fazla proteinin zararı nedir?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve talathancı tarafından 10 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. talathancı

talathancı Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    merhabalar, fazla proteinin acaba genel olarak vücudumuza etkisi nedir? kas yapımı için ise tam tersi yıkıma neden olabileceği söylenmişdi bu gerçekten doğrumu? ve çok ciddi antrenman yaptığımızda sizce ne kadar protein almamız gerektiğini nasıl hesaplarız? mesela ben 1 73 boy 85-86 kiloyum ve 100 gram proteini geçmemem gerkir diye biliyorum. bu ne kadar doğru?

2. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    fazla proteın alımı böbrekleri aşırı zorlamaktan başka bir işe yaramaz.ayrıca gut hastalığınada en buyuk sebepdir.günlük kullanımı kg başına 2 gram olarak hesaplarsak ortalama deger çıkmış olur.porsiyon başına 30-35 gramlık alımları vucut kullanma kapasitesıne sahıptır.fazlası atılır veya bır kısmı yağa dönüşür.

3. Andre

Andre Üye

Beğenileri:
    250
    Ödül Puanları:
    73
    Guardbodye tamamen katılmakla beraber şunuda belirtmek istiyorum.Vücut çok sıkı antremanlar yapıldığı takdirde biraz daha fazla proteini kullanabilmektedir.Örneğin 100 kiloluk bir sporcunun günlük 230gr protein alması gibi.

4. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    fazlası derken ne kadar mesela 1.75 75 kg için 120-130 alıyorum miktar normal bence bu kadarı da yağa dönüşmez değil mi

5. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/g_nde_3500_400_kalori-t9633.html?p=93515#post93515

verdigim linkte kisinin boyunu,kilosunu,yag oranini hatta amacini bilmeden aldigi protein miktarini fazla buldun,simdi de kendi kullandigin protein miktarinin ne kadar olmasi gerektigini merak ediyorsun!!!

sanirim sende tezatligi fark ettin,lutfen foruma bilmediginiz konular hakkinda yorum yazmayin,cogu kisi burdaki bilgilerle yetinmek zorunda ya evde calisiyorlar ya da salonlarinda hoca yok.lutfen diger basliga da girip duzeltmeni yap.cevabini bekliyorum.

Pinky bunu beğendi.
  6. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Fazla protein alımı için vücudu dinlemek gerek. Azar azar arttırılıp, sivilce gibi yan etkiler gözlenebilir. Rahatsız edici sınıra ulaşılınca geri adım atılabilir. Genel olarak kilo başına 2-2,5 gr dense de Andre'nin belirttiği gibi bu rakamlar yapılan antremanın şiddetine göre farklılık gösterecektir. Aşırı protein alımının ise uzun süre devam ettirilmediği sürece vücutta büyük arazlara sebep olacağını düşünmüyorum. Karb ve yağ alımına dikkat etmene rağmen yağlanıyor ve sivilce gibi belirtiler görüyorsun önce bir protein alımını düşür derim.

7. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    En ağır antrenmanların yapıldığı dönemde bile kilo başına 2 gramın aşılmaması gerektiğini düşünüyorum. Sebebi ise proteinlerin ayrımından dolayı. Bildiğiniz gibi essential ve non essential proteinler şeklinde ikiye ayrılır. Diğer bir deyişle
    vücüdun kendi üretebildiği ve üretemeyip dışardan almaya mecbur olduğu proteinler var. Bu sebeple aşırı alacağınız protein metabolizmanızı yoracak ve Schwarzında dediği gibi vücudunuz sizi sivilce vs ile uyaracaktır. Ayrıca her bünyenin tolerans eşiği farklı olduğundan sivilce çıkmasa bile - özellikle yaşınız 20-30 arasındaysa- gereğinden fazla protein alıyor olabilirsiniz bu durumda da aşırısı yağ olarak vücutta stoklanacaktır ve enerji üretimi için en verimsiz kaynak protein fazlasından yağa dönmüş reservlerdir.

Ayrıca vücudun ürettiği proteinler açısından her gün düzenli olarak yüksek oranda protein alınmaması gerektiğini düşünüyorum, çünkü siz metabolizmaya
    sürekli kendi üretebileceği proteinide verirseniz bir süre sonra vücudun kendi üretimi azalacaktır. Zaten BCAA denilen sadece temel aminoacidleri içeren
    takviyeler de bu sebepten ortaya çıkmıştır. Normal aminoacidleri kontrollü ve sınırlı miktarda tutarken asıl olarak BCAA ya yönelmenizi tavsiye ederim, doğal besinlerden ise en kaliteli ve yararlı protein yumurta beyazıdır, tabii şu anda yaz için ağır gelecektir ama sonbaharla birlikte temel protein kaynağı olarak kullanılacak bir numaralı takviyemiz yumurta.

Protein alımında ise düzensiz şekilde haftada bir gün hiçbir takviye hap vitamin protein vs almayın , bu hem sisteminizi dinlendirir, hemde matabolizmanız kendi de protein üreteceğini unutmaz.

Son düzenleme: 11 Temmuz 2007
  8. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    Değerli üyeler gereken cevabı vermişler, bende 1-2 şey yazayım.

Spor yapan birisi ile normal bir insanın protein ihtiyacı elbette aynı olamaz. Özellikle ağır antremanlar yapanlarda bu oranlar değişmekte. Proteinin fazla alımı sonucunda çeşitli rahatsızlıklar çıkabiliyor. Bunlardan en kötüleri, gut ve kanser hastalıklarıdır. O yüzden spor yapanların kilo başına 1.5-2gr'mı geçmemesi önerilmekte. Bazı araştırmalarda kilo başına 1g'ın yeterli olduğu belirtilmiş. Spor yapmayan bir bireyde bu oran kilo başına 0.8 gr'dır. Önemli bir husus, alınan proteinin parçalar halinde alınmasıdır. Buda 25-30gr proteinin bir öğünde alınması anlamına geliyor.

9. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Alperen fazla proteinin kanser yaptığına dair bilimsel bi kanıtın var mı,ilk kez böyle birşey duydum da?

10. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Fazla protein kanser yapmaz ama düzenli antreman ve doğru beslenme sonucu yükselen GH ile var olan kanser hücreleri ilerleyebilir. Ama bu büyük bir risk değil.

11. deep_fly

deep_fly Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    100 gram tavuk göğsünde ortalama 30 gr protein olduğunu düşünürsek 60 kilo birinin 200 gram tavuk işini görür heralde.galiba bi öğünde en fazla 20 25 gram protein alabiliyoruz(öyle hatırlıyorum yanlışsa düzeltin) yani bu 200 gramı parça parça her öğün yemek en verimlisi olur?
    yanlış mıyım?

Sayfayı Paylaş