliştirmeye yoğun olarak vakit ayırdığım dönemlerde -özellikle dips hareketiyle- de hissediyordum. Yani harekete bağlı bendeki göğüs kemiği ağrıları belli ki. Ve yine belli ki her ne ise kronikleşmiş durumda zira birkaç aydır hiç çalışmamama rağmen ara ara azıyor ağrılar. Bilgi paylaştıkça güzel olduğu için, saklamamanı dileriz kendine. Yolu yöntemi var ise paylaş bizimle lütfen.

19. nokta.atışı

nokta.atışı Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Selam geçmiş olsun. Öncelikle bir erkek olarak instagram takipçisi kasmak için kaslı adamların bulunduğu bu platform son tercihim olurdu sanırım. :) Daha çok burada üyeliği bulunmayan ve mevzuya dahil olmak isteyen kişiler için yazmıştım hesabımı. Gel gelelim ağrılara; tietze'de ağrı vücut gerildiğinde ya da büküldüğünde kaburgaların hareketiyle kendisini hissettiriyor. Dips benim de fitness'ta ağrıyı en çok hissettiğim hareketti.Göğsü doğrudan etkileyen tüm hareketlerden uzak durmak gerekiyor.Çivi çiviyi söker gibi gaza gelip bunun üstüne gitmeye kalkan arkadaşlar olursa benim gibi patates olur,onu da söyleyelim.
    Ağrıları azaltma işine gelince,sıcak kompresin başarılı olduğunu söyleyebilirim. Bu mavi buz torbalarından alabilirsin,onlar aynı zamanda sıcak da kullanılıyor. Isıtıp göğsünde 15-20 dk tutman fayda sağlar.
    Egzersiz olarak linkini yollayacağım hanım ablanın hareketlerini öneriyorum,rahatlatıcı etkisi var. Gerilmelerde ağrısını biraz hissedeceksin fakat düzenli yaptıkça hafifliyor.

Krem olarak da antienflamatuar (iltihap giderici) olan Dolven Jel'i öneriyorum. Gün içersinde 3-4 kez kullabilirsin,fiyatı da makul.

20. jamesjay

jamesjay Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Instagram mevzusunda %1 bile ciddi değildim kardeşim :) Bilgi ve videolar için teşekkürler. Deneyeceğim, özellikle de şu jeli alayım önce.

Sayfayı Paylaş