Fitness ve Kalp Sağlığı

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve caglar103 tarafından 9 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. caglar103

caglar103 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Arkadaşlar kardiyolog doktorların dediği ve internette araştırdığım kadarıyla ağırlık kaldırınca kalp duvarının kalınlaştığı ve bundan dolayı ileri ki zamanlarda kalp yetmezliğinin ortaya çıktığını savunun kardiyolog doktorlar var. ben yaklaşık 1 senedir bu sporla uğraşıyorum. Protein tozu harici hiç bir şey kullanmıyorum. Kalp için kontrole gittim doktor emar, ultrason filan çekti kalbinde bir problem yok dedi. Sonra dedim bu sporla uğraşıyorum deyince adam direk kötüledi ağırlık kaldırmama mı söyledi. yapacaksan da ağırlık kaldırırken hafif yapıp çok tekrar yapmamı tavsiye etti. Tecrübeli arkadaşlar böyle bir şey başına gelen yada tecrübe eden oldu mu. Teşekkürler.

2. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Doktorlarımızın spor konusundaki eksiklikleri.
    Ağırlık kaldıranlar arasında ciddi sağlık sorunu yaşayan ya da ölenler, steroid kaynaklı olanlar.Ağırlık kaldırma ile alakası yok.
    Doğru tekniklerle ve doğru nefes alıp vermeyle, tam tersine ağırlıklar sayesinde kalp-damar sağlığın olumlu yönde gelişir.

3. yüzmeylçn

yüzmeylçn Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Kalp de bir tür kastır ve diğer kaslar gibi o da gelişir, ve ani olarak sporu bırakınca diğer kaslar gibi kullanılmadığı için küçülür eski boyutuna geri döner, bu kalp rahatsızlıklarına sebep olabilir, ama bunu yapan spor değil sporu bırakmakdır
    Ben de kalp büyümesi olduğundan kesinlikle eminim, hem genetik hem o kadar ağır antreman ama çok umurumda değil açıkçası sigara veya uyuşturucu çok daha zararlı kalp ve tüm vücut için sigara içen doktor gelip ağırlık kaldırmak zararlı demesin

D5803 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Aynı tavsiyeyi bana da bir kalp-damar profesörü söylemişti. Yüksek tekrar düşük ağırlık çalışmam gerektiği konusunda uyarmıştı. Bu konuda detaylı araştırma yapmak gerekiyor sanırım..

5. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Ben bu konuda hem doktorlarin konuya onyargili yaklastigini hemde bodybuildingin steroid ve cesitli dopingler yuzunden sicilinin bozuk olmasindsn dolayi toplumda yanlis anlasildigini dusunuyorum.

Ama arastirmanin bize zarari olmaz. Bu konuda yapilmis tarafsiz bilimsel arastirmalar varsa paylasin okuyalim

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dvrmchrky bunu beğendi.
  6. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    "Resistance Training and
    Cardiac Hypertrophy "

http://www.uni.edu/dolgener/cardiov...s/Resistance_Training_Cardiac_Hypertrophy.pdf

Okumadım sadece göz gezdirdim ama bu çalışma olabilir belki hocam :)

Barbell Training bunu beğendi.
  7. yüzmeylçn

yüzmeylçn Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Sadece ilk sayfayı okudum yaşın önemli olduğundan bahsediyor, küçük yaşlarda ağır spor yani. Ayrıca yanlış anlamadıysam sporu bırakan profesyonel sporcular ve normal insanlar karşılaştırılmış sporu bırakanların kalp krizi riski çok daha yüksek demiş. (İngilizcem iyidir ama makale ingilizcesi ağır geldi yanlış çevirmiş veya anlayamamış olabilirim )

8. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Çeviriniz biraz problemli olabilir hocam :)
    İlk sayfada; bazı çalışmaların sol ventrikül duvarında kalınlaşmaları gösterdiğini, bazı çalışmaların ise kısa dönemden uzun döneme dayanıklılık antrenmanlarının sol ventrikül morfolojisini değiştirmediğini bildirdiğini belirtmiş. Dayanıklılık antrenmanlarının kardiyak hipertfofiye neden olup olmayacağı ile ilgili çalışmalar arasındaki farklılıkların steroid kullanımı gibi nedenlerinin olabileceği belirtilmiş. Son olarak da, dayanıklılık sporcularının yaklaşık %40'ının normal sol ventrikül morfolojisine sahip olduğu; anabolik steroid kullanan dayanıklılık sporcularının ilaç kullanmayan sporcular ile karşılaştırıldığında sol ventrikül kütlelerinin önemli derecede yüksek olduğu gösterilmiş.

Konu ile ilgili @Emre DALGIC 'ın daha detaylı yazacağını düşünüyorum :)

yüzmeylçn bunu beğendi.
  9. yüzmeylçn

yüzmeylçn Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Sanırım daha önce okuduğum bir metinle karıştırdım kendime göre anlamışım sağır duymaz uydurur misali

respect2us.23 bunu beğendi.
  10. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Estağfirullah hocam :D belki saat geç olduğu için yanlış çeviri yapmış olabilirsin ya da farklı yeri çevirmiş olabilirsin :) ya da dediğin gibi farklı bir metinle karıştırmış olabilirsin :)

11. yüzmeylçn

yüzmeylçn Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Mümkündür, vakit bulup oturup adam akıllı çevirmek lazım iki dakika bakmakla anlayabileceğim bir metin değil maalesef

12. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Aynen :) vakit bulup güzelce çevirmek ve değerlendirmek gerekiyor :)

yüzmeylçn bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş