1. Değerli Üyemiz

Başlık açmadan önce fotoğraf ekleme kurallarını okumayı unutmayınız!

Unutmayın ki; ancak usulüne uygun eklenen fotoğraflarla ve kendiniz hakkında vereceğiniz detaylı bilgilerle

sağlıklı yorumlar alabilirsiniz. Kurallara uygun açılmış bir başlık çok daha fazla üyenin başlığınızı okumasını ve

yorumlamasını sağlayacaktır.

Fotoğraf ekleme kurallarını okumak için lütfen tıklayınız!

Forum düzenine katkınız ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla
    BodyForumTR Ekibi

Notu Gizle

Feanor08, 7.5 ay, 73 kg, gelişemeyiş!

Konusu 'Üye Fotoları' forumundadır ve Feanor08 tarafından 18 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 27 üye.
  1. Feanor08

Feanor08 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    28
    Öncelikle çok çok teşekkürler. Okçuluk ile ilgili olarak hareket zorlayıcı değil fakat tekrar sayısı ve konsantrasyon yoruyor insanı (özellikle sırt). Squat ve deadlift için hoca bir sonraki programda squat vereceğini söyledi ama deadlift ile ilgili bilgim yok. Yeme ile ilgili daha önceki mesajda belirttiğim gibi ilk 4 ay çok yetersiz beslenerek gerilemiştim. Yani aslında 3.5 aylık sayılabilir adam gibi spor yapmam. Güç artışıyla ilgili olarak örneğin; spora başlamadan 2 hafta önce 5'er kg lık dumbelllarla biceps çalışırken şimdi 14'er kg lık dumbelllarla çalışıyorum ve güç artışı oluyor. Tekrar çok çok teşekkürler. Bir de "birkaç hafta dene" yazmışsınız bu süre yeterli mi doğru yapıp yapmadığımı anlamak için?

2. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123

Yeterli olur. Kullandığın ağırlıklar zaten artıyormuş, o zaman artışta hızlanma olacak mı bak bakalım. Ağırlık gelişme olup olmadığını anlamak için bence ölçü almaktan daha güvenilir bir gösterge çünkü vücudun susuz kalır, ölçüler düşer, karbonhidrat çok yüklenirsin, kaslar su tutar, yanlış yerden ölçüm alınabilir vs. Ama bench press atıyorum 80'leri gördüğünde göğüs ve tricepsin geri kalmış olması zor, ya da çırpı bacaklarla leg presste 150-200'e çıkamazsın. Bu arada barbell curl'ü 20 kiloyla alternate curl'ü 14 kiloluk dumbella yapman arasında bir dengesizlik var. Alternatede formun doğru olduğuna emin misin? Konu gelmişken bunu da söylemiş olayım, genel olarak tüm hareketlerde formun doğru olduğuna emin ol, bu da hareketlerden yeterli verimi alamamana neden oluyor olabilir. Özellikle bench press, sırt hareketleri, lateral raise ağırlığı arttırabilmek uğruna formda çok hata yapılan hareketler. Benchte ağırlık göğüse değdirilmez, sırtta yükün hepsi kola biner, lateral raiseda omuz dışında vücudun her yeriyle kaldırılır vs., benim de yaptığım hatalar. Bunlara dikkat edersen gelişme illa ki olur, yaşın genç. Sıkı çalış, sıkı ye, iyi uyu ve sabır :)

Feanor08 bunu beğendi.
  3. Feanor08

Feanor08 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    28
    Öncelikle çok çok teşekkürler. Ağırlık artışı konusunda dikkat edeceğim. Barbell curl ve alternate db curl konusunda da alternate db curl hareketini şuan pek muntazam yapamıyorum doğru fakat ağırlık düşürmek istemediğim için kendimi zorlayarak mümkün olduğunca düzgün yapmaya çalışıyorum ve git gide düzeliyor. AYrıca daha önce de bahsettiğim gibi şubat ayıydı sanırım ben spora başladığımda, mayıs ayına kadar çok eksik beslendim ve hem kas hem yağ kaybedip çok kilo verdim. O açıdan bakılınca aslında bu mayıstan şimdiye kadar olan gelişim. Aralık gibi tekrar fotoğraf yüklemeyi düşünüyorum bakalım durum ne olacak. Herkese tekrar çok çok teşekkürler.

4. bycaner

bycaner Üye

Beğenileri:
    141
    Ödül Puanları:
    53
    hergün karın çalıştın bi yandan kilo almaya çalışıyosun nasıl olucak o iş :D

5. sercyyy

sercyyy Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    karın çalışınca yağ mı yakılıyomuş

6. bycaner

bycaner Üye

Beğenileri:
    141
    Ödül Puanları:
    53
    yo öyle demedim :D zaten görüntü ortada o yüzden dedim

edit: resimlere baktım zaten yeteri kadar kilon var gözüküyor ?

7. Feanor08

Feanor08 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    28
    Evet o konuda biraz ikilemdeyim aslında. Bir yandan hem yeterince yağlıyım, diğer yandan kas kütlesi bakımından kötü bir seviyedeyim. Siz ne önerirsiniz?

8. bycaner

bycaner Üye

Beğenileri:
    141
    Ödül Puanları:
    53
    acaba hormonlarında bi sıkıntı olabilirmi protein az almış olsan bile 7.5 ay çok büyük bir zaman dilimi bana göre sen bence doktora gidip genel olarak bi kan tahlili yada bi hormon testi yaptırabilirsin çünkü inan ben 2 3 günde bir şınav çekerdim yine göğüslerim seninkilerden daha fazlaydı ayrıca beslenme programım felanda yokdu o zamanlar öylesine çekiyordum şimdi bilinçli olarak fitnessa başladım durumumda gayet güzel 3 hafta geçti karın kaslarım belirgin olmaya başladı mesela dediğim gibi ilk önce doktora gidip eğer herşeyin normalse beslenme+doğru program ile güzel bir vücud yapabilirsin

Ekli Dosyalar:

• asdasd.jpg
      asdasd.jpg
      Dosya Boyutu:
      34,5 KB
      Görüntüleme:
      447
    Feanor08 bunu beğendi.
  9. Feanor08

Feanor08 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    28
    Bir umut var yani yine de diyorsun.

10. bycaner

bycaner Üye

Beğenileri:
    141
    Ödül Puanları:
    53
    neden olmasın senin milletden ne eksiğin var ki ? güvenini asla kaybetme ya sağlıksal bir sorunun vardır yada yanlış besleniyorsundur belkide programını değiştirmen lazımdır ne demişler geç olsun güç olmasın :)

Feanor08 bunu beğendi.
  11. Feanor08

Feanor08 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    28
    Çok çok teşekkürler bycaner. Moralim yerine geldi valla. Tüm umudum kırılmıştı. Bir kan tahlili yaptırayım hormonlar falan bir terslik yoksa daha sonra bir 4-5 ay sonra tekrar siteye fotoğraf koyarım gelişim olmuş mu diye. Tekrar teşekkürler.

12. FtgO

FtgO Üye

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Eskişehir
    Herkese olumsuz yorum yazıyorsun. Amacın ne?

13. mhmd0021

mhmd0021 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Hocanın squat ve deadlift yaptırmamasını normal görüyorum. Kemik gelişimine etki edeceği düşünülüyor ki bence de riskli hareketler yani hani kesin gelişim durur diyemeyiz ama yine de riske atmamak gerekir onun yerine sırtta barbell row veya dumbell row eklenebilir. 2. tavsiyem daha ağır çalış ve hareketleri formuna uygun yap, emin ol formuna uygun yaptığın 10 kg db curl yamuk yumuk yaptığın 20 kg'dan iyidir. Tabi ağırlığı arttırınca ister istemez aynı tekrar sayılarını çıkaramayacaksın, göğüste 6-8 tekrar yapabilirsin diğer bölgelerde ise 8 tekrar yapabilirsin. Omuz için omuzun arka kısmını çalıştıracak bir hareket ekleyebilirsin, triceps için de kickback hareketini ekleyebilirsin, göğüste chest press sanırım makinede yapıyorsun ? Onun yerine bench press yapmanı tavsiye ederim, daha iyi verim alacağını düşünüyorum. Biceps için de aynı bölgeyi çalıştıran 2 hareketi yapma üst üste bb curl ile db curl arasına hammer curl koy. Yani bunlar tavsiye, uymak isteyebilirsin de istemeyebilirsin de. Gelelim işin en önemli kısmı olan beslenmeye. Kahvaltıya 100 gr peynir ekleyebilirsin, yağlı veya yağsız fark etmez, yumurtayı 2 tane arttırabilirsin tabi sadece beyaz olacak şekilde, eti lifalif veya nestle nesfit gibi şeyler ekleyebilirsin kahvaltıya. Ekmeği olabildiğince tam buğday ekmeği olarak tüketmeye çalış, et ve karbonhidrat miktarı da yeterli. Yatmadan önce süt içme, içeceksen gündüz saatlerinde iç. Yatmadan önce süt tüketiminin büyüme hormonu salgılanmasını durdurduğu açıklanmıştı zaten onun yerine 1 tam 3-4 tanede beyaz yumurtalı ve 100 gr lor peynirli bir omlet hazırlayabilirsin kendine. Tabi imkanın varsa bunları yapabilirsin yani yoksa eğer, yapmasan da olur çok bir şey kaybetmezsin seninkinden daha kötü bir beslenmeyle çok iyi şeyler başarılıyor. Sanırım bu durumun esas sebebi ilk zamanlar bilinçsiz çalışma ve diyet olmuş , telafi edebilirsin korkma. Ölçülerini almayı unutma, ya da sen alma zaten hocan falan alsın sen alırsan kendini kandırma ihtimalin yüksek olur 6-8 haftada bir ölçüm yap değişimi görebilmek açısından ve foto çek yine aynı aralıklarla, böylece gelişimini daha iyi takip emiş olursun. Ve en başta dediğim gibi kesinlikle nizami yap hareketleri kilolar düşük olabilir ama daha da güçlendiğinde arttırırsın, seninki yanlış bir mantık evet belki o kilolarla da nizami yapmaya başlarsın ama ne zaman ? Ve daha düşük kilolarla formuna uygun olarak çalışmanın sana sağladığı verimi sağlayabilecek mi acaba ? Hadi kal sağlıcakla.

Feanor08 bunu beğendi.
  14. bycaner

bycaner Üye

Beğenileri:
    141
    Ödül Puanları:
    53
    olumsuz değil gerçekler. şimdi bu arkadaşa bence gayet iyi gelişmişsin dersem ne olacak ? spora devam edecek fakat birşeymi değişecek ? o yüzden dedim doktora gidip bi check up yaptır diye hormonlarına baktır diye. mantıklı olanda bu

15. Feanor08

Feanor08 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    28
    Fakat ben bu bahsettiğim beslenme programını sadece antrenman günlerinde bu şekilde düzgün olarak uygulayabiliyorum sorun o olabilir mi?

16. koskor4141

koskor4141 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    8
    bence yağ oranı yüksek gelişim var :) yağları yak kasları ortaya cıkar ;)

17. Dark32

Dark32 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    ben bir sağlıkçı olarak senin genetik fizyolojinde sorun olduğu kanaatindeyim aynı zamanda sanki hormon kullanmışsın gibi me geldi ? Kas yapın ve fizyolojin yanlış anlama seni rencide etmek değil amacım ama bayansı gibi duruyor. Çok çalış ve düzgün beslen

Feanor08 bunu beğendi.
  18. Feanor08

Feanor08 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    28

Öncelikle merhaba. Hormon kullanmakla ilgili değil hormon supplement bile kullanmıyorum. Bayansı duruşla ilgili uzun zamandır kafamı kurcalayan bir konu benim de. Yani farkındayım ama bunu hep kas kütlesinin az olmasına bağlıyordum. Bunun bir tedavisi (testosteron takviyesi vs.) var mıdır veya bir tahlili veya testi var mıdır?

19. faraway35

faraway35 Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    13
    kilon kötü değil antremandan önce karbonhidrat sonrada protein almalısın bide gün icinde düzenli beslenmek şart yani 5 ögün gibi parca parca protein karbon al.

Feanor08 bunu beğendi.
  20. Dark32

Dark32 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    hazır dışardan testesreon sakın ha kullanma seni daha da kötü edebilir.
    Antremanlarını sıkılaştır daha sert çalış ;)

Feanor08 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş