fitness dan resmen şiştim :(

Konusu 'Kadınlara Özel - Fitness ve Antrenman' forumundadır ve Ginny tarafından 15 Eylül 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 16 üye.
  1. Ginny

Ginny Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    herkese merhaba,

aslında benim mesajım biraz şımarıklık gibi gelebilir ama ben gercekten mutsuzum ve desteginize, görüşlerinize ihtiyacım var.

ben şu anda 165 boyunda 56 kilo agırlıgındayım, cocuklugumdan beri spor hayatımda bir sekilde var ve vucut yapımda bundan etkilenmiş durumda. zaten ailede sporcu kaynıyor ve genetik bir durumumuz da söz konusu.
    şu anda ise hayatımda spor cok aktif sekilde 2 senedir var. 1,5 sene haftada 2 gun hiç aksatmadan yüzdüm ve ayrıca haftada 2 gun yoga yaptım ve mayıstan beri de bir spor kulubunde çalışıyorum(haftada minimum 3 max 5 gun). aralık ayında 49 kiloydum yasadıgım bazı olaylardan dolayı korkunc beslenme düzenimle beraber spor da yapıyor olmama ragmen tam 10 kilo aldım ve son 5 6 aydır aklım basıma geldi ve duzgun beslenmeye calışıyorum. bu cirkin kiloların 3 4 ünü verdim ve sürekli spor yaptıgım için yağ oranım normalden bile az, yani diyetisyenime bakıldıgında kilo vermeme gerek yok ancak ben bu kas yıgını halimden inanılmaz mutsuzum cunku cok kalınlaştım.

ilk salona gittigimde 10 15 dakka ortalama 9,0 tempoda koşuyorum ve daha sonra fitness yapıyorum sonrasında ise kardio amaçlı spinning, tae bo gibi studyo derslerine giriyorum. salonda yaptıgım herseyi yapmayı cok seviyorum, spor yapmak cidden hayatım oldu ama bu kas yıgını halimden cok mutsuzum. yag oranım cok cok az ama spor yaptıkça kaslarım gelişiyor, şişiyorum ve hocalar ise hala beni agırlık kaldırmaya zorluyorlar, incelmek için onları da yapmam gerektigini söylüyorlar ama ben onların bir kas yıgını yaratmak için yarıştıklarıyla ilgili paranoyalar bile geliştirmeye başladım o yuzden hiçbirini dinlemiyorum ve canım o gun salonda ne yapmak istiyorsa onu yapıyorum ama sanırım özellikle de kollarım gün gectikçe kaslanıyor.

ben daha ince bir yapıya sahip olmak istiyorum, kaslarımın şişmesini değil uzamasını istiyorum bununla ilgili ne yapmalıyım lütfen bana yol gösterin. içinde her turlu imkana sahip 1inci sınıf bir spor salonuna gidiyor olmama ragmen beni duzgun olarak yonlendiremiyorlar ve elim kolum baglanmış durumda..

spor yapmaya 1 hafta 10 gun ara veriyorum ve hemen bir incelme seziyorum vucudumda, ama spor beni o kadar cok besliyor ki asla vazgecemem. ve bunun bir yolu bir cıkış noktası oldugunu dogru yonlendrilmedigim için bu noktada oldugumu düşünüyorum. incelmek için spor yapmayı bıraktım desem bana gülerler herhalde!

hikayem kısaca böyle, desteklerinizi ve görüşlerinizi bekliyorum, şimdiden cok teşekkürler.

ps: bu arada l-carnitin kullandım belki kilo veririrm diye tahmin edersiniz daha cok şiştim : )

samet43414 bunu beğendi.
  2. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    49 kiloyken kendini salıp 10 kilo almışsın, sonra 5-6 ayda spor yapmışsın, forma girmişsin, 56 kilosun ve çok kaslısın.
    Anlattıklarından anlaşılan bu, yani yağlanarak 59 kiloydun, şimdi ise kaslı, hemde aşırı kaslı olarak 56 kilosun.

Anlayan beri gelsin, ben anlamadım.
    Kendini koy vererek 59 kilo olmuştun, sporlar 10 kilo yağ attın ve 7 kilo kas yaptın ki, seni rahatsız eden bir kas yapın oluştu...
    Pek gözümde canlandıramadım açıkcası.

Kolların kaç santim, ölçebilir misin?
    32-33?
    35 bile olsa seni rahatsız eden damarlı ve parçalı görüntüsüdür sanırım kalınlığı değil, zira kolu kalın olup çok hoş kız arkadaşlarım var.
    Ancak Sex and the City'deki Sarah Jessica Parker, sonra efsane Madonna kolları çok kalın olmasa bile aşırı defijne oldukları için pek çok kadına itici görünüyorlar.
    Belki sorunun kollarındaki definisyondur.

O zaman aldığın kalori miktarını arttırmanı öneririm.

samet43414 bunu beğendi.
  3. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Şımarıklık olarak falan görmüyorum önce bunu söylemeliyim.

Kendini kas yığını görmene sebep mezomorf yapın(?) ve de Karasan'ında belirttiği gibi definasyon olabilir.

Bir bayan için verdiğin boy ve kiloda yağ oranında düşükse kaslı görünmeni çok iyi anlayabiliyorum.

Benim verdiğin kısıtlı bilgilere göre tavsiyem;
    Kardiyo çalışmalarını arttırarak ağırlık kaldırmalarını özellikle ağırlığın kilogram değeri olarak düşük seviyede tutman olacaktır. Başındakilerin sana ağırlık kaldırma sebebi vücudun dinlenme zamanında yağ yakmasını falan sağlamak ama sanırım pekte başarılı uygulayamıyorlar o teorik bilgilerini pratiğe dökemiyorlar. Yani sana kiloları kaldırtıp beslenmenide ayarlamayıyorlarsa sen kaslanıyorsun demektir, yağ yaktırmalarına sebep ne? Sen zaten yağ oranım normal değerlerin altında diyorsun (keşke değeri de yazsaydın) Yani bence mesele inşa ettiğin kaslardan kurtulmak olmalıdır, tabi gerekirse yağda yakarak.

Kas uzunluğu genetiğe daha çok bağlı bir olay ancak yine de stretching çalışmalarına özellikle önem vermelisin.

Sonuç olarak hedef başta gelişen kol kasların olmak üzere kasların uyarımını düşürerek vücuda "bunlardan kurtul, bunları azalt" mesajı vermek. Vücut ilgili kasların artık işe yaramayan fazlalık olduğu anladığı an o kasları atmak için doğru sinyalleri gönderecektir diye düşünüyorum.

Bu arada her türlü imkana sahip 1. sınıf body salonlarında çok kaliteli antrenörlerde gördüm çok bilgisiz kofti insanlarda. Keşke 2. sınıf ama ulusal ve uluslararası dereceleri olan bir antrenörle çalışsaydınız diyeceğim öyle salonlarda da herkesle çok yakından ilgilenilmesi gerçekten zor.

Bu arada diyetisyenim falan demişsin, beslenmeyle ilgili bir tavsiye vermiyorum. Ama beslenme stratejin tamamiyle antrenman programına göre ayarlanmalıdır inşallah diyetisyenin aynı zamanda antrenman programını yorumlama bilgisine vakıftır.

Benim düşüncelerim bunlar, kolay gelsin. Kas yığını :)

Son düzenleme: 15 Eylül 2008
    samet43414 ve Ginny bunu beğendi.
  4. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    Bu görünüm sizin yapınızlada ilgili, ailenizde de spor yapma alışkanlığı olduğuna göre bu yapı normal karşılanabilir. Boy kilo oranı normal. Haftada 3-5 gün salona gidiyorsunuz; peki yaptığınız ağırlık programı nedir? Sizin yapacağınız cardio ile birlikte izole hareketleri kombine etmek olmalı. Ağırlıklarda ise düşük kilo çok tekrarlı bir program yapabilirsiniz. Tabi burdan sizi görmeden, programlarınızı bilmeden nedesek havada kalıyor...

5. Jevric

Jevric Yeni Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    0
    Hergün, çok hafif ağırlık ile çok tekrar ve set yaparak çalışmak kasları eritir dimi?thums:

6. emx91

emx91 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    sen fitnestan once 4 - 5 ay yogun kardio(yuksek tempolu) antremanla yap / ip atlama, hizli kosu, yuzme, araba itekleme(dalga gecmiyom 10 metre biryerden biryere bos viteste arabayi itekle cok yuksek efor sarfedersin.)
    vb. seyler

kardioyla hep yaglarin azalir hem sertlesir kaslarin hemde zayiflarsin. bunlar varken fitnessa neden gerek duyuyosun duzenli bi sekilde kardio yap derim

7. Jevric

Jevric Yeni Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    0
    kardio yağ yakar sadece...

8. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Jevric ve Kemal, son karislikli mesajlasmalirinizi baska bir basliga tasidim neredeyse tamamen konu disina ciktiginiz icin. Zaten az sayida bayan uyemiz var, onlari da onlar icin icacici olmadigini tahmin ettigim tartismalara maruz birakmaya gerek olmadigini dusunuyorum. Yeni basliginiz dertlesme bolumunde.
    Galiba mesajlarinizi tasiyamadan sildim, kusura bakmayin. Maalesef geri de getiremiyorum, cunku komple silmistim.

Son düzenleme: 16 Eylül 2008
  9. Ginny

Ginny Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    görüşler için herkese teşekkürler,
    öncelikle şunu söylemeliyim, vakti zamanında kullandıgım ilaçlardan dolayı 64 kiloya bile cıktım, ama hiçbi zaman hiçbi tarafım sallanmadı, cok sıkı bi yapım var, tartının tavana vurdugu zamanlarda bile şişman bi insan olmadım yani ama “kalın”dım.

Şu anda da dışardan bakıldıgında bir sorun yok gibi görünüyor ama bacaklarımı gerdigim zaman parca parca kaslar yada kollarımı kırdıgım zaman (damarlı bir durum yok ama) yuvarlak ve şişkin bombeler cıkıyor (definisyon dama durumu ise o değil), bircok insan bunu guzel ve çekici bulsa da bence bi kadın biraz daha ince çıtı pıtı görünümlü olmalı, daha dogrusu ben kendimi öyle iyi hissediyorum diyelim..
    Kas sevmiyor degilim hatta cok seviyorum, ve birisi madonna sarah jessica parker demiş işte o vucutlar benim gece rüyalarımı süsleyen vucutlar gercekten, beni onların bi beden daha kalını ve kasları uzun uzun yerine daha toparlak olanı gibi düşünün J

spor yapmaya gittigim kulup gercekten cok iyi (akatlar club sporium) ama yogunlugu olan bir kulup ve hocalar cok vakit ayırmamakla beraber beslenmeye deginmiyorlar bile, diyetisyenim de spordan anlamıyor zaten, Dolayısıyla voltran benim vucudumda bugune kadar hiç oluşamadı!

Herneyse az agırlıkla sık tekrar bunu birkaç yerden daha duydum, ve ayrıca gad.kemalin bahsettigi stretching de fitnessdan sonra şişen kasları uzatmak adına (?) işin mantıgına cok uygun gibi görünüyor, ben sanırım içimi kurutsa ve ruhumu söndürse bile vucudum ugruna pilates yapmaya başlayacagım gibi görünüyor.
    Kısaca yorumlarınız sonrasında kendime belirledigim program şöyle, 15 dakika koşu (ısınma), 35 dakika sık tekrar az agırlık fitness, 30 dakika taebo veya spinning(vazgecemem), 40 dakika pilates.

Alperen “Sizin yapacağınız cardio ile birlikte izole hareketleri kombine etmek olmalı.” Demiş, Alperen rica etsem bu izole hereketler nelerdir bahsedebilrimisin? Ve kombine etmek?

Tekrar destekler için cok teşekkürler herkese..

10. tatt

tatt Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Salondaki hocama danıştım bu konuyu. Şöyle dedi: "Kasları büyütmek için hipertrofi yapıyoruz. Eğer kaslarından kurtulmak istiyorsa atrofi yapmalı. Çok tekrar ve çok setle çalışarak bunu yapabilir." Şimdi şöyle daha da çok çalışarak kaslardan kurtulmak pek mantığıma hitap etmiyor açıkçası. Ama hocanın bir bildiği olabilir. Forumdaki hocalar bu atrofi konusunda bir şeyler yazarsa sana yardımı dokunabilir. Pilatese başlamak isabetli bir karar olmuş.

Ginny bunu beğendi.
  11. Ginny

Ginny Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    cok teşekkürler, bu atrofi yi bende bir sorayım hocaya.
    burdan da diğer arkadasların görüşlerini bekliyorum ;)

12. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    yuzme bisiklet gibi surekli ayni tekrarlara dayali antrenmanlar uzun kaslar icin uygun

Ginny bunu beğendi.
  13. Jevric

Jevric Yeni Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    0
    Programın gayet iyi, fakat beslenmeni de ayarlaman lazım. Protein vücudun yapı taşı. En yoğun olduğu bölgelerden birisi kas doku. Bu bilgi ışığında proteince engin besinleri tüketmemek lazım demekki. Fakat sıfır protein alıcaksın demiyorum, proteini sıfırlarsan saçların, tırnakların dökülür, organların iflas eder... O yüzden günde 20-40 gram senin metabolizmana yeter. Kaslara geçicek protein kalmaz. Böylece kas büyümesini durdumuş oluruz. Dediğim gibi programın füzel. Üzerine onu uygulayaraktan da kasları azaltabilirsin. Başarılar!
    Bir de kas çektirme operasyonu duydum. İstenmeyen kaslar ameliyat ile alınıyormuş, ama çok uç bir örnek bu.

14. nika

nika Üye

Beğenileri:
    98
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yönetici
    Yer:
    Bursa
    Sizin durumunuzda sadece kardiyo çalışması incelmeniz için yeterli olcaktır. Kardiyo çalışmaları sadece yağ yakmakla kalmaz kaslarınızıda inceltir. Daha çok verim almak için kardiyo temponuzu ve süresini uzatmanızı (40 dk olabilir) öneriyorum.

15. Jevric

Jevric Yeni Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    0
    kardioda kas yakması için yağ depolarının çoğunu eritmesi lazım.
    Sıra şöyle:
    Karbonhidrat(20dk-30dk)
    yağ(+30dk-12saat)
    protein(en az birkaç gün)

1-2 gün aralıksız kardio yaparsan kasları eritmeye başlarsın.:D

Senin amacın kas görüntüsünden kurtulmak zaten, yağları iyice yakarsan daha define olursun aman aman...Şu anki programın iyi.

samet43414 bunu beğendi.
  16. MT

MT Üye

Beğenileri:
    1.054
    Ödül Puanları:
    0
    Bu yazdıkların için kaynak gösterebilir misin? Bildiğim kadarıyla kardiyo boyunca yağ yakımı sürer. Kardiyo süresi arttıkça yağdan sağlanan enerji artar. 45-60 dk dan sonra ise protein yıkımı da başlar. Yani bir yıkımın başlaması için diğer bir yıkımın son bulmasına gerek yoktur.

bonatschi bunu beğendi.
  17. Jevric

Jevric Yeni Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    0
    protein yapı taşıdır, depolanmaz. Dokuların yapısına katılır. Depo edilmeyen birşeyi yakmak, bir apartmanın bir duvarından tuğla çıkartmak gibi birşey. Yağlar bitmeden protein yakılmaz, vücut böyle bir yıkımı kolay kolay yapmaz kardio çalışmasında.
    Kaynak: herhangi bir biyoloji kitabındaki metabolizma konusuna göz atınız. Veya etrafınızdaki insanlara ya da kendinize bakın.

18. MT

MT Üye

Beğenileri:
    1.054
    Ödül Puanları:
    0
    Hangi biyoloji kitabında

"Karbonhidrat(20dk-30dk)
    yağ(+30dk-12saat)
    protein(en az birkaç gün)

1-2 gün aralıksız kardio yaparsan kasları eritmeye başlarsın"

gibi bir veri var merak ettim doğrusu.

Madem kaynak belirtemediniz ben 1-2 tane belirteyim. Eğer yeterli olmazsa başka kaynaklarda verebilirim. Ama merak etmeyin etrafı süzüp görebilirsin demem.

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/kardiyo-kas-kayb-na-yol-t13831.html
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/kardiyo-y-ksek-iddetli-aral-t14942.html

HUMOR, bonatschi ve diez bunu beğendi.
  19. Jevric

Jevric Yeni Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    0
    kavram dershanesi biyoloji kitabı-3, mtebolizma konusuna göz atınız, besinlerin yakılma sırasını ve yoğunluğunu inceleyiniz. Karbonhidrat ve yağ bitmeden protein yakımı olmaz. Olsa da yıkıcı bir durum olmaz. Kişinin ağırlık çalışıp uyararak yıkımı tetiklemesi lazım.

20. MT

MT Üye

Beğenileri:
    1.054
    Ödül Puanları:
    0
    Belirttiğiniz sıra enerji için kaynak olarak kullanılma sırasıdır. Ama bu demek değildir ki bir kaynağın yıkıma uğraması için önceki kaynağın bitmesi gereklidir. Bu konu daha öncesinde de forumda tartışıldı. Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok. Öss ye hazırlanmak için kullandığınız ve 20-30 yıl önceki bilgileri ayrıntısız ve yüzeysel işleyen kitapları kaynak olarak görmek yanlıştır. Eksik bilgi insanları yanlış sonuçlara götürür. Unutmayınki tıp, biyoloji çok hızlı ilerleyen bilimlerdir ve bundan 5 yıl önce bir kitapta yazılan bilgi bugün geçerliliğini kaybedebilir.

ay_isiqinda, saydam ve diez bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş