Fullbody programim dogru mu?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve umut3504 tarafından 2 Eylül 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. requ.

requ. Üye

Beğenileri:
    1.367
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    HomeGym
    Sakınim de arkadaşın açtıgı başlıkları incelesen ne demek istedigimi anlarsın :)

Mustimusti bunu beğendi.
  2. lordsoth

lordsoth Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    73
    Beyler lütfen sakin, Fulbody Birleşik hareketlerden ve daha yüksek kilolar kaldırıldığından daha çok kalori harcatır ancak bu çok da göze alınacak bir miktar değil bence. Açıkçası natural kimse 150-160 Kg haftada 3 gün deadlift yada squat yapamaz. bu nedenle split programlar ortaya çıktı. O yüzden vücudu dinlemek gerekirse ağırlıkları azaltmak yada izolasyon hareketleri kullanmak en mantıklısı. Makalelerde HST training adlı konumu inceleyebilirsiniz.

3. berkaykry

berkaykry Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    28
    Yapar kardeşim merak etme. Eğer bir adam 150 kilo basabiliyorsa onu 3günde basar 4 günde. Olay , yoğunlukta.
    Ayrıca dediğim gibi circuit daha fazla kalori harcatır eğer amaç kaloriyse hiç girme fullbody ye. Fullbody daha çok güç içindir.

4. lordsoth

lordsoth Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    73
    Wendler, Bill Star bütün güç programları hafta içinde deload'a dayalı (kaldırlabilir ağırlığı azaltmaya dayalı). Fullbody herkes için iyi bir program değil. Hadi müsabıkları geçtim en basitinden Lethe' ye bile bakabilirsiniz. (bu arada tek çocuğum kimsenin de kardeşi olmaya niyetim yok).

requ. bunu beğendi.
  5. torifonta

torifonta Üye

Beğenileri:
    305
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Full body herkeste aynı sonucu vermez ama sonuç vereceği kesin. Ayrıca haftanın 3 günü bacak antrenmanı yapılamaz fakat squat, deadlift yapılabilir ki eski salonumda ki hoca sadece temel hareketler yapardı, adamın vücudu zaten hacimli, istediği noktaya ulaşmış ve haftanın 3 günü sadece birleşik hareketler girip formunu korumaya çalışırdı.

6. umut3504

umut3504 Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    28
    Circiut ne nasil oluyi

GT-S5830i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

7. lordsoth

lordsoth Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    73
    İstasyon demek 1 set bench yaptın koşup 1 set row yaptın koşup 1 set press yaptın gibi kas yapmaktan ziyade kalori yakmak için yapılan antreman çeşidi. Tavsiye etmem. İstasyon yapacağıma crossfit yada düz koşu yaparım aynı şey.

requ. bunu beğendi.
  8. umut3504

umut3504 Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    28
    Ya simdi bnm sordugun splittemi cok kalori harcanio fullbody de mi

9. StormBlast

StormBlast Üye

Beğenileri:
    1.087
    Ödül Puanları:
    103
    Aslında bu başlığın kilitlenmesi gerekiyor ama yine de birkaç şey yazayim. Full-body ' de bütün vücut baskı altında kaldığından dolayı kalori yakımı daha çok olacaktir ama bu lordsoth'un da dediği gibi önemsenecek düzeyde gerçekleşir. Haftada 3 gün maksimal deadlift zaten çok yersiz ve başarısız olmaya mahkumdur . Bu sebeple ya deadlift çıkarılır ya da set- tekrar sayısındaki oynamalarla vücudu fazla baskıya maruz bırakmadan yapılabilir . Full-body herkeste sonuç vermeyebilir ama Split programlar da herkese göre değildir . Bununla birlikte split programlar sonradan ortaya çıkmış değillerdir. Bu programlar 40 lı 50 li yıllarda dahi mevcuttur ama genellikle müsabık kişiler tarafından yarışma öncesi zayıf noktalara daha fazla odaklanabilmek için kullanılmıştır. Şahsen split programların yaygınlaşmasını Doğrudan ve Tamamen Weider amcanın sektörde nüfuzuna bağlıyorum , yanılıyor da olabilirm

10. lordsoth

lordsoth Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    73
    Weider amca split programlar ve protein tozu kullanımı konusunda muhakkak bir baskı yapmıştır. Şahsen ben hit taraftarı biri ve 5x5 yapan biri olarak 1 haftalık dinlenme taraftarayım ki biliyoruz ki mentzer weider düşmanıydı. İsteyen full body yapar, isteyen lower upper, push pull legs, split yada hit. Ancak şahsım adıma full body çok iyi bir program ama kendimde özellikle bacaklarımı 3-5 ay ağrısız antrenman yapamadım. Bu nedenle splite dönerseniz başarısız olacaksınız diye bir kaide yok. Çokta takılmamak gerek 4-5 hafta deneyin beğenmezsiniz dönersiniz. Yoksa bu sporu ömür boyu yapmayacaksınız ?

11. StormBlast

StormBlast Üye

Beğenileri:
    1.087
    Ödül Puanları:
    103
    Splite 1 haftalık da olsa dönüyorum vücudu dinlendirmek ve şaşırtmak adına ama 1 hafta bile dayanamıyorum çünkü full-body den sonra bu sistem çok saçma geliyor . Tamamen pump hissine dayalı bir sistem . Pump hissiyle birlikte kişi de çok iyi çaliştiğini , kaslarının çok iyi gelişeceğini düşünüyor ama yanılıyor. Bence splitlerin bu kadar yaygın olma sebeplerinden birisi de bu pump hissi. Ben de zamanında mentzeri ve hit sistemini denedim ve gerçekten çok başarılı sonuçlar aldım ama bunun yanında özellikle omuzlarımda ve göğüslerimde sağ-sol hacim orantısızlığı meydana geldi ve bu sebeple bırakmak zorunda kaldım

12. torifonta

torifonta Üye

Beğenileri:
    305
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Split çalışmak bana da şu açıdan saçma geliyor, vücutta kasların %60'ı bacaklarda geri kalanı üst vücutta bulunuyor ve tüm bacak kasları için tek antrenman yapılıyor ama göğüs, omuz, sırt,kol için ayrı ayrı 3 veya 4 gün antrenman yapılıyor. Yani diyelim 10 kg kas kütlesi var vücutta, 6 kiloluk kas grubunu tek günde geri kalan 4 kg kası ise 3 günde vurmak çok saçma geliyor. Hatta bir de bacak için gün ayırmayıp sırt antrenmanı sonrası 1 set leg extension, 1 sette leg press girenler var. Bacak için haftanın 2-3 gününü ayırma taraftarı değilim ama eğer böylesine büyük bir kas grubunu tek antrenmanda vuruyorsak, üst vücudu da çok rahat vurabilmemiz lazım tek antrenmanda.

13. berkaykry

berkaykry Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    28
    Deload ile fullbody nin bir ilişkisi yok yalnız. yazdığım şeyi hala savunuyorum. Fullbody yoğunluğuna göre her türlü amaç için kullanılır. Eğer mantıklı yazılırsa HERKES için iyidir.
    OFFTOPIC : Lütfen yanlış anlama şu çocukça şeyleri bırakalım. Yabancı forumlarda Brah , Bro , gibi şeyler yerine bizde bunları kullanalım diyoz arada ama neyse. Dağıtmayım konuyu.

StormBlast bunu beğendi.
  14. umut3504

umut3504 Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    28
    Bu fullbody e omuz icin en iyi hangi hareketi koymaliyim

15. torifonta

torifonta Üye

Beğenileri:
    305
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Dumbell shoulder press, military press veya lateral raise uygun olur.

16. umut3504

umut3504 Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    28
    Lateral raise front dan daha iyi gibime gelio bnm

Sayfayı Paylaş