Farkındamısınız?

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve bukatto tarafından 10 Kasım 2006 başlatılmıştır.

1. bukatto

bukatto Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara
    arkadaşlar dikkat ediyorumda, her 10 kasım da hep aynı şeyler. milyonlarca kişi

-Milyonlar Ata için saygı duruşunda
    -Milyonlar Ata yı alkışladı
    -Atatürk'ün sevdiği şarkılar söylendi
    -Sen hiç ölmedin......vs. vs. gibi başlıklar var tüm haber bültenlerinde.

arkadaşlar sakın kimse yanlış anlamasın. saygı duyuyoruz, duyacağızda. hepiniz kadar, hatta belki bir çoğunuzdan daha da milliyetçiyim ve Ata'ma bağlıyım.
    ama eminim ki Atatürk, bizden bu saygı duruşunu beklemiyordur. her ne kadar "sen hiç ölmedin" desekte, o bir merhum ve her merhum gibi dua bekliyor.

bütün televizyonlar neden hep bunu gösteriyor? neden Ata için dua edenler yansıtılmıyor ekranlara veya varmı dua eden?
    ilk öğretimden, üniversite eğitimi me kadar hep anlatıldı Atatürk. ama kimse bana onun için dua etmeyi öğretmedi.

Üzerinde yaşadığımız coğrafya yı bize binbir güçlükle, bunca şehitle sunan kişiye minnetimizi 2 dakika saygı duruşunda bulunarak mı göstereceğiz sadece?

millet olarak çoğu zaman, hatta her zaman anma telaşından olsa gerek, hep unutuyoruz esas yapılması gerekeni.

2. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    entersan bir konu acmissin.ama bu tarz konular bazen cok yanlis yonlere cekilebilyor bu yuzden basligi yonetim olarak yakindan takip edecegiz.eger konu amacindan saparsa basligi kitleyecegiz.

3. bukatto

bukatto Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara

haklısın saydam. yıllardır dikkatimi çeken bir husustur bu. yanlış bir tarafa çekmeye çalışan veya yazmam daki niyetimi anlayamayıp farklı yansıtmaya çalışan olur düşüncesiyle, yazdıklarımın gerekçelerini özellikle belirttim. inanıyorum ki herkes dikkatli okuyacaktır ve kaldırmaya gerek kalmayacaktır bu başlığı.
    böylece okuyan yeni-eski üyeler, bu gerçeği unutanlar en azından dualarına katarlar Ata'yı, en azından 10 kasım larda :)

4. JöNTürK

JöNTürK Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Tekirdağ
    Tebrikler bukatto çok güzel ama bi okadar konu ama dediğin gibi dikkatle okuyan ne demek istediğini anlar,doğrusunu sölemek gerekirse benimde hiç dikktimi çekmedi bu konu aklıma böle bişi gelmedi ama bundan sonra gelicek..

5. ZERO

ZERO Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    gerckten cok dogru söylüyorusun.ama beyinsiz insanlar dua yerine sarkı,türkü söyilüyorlar mezarbasında,ciçek atıyor.onu bunu yapıyor.ne kadar sacma

6. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Bende yazdıklarını düşünüyordum Bukatto, genel olarak her gazete klişeleşmiş kelimelerle anıyor Atamızı, ancak bu çok doğal, biz ki Cumhuriyetin 83. yılını 10. yıl marşıyla kutluyoruz, ülkenin tümünde görülen böylesine bir kolaycılığa medyanında kaçması oldukça doğal.
    Sonuç medya hem içinde bulunduğu toplumu şekillendiriyor, hemde ona uyuyor, yani karşılıklı bir etkileşim var.
    Üretmek konusunda sıkıntıları olan bir toplum olarak, her sene aynı kelimeleri ısıtıp ısıtıp halka vermek pek zor olmasa gerek.
    Yalnız enteresan olan, ülkemizde, birde "yeşil basın" var, mesela Vakit Gazetesi.
    Bu gazete çalıştığım iş yerinin vazgeçilmez gazetesi, bu gazete bir anlamda çalıştığım dükkanın, müşterilere "burası dini bütün, mazbut bir kuruluş" mesajı verme aracı.
    Bu gazete, 10 Kasımla ilgili olarak 5 satırlık bir paragraflık haber yapmış. "Atatürk, ölümünün 68. yılında tüm ülkede törenlerle anılacak" gibisinden bu günü geçiştirmiş.
    Ancak aynı sayfada, çok daha ayrıntılı ve büyük yer kaplayan bir şekilde, 27 yıl önce aramızdan ayrılan Serdengeçti'yi rahmetle anıyoruz yazmış.
    Buna şark kurnazlığı denir, Atatürk'e kinlerini açıkça kusamayan bu kesim, Atatürk'ün ölümünü küçücük bir şekilde vermesine inat, tesadüfen aynı tarihte ölen kendi görüşlerine yakın birisinin ölümünü büyük bir olay haline getiriyor, ve kendi adamları için "rahmetle anıyoruz" diyerek, Atatürk'ü Müslüman bile kabul etmediğinin mesajını veriyor.
    Basit hesaplar, sinsilik...
    O tür yayınları takip edenler, yazarlarının ne derece sinsi olduklarını fark edeceklerdir, cesaretleri olmadığı için genel olarak imaların arkasında Cumhuriyetin değerlerine saldırıyorlar.
    Bu ülkede bazı insanlar gizli gizli neler yapıyor, öğrenmek için zaman zaman Vakit gibi gazeteler okumanızı öneririm, "ötekini" anlamak bence çok önemlidir, sonra bunlar bir anda nasıl oldu,nasıl buralara geldik dememek için insanın çevreyi iyi incelemesi lazım.

7. bukatto

bukatto Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara
    selamlar Karasan;

inan bu konular hakkında çok şeyler biliyorum. ama maalesef konuşacak yeri burası değil. aslında konuşacak yeri tam olarak neresi onuda bilmiyorum, ama askerden medyaya, dindar kesimden dinci kesim e kadar herkes herşeyin farkında.

benim anlatmak istediğim, anmak böyle olmamalı. her neyse..

ben değinmeyi unuttuğum birşeyden daha bahsetmek istiyorum. benzer olaylar Ecevit in naaşı içinde yapılıyor maalesef.
    bir devlet adamıdır. sevenide vardır, sevmeyeni de. burada siyasetten bahsetmiyorum. burada bir insandan, bir naaş tan bahsediyorum.

bir naaş ın bu denli bir törenle (kilometre lerce yürünüp defnedilmesi, bu yürüyüş sırasında aksayan şehir ve bu şehrin içinde yaşayan insanlar. dedim ya sevmeyenlerde var mutlaka. sevmeyen kesimin bu aksaklıktan dolayı isyanı Ecevit in ruhuna azap olarak geri dönmezmi sizcede?)
    hem müslümanlıkta ne kadar yeri vardır böylesi bir törenin?

benim bahsettiğim şey, anma ve cenaze töreninde yapılan bu yanlışlar. en acısıda hala kimse bunların farkında değil.

8. okaysarac

okaysarac Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Grafik Tasarimci
    Yer:
    Istanbul
    Devlet içerisinde yapılan törenlerde, cenazelerde, anmalarda bu tür her türlü ideolojiden soyutlanma tarzı çizilmeye çalışılıyor..Ben anıtkabiri ziyarete gittiğimde ellerimi açıp yarı hatim indirirken yanımdaki kişilerin dudaklarından Allahım sen onu koru, bağışla, affet tarzında dualar çıkıyordu..sorun o değil..yapılanın niteliği değil içeriği önemlidir..Okutan gene Kur'an okutuyor, gene duasını yapıyor..Bunu illaki görmemiz de gerekmiyor..Unutmayın ibadetin gizlisi daha sevaptır..Duamızı edelim biz..saygımızı gösterelim..Devlette bildiğini yapsın..Bazı görüşlerin etki alanından uzak kalsın..

9. zagortenay

zagortenay Yeni Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    eskişehir
    Atatürkün ve Atatürkçülüğün daha çok laik veya dini öğretilere kapalı olan insanlarca benimsenmesinin yada daha katı bir ifadeyle tekelleştirilmesinin doğal bir sonucu olabilir mi bu anma törenleri.Anıtkabirde Atatürke mezarı başında Yasin okuyan bir insan hiç duyulmadı.İnanan insan için çok şey ifade ediyor bu ama her fikre saygı duyup Atayı layıkıyla anmak gerekir diye düşünüyorum.

10. bukatto

bukatto Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara

selamlar zagortenay;

kesinlikle doğru. neyi kastettiğimi gerçekten anlamışsın. Atamızı tabiiki anacağız. ama bu konuda bu yanlışlar da yapılmaya hep devam edilecek.

Sayfayı Paylaş