Fıstık ezmesi tavsiyesi veriyorum

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve MegriM tarafından 24 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. MegriM

MegriM Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba, fıstık ezmesini çok severim.

Bildiğiniz gibi piyasada Polmak firmasının Gold markası adı altında iki tip fıstık ezmesi var. Biri Kremfıstık diğeri de Balkrem. Balkrem'i bal katkılı sanabilirsiniz ama tek farkı daha şekerli olması.

Bir de Calve var. Şeker ilavesiz. Sürülebilir, iyice ezilmiş versiyonu var ve ufak tane fıstıklı versiyonu var.

Fıstık ezmesini sevmeme rağmen, Polmak Gold'daki şeker ilavesini almak istemiyorum. Calve şekersiz fakat lezzet kötü, ayrıca bitkisel yağ gibi katkı maddesi dolu. Zaten pahalı bir ürün çeşidi bu, istediğim gibi olmayınca da pek alasım gelmiyor.

Geçen sene keşfettiğim bir ürünü tavsiye edeceğim. Gittigidiyor üzerinden satın aldığım, Bursa'lı doğal gıda ürünleri, üreten, ürettiren, satışını yapan bir şahıstan aldığım ev yapımı fıstık ezmesi.

http://urun.gittigidiyor.com/yiyecek-icecek/yer-fistigi-ezmesi-1-kg-fistik-ezmesi-19-90-tl-61743430

Esasında evde de yapılabilen bir ürün. Fakat ben hiç denemedim şu ana kadar yapmayı. Yukarıdaki ürünün içeriği doğal ezilmiş fıstık ve bal. Ve tadı gerçekten inanılmaz.

Aynı arkadaştan fındık ezmesi de aldım, o da güzeldi fakat fıstık ezmesi kadar değil. Fındık ezmesi daha akışkandı, zor zaptediliyor ekmek üzerinde.

Dediğim gibi, benim gibi fabrikasyon ürünlerden memnun olmayanlar için iyi bir alternatif. Ha evde zaten becerip tadını tutturuyorsanız, o en güzeli. Kısmet olursa deneyeceğim.

El Diablo ve ferdityson bunu beğendi.
  2. Dexter_Morgan

Dexter_Morgan Üye

Beğenileri:
    663
    Ödül Puanları:
    123
    Fıstık oranı nedir? İçeriğini yazmamışlar. Elbette tadı güzel olsun diye şeker, bal türevi koyacaklardır :) bu durumda calve daha iyi içerik olarak. Calvedeki fıstık ezmesinin ayrıyatten yağ bulunmasının sebebi bozulmasını önlemek için olabilir. Çünkü evde yapılan ezmeler maksimum 1 hafta dayanıyor.

3. MegriM

MegriM Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Almadan önce içeriğini sormuştum. Satışı yapanlar esasında balcı. Kaliteli ballar satıyorlar. İçerik olarak sadece ezilmiş yer fıstığı ve 1 kg karışım için, yanlış hatırlamıyorsam 100 gr hakiki bal koyduklarını söylemişlerdi.

Tabi bir denetim, ölçüm olmadığı için ancak güvenebilirsiniz. Fıstık yoğun bir tadı var. Çok lezzetli derken, sadece şekerli tadını kastetmemiştim, yoğun fıstıklı tadını kastettim. Yoksa şekeri bastığın her gıda güzel olur :)

Ben fazla şekerli bulmadım, eğer güvendiğim gibi, uyduruk şekerli bal da koymadılarsa, kaliteli bir seçim olmaya aday. Tabi hiç bir zaman içerikten emin olamayacağız, güven meselesi ve biraz da tat duyuları ile kör topal analiz :)

Son düzenleme: 24 Ağustos 2012
  4. ferdityson

ferdityson Üye

Beğenileri:
    436
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Fıstık ezmesini bende severim Gold kremfıstık yiyordum ama içeriğinde krem çok migrosta yabancı bir marka vardı o kaliteliydi fiyatıda tabi yüksekti bakalım senin şu linke

5. carmelo114

carmelo114 Üye

Beğenileri:
    269
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bornova/İzmir
    İlave edilen bitkisel yağ olayına bende çok takılmıştım sonra öğrendim,fıstığın kendi yağı üzerinde birikme yapıyormuş homojenize etmek için yağ ilave ediyorlar ilginç dogrusu :D

Dexter_Morgan bunu beğendi.
  6. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    38
    Peki bu fıstık ezmesini yemenin ne gibi faydası olacak bize? ve nezaman tüketmeliyiz?

7. carmelo114

carmelo114 Üye

Beğenileri:
    269
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bornova/İzmir
    Uyduruk balda halis balda sadece şekerden ibarettir, ben içeriğini bilmeden o riske girmezdim ama sen memnunsan sorun yok.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 16:12 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 16:10 ----------

Bahsettiğin ürün skippy olabilir şekeri az fiyatı tuzlu :)

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 16:18 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 16:12 ----------

Günün her saatinde yenebilicek bir ürün.Elzem yağ asitleri içerir azda olsa doymus yağ icerir buda testo seviyesi icin iyidir.Genelde kahvaltıda yenir ben peynirin üzerine sürüyorum mesela:)

ferdityson bunu beğendi.
  8. MegriM

MegriM Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0

Son düzenleme: 24 Ağustos 2012
  9. Dexter_Morgan

Dexter_Morgan Üye

Beğenileri:
    663
    Ödül Puanları:
    123
    El Diablo bunu beğendi.
  10. kby

kby Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Amerika
    arkadaslar amerika'da yasadim gectigimiz yil ve body'cilerin hemen hemen hepsinin beslenmesinde yer aliyor fistik ezmesi. skippy marka sekeri yok gibi ve azaltilmis yag fistik ezmesi basta tadi buruk gibi geliyor ancak sonra alisiyorsunuz ve bagimlisi oluyorsunuz. turkiye'de satilan fistik ezmelerinin tadi ve icerikleri felaket. skippy marka var mi acaba herhangi bir yerde? yoksa amerika'dan gelen arkadasima 2 kutu siparis verecegim.

11. RaJeV

RaJeV Üye

Beğenileri:
    685
    Ödül Puanları:
    123
    http://urun.gittigidiyor.com/yiyecek-icecek/balli-findik-ezmesi-tamamen-dogal-1-kg-21-tl-69418982

fındıklısıda var :D
    satıcıya mesaj attım balsız şekersiz var mı diye :)

Son düzenleme: 14 Aralık 2012
  12. Hypodenz

Hypodenz Üye

Beğenileri:
    114
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Makina Muh.
    Yer:
    Kazakistan-Astana
  13. mehmetanil

mehmetanil Üye

Beğenileri:
    2.272
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    avukat
    Yer:
    Beşiktaş-İSTANBUL
    Ben katı meyve sıkacağında yapmıştım bir kere.

Fiskobirliğin hafif taneli ezmeleri gibi oluyor.Çok beğendim ben ama bununda temizlenmesi ve ürünün bir kaba alınma süreci sıkıntılı.

Saygılarımla...

14. Dexter_Morgan

Dexter_Morgan Üye

Beğenileri:
    663
    Ödül Puanları:
    123
    Skippy satisi vardı bi ara internette, 300 gramlık kutusu 30 liraydı.

Şekersiz zor sanırım bozulacağından.

15. brhmcr

brhmcr Guest

Turkiye'de Calve urunlerinden tuketirdim, hic yoktan iyiydi :)

16. dungean

dungean Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Calve bir kere aldım, bir daha hayatta almam. Tadı berbattı açıkçası, şimdilik Gold'a devam. :)

17. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    38
    C.tesi bende gold aldım, sarı kapaklı olanı. Calveye göre daha fazşa protein daha az yağ içeriyor.
    Tadıda güzelmiş. Antremandan sonra 2 çay kaşığı tüketmeyi düşünüyorum.
    Deneme amaçlı aldım ama fiyatı pahalı 340 gr 6,75 TL.

18. Dexter_Morgan

Dexter_Morgan Üye

Beğenileri:
    663
    Ödül Puanları:
    123
    %81 fıstık içeren fıstık ezmesi bu fiyata göre iyi. Tansaş, migros gibi marketlerde stabil 6 lira. Diasa da kendi markası var 3-4 lira civarı fakat %40 fıstık oranına sahip gerisi şeker.

19. kby

kby Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Amerika
    maalesef bulamadim. skippy marka fistik ezmesi satisi bilen, goren, duyan?

20. yiğit1357

yiğit1357 Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    28
    Calve şekersiz gold şekerli böyle 1 farkta var .

Sayfayı Paylaş