Futbol dünyasında neler oluyor

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve 2shae tarafından 16 Kasım 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. 2shae

2shae Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Artık nedense hergün bir ölüm haberi alınıyor futbolda önce Enke'nin intiharı şimdi de De Nigris'in tüm ihtarlara rağmen futbol oynamaya devam edip kalbine yenik düşmesi insanı bolca düşündürüyor. Yaşlısı genci fakiri zengini spocusu ölüm bir yerden geliyor. Sizin de bu konudaki düşüncelerinizi merak ettiğim için açtım bu konuyu

2. İnteqral

İnteqral Yeni Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    "Ölüm değişmiyor.Firak,bekaya kalbolup başkalaşmıyor.Acz-i beşeri,fakr-ı insani değişmiyor,ziyadeleşiyor.Beşer yolculuğu kesilmiyor,sürat peyda ediyor."

3. 2shae

2shae Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    hmm ben bu tarz bir konu olmasını istemiyorum açıkçası fikirlerinizi merak ediyorum bu tarz alıntılar yapmanızı değil

4. İnteqral

İnteqral Yeni Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Oda benim fikrim zaten.Ama açalım istersen;Ölüm değişmiyor.İnsanlık sürekli gelişsede ölüm değişmiyor.Çağ gelişse,tıp gelişse,İnsanlığın zeka seviyesi değişse yani kısacası insan kendini ileri gidiyor gibi görsede mutlak acizdir.İstediğini yapsın dünyanın en zeki insanı olsun en güçlü insanı olsun bir anda felç olabilir.Elini kaldıracak kudreti bulamaz.Önemli olan ölüp ölmediğimiz değil,bu kaçınılmaz sonu nasıl keyifli bir hale getirmeye çalışabiliriz sorusudur.Ama böyle bir forumda böyle bir konuyu tartışmakta belki yanlış olabilir.

Son düzenleme: 16 Kasım 2009
  5. coder

coder Üye

Beğenileri:
    138
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yazılımcı
    Yer:
    istanbul
    Asıl böyle bir forumda bu konuyu tartışmak gerekiyor. Sonuçta vücut geliştirme sporuyla uğraşanların büyük bölümüde sanırım sağlıklı bir yaşam için yapıyorlar. En azından durum bende böyle. 50'li 60'lı yaşlarıma gelince bişey olmazda sağ kalırsak daha genç göstermek akranlarıma göre fiziksel aktivitelerde daha başarılı olmak istiyorum. Dağcılık, trekking falan hep dediğim yaşlarda yapmak istediğim sporlar olacak. Sporcuların bu genç yaşlarda olan ölümü benide endişeye sevk ediyor. Bu ölümleri Allah istedi öldü diye bir kadeci anlayışla açıklayamayız. Şüphesiz De Nigris'in ölümünde Gaziantepli doktor kalp ritminde sorun olduğunu futbol oynamasını tehlikeli olduğunu söylemişler. Adam dinlememiş. Buna kader diyemeyiz. Sporcular bu ani ölümlerini bence forumda tartışmalıyız. Sağlık kurunmları tarafından yapılcak bazı testler varsa onları yaptırmalıyız. Ona göre önlemimizi alırız. Hiç bir şey insan sağlığından önemli değil

6. 2shae

2shae Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    sen çok dine kaçıyorsun ben dinen değil sporla alakalı olarak bu konuyu tartışmak istiyorum sonuçta sporculardan bahsediyoruz burada, bilmem anlatabildim mi

7. İnteqral

İnteqral Yeni Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    ortamı germeye gerek yok "Yaşlısı genci fakiri zengini,spocusu ölüm bir yerden geliyor. Sizin de bu konudaki düşüncelerinizi merak ettiğim için açtım bu konuyu" sorusu genel bir soru.Gördüğün gibi zengin fakir sporcu demişsin.Bende genelden bahsettim bu kadar basit.Hem burada din bahsedilmez diye birşey yok.Üstelik burası konu dışı bölüm spor dışı şeylerden de bahsedilir.Gelelim sporcu ölümlerine.Kendin demişsin Enke nin intiharı diye adı üstünde intihar.Yani sağlıkla alakası yok.O yüzden yazının giriş ve sonuç bölümü,bir birinden alakasız konular.Gelelim sağlık yüzünden ölümlere;onlar ihmal.Vg cilerden de ölenler oluyor katı diyet sonucu su kaybından ölen vardı sanırsam.Hatta salonda resmi var.Birde ölüme neden sorusunu sormakta yanlış.Adam süperdir.Mesela sen süpersindir.Kaslar akciğer vs ama tak burnunu kaşırken kıl koparırsın orası kanar,kılcal damar açılır bakteri dolar sonra ölüm.Veya hiç sigara içmiyorsundur tak kanser olursun.Adam 70 e kadar sigara icer.75 te araba çarpar ölür.Tabiki sigara için demiyorum.Ama hayatta yaptığımız aktiviteler(spor) sadece bizi sağlıklı yapar.Ölüme hükmedemez.sigara içenler %80 kanser oluyordur ama sigara içmeyende kanser olur.Kısacası Matematikçiler olasılığı sadece birşeyleri önceden hesaplamak adına içgüdüsel olarak buldular.(PASCAL OLASILIĞIN BABASIDIR,ondan öncede bir çok matematikçi kumar tahmini yapıp para kazanmak için bu işe kafa patlatmıştır).yoksa hayat olasılıklara göre işlemiyor.Ne demiş Einstein:“Kuantum mekaniği konusunda çok çalışmak gerekir. Ama, içimden bir ses bana bunun her şeyin çözümü olmadığını söylüyor. Bu teoriyle birçok şey açıklanıyor; ama hala O’nun sırrını çözebilmiş değiliz. Ben yine de, O’nun zar atıp kumar oynadığını, hiç mi hiç zannetmiyorum.”(Bu sefer konuyu saptırmadım değil mi?)Konuyu toparlamak gerekirse;Toplumdaki konumumuz(sağlık-sağlıksızlık) ölümden bağımsızdır.Spor sadece yaşamımızı kaliteleştirir ve yaşama olasılığımızı yükseltir ama hayat olasılıklara göre işlemez,Yazılan bir kurala göre işler.Buna dindarsan kader dersin veya başka birşey.Bu seferki konuşmamda biraz felsefik oldu ama idare edeceksin.Ölüm gibi bir konuya direk bodozlama halk ağzıyla yorum yapmak çok bayağı kaçar diye düşünüyorum.

8. 2shae

2shae Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Dini konularında konuşma yasağını ben değil yöneticiler koymuş

"9.2. Irkçı, politik, dini baskı içeren konular açmak, mesajlar yazmak yasaktır. (Avatar, imza ve kullanıcı adları da bu kurala tabidir. Siyasi parti /oluşum, dini ya da ırkçı amblem ve logolar-resimler kullanmak yasaktır. Kural ihlalinde ilgili materyal üyeye bilgi verilmeden silinecektir.)"

9. İnteqral

İnteqral Yeni Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Tamam arkadaşım kuralın o noktasını bilmiyordum özür dilerim Sen ondan sonra yaptığım yorumla ilgilen.Asıl yorumum o.İlk yazdığım Aklıma gelen ilk sözdü.Ve senin neden ölüyoruz diye sorduğunu bir çare aradığını sandım.Ve yol göstermek istedim hepsi bu.Diğer yorumla ilgilenirsen hem senin konun kirlenmiş olmaz hem ortam gerilmez.Kusura bakma tekrardan uzun zaman sonra foruma girip yorum yazıyorum kafa 1500,ders çalışmaktan.Böyle vakalar oluyor.Yanlız bak sırf senin için o kadar yorum yaptım.Onu oku lütfen bir anlamı olsun yazdıklarımın.

10. 2shae

2shae Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Bir daha olursa affetmem ona göre :p

Enke'nin intiharına sağlıkla alaka yok demişsin ama intihar eden birinin mental problemleri yok mudur bu da sağlık problemine girmez mi? Sonuçta aklen problemleri olan birine sağlıklı diyebilir miyiz?

Evet konuşman baya felsefik olmuş ama katılıyorum çoğu şeyine

11. İnteqral

İnteqral Yeni Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Evet o açıdan haklısın,oda sağlık problemi hatta fiziksel bir sağlık probleminden çok daha büyük bir sorun belkide.Ama bu biraz detaya kaçmak olmaz mı?Şimdi bu konuyuda hafif derinlemesine ele almak isterim.30 Yaşında bir adam düşünelim.Bu adamın pisikolojisini oluşturan faktörlerin bir çoğu kendisine bağlı değildir.Ne demek bu.30 yaşındaki adam negatif düşünen biri ise,bu adam 4 yaşındayken annesinin suçu vardır.Bakmıştır annesi negatiftir.Oda öyle olmuştur.veya şiddete meğilli ise babasının annesini dövdüğünü görmüştür oda şiddet sever olmuştur.Yani hayatta bizim mantık,pisikolojimizi oluşturan tüm faktörler aslında bize bağımlı değildir.Yani ne çevremizi nede anne babamızı biz seçemeyiz.Bu açından ancak birey 18-20 yaşına oda belki geldiğinde artık istediklerini düşünür.Ama asıl mesele bu.18-20 yaşına gelen birey gerçekte gerçekten de kendi istediğini mi düşünüyordur?Yoksa 18 yıllık iyi-kötü birikimin etkisinde mi düşünüyordur.Tabiki etkisinde düşünür.Kısacası önünde kırmızı ve yeşil sandalye varken o yeşile oturmayı tercih eder oturur ama aslında o değil geçmiş yaşantısındaki faktörler ona yeşili seçtirtmiştir.Bu açıdan hiç bir insan aslında özgür ve hür değildir.Bir yerlerden iple bir yerlere bağlıdır.Ne isteniliyorsa onu düşünür.O açıdan toplumdaki bir çok kişi bu yönden bağımlıdır.Biz bazılarını deli der delihaneye kapatırız.Bazıları intihar eder.bunlar uç noktalardır ve bu yüzden biz bunları delihaneye kapatırız.Ama ya onlar normal biz yanlışsak?Biz ya onları kendi düşüncemize göre törpülüyor ve o davranışlara uymuyanlara deli yaftasını vuruyorsak?Gördüğün gibi Hiç bir şekilde mutlak doğru yoktur.Yani aslında sen intihar eden birininde(dini açıdan düşünmezsek) yanlış yaptığını söyliyemezsin.Ve dikkat edersen hiç bir insan kendi mantık çerçevesinde yanlış yapmaz.Onun kendi doğruları ve mantığı vardır.Zaten mantık dediğimiz şey mevcut doğrularımızın beyinde birikmesi sonucu oluşan bir olgudur.Neyse konu epey dağıldı:DBelki demek istediğimi de anlatamadım ama artık vaktim doldu ders çalışmam lazım uzun süre gene forumda olmam(Haziran sonuna kadar) kendinize iyi bakın.Konuyu sağlık boyutundan çıkarıp böyle felsefi bir yöne kaydırdığım için özür dilerim ama özetle son olarak şunu söylemek istiyorum.Kimseyi yargılamayın,bu en uç şey olsada.Çünkü Mutlak doğru yoktur.

12. skilful

skilful Yeni Üye

Beğenileri:
    159
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    2shae de dediği gibi sağlık sadece vücut değildir.
    organlarınız sağlam olsun vücut kaslı define harika olsun
    akıl sağlığı vadır birde oraya dikkat

Sayfayı Paylaş