Fitness'da yanlış bilinenler

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Özgür Aktaş tarafından 25 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Özgür Aktaş

Özgür Aktaş Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Meslek:
    Öğrenci,Müsabık Sporcu
    Yer:
    Mersin
    Yaz aylarının gelmesiyle birlikte birçok insan fit olma telaşında, ancak ortada yanlış olan birçok bilgi dolaşıyor.Bende bu bilgi kirliliğini bir nebze olsun ortadan kaldırmak amacıyla spor hayatında kazandığım tecrubelerimi siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim. Öncelikle bu yanlışları madde madde işleyelim;

1)Fitness ve body building farklı iki spor dalıdır : Fitnes fiziksel orantı anlamına gelir,yani siz bir fitnessciyi kocaman göğüs kasları veya devasa kol kasları ile göremezsiniz. Daha çok ince yağsız ve hatlı bir vücutları vardır. bodybuilding sporcuları ise devasa bir hacime sahiptirler. Tabiki bu hacime ulaşmak için bir takım kimyasallarada başvurmadan olmuyor, çünkü vücudumuzun belli bir sınırı var bu insanlar bu kimyasalların yardımı ile bu sınırları aşıyorlar. burada fitnesse örnek olarak Nick Auger'i body buildinge örnek olarak ise Kai Greene'yi gösterebiliriz.

2)Düzenli beslenmek: Sanılanın aksine spor salonlarında saatlerce çalışıp gelip salata yiyerek vücut yapılmıyor. Kasların temel dokusunu oluşturan besinler tüketilmeli standart bir insan için kilo başına 1.7gr protein ve 2-3 gr karbonhidrat tüketimi minimum şartlarda sağlanmalı aksi halde ne kadar çalışırsanız çalışın bir sonuç almanız mümkün değil.(protein ve karbonhidart konusunda ayrıca bir yazım olacak)

3)Doğru antraman programı: Pek çok insan spor salonuna başlamış 1-2 ay çalışmış ve daha sonra bırakmıştır, bu konuda kişisel irademizin yanında ilgisiz ve bilgisiz fitness eğitmenleride büyük rol oynuyor. Siz siz olun deneyimli ve bu konuda bilgi sahibi eğitmenlerden fizyolojik yapınıza göre bir spor ve beslenme programı alın.

4)Uzaktan eğitim mantığı: Birçok eğitmen uzaktan eğitim vermekte ancak bu işin mantığını halen kavrayamamaktadır. Uzaktan eğitim diye birşey yoktur, var olan ise kendi spor ve beslenme programlarını ücret karşılığında paylaşmalarıdır. Yani uzaktan eğitim alıyorum salondaki hocayı boşver gibi bir tutuma asla girilmemelidir. Salon hocanızın verdiği programı beğenmiyor gelişim sağladığına inanmıyorsanız(genelde ilgisiz olurlar) diğer hocalardan yardım alabilirsiniz ancak bu sadece program şeklinde olur.

5)Yeterli dinlenme: Pek çoğumuz bilmez fakat kaslarımız dinlenirken gelişir. Evet vücut sistemimiz bu şekilde işler. Kaslarımıza gerekli dinlenme süresini vermeliyiz,üst üste iki gün aynı kas grubunu çalıştırmamalıyız. Bu konuda geliştirilen profesyonel programlar var bunları uygulamalı ve %100 sonuç almalıyız.

6)Verimli antreman: Antremanımızın verimli olması için çalıştığımız kas grubunu yeterince yormalıyız.Bazen sınırlarımızı zorlamalı ve asla pes etmemeliyiz. Unutmayın maximum gelişim için maximum çalışma.

Evet arkadaşlar bugünlük bu kadar yazmaktan parmaklarım ağrıdı :) devamı sizlerin talebine göre gelecek kendinize iyi bakın ve unutmayın ki ''Güçlü olmak herşey değildir, ama güçlüyseniz her şeyi yaparsınız'' Özgür Aktaş.. ;)

2. Kardanadam88

Kardanadam88 Üye

Beğenileri:
    105
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yönetici
    Yer:
    Istanbul
    Yazıyı önceden yazmıştın herhalde yaz bitti :) , birde bu konu başlıkları ile ilgili onlarca kitap varken iki cümle ile anlatmak basit olmuş ama yinede eline sağlık.

3. Özgür Aktaş

Özgür Aktaş Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Meslek:
    Öğrenci,Müsabık Sporcu
    Yer:
    Mersin
    Evet yazıyı yaz başında bir yayın için yazmıştım. Faydalı olabileceğini düşündüğüm için buraya ekledim. Tabiki bu konu ile ilgili kitaplar ve youtube'da onlarca video var, ancak buna rağmen hala bilinçsizce spor yapan insanları görüyorum. Burada gördüğün gözüme çarpan birkaç nokta, yoksa tabiki değinilecek çok yer var.

4. sergen turaman

sergen turaman Üye

Beğenileri:
    268
    Ödül Puanları:
    73
    Diyette olanların yaptığı hata karbknhirat 0lamak.karbonhidrat in yaglandiracagini zannetmek.salonda bi abi sabahları yulaf yemi yorum yaglandirirmis dedi.

5. Kardanadam88

Kardanadam88 Üye

Beğenileri:
    105
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yönetici
    Yer:
    Istanbul
    Birde şu çok sık yapılan bir yanlış ,

*Adamın 40 kilo fazlası var , 10 kilo fazlası varmış gibi diyete giriyor , bünyesi ve psikolojisi adapte olamadığı içinde çabuk sıkılıyor ve diyeti erken bırakıyor.

6. Awarlith

Awarlith Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Hocam bir sorum var, 2. Madde biraz tedirginlik yarattı. Ben sporu yaptıktan sonra öyle özel olarak protein veya karbonhidrat almıyorum. ( yani alıyorum ama ölçmüyorum veya çok da dikkat etmiyorum) Zaten antrenman sonrası aç olduğum için saldırıyorum yemeklere ama özellikle idman sonrası ne yemek lazım ki? Ben çok nadiren de olsa yemiyorum bile bazen. İlla şart mı yani?

7. Özgür Aktaş

Özgür Aktaş Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Meslek:
    Öğrenci,Müsabık Sporcu
    Yer:
    Mersin
    Kaslarımızın temel dokusu proteinlerden oluşur tabiki bunlar çeşitli amino asitlerin birleşimidir ama genel olarak protein diyelim. Antreman sırasında hipertrofi yaratırsın yani kasın yaralanır parçalanır ve bu yarayı bir nevi tedavi etmek için proteine ihtiyaç duyar proteini alır ve hasar gören kasa aktarır kaslarımız bu şekilde büyür. Sen kasa o hammeddeyi(proteini) vermezzsen onarım yapılamaz. Karbonhidrat ise kas kütlesinin gelişimi için ihtiyaç duyduğu başka bir besindir.
    --- Mesaj birleştirildi, 26 Ağustos 2016 ---
    dediğim gibi çok fazla bilgi kirliliği var. tanıdığım 45 cm kolu olupda hala yağların kasa dönüştüğünü zanneden hocalar var.
    --- Mesaj birleştirildi, 26 Ağustos 2016 ---
    irade ve sabır dostum bu sporda en önemli iki şey

Sayfayı Paylaş