Finlandiya

Konusu 'Kültür Sanat Bilim Seyahat' forumundadır ve rockallen tarafından 5 Şubat 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. rockallen

rockallen Üye

Beğenileri:
    102
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Istanbul
    Finlandiya

Finlandiya Cumhuriyeti (Fince: Suomi İsveççe: Finland). Kuzey Avrupa'da Baltık Denizi kıyısında bir Kuzey ülkesi. İskandinavya yarım adasındadır. Finlandiya'nin komşuları; doğusuda Rusya, kuzeyinde Norveç ve batısında İsveçtir. Finlandiya'nin başkenti Helsinki'dir.

Toplam nüfusu : 5,261,000

Yaklaşık 5,261,000 olan nüfûsunun % 90’dan fazlasını Finliler teşkil eder. Bundan başka kuzeyde Laponlar, güney ve batı kesimlerinde ise İsveçliler yaşamaktadır. Finlilerin karakteristik özellikleri, uzun boylu, sarı saçlı, mâvi veya gri gözlü olmalarıdır. Her etnik grup kendi lisanlarını konuşur. Ülkenin resmî dili ise Fincedir. Nüfus yoğunluğu güneyde çok fazladır. Kuzeyde ise gittikçe azalır. Nüfûsun % 20’si başşehri olan Helsinki civârındadır. Çoğunluk şehirlerde yaşar. Nüfûsun % 91,6 sı Hıristiyanlığın Protestan mezhebine, kalanı değişik mezheplere bağlıdırlar. Geri kalan dînî azınlığın büyük kısmını Yunan Ortodokslar meydana getirir. Çok az bir miktar da Yahûdî vardır. Eğitim ve öğretimin parasız olduğu Finlandiya’da 20 üniversite mevcuttur. 7-15 yaş arası eğitim ve öğretimin mecbûrî olduğu ülkede okuma yazma bilenlerin oranı yaklaşık % 100’dür. Çalışan nüfûsun %25’i zirâat ve ormancılıkla uğraşır. Kuzeyde yaşayan Laponlar an’anevî olan ren geyiği çobanlığı ve avcılığı ile geçinirler. Yıllık nüfus artışı % 0,3’tür. Kilometrekareye 14,7 kişi düşer.

Nüfus artış oranı: %0.14 (2006 verileri)
    Mülteci oranı: 0.84 mülteci/1,000 nüfus (2006 tahmini)
    Yeni doğanlarda ölüm oranı: 3.55 ölüm/1,000 doğan bebek (2006 tahmini)
    Ortalama hayat süresi: toplam nüfus: 78.5 yıl

:erkekler: 73.92 yıl

:kadınlar: 81.36 yıl (2001 verileri)

Ortalama çocuk sayısı: 1.73 çocuk/1 kadın (2006 tahmini)
    Nüfusun etnik dağılımı: Fin %93, İsvecli%6, Sami %0.11, Roman %0.12, Tatar %0.02
    Din: Lutherciler %86, Ortodokslar %1, diğer dinler %1, dinsizler %12 Diller: Fince (resmi dil %94), İsveççe (Nüfus toplamının %6 sının resmi dili) İngilizce, Almanca

1920’lerden îtibâren uygulanan müsbet kararlar ekonomiyi istikrarlı bir gelişmeye sokmasına rağmen, 1930’ların başındaki kriz bu gelişmeye mâni oldu. Bu ekonomik buhran atlatılmadan geçilen 1939 Kış Savaşi ve İkinci Dünya Savaşi sırasında önemli iktisâdî kaynakların kaybedilmesi, gelişmeyi daha da yavaşlattı. İkinci Dünyâ Savaşından sonra ekonomisi tekrar iyi yola giren Finlandiya, bugün devlet iştirakinin % 25 oranında olduğu bir karma ekonomi sistemini benimsemiştir.

: Eskiden büyük çapta tarım - ormancılığa dayalı Fin ekonomisi, son on yılda radikal bir yapısal değişikliğe uğramış ve yerini değişken - modern bir sanayi sektörüne bırakmıştır ki bu sektör, her ne kadar çalışan kesimin üçte ikisini hizmet sektörü görevlendiriyor da olsa, ülkenin ekonomik gücünü tayin eden alan niteliği kazanmıştır ve ülke ihracatının %85' ini oluşturmaktadır. En önemli sanayi dalı, ülke üretiminin ve ihracatının yarısına tekabül eden Metal- ve Elektronik sanayidir. İhracatta özellikle Telekomünikasyon araçlarıyla Elektro sektörü dikkate değer önemli başarılar elde etmiştir.

Finlandiya, diğer küçük Avrupa devletleri gibi ithâlata büyük ölçüde ihtiyaç duyar. Ülke ithâlatının en önemli bölümünü hammadde, akaryakıt ve kömür teşkil eder. İhrâcatta ise kâğıt sanâyi ürünleri ilk sırayı almaktadır. Makina, gemi gibi ağır sanâyi ürünleri de ihraç edilen malzeme arasına girmeye başlamıştır. EFTA (Avrupa Serbest Ticâret Organizasyonu) ve Avrupa Birliği üyesi olan Finlandiya, sosyalist temayüllü bir devlet olması sebebiyle, 1991 öncesi doğu bloku iktisâdî teşkilâtı olan Comecon üyeleri ile de alışverişte bulunmaktadır.

[YOUTUBE]https://www.youtube.com/watch?v=mqBMBldRKYU&feature=player_embedded#![/YOUTUBE]

Usteki Video Finlandiyada Görulen Kuzey Isiklarindan Bir Derleme ..

Devami Gelecek...

Son düzenleme: 5 Şubat 2012
    anll23, Hypodenz, Zerk ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. AngryHun

AngryHun Üye

Beğenileri:
    1.132
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Kimyager
    Yer:
    İstanbul
    video gerçekten etkileyici.fakat anlamadığım bir konu var.o kız fotoğrafının ne işi var orada :) ülkedeki bütün kızlar böyle güzel demek mi acaba :)

3. CarpeNoctum

CarpeNoctum Üye

Beğenileri:
    1.298
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Zimbabwe
    ölmeden görmek istediğim ülkeler arasında.

4. Karakaş

Karakaş Üye

Beğenileri:
    1.704
    Ödül Puanları:
    103
    valla zaten bıkmışım angaranın soğuğundan karından buzundan hayatta gitmem finlandiyaya falan. imkanım olsa brezilyaya yerleşirdim veya başka bir sıcak memlekete.

5. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    batı avrupa ülkelerini gezmiştim şimdi kuzey avrupa iskandinav ülkelerini merak ediyorum en görmek istediğim ülkelerden biride nedense finlandiyadır küçüklüğümden beri belki yaza gidebilirim

6. rockallen

rockallen Üye

Beğenileri:
    102
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Istanbul
    Haziran Temmuz Ayini Tavsiye Ederim Gece 2 Ye Kadar Gunes Batmiyor Cok Guzel Manzaralar Oluyor..

rockybalboa7 bunu beğendi.
  7. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    bende onun için yazın geliceğimi yazdım birde şunları sormak istiyorum finlandiyalı kızlar gerçekten dünya güzelimi yoksa abartılıyor mu insanları için entellektüel kibar saygılı çoğunlukla zengin deniliyor doğrumu ?

8. rockallen

rockallen Üye

Beğenileri:
    102
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Istanbul

Finli Kizlar Bölgeden Bölgeye Degisiyor Diyelim . Bence Biraz Abartiliyor Ama Haklarini Yememek Lazim Guzeller . Lakin Eston Ve Bosna Kizlari Gibisine Rastlamadim Daha Bu Dunyada Bi Ulkenin Yuzde 90 i mi Guzel Olur Arkadas . Neyse Konuyu Dagitmayalim . Genelde Gencleri Cok Saygisiz Serseri Tipler . Finliler Kibardir Ama Cok Soguk Insanlar Turk Sicak Kanliligini Aramayin, Onlari Yumusatan Tek Bir Sey Var Alkol . Bir Iki Bardaktan Sonra Hayat Hikayelerini Anlatmaya Baslarlar :). Ulkenin Gelir Seviyesi Evet Yuksek Ama Gormemislik Yok Herkes Mutevazi Yasiyor Lakin Hayat Pahali ..

rockybalboa7 bunu beğendi.
  9. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    bilgiler için teşekkürler gerçi hemen hemen tahmin ediyordum ama birde orada yaşayan birine sorayım dedim daha sağlam bilgi olsun diye o zaman finlilerle iyi anlaşacağım:) bende çok sıcak insan sayılmam zaten:) eğerki gerçekten zengin ama mutevazi şımarmadan yaşayabiliyorlarsa iyi insanlardır çok etkilendim bu özelliklerinden

rockallen bunu beğendi.
  10. coder

coder Üye

Beğenileri:
    138
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yazılımcı
    Yer:
    istanbul
    Finlilerin Türklerle akrabalığıda var sanırım. Hatta Finlilerin Türk soyundan geldiğini idda edenlerde var. Fince zaten Türkçe gibi ural-altay dil grubundan. Türkçe ile ortak kelimede fazlaymış. "Turku" diye futbol takımları var mesela.

11. rockallen

rockallen Üye

Beğenileri:
    102
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Istanbul
    Dediginiz Seylere Neye Dayanarak Söylediginizi Ogrenebilirmiyim , Kaynak Verebilirmisiniz . Ural - Altay Dil Gurubundan Oldugu Dogru Ama Bahsettiginiz Sehir Turkunun Turklerle Alakasi Yok Biraz Sallamissiniz..

12. coder

coder Üye

Beğenileri:
    138
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yazılımcı
    Yer:
    istanbul
    dostum niye sallayım. hiç mi gazete okumazsınız. hiç mi haberlere bakmazsınız. temcit pilavı gibi belli aralıklarla bunu medya servis eder. İtalyanlar Türk mü ? Macarlar Türk mü ? gibi haberler. Kaldı ki benim yazdığımı okursan ben bunu idda etmiyorum. Böyle şeyler tarihçiler tarafından dile getiriliyor diyorum. Biraz googleda araştırma yaparsan bu konu hakkında bilgi alabilirsin.

13. CarpeNoctum

CarpeNoctum Üye

Beğenileri:
    1.298
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Zimbabwe
    Konu hakında hic bi fikrim yok haklıda olabılırsn, yalnız adam Finlandiya da yaşıyor yani olaya hakim :)

14. StreloK

StreloK Üye

Beğenileri:
    110
    Ödül Puanları:
    43
    Yer:
    ankara
    Aynı dil ailesinden 2 dil birbirine çok benzer diyemeyiz. Örneğin İspanyolca ve Farsça aynı dil ailesindendir (Hint-Avrupa dil ailesi) ve akrabalık dereceleri Fince-Türkçe akrabalık derecesiyle aynıdır. Ama İspanyolca ve Farsçayı karşılaştırmak neredeyse imkansız, alfabeler bile farklı :) Fince ve Türkçe aynı dil ailesinin aynı alt grubunda olsa söylenen şey geçerli olur. Örneğin Slav alt grubundaki bir dili (Rusça, Ukraynaca, Çekçe, Slovakça, Hırvatça, Lehçe vb.) bilen kişi aynı alt gruptan diğer dillerle de anlaşabilir. Ancak Türkçe Altay kolunda, Fince Ural kolunda yer alır. Kaldı ki, Türkçenin lehçeleri bile neredeyse farklı 2 dil gibidir, birbiriyle anlaşamaz. On binlerce sözcük içeren Fince ve Türkçede 100 tane ortak sözcük çıkması onları 'çok benzer' dil yapmaz

rockallen bunu beğendi.
  15. rockallen

rockallen Üye

Beğenileri:
    102
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Istanbul

Gazete Okurum Tabi . Ama Malum Bizim Turk Medyasi Cok Abartiyor Herseyi , Kim Bilir Kim Salladi Bu Dediginizi . Asilsiz Oldugunu Bildigim Bir Konu Hakkinda Arastirma Yapmayi Cok Luzumsuz Buluyorum.

16. Bigdaddy

Bigdaddy Üye

Beğenileri:
    112
    Ödül Puanları:
    53
    finlandiyaya kışın gitmiştim, devamlı kar yağıyor ve gün 4 saat kadar falan sürüyordu içim bunalmıştı, kızları da o kadar güzel değil, isveçlilerle kıyaslandığında.

17. dragox

dragox Üye

Beğenileri:
    953
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    BESYO- Nasm cpt- Corrective exercises
    Yer:
    İstanbul
    Rockallen ben lisedeyken Bosna ile dostluk gibi bi olay vardı. Oradan 1 kişi geldi bizde 1 hafta kaldı bende 1 hafta gidip orada kalmıştım onlarda. Sınıfları falan bi acayipti yusyuvarlak masa öyle sıra falan yok 30 kişi civarı oturuyor etrafına dipdibe herkes:D Ama kızları gerçekten güzel değil bi kere hepsi çok iri benim gördüğüm en kısa kız 1.70 falandı ben 1.77 ile resmen bücür olmuştum orada. Zaten benden kısa 1 erkek göremedim ciddiyim kızları da çok rahat insanlar konuşurlar ama tabiri caizse odunlar yani biraz, estetikleri falan sıfır. Finle- Estonya kızlarını bende merak ediyorum bize hep aşırı güzel gösteriyorlar acaba öyle mi gerçekten merak ediyorum:D Yani tabi ki güzel bi ırk ama yolda yürürken kaç güzel görüyorsun önemli olan o genel ortalamayı merak ediyorum.

Sayfayı Paylaş