Fıtık Başlangıcı ve Skolyoz

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve buraksaibot tarafından 15 Aralık 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. buraksaibot

buraksaibot Yeni Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    28
    Herkes iyi forumlar diliyorum. Buna benzer konuların forumda açıldığını bilmekle beraber sağlık sorunlarının kişiye özel olması dolayısıyla konumun kapatılmamasını istiyorum. Konuma geri dönersem 6 yıllık yarı profesyonel basketbol geçmişim var. Bu yaza kadar ne belimden ne de omurgamdan sıkıntı çekmedim. Fakat bu yazın başında karın kası yapmaya karar verdim . Uzun lafın kısası bilgisizlikten dolayı her gün en az 1 saat çeşitli karın hareketleriyle uğraştım ve aşağıda bahsedeceğim sakatlığı yaşadım . Doktor fıtık başlangıcı dedi . Fizyoterapist ise MR sonuclarımı inceleyince bir sorun olmadığını söyledi. MR sonuçlarım şu şekilde (sadece sorunlu olan kısmı yazıyorum )
    L4-5 intervertebral diskinde T2 ağırlıklı serilerde dejeneratif sinyal kaybı ve diffüz posterior protrüzyon ile uyumlu görünüm vardır. Bal nöral foramenler inferiorda daralmıştır .L5-S1 intervertebral diskinde T2 ağırlıklı serilerde dejeneratif sinyal kaybı ve sağ posterolateral protrüzyon ile uyumlu görünüm vardır.Sağ nöral foramen inferiorda daralmıştır. Sonuç : lomber vertebralarda açıklığı sola bakan skolyoz ve tariflenen disk patolojileri.
    Bu sakatlığı veya benzerini geçiren ya da bu konuda bilgisi olan arkadaşların her türlü fikir ve önerisine açığım . Yardmlarınızı bekliyorum

2. buraksaibot

buraksaibot Yeni Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    28
    Bilgisi olan yok mu arkadaşlar ?

3. StormBlast

StormBlast Üye

Beğenileri:
    1.087
    Ödül Puanları:
    103
    Geçmiş olsun. Karın çalışmalarında gereksiz zorlamalar bu tip rahatsızlıklara sık sık sebep olabiliyor . Bana kalirsa karin için her gün 1 saat çalışmak yerine haftada 3 -4 gün maksimum 15-20 dakikalık calısmalar yapmanız ve bu calısmalarınızda özellikle Mekik hareketinden olabildiğince kaçınmanız. Bel sakatlıkları şakaya gelmez . Yere eğilip bir şey alamaz hale gelmeden de insan BELİNİ önemsemiyor o yüzden size tavsiyem karın kası cıkaracagım diye karın calısmayı abartmamanız ve Lower Back yani Alt sırtını cok cok iyi calistirmali ve güclü tutmalısınız ki hem su an ki durumunuz daha iyiye gitsin hem de ilerideki olası sakatlıkları önleyebilesiniz. Benim de L4-5 L5-S1 olmak üzere iki fitiğim var ve ikinci fıtıktan sonra hayatım tamamen değişti diyebilirim artık oturma pozisyonu oturacagım sandalye koltuk vs gibi şeyler hayati önem tasıyor ne yazıkkı bu hale geliyor . Bu dakikadan sonra yapmanız gereken Lower Back yani alt sırt ve Karın kaslarınızı Olabildiğince güçlü tutmanız ancak bunu yaparken Mekik ve türevlerini programinizdan atmaniz gerekiyor bir süreliğine de olsa. Lower back için önerebileceğim en önemli en tedavi edici hareket Hyperextension yani Ters mekiktir. Karın hareketleri için ise internette araştırma yapabilirsiniz çünkü bele yük bindirmeyen gercekten cok basarili hareketler var . Bunlardan biri de Leg Lift hareketi örneğin. Dediğim gibi araştırma yaptığınız takdirde bircok basarili hareket bulacaksiniz . Aslinda hayati öneme sahip olan diğer bir şey ise Stretching yani Esnetme egzersizleridir ancak kesinlikle doğru yapılmalı yoksa durum daha da kötüye gidebiliyor. Lower Back Stretching yazarak youtube da veya googleda cok rahat bulabilirsiniz ve oldukça da basit egzersizler mevcut. Eğer bir salona devam etmiyorsanız salona baslamanizi ve düzenli şekilde ağırlık calısmanızı öneririm ki bu skolyozunu da faydali gelecektir. Özellikle Barfiks demirine asılı kalarak yapılan stretching egzersizi hem Skolyonuza hem de Belinize cok cok iyi gelecektir. Son olarak söylebileceğim şey kesinlikle KARIN- ALT SIRT(LOWER BACK) calısmalarını aksatmayın . Lowerback için DEADLIFT kesinlikle yapmayın ve Aynı şekilde squatı kesinlikle bu aşamada düşünmeyin , ayakta yapılan her Omuz Press hareketini kesinlikle oturarak yapın .

Son düzenleme: 21 Aralık 2013
    wmsnickers ve sthammer bunu beğendi.
  4. buraksaibot

buraksaibot Yeni Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    28
    öncelikle cevabınız için teşekkür ederim . Günde 1 saat karın çalışılır mı ? cahillik işte bilmiyordum malesef . 3 aydır spor yapmıyorum . Dediğiniz gibi barfiks demirinde asılı kalarak diskleri rahatlatmaya çalışıyorum . Şu an tek isteğim bundan kurtulabilmek . Doktor zorlamazsan geçer dedi ama bana çok inandırıcı gelmedi. benim için önemli olan 1 yılda olsa bu sakatlıktan kurtulmak . Ayrıca şu an başlangıç seviyesindeymiş ilerletmek de istemiyorum . Korkuyorum açıkçası

5. karrizma

karrizma Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    geçmiş olsun kardeşim benimde belimde ağrı var spor yapamıyorum arada sağ bacağım ağrıyor aceba sende bacak ağrısı varmıydı kardes çok pis endişe var kalıcı bişey olur diye

6. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    2 fıtık var. iyi görünmüyor. acil şifalar diliyorum.

merakımdan sormaktayım ne yaptınızda oldunuz?

7. karrizma

karrizma Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    abi dalgamı geçiyosun allah aşkına korkutuyosun beni
    --- Mesaj birleştirildi, 23 Aralık 2013 ---
    hocam aceba dinlenerek geçermi
    Hocam lutfen cevabinizi bekliyorum

Son düzenleme: 23 Aralık 2013
  8. buraksaibot

buraksaibot Yeni Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    28
    senlik bir şey yok ortada bana söyledi onu , doktora git bakalım sende ne çıkacak
    Sağolun, evet fizyoterapist de öyle dedi hatta zorlamazsam geçme ihtimalinin olduğunu söyledi. Hareketler verdi ama o hareketleri yapınca ağrılarım artıyor. İlerletmemek adına yapmıyorum. Olayın nedeni yukarıda da bahsettiğim gibi çok ağır karın idmanları yapmam ama skolyozun basketboldan kaynaklandığına eminim

9. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    özellikle iyi ısınmak lazım.. omurlara binen momenti olabildiğince aza indirmek gerekiyor idmanlarda. (spor yapanlar için).

sayın burak,

sizede bol bol yüzmeniz gerekiyor. zamanla düzelicek diye bir kavram yok. sadece bi mucize olan vucut bu durumlada yaşamayı öğrenecek.
    Alışacaksınız. yıl içinde 3-4 defa mr isteminde bulunmanız hastalığın seyri konusunda bize daha olumlu sonuç alabilmemiz için önemlidir. biceps vs. gibi antrenmanlarınızı yapın ancak omuralara moment bindirecek hareketlerden kaçının.
    --- Mesaj birleştirildi, 24 Aralık 2013 ---
    sn karizma,
    sizin durumunuzla alakalı bir durum yok.
    burak'ın sonuçlarını değerlendirdim. sizinle ilgili bir bulgu olmadığından fikir sahibi olmam inkansız.

10. buraksaibot

buraksaibot Yeni Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    28
    Teşekkürler , ama şöyle bir şey de var yüzerken ve özellikle 40 dakika falan yüzünce belim çok şiddetli bir şekilde ağrıyor ve yüzdüğüm gün boyunca bu ağrılar devam ediyor. Başk önerebileceğiniz esnetme hareketleri falan var mı acaba

11. Serdarr

Serdarr Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    ne zamandır bu sporu yapıyosun bide antremanlarda fıtığın bi sorun cıkarıyomu ?

12. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    çifte fıtık. evet s1 serbest deep ağrı ya sebebiyet verecektir. stil değiştirin kurbağalamaya yönelin eller belde olacak şekilde diz kırma hareketleri devam ediniz. doktorunuzun size verdiği tedavi şemasındaki resimlere bakınız.

13. buraksaibot

buraksaibot Yeni Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    28
    pardon, eller belde diz kırma hareketi derken ?

14. cece1

cece1 Üye

Beğenileri:
    225
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    geçmiş olsun kardeşim bende de benzer sorun var.Mr çektirmeden önce hangi bölüme gittin,sanırım önce doktorun muaynesi gerekiyomuş.

15. cece1

cece1 Üye

Beğenileri:
    225
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    birde brokolinin çeşitli enzimler sağlayarak iyi geldiğini duydum.

16. StormBlast

StormBlast Üye

Beğenileri:
    1.087
    Ödül Puanları:
    103
    LEG LIFT hareketinin bele yük bindirmeyeceğini söylemiştim ancak az da olsa bir risk olduğu için eğer AĞRI VARSA kesinlikle üzerine gitmeyin . Yukarıda Serdarr adlı arkadaş kac yıldır yaptığımı ve fıtıkların sorun cıkarıp cıkarmadığını sormus hemen cevaplayayim; 3 yıldır yapıyorum bu sakatliklar dolayisiyla verdiğim aralarla birlikte. Fıtıklar değil ancak L5-S1 de ki fıtığın nadir de olsa canımı sıktığı oluyor ancak cok cok dikkatli olmak gerekiyor özellikle MILITARY - NECK PRESS VE DUMBBELL SHOULDER PRESS HAREKETLERİ KESİNLİKLE OTURARAK YAPILMALI BUNUN ISTISNASI OLAMAZ .

17. astron47

astron47 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Sırt ustu yüzmeye özen gösterin

18. saq04ever

saq04ever Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    28
    Yüzme gerçekten bel fıtığına fayda sağlıyor mu bende de var bel fıtığı.

19. astron47

astron47 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Rahatlama saglar.beldeki kasların kuvvetlenmesini saglar. Babam hep yüzer

20. saq04ever

saq04ever Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    28
    Bana verilen egzersizlerden fayda göremedim bir de düzenli yüzmeyi denemek lazım o zaman.

Sayfayı Paylaş