Forearmda(Önkol) da AĞRI

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve ATICI tarafından 4 Ocak 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. ATICI

ATICI Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ziraat Mühendisi
    Yer:
    Kahramanmaraş
    Merhabalar arkadaşlar yaklaşık 6 aydır salonda düzenli antrenman yapıyorum, ondan önce de 1 2 ay evde düzensiz bir şekilde yapmışlığım var. Başladığımdan beri biceps veya triceps çalışacağım gün bilekten dirseğe kadar olan bölgede, iç tarafta yüz ekşitici bir ağrı oluyor. Hareketi yaparken ağrı azalsa da barı yere bıraktığım an felaket bir ağrı çekiyorum. Ve bu sadece antrenmanda oluyor, günlük yaşamda ağrı olmuyor. Buna benzer ağrısı olupta bir yöntemle geçirebilen arkadaşlar varsa yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum?

Not1 : Hiç bilek antrenmanı yapmadığımı da belirteyim.
    Not2 : Bilek ağrısı isimli konu yeterince aktif değil ve kendimde yaşadığım sorunu çözücü nitelikte bilgi bulamadığım için bu konuyu açtım.

2. DDRREECCKK

DDRREECCKK Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Çanakkale
    Bunun nedenini bende merak ediyorum aynı şekilde yaklaşık 6 aydır bende yapıyorum bu sporu, özellikle Preacher Curl'da ağır kaldırıyorum ve çok zorlanmıyorum lakin ön kolum ciddi şekilde ağrıyor tam bırakırken, yaklaşık 2 haftadır ağrım geçmedi bu sebeple Barbell Curl'u çıkarttım programdan Dumbell Curl çalışıyorum ve Preacher'i de çıkardım, bunun nedenini bilen arkadaşlar bize yardımcı olursa çok sevinirim biceps güçlü olmasına rağmen zayıf bilek bunun nedeni olabilir mi ?

3. Aranel

Aranel Üye

Beğenileri:
    611
    Ödül Puanları:
    123
    Ağırlığı bırakırken barı avcunun içinden yuvarlayarak değil de hiç kaydırmadan, hareket ettirmeden direk bırak. forumda daha önce benzer sorunu olan bir arkadaş sorunu böyle çözmüştü deneyebilirsin.

4. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    muhtemel bir sinir sıkışması sendromu daha detaylı anlatırsanız tahminlerimiz o yönlü doğru olabilir.

5. ATICI

ATICI Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ziraat Mühendisi
    Yer:
    Kahramanmaraş
    Öncelikle konuma iştirak ettiğinizden dolayı çok teşekkür ederim Atakan Bey.

Barbell Curl yaparken, arka kol çalışırken, günlük hayatta ağrı şeklinde değil de ara ara ben burdayım diyen ufak sızlamalar. Kol ile yapılabilecek her harekette ağrı oluyor, kemiği içeriden kesiyorcasına bir ağrı. İnternetten ağrıyan bölgeye baktığımda Extensor Muscles ve Wrist Flexors bu iki kas grubunun olduğu bölgeden kesiyorlar gibi bir ağrı geliyor. Morluk veya şişliğe hiç rastlamadım. Bu gün mesela göğüs idmanı yaptım(günlük tek bölge giriyorum) hep ısınarak başlarım, açma germe hareketleri ayakta ve ısınma seti yaparak. Mesela bugunki idmanda flat dumbell press, flat dumbell fly, pullover yaparken yerden Dumbell'ı alırken bile sıkışma türü bir ağrı oluyor. Hareketi yaparkende ağrı oluyor fakat barbell curl yaparkenki ağrının şiddetinden çok daha az. Aklınıza gelebilecek her hareket yani. Her ağırlık aldığımda elime yüzümü ekşitiyorum oradan gelen ağrı ile. Kas ağrısını biliyorum bu o ağrıya hiç benzemiyor..
    Boy:1.74 Kilo:68
    Şüphelendiğim şeyler şunlar sizinde fikir yürütmeniz açısından : Önemli gördüğüm yeri kırmızı renk ile gösterdim.

1:"Özet 1 :Çok fazla vitamin mineral içeren meyve sebze yiyemiyorum, ama günlük 1 tane herhangi bir meyveden tüketirim vitamin mineral eksikliği olabilir"
    "6 Ay gibi kısa bir sürede 56.5 kilodan 68 kiloya çıktım", beslenmem Karbonhidrat/Protein değerleri olarak çok iyi seviyelerde. Kg başına 2gr'dan fazlasını hayvansal protein kaynaklarından aldığım oluyor. Karbonhidrat ise şöyle söyliyeyim günlük 500 gr çiğ bulguru üç öğünde tüketiyorum, Ayda bir kaç kez harici hile menüleri yaptığım oluyor "lahmacun iskender" basit şeker hiç almıyorum meyve suyu çikolata dahil. Kilo alma döneminde ise kepekli ekmek ilaveleri yani çoğu öğünümde kompleks karbonhidrat var.

2 : Bilek Antrenmanı hiç yapmamış olmam, hocama sorduğumda ve edindiğim bilgilere göre her harekette geliştiği için, özellikle Biceps çalışırken fazlasıyla geliştiği için çalışmadım.

3 : Suplement kullanmadım, hücre yenilenmesinde önemli rollerin oynadığı ek besinler var.

4: Bir kaç kere 1'er haftalık aralarım oldu, bayram, taşınma işleri şeklinde salona gitmediğim zamanlar oldu bileğimin dinlendiği zamanlar oldu yine de ağrı antrenmana girince oluştu.

Teşhis ettiğiniz şeyin ciddiyeti ve şimdilik yapmam gereken şeyleri belirtirseniz çok sevinirim. İstediğiniz başka detaylarda olursa hemen aktarırım. Şimdiden çok teşekkür ederim Atakan Bey. Saygılar.

Ekli Dosyalar:

6. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    kısa kas grubuna girmekle beraber üzerinde harhangi bir sislik hissi varmıdır?
    genelde o bölgede ganglion kisti olur fakat sık rastlanan bir durum değil. ekstansör retinakulumda olabilir. mr gerekiyor kesin teşhis için yoksa söylediklerin varsayımdan öteye geçemez.

7. ATICI

ATICI Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ziraat Mühendisi
    Yer:
    Kahramanmaraş
    Şişlik morluk gibi birşey görünmüyor elimlede kontrol ettiğimde sadece ordaki kasın kendi ovalilğini hissediyorum. Anladım, yarın sabah doktora gitmeyi planlıyordum 9 ay önce kadar Tip 1 Diyabet teşhisi konuldu, 3 aylık Hba1c kontrolü ve genel kan check-up'ı için. Eğer sinir sıkışması ise bu bana ne kadar engel teşkil eder, yani sporu bırakma durumuna gelir mi yoksa belirli bir süre dinlendirme ile sorunu halledebilir miyiz. Birde bu sorunum için hangi polikliniğe başvurmalıyım? Teşekkür ederim ilgilendiğiniz için saygılar.

Biraz off-topic olacak ama : Tip1 Diyabet olduğundan dolayı böbrekler ve göz risk altındaki bölgeler olarak kabul ediliyor. Hba1c değerim en son 5.9'du. günlük 140 gram üzeri protein almak böbreklerimde herhangi bir sıkıntının oluşmasına neden olur mu? Günlük su tüketimim 1.5litreye yakın ve sağlıksız hiçbirşey yemiyorum, düşüncelerinizi bilmek isterim.

Son düzenleme: 7 Ocak 2014
  8. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    bilek sendromundan daha ciddi bir sorununuz var. spor azminiz beni içten içe duygulandırdı. bilinçli olarak yönlendirilirseniz faydalı bile olabileceği kanısındayım.

öncelikle tip 1 diyabetinizin nedeni nedir? pankreas deformasyonu, genetik kalıtımsal vb..

hastalık seyri, ve yaşam tarzınız?

9. ATICI

ATICI Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ziraat Mühendisi
    Yer:
    Kahramanmaraş
    Olumlu yorumlarınız için çok teşekkür ederim. 9 ay önce aniden 5 kilo vermem ve çok su içmemle ortaya çıkarak nüks etti. Hastaneye elimi kolumu sallayarak gittiğimde 856 kan şekeri çıktı. Hastalığın nedeni beta hücrelerimin immun sistemi tarafından yok edilmesi doktorun bana söylediği bu yani. Ailede Annem ve dayılarım 40lı yaşlarda Tip2 oldu, Tip1 yakınımız olmadı. O gece serum halinde insülin aldım(İnfüzyon diyorlardı sanırım yanlış hatırlamıyorsam). 9 Gün kadar hastanede kaldım ve kan şekerimi 100 seviyelerine çektiklerinde artık yapmam gerkenleri doktor ve hemşirelerin küçük konferanslarıyla öğrendim. Çıktıktan sonra da internetten neler yapmam gerektiğini öğrendim. Hastalıktan önce de 1.5 ay kadar spor yapıyordum karbonhidrat yağ hesaplamalarını adım gibi biliyordum yani spor sırasında nüks etti hastalığım. Ve şuan sonuç olarak sağlıklı kan değerlerine ve eskiye nazaran çok daha sağlam bir vucuda sahibim. Hastalığın seyri şükürler olsun güzel gidiyor. Hipoglisemiler yaşıyorum gün içinde ama bayılma durumuna hiç gelmedim çok şükür. Valla konu buysa anlatılacak çok şey var emin olun ama onunda zamanı var inşallah 1. yılımı doldurduğumda güzel bir konu açıp insanları bilgilendirmek istiyorum. Bileğim yaşayacak mı siz onu söyleyin Doktor Bey :)

10. ATICI

ATICI Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ziraat Mühendisi
    Yer:
    Kahramanmaraş
    Biraz önce doktorun yanından geldim, bilekleri kontrol etti bir ağrı oluşmadı, sonra boynumun sağ tarafını kontrol etti ciddi bir ağrı oluştu. Sinir zedelenmesi olduğunu söyledi(yada onun gibi birşey), 3 İlaç 1 Jel verdi. İlacın 1 tanesi mide koruyucu diğer ikisi sinire ve kaslara yönelik. 20 Gün ara vermemi istedi, 15 gün vermeyi düşünüyorum psikolojim geri kalan 5 günü de kaldırırsa o kadar daha ara veririm. Spor yapmadığımdan dolayı karbonhidratı biraz azaltıp proteini aynı tutacağım, bol bolda yeşil sebze yiyeceğim. İnşallah sorunu çözeceğiz :)

11. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    Mesai atlatmış hızlı bir şekilde.. 20 gün aradan sonra iyileşme göstermezse mr istenilebilir.

12. ATICI

ATICI Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ziraat Mühendisi
    Yer:
    Kahramanmaraş
    Doktorun dediği harici internetten biraz araştırmamla tenisci dirseği çok yakın geldi o ağrılara.Bu sakatlıkla yaptığım bir yanlışı öğrendim. Dayanıklılık ve direnç olmadan isterse yüzlerce kilo basılsın. Bir yere kadar basabiliyorsunuz. Artık bu sporu dayanıklılık üzerine yapacağım. Çok tekrar çok set. Kas lifi yeterince uyarılırsa her şekilde gelişeceğine inanıyorum. Örneğin 12x5 veya 12x3 bunu gözlemleyeceğim kesinlikle cheat yapılmadan nizami ve hafif ağırlıklarla. Eskiden yaptığım antrenman sistemi 8x4 idi ve son iki setin son 2-3 tekrarında cheat yapıyordum daha fazla kasları uyarmak için. Sizlere önerim yüksek ağırlık az tekrar gibi düşüncelerle gaza gelmeyin, beslenmeniz ne kadar düzgün olursa olsun, çünkü sürekli sınırlarınızı zorluyorsunuz ve illaki sakatlık çıkıyor..
    Salonda az basmak inanın evde oturup "Acaba kolum düzelicek mi?" diye kara kara düşünmekten iyidir.

Birde okuduğum bir yerde şuna rastladım ve düşününce doğruluk payı olabilieceğini düşündüm sizin de önerinizi almak isterim Atakan Bey.
    Barbell Curl'de ve diğer hareketlerde barı çok sıkı kavramadan dolayı bu tarz ağrılar nüksedebilirmiş. Hatırlarım bir kaç kere elim kitlenmişti 3-5 saniye ellerimi tam açamadım. 27 Ocak Pazartesi günü inşallah bunlara çok daha dikkat ederek spora döneceğim.

Bu arada son 3 aylık Hba1c raporu 6.6 , bu ay biraz kaçırmışız ona da dikkat edeceğim inşallah saygılar.

atakan_irresistable bunu beğendi.
  13. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    tenisçi veya golfçü dirseklerinde dirseğin iç/dış tarafları ağırır
    seninkinde dirsek değil bileğin içi ağırıyor yanlışmı anladım?
    eğer öyleyse düz bar W bar
    kalın bar ince bar
    bar/dumbell değişimi yapıp denemende fayda var
    birde barı kaldırıken bileklerinden çok yardım almadığından ve barı çok sıkmadığından emin ol
    ama en doğrusunu doktor söyleyecektir

14. obensaltan

obensaltan Üye

Beğenileri:
    208
    Ödül Puanları:
    53
    eskiden bende de olurdu bu tarz bir ağrı, o dönemler 3-4 ay yapıp bıraktığım dönemlerdi. başlarken ilk 1-2 ay sorun olmaz, sonraki aylarda ağırlıklar arttıkça bilekten dirseğe kadar sanki bıçak saplanmış gibi bir ağrı olurdu. ağır dambılı bırakınca dayanılmaz hale gelirdi hele ki barbell curl felaket acı. ağırlıklar arttıkça bench presste bile hissetmeye başladım bu acıyı. artık baya kötü hale gelince o zamanki baya kaslı yıllardır yapan bir arkadaşıma dert yandım sakatlandım falan diye, o bana direk hangi bilek hareketlerini yapıyorsun? dedi... ben de ne bileği ya öyle bi hareket mi var dedim :) iç-dış bilek hareketleri gösterdi bana, onları uygulayınca bench pressteki ağrı kesildi, diğer hareketlerdeki ağrı da azaldı ama tamamen geçmeden ben sporu bırakmıştım zaten, ama baya fark etmişti. şu anda da başladığımdan beri bilek hareketleri yaparım, eskiye göre çok daha ağır kilolara çıktığım halde çok şükür bilekte o tarz sorun olmadı

15. ATICI

ATICI Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ziraat Mühendisi
    Yer:
    Kahramanmaraş
    Boksbody ve obensaltan alakanız için teşekkür ederim. Ağrı bilekte değil bilekten dirseğe kadar aynı iç ve dış ağrıyor, iç taraf kesiliyor dış taraf kitlenip ağrıyor. Ağrıyı yere bıraktığım anda dayanılmaz bir ağrı bilekten dirseğe kadar. Doktora gittim zaten 20 gün dinlenme voltaran ve musca flex ve bir de jel verdi, Şimdilik düzenli kullanıyorum antrenmanlara ara verdim. Obensaltan'ında dediği gibi bilek çalışmıyordum, tekrar idmanlara başladığımda antrenmanıma ekleyeceğim, fakat önkol nasıl çalışılır set sayısı ve kaç tekrar hiçbir fikrim yok? Calf gibi zor mu kasılır, yoksa göğüs kasları gibi calf'e göre az tekrarla mı gelişim sağlanır bilmiyorum, rica etsem küçük bir program yazar mısınız hazır burdayken birinci ağızdan bir program daha etkili olur, haftada kaç gün çalışayım bunu da belirtirseniz sevinirim :)

16. NumLock

NumLock Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    samsun
    Bir kova kumun içine parmakların görünmeyecek şekilde elini sok ve parmaklarının hareket kabiliyeti kaybolana kadar parmaklarını hareket ettir

17. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    yazdıklarınızı çok beğendim sayın atıcı,

aynı düşünceler içerisindeyiz. az ağırlık çok set. çünkü aşınan om ve eklem yerleri düzelme şansı yoktur. bu nedenle büyük risk. almaya değer mi? bence sağlıktan önemli değil. yol haritası yanlış bence olması gereken az ağırlık çok tekrar.

18. ATICI

ATICI Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ziraat Mühendisi
    Yer:
    Kahramanmaraş
    Kas büyümesi kas yırtılması sonucu meydana geliyorsa bunu o kası çok deforme ederek, ama kemik ve omuriliğe zarar vermeden de yapılabilmesi mümkün görünüyor.

Barı sıkma konusunda ne düşünüyorsunuz, dirseğin iç tarafındaki kas ayrılıp pençeleri hareket ettirmeye yarıyor, ağrı bundan ötürü de olmuş olabilir mi? Çünkü çok eminim barı çok sıktığıma?

19. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    sayın atıcı,

dediğim gibi kesin teşhis için mr gerekiyor. komplike bir bölge mr görülmeden bişey söylemek tahminden öteye gitmez.
    Barı sıkma konusunda ne düşünüyorsunuz,
    sıkma dan dediğinizi anlamadım?

20. ATICI

ATICI Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ziraat Mühendisi
    Yer:
    Kahramanmaraş
    Barı çok sıkı kavramayı kastettim, son gücümle sıkıca ve uzun süre kavramak rahatsızlık oluşturabilir diye düşünüyorum.

Sayfayı Paylaş