fazlasıyla yardıma ihtiyacım var

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve çtnky tarafından 10 Nisan 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. çtnky

çtnky Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    herkese iyi forumlar, yaklaşık bir aydır forumu çok sıkı takip ediyorum. sayenizde pek çok değerli bilgi edindim. herkese teşekkürler. tamamiyle bana hitap eden bir yardım konusu bulamadığım için böyle bir başlık açıyorum. yanlış yere açtıysam da affola.
    ben 1989 doğumlu, 180cm boy ve 114 kiloda olan biriyim. küçüklügümden beri hep kalıplı olmuşumdur, iri kemikli biri olduğum aşikar fakat son bir kaç yılda deli gibi kilo aldım ve hayatım olağanüstü kötü yönde değişti. yardımınıza fazlasıyla ihtiyacım var. bugün vücut ölçülerimi de aldım.
    bel: 120 göğüs: 119 kalça:119 bacak:73 baldır: 46 vs.

görüldüğü gibi garip bir orantı söz konusu. bazılarınız bu ölçülere ulaşmaya çalışıyor bile olabilir fakat siz kas olarak istiyorsunuz. bendeki ise yağ. kimisinin göbeği önde olur, benim gögüs hizam da önde anlaşılacağı gibi. tüm vücudum fazla yağlı.

30 kilodan fazla yağ var vücudumda ve bu durum psikolojik olarak beni fazlasıyla yıprattı. kilo alınca 3 yıllık kız arkadaşım "yanıma yakışmıyorsun" diyip beni bıraktı, önceden çok futbolla iç içeydim sol kanattan rakip takımı ipe dizen biri olarak artık ilk adama çalımı bile atamıyorum. artık kendime uygun kıyafet bile bulamaz oldum. ve aklıma gelmeyen o kadar şey var ki beni fazla kilolu olan pek çok kişi anlar diye düşünüyorum. artık kilolardan o kadar bunaldım ki eski zayıf halimi rüyamda görür oldum o derece.

geçen sene bu zamanlar 2-3 ay kadar spor salonuna gittim. sadece 45-50 dk kadar çalışıp bilinçsizce 15dk kadar da ağırlık çalışıyordum. bu sürenin sonunda aynaya geçtiğimde omuzlarım biraz gelişmişti fakat kilo vermeye gittiğim spor salonunda 3 kilo aldığımı farkettim. dolayısıyla da bıraktım sporu falan. bu sene ise 3 ay önce diyetisyen kontrolünde diyete başladım, yaklaşık 40-45 gün kadar uyguladım. 9 kilo verdim. fakat diyete başlamadan önceki yağ oranımdan pek bir şey değişmedigini farkettim. halen vücudumda 32 küsür kilo kadar yağ var. araya vizeler falan girdi onu da bıraktım. bu hafta vizeler de bitiyor artık adam gibi spor+diyet(gerekirse gıda takviyeleri) uzun vadede kilolarımın tamamından kurtulmak istiyorum. kilolar giderken sarkma olmamalı, o yüzden 2 günde bir spora gidebilirim herhalde. tavsiyelerize göre ayarlayacağım.
    diyetisyenim kan tahlillerime baktığında sen deli gibi protein alıyorsun demişti. ben de bu durumu doğruladım, ben kendimi bildim bileli her gün yumurta yerim. çoğu zaman kahvaltım peynir karıştırılmış 2 yağda yumurta olur. karslı olduğumuz için hayvansal gıdalarla da iç içeyiz.
    aklıma gelmişken diyetisyenimin verdiği diyet listesini de yazayım:

kahvaltı (7.00-8.00)
    açık, şekersiz çay veya yeşil çay
    2 kibrit kutusu kadar peynir veya 1 haşlanmış yumurta
    5 zeytin ya da fındık içi
    3 ince dilim ekmek
    bol söğüş, domates, salatalık vs.

ara öğün (10.00-11.00)
    1 porsiyon meyve
    2 adet kepekli bisküvi

öğle (12.00-14-00)
    1 kase çorba
    3 köfte kadar et veya 12 yemek kaşığı kurubaklagil yemeği
    8 yemek kaşığı kadar pilav veya makarna
    2 ince dilim ekmek
    1 kase yoğurt
    1 porsiyon meyve
    bol yağsız salata

ara öğün (15.00-16.00)
    1 porsiyon meyve
    1 kutu yağsız süt (200 ml)

akşam (19.00 - 20.00)
    1 kase çorba
    1 köfte kadar et
    8 yemek kaşığı kadar sebze yemeği (etsiz, susuz)
    6 yemek kaşığı kadar pilav ya da makarna
    3 ince dilim kepek ekmeği
    1 kase yoğurt
    1 porsiyon meyve
    bol yağsız salata

son öğün (22.00)
    1 porsiyon meyve
    1 su bardağı süt veya yoğurt
    2 adet kepekli bisküvi

diyet programım böyle idi. bana çok fazla geldiği için tam anlamıyla uymuyodum. mesela genelde meyve ve yoğurt yemezdim. süt hiç içmedim. ekmeğe hiç dokunmadım. yemek tabakta kalıyodu bazen. bu diyetin 2500kcal olduğunu söylemişlerdi. ama bana çok fazla geldi, normal yediğimden de fazla. uyamadım doğal olarak. ama hiç spor yapmadan günlük koşuşturmaca ile birlikte 9 kilo kadar vermişim kilonun kas ve su olarak gittiğini düşünüyorum.
    azimli biriyim. sadece yol gösterilmesine ihtiyacım var. tavsiyelerinize göre diyet ve spor programımı şekillendireceğim. gerekirse her türlü takviye gıdayı da alırım.
    aklım fazlasıyla karışık olduğu için yazı da aynı doğrultuda düzensiz oldu..
    bu uzun yazıyı okuyacak kadar sabır göstermiş olup değerli yorumlarınızı benden esirgemeyeceğiniz için şimdiden çok teşekkür ederim.

2. jan1

jan1 Üye

Beğenileri:
    377
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Ankara
    22.00 da yaptıgın biraz agır bence cıkar bir kaçaını cıkar akşam yemegini 18.00 gibi felan yap

yaptıklarını cardio ile destekliceksin ama

çtnky bunu beğendi.
  3. çtnky

çtnky Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    tavsiyeniz için teşekkürler.

zaten uygulamıyorum diyetisyenin verdiği liste buydu. asıl problem egzersizlerde. neyi kaç dk haftada kaç gün yapmalıyım. teşekkürler.

4. çtnky

çtnky Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    halen öneri bekliyorum..

5. tropicalpunch

tropicalpunch Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Eğer yağ yakmak istiyorsan 220'den kendi yaşını çıkartıp bunun %60 ve %70'ini alıp, çıkan sayılar arasında nabız tutturarak koşu, bisiklet vs yapmak gerekir. Eğer yağ yakım nabız aralığında cardio yapmıyorsan vücudu fazla zorladığından kastan vermiş olabilirsin kiloları.

Sana tavsiye edebileceğim şey yukarıda dediğim şeyi uygulamak ve gün içinde aç kalmamak. Her öğün tıka basa doyma ancak öğün ve ara öğün de atlama. Vücudun aç kaldıkça kendini yağ toplamaya itecektir.

Eğer düzenli bir beslenme(diyet) + cardio yaparsan çok güzel bir şekilde kilo verirsin ancak dediğim gibi diyet çok önemli burada.

Yağ yakıcılar kısmına göz atabilirsin ben zayıf bir insan olduğumdan yağ yakıcılarla hiç aram olmadı ancak belki sana faydası dokunabilir.

Son olarak bol bol soğuk su iç. Soğuk su en iyi yağ yakan şeydir. Vücudun soğuk suyun derecesini kendi vücut sıcaklığına getirirken büyük efor sarf eder kendi içinde ve yağ yakımını hızlandırır. Suyun önemi gerçekten çok büyük yağ yakımında bunu göz ardı etme.

çtnky bunu beğendi.
  6. çtnky

çtnky Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    şimdi bir spor salonuna yazıldım. hocaya derdimi de anlattım ama bana 20 dk koşu 15 dk bisiklet sonrasında ağırlık antremanları koydu (ayrıntılar aklımda degil program cetveli spor salonunda) ardında da son olarak bi 15dk kadar koşu ya da bisiklet koydu ben vücudunda 35 kilo yag bulunan boyu 1.80 bel çevresi 119 cm olan bir insan olarak çevremdeki insanların söylediklerine göre ağırlık çalışmamalıymışım şimdilik. kilo verecegime kilo alırmışım vs. tahmin edebiliyorsunuzdur ne dendiğini. lütfen şu konuya açıklık getirsin birileri ben pek iyi degilim şu sıralar..

7. VoLhuLk

VoLhuLk Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    peki bir doktora gittin m, troid veya hormonal bozukluk olabilir mi? bende troid olduğu için dr kilo veremezsin demişti, belki sende de aynısı olabilir, kilo almanın sebebi de yağlarla kaslar yer değiştiriyor olabilir, umarım hedefine bir an önce ulaşırsın

çtnky bunu beğendi.
  8. OgetS

OgetS Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    13
    ÇTNky senin için en mantıklı olanı Şuan bisiklettir çünkü anladığım kdrlıyla kilo fazlalıgın oldukça fazla bisikletle vücüdünü çalıştırmya ve nabzını daha hızlandırmya alıştırdıktan sonra yawas yawas kosmalısın.Fazla kilolu oldugun için koşmak senin ayak vs eklemlerine fazla yüklenmenden ötürü sağlık problemlerinede(Eklem agrıları vs) yaratabilir. VE en önemlisi psikolojini bu yönde motive etmen.UmARIm yardımcı olabilmişimdir.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 10:53 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 10:50 ----------

Soğuk su olayına katılmıyorum... İLk olarak şunu söyleyeyim su yağ yaktırır demek yalnış olur su metabolik olayların gerçekleşmesi için gereklıdır sadece. İkincisi doktorlar soguk su içilmesini tavsiye etmez çünkü hem vucüdu erken terk eder ort 25 dk hemde bu kısa süre de çıkışından dolayı tokluk hissiolayını minimize eder yanı çok kısa süre tok tutar ... en dogru olanı oda sıcaklıgında su içmektir. Teşekkürler.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 11:11 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 10:53 ----------

Soğuk su olayına katılmıyorum... İLk olarak şunu söyleyeyim su yağ yaktırır demek yalnış olur su metabolik olayların gerçekleşmesi için gereklıdır sadece. İkincisi doktorlar soguk su içilmesini tavsiye etmez çünkü hem vucüdu erken terk eder ort 25 dk hemde bu kısa süre de çıkışından dolayı tokluk hissiolayını minimize eder yanı çok kısa süre tok tutar ... en dogru olanı oda sıcaklıgında su içmektir. Teşekkürler.thums:

çtnky bunu beğendi.
  9. çtnky

çtnky Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    tabi ben ocak ayında doktora gidip tahlil yaptırmıştım tüm kan değerlerim normal çıkmıştı bi tek biraz fazla proteinli besleniyoruz galiba demişti doktor ben de onaylamıştım. yumurta, peynir, et falan fazla tüketirdim ben. kolesterol falan yok allaha şükür. derslere bile gitmiyorum sporu aksatmamak için. karşılığını alabilirim inşallah. teşekkürler.

yastıklı bir ayakkabı kullanıyorum ve eklemlerimde her hangi bi ağrı oluşmuyor allahtan. koşu bandında 5dk 6 ile yürüyüp 2dk 8-9 ile koşuyorum sonra tekrar 6da yürüyorum bu böyle yarım saat kadar sürüyor. en ufak bi kesilme ya da agrı olmuyor ama baya bi terliyorum. sıkıntım yok koşu bandında.
    fazla bi ağır da çalıştıgım söylenemez mesela leg extension ve leg curl 40 lbs 15x2 set. sonra crunch 50x2 side crunch 25x2 daha sonra sopa çevirme var 100x2 şimdilik aklıma gelenler bunlar yarın gittigimde tam listeyi eklerim buraya.

salona gitmeden yarım saat önce falan bi yarım litre, spor esnasında 1 litre, spor sonrasında da elime yine bi litrelik suyu alırım genelde akşama kadar bi 1 litrelik daha bitirmiş olurum. genelde soğuk içerdim. dediginiz gibi çabuk vücudu terk ediyomuş hocam da söyledi bunu artık ılık içiyorum. çok teşekkürler.

yalnız dünkü antremandan sonra biceps kaslarım deli gibi ağrıyodu biraz fazla yüklendim galiba aslında her zamanki hareketleri yapıyodum ama dumble ile 15 yerine hep 20 tekrar yaptım bi de hiç geregi yokken gittim bi 10 dk da eliptik bisiklet yaptım ağırlık çalıştıktan sonra acaba ondan mı oldu ki. eve gelip hemen yattım kollarımı hareket ettirdikçe de ağrıyor bugün halen. ağrılar tam dinene kadar salona gitmem herhalde. umarım çabuk geçer.

Son düzenleme: 27 Nisan 2011
  10. OgetS

OgetS Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    13
    Kusura bakma msjın üzerinden çok zmn geçmiş umarım istediklerine ulaşmsndr.

11. WarPoint

WarPoint Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Derslere girmemekle hata yapıyorsun iyi bir hayatın yoksa body yapman pek iyi olmiyacaktır.Para güçtür.

Sayfayı Paylaş