Forum sözlük vb sayfalarda BB hakkında beğendiğiniz yazılar

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve BertilFox tarafından 30 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. BertilFox

BertilFox Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    28
    https://eksisozluk.com/entry/26140637

pek çok kişinin genetiğe, beslenmeye ya da ağırlık basmaya bağladığı ve yarım bilgisini insanlara zorla dayattığı spor. illa ki bir yere bağlanmak isteniyorsa, kişinin 8 yaşından 18 yaşına kadar yaptığı diğer sporlara bağlanmalıdır.

kas hücreleri bir yaştan sonra (gelişim bittikten sonra) çoğalmaz, bir yaştan sonra sadece büyür veya küçülürler. 8-10 yaşlarında yüzme, basketbol ya da voleybol gibi sporlarla uğraşmış, okul takımlarında ya da amatör şubelerde antreman yapmış kişilerin; omzundaki, kolundaki, bacağındaki ve göğsündeki kas hücresi sayısı, 25'lerine köfte gibi gelmiş ve gençliğinde sadece futbol oynamış kişilerden çok çok fazladır.

örneğin; bu kişiler omuzlarındaki 5.000 kas hücresini büyütmeye çalışırken, sen 2800 kas hücresini büyütmeye çalışıyorsan elbette ki farklar olacak. elbette ki aynı anda başlasan, aynı şeyleri yesen, aynı antremanı yapsan 3-5 ay sonra seni 3'e katlayacak bu adam. bu fark ''genetik yatkınlık'' olarak bilinir. işin aslı astarı: ''ergenlik çağında kas hücresini çoğaltan kişinin farkı''dir.

insan vücudu adeleye direnir. yani kas yapmak istemez. kası, bir enerji kaybı olarak görür ve elinden geldiğince büyütmemeye çalışır. ''bu spor çok nankör abi'' lafını çok duyarsınız. aslında bu, vücudun kendini korumaya çalışmasından başka bir şey değildir.

vücut çalıştırma: kısa evrim'dir. kullanılan kasın istemediği halde 'mecburen' güçlü olmasını düşünen vücut, oradaki adelede daha çok besin depolar ve kısa süreli olarak o bölgeyi ödemler. ağırlığı basıp ayna karşısında şişik adeleye bakmanın esprisi de bir yerde budur. sen kafanı bir yere çarparsan orası şişer, ödem olur. adelenle bir bölgeni çalıştırırsın ve orası da bir süre ödemli kalır. oraya pompaladığın kan orada çook uzun süre durmaz. 2 hafta antreman yapmadığın zaman küçülürsün ya; heh işte önce ödem gider. çünkü vücudun ''bi dakika n'oluyo?'' der.

yeterli kas hücren varsa büyürsün, bu büyümeyi de protein sağlar. ama sağdan soldan aldığın proteinlere de çok fazla güvenme. çünkü bunların peptit bağları, çabuk parçalansınlar diye çok zayıf üretilmişlerdir. insan vücudunun en temel ilkesi ''kolaya kaç''tır. bu zayıf bağlı peptitlere alışan vücut, bir süre sonra tavuktan, balıktan ve kırmızı etten alman gereken güçlü proteinleri parçalayamamaya başlar. tıpkı dışardan alınan testesteronu gören vücudun, testesteron üretmeyi durdurması gibi... ''abi kolayı hazırda geliyor ben zorunu parçalayamam'' diyen vücut; işi zora sokar... ek gıda elbet al, ama birer ay ara vermeyi unutma bunlara.

saat 22:00 de uyumazsan, vücudun büyümez. bunu görebileceğin bir yere yaz. o gün saat 5'te yatmışsan; vücudun, besinlerinin büyükçe kısmını adelen ve yeniden yapılanman için kullanamaz. o gün yaptığın sporu biraz unutsan iyi edersin.

adeleni şaşırtmazsan, adelen bunu ''yemez''. 3 hafta aynı programı yap, 4. hafta ''abi sen kimi kandırıyorsun?'' der vücudun. çünkü gelecek basınca ve tepkiye hazırdır. kası istemez de istemez...

kaç kilo bastığın önemli değil, adelene ne kadar basınç yedirdiğin önemlidir. 3kg'luk dambılı yana doğru (lateral / omuz)15 saniyede açıp 15 saniyede indirmeyi (toplam 30 saniye) denedin mi hiç? (negatif sistem). bu şekilde en fazla 3 tekrar yapabilirsin (90 saniye).. ancak adelen, yüzlerce kiloluk basınç yer. ve senin sallaya sallaya yaptığın 15kg'luk dambıllardan çok daha iyi sonuç alırsın.

piramit, split, negatif, curve, boot, horizonal, mass, half sistemleri sürekli çevir. günde iki bölge yapıyor isen bir sonraki programda teke düşür.

6 ayda bir; bir hafta sadece göğüs, bir hafta sadece kol, bir hafta sadece sırt ve omuz ve bir hafta sadece bacak yap. sakın ama sakın ''ben bu işi biliyorum'' düşüncesine girme. soru sormaktan çekinme. emin ol, çok az şey biliyorsun.

---------- Post added at 20:13 ---------- Previous post was at 20:01 ----------

https://eksisozluk.com/entry/36110192

iç sıkkınlığı ve çok düşünme bu sporun bir numaralı mahvedicisidir.

sen istediğin kadar bu sporun bilimini bil, kırmızı kas lifi yapısından beyaz kas lifi yapısına kadar yala yut, aminoasitleri peptit bağlarına kadar sırala, piramit, ters piramit, negatif, mass antreman programlarını bil, proteini hangi besinden ne kadar alacağını adın gibi aklında tut, çok çok iyi hocalardan akıl al, dergiler karıştır vs; akşam kafan sıkkın uyuyor isen, gün içerisinde sürekli mutsuz ve kafan karışık ise adelen yarım santim dahi büyümez, büyümeyeceği gibi geri gider.

neden mi?

katabomizma diye bir süreç var vücudunda. katabolizma, metabolizmanın yıkım reaksiyonu. normalde hayati bir ihtiyaç, lakin kas büyümesinin de baş düşmanıdır. vücut, büyük adeleyi ciddi bir enerji kaybı merkezi olduğu için hiç istemez. elinden geldiğince yıkmaya çalışır onu.

katabolik hormonlar var mesela; kortizol, glukagon ve katokelaminler, sitokin, oreksin, hipokretin, ve melatonin gibi. senin için sıkkınsa bunlar seratonin, melatonin ve dopamin dengenin ebesine atlarlar ve şiddetli kas yıkımı başlar vücudunda. uyurken lime lime yerler senin adelenden glutaminleri ve bcaa'ları. kimyasal reaksiyonlar had safhada olur ve bunların sonucunda kas yapında inanılmaz katabolik etkiler görülür. sen istediğin kadar ''ben amino asit içiyorum, şu kadar et yiyorum, 120 kilo bench basıyorum vs'' de, için sıkkınsa, gece rahat uyuyamıyorsan, kafanda 50 soru varsa geçmiş olsun güzel kardeşim.

bu sporda, cehalet mutluluktur. yer altı spor salonlarında kuru fasulye ile adelesini senin adelenin 4 katı büyümüş adamlar görürsün. bakarsın boş beleş adamlar aynı sürede seni katlayarak büyümüşler. sen de aynı antremanı yapmışsın ama mutsuzluğun seni mahvetmiş. beynindeki ikilemler sen düşündükçe adelelerini ısıra ısıra yemiş. ne glikojenler, ne aminoasitler görevini yapabilmiş. bunu ben söylemiyorum, bilim söylüyor. mutsuz isen adelen büyümez.

ben mutsuzum, ama bi şekilde adelemi de büyütmek istiyorum diyorsan anabolik ilaç kullanacaksın o zaman. çünkü senin katabolik yıkımını ancak bir anabolik ilaç engelleyebilir. yapay bir engelleme olur, sonuç da alırsın o ayrı.

---------- Post added at 21:13 ---------- Previous post was at 20:13 ----------

https://eksisozluk.com/entry/33764346

valla bence çok kasmayın yeter.

bugüne kadar çoğu yarışmacı olan (yani adı üstünde vücut geliştirme yarışmalarına katılıyor) envai çeşit adamla konuşmuşumdur.

herkesin antreman teknikleri, beslenme teknikleri o kadar alakasız ki.

mesela bir arkadaşım var. adam hem salon sahibi, hem yarışmacı. onun gösterdiği bir hareketi yapıyorum. sonra 2 ay sonra başka bir salonda başka bir yarma hoca geliyor o hareket öyle olmaz diyor.
    lan! oğlum ikinizde hayvan gibi vücut yapmışsınız. demek ki oluyor

biri diyor ki sakın karbonhidrat yeme. öbürüne gidiyorum, her antreman sonrası karbonhidrat ye enerji almadan olur mu hiç diyor vs vs.

ha işin bilimselini okuyan adamlarla da konuşmuşluğum var. adam kasın anatomisini anlatsın sana. nasıl kas geliştiğini falan bilimsel olarak su gibi yalamış yutmuş. bu adamlar da salonda antrenor. (genelde lüks salonlarda oluyor bunlar) ee onun yaptırdığı antremanı git bi vücut geliştirmiş yarmaya göster, kıyameti koparır. bu nasıl antreman sakın bunu yapma der.

zaten body forumlarını okuyun. herkes yarma. ama herkes birbirini bilgisizlikle suçlar. o öyle der bu böyle der.

bu iş genetiktir abiler genetik. benim düşüncem bu. fitnessla uğraşıyorum ben yıllardır. uzman değilim. profesor değilim. sadece düşüncem bu. hep derim bu işin 100de 70 i falan genetik. 100de 25 i falan beslenme. kalan 100de 5i ağırlık antremanı.

genetiğin iyise vücudun çabuk gelişir. genetiğin kötüyse hem gelişse bile çirkin olursun hem de zor geliştirirsin. herkes de kendi genetik yapısına göre, kendi vücuduna göre bir antreman programı izlemeli.

vücut geliştirmede bazı temel şeyleri öğrenip sonrasınada kendi vücudunu dinleyerek bir antreman ve beslenme şekli takip etmelisin. doğrusu bence budur.

jkdo ve mma- bunu beğendi.
  2. Mujahideen

Mujahideen Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    bütün kaynaklar bittide ekşi sözlüğümü kaynak aldın. üçbeş doğru şey olsada çoğu uydurma önüne gelen bişeyler karalamış.

3. ByVendetta

ByVendetta Üye

Beğenileri:
    162
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Psikolog
    Yer:
    Antalya
    @Mujahıdeen İşte burada o ''üçbeş doğru şey olsada'' dediğiniz şeyler paylaşılabilir,bence güzel bir konu ve ekşide bb hakkında uydurma çok şey var doğru ama bu her ortamda yok mu,aile olsun,arkadaş çevresi olsun hatta bu sporun içinden bile bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar yok mu?Önemli olan bunların arasında böyle değerli güzel şeyleri ortaya çıkarmak ve bence bu kimseye bir şey kaybettirmez.Ayrıca yukarıda atılan entryleri okursanız hoşunuza gidecektir ve ilk ikisi ''kufluekmek'' adlı yazara ait böyle bilgili bir kişiyi görmek benim açıkçası hoşuma gitti ama tekrardan yazmak istiyorum:Bu spor hakkında en fazla yalan yanlış bilginin atılıp tutulduğu spor, tezatlık burada en fazla bilgiyi de içinde barındıran spor.

mma- ve BertilFox bunu beğendi.
  4. Mujahideen

Mujahideen Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma sözü artık çok klişe oldu . bu sabah tamda bununla ilgili bi yazı okumuştum denk geldi. Arnoldu antrenmanda izliyen birinin Arnold için zavallı adam bütün o bilimsel çalışmaları okumamış olmalı sözü hala aklımda :). Bodyde Arnolda bile bilgisiz deniyosa gerisini sen düşün. Body basittir kaslara stres uygularsın yersin ve uyursun. Podyumda derece alma gibi düşüncen yoksa kafayı böyle boş şeylerle doldurmak gereksiz.

Yazı güzeldi istersen sende oku http://www.bodyforumtr.com/vbforum/...r/arnoldmeseyi-diriltmek-bolum-1-a-27944.html

5. Cigabyte4

Cigabyte4 Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    38
    kaç kilo bastığın önemli değil, adelene ne kadar basınç yedirdiğin önemlidir. 3kg'luk dambılı yana doğru (lateral / omuz)15 saniyede açıp 15 saniyede indirmeyi (toplam 30 saniye) denedin mi hiç? (negatif sistem). bu şekilde en fazla 3 tekrar yapabilirsin (90 saniye).. ancak adelen, yüzlerce kiloluk basınç yer. ve senin sallaya sallaya yaptığın 15kg'luk dambıllardan çok daha iyi sonuç alırsın.

Bu kısım doğrumu eğer öyleysen bende bunu uygulayayım ??????

6. BertilFox

BertilFox Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    28
    burada bilimsel makale değil, hoşumuza giden yazıları paylaşıyoruz. bunların tartışılmaz doğrular olduğunu da iddia eden yok, yukarıda alıntıladığım yazılarda uydurma varsa, doğrusunu yazarsın olur biter.

mma- bunu beğendi.
  7. ByVendetta

ByVendetta Üye

Beğenileri:
    162
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Psikolog
    Yer:
    Antalya
    Temel mantığın kaslara baskı uygulanıp,düzenli bir beslenme ve dinlenmeyle
    iyi bir fiziğin belli bir sürede elde edilebilirliğini sanırım bu forumda bilmeyen yok burada bunu yazmanın bir manası yok fakat daha fazla bilgi edinmeyi istemek için podyuma da gerek yok,ben bilgiye aç biriysem araştırır,açar ve okurum bunun içinde podyum düşünmek gerekmez,Pumping Iron'da zaten Arnold'un yaptığı her şey açıkça gösteriliyor ve bu arada attığınız link tartışılır nitelikte,dezenformasyona hiç gerek yok.Arnold'un iyi bir genetiği yaptığı yanlışları büyük ölçüde kapattı diye bizimde onun yapacaklarını yapmamız gerektiği düşünülemez.Attığınız linkteki yazıda okunabilir yerlerde var ama doğruluğu önceden de dediğim gibi tartışılır.

8. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    441
    Ödül Puanları:
    73
    çok bunalımda olan adam antrenman bile yapamaz zaten.... yemek bile yiyemez iştahı kesilebilir... adamın bütün dünyası yıkılmış olacak ona rağmen 2 kilo et yiyip ağır antrenman yapabilir mi en başta burası önemli... ayrıca insan çok büyük olmamak kaydıyla beli başlı sıkıntıları spor yaparak aşabilir spor aynı zamanda mutlulukta salgılıyor... söylenen şeyler çok hayali şeyler.

9. fiko07

fiko07 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    38
    vücut geliştirmede başarıyı yakalamak için toplam 6 şart vardır, sırasıyla:
    1-genetik yatkınlık
    2-genetik yatkınlık
    3-genetik yatkınlık
    4-antrenman
    5-beslenme
    6-dinlenme

malesef güzellerim bu böyle. yıllardır yardırırsın, yürüyemeyecek hale gelene kadar antrenman yaparsın, kusana kadar yersin, dana gibi uyursun, tüm hareketleri hakkını vererek ve bilinçli bir şekilde yaparsın ama genetiğin tırtodur sopa gibi kalflarla gezersin. bu kadar da acımasızdır.

eşşek herif, hayatında sadece eğilip kalkmış o kadar, ama kafam kadar quadricepsleri, kalfları var, isyan edersin o derece. aynısı önkol ve bicepsler için de geçerlidir. allah nerene ne kadar kas lifi takdir ettiyse orası o kadar gelişir, gerisi çoook çile çektirir çok. her vücutçu kesin olarak bir miktar mazoşisttir, bak bunu hiç unutmayın.

j.claude.er bunu beğendi.
  10. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    441
    Ödül Puanları:
    73

genetik en önemlisi ondan sonra sıraladıklarına da katılıyorum.
    yukarıda ki yazılarda geçmiş çocukluktan itibaren spor yaparak kas hücrelerinizi arttırmazsanız sizden cacık olmaz diye... genetiği iyi ise birinin bunlar hikaye... ha genetik iyiyse bir de cocukluktan itibaren spor yapıyorsa insan vücut geliştirme sporunda harikalar yaratabilir. işin özeti şu ben kendini öven biri değilim ama 3 ay spora ara verip 2 gün antrenman yaparak vucudumu ciddi anlamda toparlıyorum ve sporu bıraktığım dönemde kas kaybım diğer tanıdığım sporculara göre çok az oluyor. eğer bir vucut geliştirmeci genetik olarak şanslı değilse bu sporda ona göre değildir.

11. BertilFox

BertilFox Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    28
    https://eksisozluk.com/entry/36565916

besinlerde protein gramı hesap yapan arkadaşlar için küçük bilgilendirmelerim olacak.

olması gereken: bir yumurtada 6 gram protein, 100 gram kırmızı ette 20-24gr protein, 100 gram beyaz ette 20-22gram protein vs. burada bilim ve bütün tecrübeli sporcular hemfikir. lakin bir nokta çok ciddi şekilde atlanıyor. bilim diyor ki bu değerler ''organik besinler'' için geçerlidir.

demem o ki bir tavuk günde bir kere yumurtlarsa (ki doğal beslenen tavuklar günde bir kere yumurtlarlar) o yumurtada 6 gram protein bulunur. senin marketten aldığın yumurtalarda 1 gram proteini zor bulursun. çünkü o tavuklar çeşitli hormon takviyeleri ile, bir anda çalan yüksek ses ve ışıklandırma ile günde 6 kere yumurtlatılıyor. isim vermek istemiyorum, türkiye!nin en büyük yumurta üreticilerinden bir tanesinin marmara bölge genel müdürünü yakinen tanıyorum. o tavuklar zorla yumurtlasın diye neler yapılıyor bir bilseniz...

gelelim tavuk üretimine. o yediğin tavuklarda östorjen'den tut da ne kadar anabolik ilaç varsa kullanılıyor. bir civciv 35-40 günde kocaman tavuk oluyor. tavuğun kilosunu kaç liradan alıyorsun marketten? 7 lira ile 10 lira arasında değişen fiyatlar değil mi? bak şimdi organik tavuğun kilosu 25-30 lira arasında değişiyor. bir kere ye de tat farkını gör.

gelelim kırmızı et'e; o yediğin inekler, koyunlar şişir allah şişir, ver anabolizanı ver, bas hormonu bas, inek olmuş 1,5 ton... eti olmuş saman... sen de burada 100 gramda 25 gram protein aldığını hesapla... o hayvan fazla süt versin diye bile neler yapılıyor, sen hala sütte şu kadar protein diyosun. 100 gramında 5-6 gram proteini bile zor bulursun böyle hayvanda.

senin köylün senden kurnaz oldu, beş para etmez ciğersiz adamlar daha fazla para kazanmak için anabolik ilaçlar ve hormonlar kullanır oldu. kullan bakalım hormonu avrupa'da, koyunlara anabolik ilaçlar ver bakalım yakalandığın an yedi sülalenin burundan getiriyorlar mı getirmiyorlar mı. insan sağlığı ile oynamanın cezasını bir gör elin medeni ülkelerinde. burada serbest tabi her şey, sen ben öyle değersiziz ki...

bu ülkede asla gerçek protein alamazsın, sebzenden meyvene, tavuğundan kırmızı etine kadar her şey zehir içinde. işini tertemiz yapan güzel insanları elbette ki tenzih ederim, lakin protein hesabı yapan arkadaşlar bunu bir kere daha düşünsünler.

bulabiliyorsanız gerçek köy yumurtası, gerçek köy tavuğu, doğal otlamış büyükbaş hayvan ya da güvendiğiniz balıkçıdan balık bulun. bunların fiyatlarının da 2-3 kat pahalı olduğunu unutmayın.

protein tozlarının bağlarının da çabuk emilsin diye basit bağlar ile oluştuğunu, basit bağları parçalamaya alışan vücudun da bir süre sonra gerçek protein bağlarını çözmek istemediğini unutmayın. vücudun temel prensibi ''kolaya kaç''tır. dışardan kolayı gelirse (testesteron, zayıf bağlı proteinler vs) zoru ile asla uğraşmaz, üretimi yavaşlatır hatta durdurma aşamasına kadar gider. vücudu kolaya alıştırmak tehlikelidir. ptotein toznunu az kullanmak ve kullandıktan sonra bu ve benzeri ürünlere bir süre ara vermek gerekir.

bu şartlar altında bu ülkede vücut geliştirmenin ne zor olduğunu öğrendik. büyümüyorsun değil mi? işte bunlar da büyümemenin bir sebebi. diğer sebepleri de anlatıp kimseyi bunalıma sokmadan gideyim ben en iyisi. çok var çünkü.

mma- bunu beğendi.
  12. BertilFox

BertilFox Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    28
  13. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.554
    Ödül Puanları:
    123
    BertilFox,

1. O yazıyı sen mi yazdın yoksa sadece alıntıladın mı bilmiyorum. Protein tozlarının vücudu kolaya alıştırdığını, kolay bağlar ile oluştuğundan vücudun kendisinin rahata alışıp yapmayacağını, hangi bilimsel makalelere dayandırarak söylüyor bu makalede? Ben kısaca özetliyim, kıçından uyduruyor. Arkadaşın dediğine bakarsan marketten aldığımız yiyeceklerin hiçbirisi ile gelişmememiz gerekiyor. Kendimden örnek veriyim o zaman. 3-4 yıl içerisinde tam 40kg koydum vücuduma ve yağ oranımdaki artış %5 %6 civarıdır. Demekki yazıyı yazan arkadaş büyüme konusunda "başarısız".

2. Squat yaptığında karın kasların çalışmıyor mu? Deadlift yaptığında çalışmıyor mu? Kanı çalışılan yerde bırakmak ne demek? Vücudunda sadece çalıştığın yerde mi kan var? Erekte olunca o zaman diğer organların zor çalışması lazım. Veya Deadlift yaptıktan sonra kanı nerede bırakacağız? Kalçada mı, bacakta mı, karında mı?

technical1967, mma- ve BertilFox bunu beğendi.
  14. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.624
    Ödül Puanları:
    123
    Ahaha, ikinci tespit cok yerinde.

Carpe daha guzelini soylemisti hatta. Buna inanan arkadaslarin db curl yapmalari zor demisti. Malum, kan bir koldan diger kola pompalanirken mideden gecmesi gerekiyor yolu uzun. :D

Bununla birlikte senin ornegin de cok uygun. Kani bir yerde tutmak ne demek? Bu tamamen zirva. Bench press yaparken gogus ile birlikte omuz ve triceps'ler de aktif bicimde calisiyor. Bu durumda soz konusu iddiaya dair ne demeli?

BertilFox bunu beğendi.
  15. BertilFox

BertilFox Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    28
    Yazıların en başında alıntıladığım yerin linkleri var, bu yazıların hiçbirisi bana ait değil, beğendiğim ya da tartışılıp doğruluklarının sınanmasını istediğim yazıları buraya kopyalıyorum. Cevaplar için teşekkürler.

16. Ge-Force

Ge-Force Üye

Beğenileri:
    111
    Ödül Puanları:
    38
    bu konu benimde kafamı çok kurcalıyor. Ne beslenme nede antrenman disiplini yönümden benim onda birim etmiyen vucutcular beni hayrete düşüren gelişim gösteriyorlar. BEn öyle kafamada takmıyorum. Burda işin içine yine genetik giriyor galiba.

17. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.554
    Ödül Puanları:
    123
    Birde hunharca, sağlığı hiçe sayılarak girilen kürler var senin yaptığından farklı olarak :)

18. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    441
    Ödül Puanları:
    73
    mutsuz insanın adelesi büyümez kısmı tam bir afedersiniz ama kıçtan uydurulan birşeydir. nasıl mutsuz? onu açıklayalım ilk önce kimin hayatı dört dörlük kimin sıkıntısı sorunu yok çoğu insan spor da yapsa yapmasada mutsuzdur. ama bunun ne derecede olduğu önemlidir.

ha dersenki bunalıma girmiş dünyası yıkılmış dışarı bile çıkamayacak duruma gelmiş, iştahı kesilmiş bi insandan bahsediyoruz o adam zaten spor yapamaz... çok sevinçli mutlu değilsen adelen büyümez hadi ya.... bütün vücutcular zaten dünyanın en mutlu insanları günde 5 saat gülüyorlar :) kevin levrone nin hatırladığım kadarıyla hayatı hiçte iyi değilmiş veya bi çok vücutcunun hayatını okuduğumuzda mutsuz olmak için bi çok nedenleri var bu adamların eğer böyle olsaydı bunlar şampiyon olmazdılar.

19. phonix

phonix Yeni Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    siyaset iş spor klasık hayat aq işte
    Yer:
    istanbul çağlayan çaya beklerim püskevitde var
    arkadaş bilgiler iyi güzel hoşda sana ekşicisin demeden geçemeyeceğim.ÇÜNKÜ BİZ CcCİNCİCcC'yiz...

20. zekico

zekico Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    ılk yazıyı okudum cabuk parcalanan peptit baglarını kısmına takıldım,
    ''bu zayıf bağlı peptitlere alışan vücut, bir süre sonra tavuktan, balıktan ve kırmızı etten alman gereken güçlü proteinleri parçalayamamaya başlar''
    bu konuda bılgısı olan var mı hiç ?

Sayfayı Paylaş