fıstık ezmesi kalitesi

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Coleman Trebor tarafından 6 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    beslenme bölümü yerine sanırım burası saha uygun olacak sonuçta amacım fıstık ezmesinin faydalarını tartışmak değil. Benim bildiğim Türkiyede bir tane yerli fıstık ezmesi markası var. O da Polmak Gold.Ben uzun süredir yemiyordum dün bir alayım dedim. Aldım eve getirdim ve yerken fark ettim kalitesi eskiye göre biraz azalmış gibiydi.Sanki biraz daha ucuz üretmek için içindeki fıstık oranını azaltmışlardı.Kokusun keskinliği azalmış gibi geldi. Fıstık ezmesinde eskiden içinde minicik minicik kahverengimsi noktalar var gibiydi şimis onlar yok. Kıvamıda eskisi gib değil gibi.Acaba diyorum üretimin bir partisinde böyle bir sorun olmuş olabilir mi yoksa hakketen ürettikleri fıstık ezmesinin formülünü mü değiştirmişler. Fıstık ezmesi tüketen ve bu değişikliği farkeden var mı? Şahsen o eski tadı alamadım.Eğer hakketen böyle bir şey varsa aranızda fark edenler fabrikayı arayıp bilgi almayı planlıyorum.

2. drakula

drakula Yeni Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Bu konuyu bu kadar ciddiye almanızı saygıyla karşılıyorum. Bunun yanında fıstık ezmesini çok tüketen milletler genelde bunu reçel marmelat gibi şeylerle kombine ederek yiyor ve güzel oluyor hatta krokanlı fındık kremasıyla bile yiyince zevkin doruklarına çıkartabilir. Zor kilo alan hızlı metabolizmalar için güzel.

3. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Coleman Trebor, tebrikler bende aynı şeyi düşünüyorum, zaten konuyu araştırdım, Polmak Türkiye'de üretime dünyaca ünlü bir üretici ile ortak olarak başlamış, daha sonra yabancı ortak ayrılmış.
    Tabii bu son zamanlardaki kalite değişimi ile alakalı değil, yabancı ortak 15-20 sene önce ayrılmış Türkiye'den.
    Açıkcası fıstık ezmesini çok severim, ve öyle yabancı markaları tüketme şansım olmadı hatırladığım kadarıyla, yabancı arkadaşlarla konuştuğumda Türkiye'deki fıstık ezmesini nimetten saymadıklarını, Makro'da satılan Peter Pan marka Amerikan fıstık ezmesini özellikle crunchy olanını denememi söylediler, hala denemedim, açıkcası fiyat farkı büyük ve şu andaki beslenme programımda fıstık ezmesine maalesef ki uzunca bir süre yer olmayacak.
    Ancak ileride paraya kıyıp Peter Pan almayı ve denemeyi düşünüyorum.
    Bakalım dedikleri fark gerçektende belirgin mi...
    Birde ben buzdolabında bekleterek tüketiyorum, dava kıvamlı, daha belirgin bir keyif oluyor buzdolabından çıkarıp kaşıkla ağır ağır tüketmek, bir kaşık bundan bir kaşık bal ve ekmek, hımmmm nefis :D

4. kerwan

kerwan Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    yapmayın etmeyin diyette olan var , olmayan var.

bak yaa canım çekti... :)

diyetten ufak bi fedakarlık yapıcaz galiba :)

5. kerwan

kerwan Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    karasan ,
    peter pan markayı iyiki denememişsin ;
    ABD’nin önde gelen gıda firmalarından ConAgra’nın, masal kahramanı Peter Pan markasıyla ürettiği ve Türkiye’ye de ihraç ettiği fıstık ezmelerinde, bulaşıcı ve ateşli hastalığa yol açan Salmonella virüsü saptandı. Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), skandalı resmi internet sitesinde tüm dünyaya duyurararak, ConAgra’nın, 2111 koduyla ürettiği fıstık ezmelerini geri çağırdığını bildirdi.

5 bin 376’sı burada

Salmonellalı fıstık ezmeleri, ConAgra’nın bu ürün ihraç ettiği 60 ülkeden biri olan Türkiye’ye de geldi. Çocukların çok sevdiği bir ürün olan fıstık ezmesinin, masal kahramanı Peter Pan markasını taşıması, ithalatçı firma Gizatek Gıda ve Dış Ticaret A.Ş için de cazip bir unsur olmuştu. Gizatek, 30 Ocak 2007’de her birinde 12 adet ürün bulunan 448 koli Peter Pan fıstık ezmesini ithal etti. İstanbul Valiliği İl Tarım Müdürlüğü de aynı tarihli yazısıyla, bu ürünlerin "Gıda mevzuatı açısından yurda girişinde herhangi bir sakınca görülmediğini" bildirdi. Gizatek, 31 Ocak’ta depolarına getirdiği toplam 5 bin 736 adet fıstık ezmesinin, çoğu İstanbul’da, 60-70’i ise Ankara’da olmak üzere yaklaşık 30 satış noktasında dağıtımına başladı.

FDA duyuru yaptı

Salmonellalı fıstık ezmesi skandalı, ABD’de 14 Şubat’ta patladı. FDA, ülkede görülen Salmonella hastalıklarındaki artış nedeniyle Peter Pan fıstık ezmelerinin "koruyucu bir önlem" olarak çağrılması gerektiğini duyurdu. Amerika’nın çok sayıdaki eyaletinin yanısıra, ihraç edilen 60 ülkenin ithalatçı firma adresleri tek tek ilan edildi. Üretici firma ConAgra, 22 Şubat’ta yaptığı duyuruda "Maalesef yapılan laboratuar incelemelerinin bazılarında Salmonella virüsü saptanmıştır. Bütün tüketicilerin aldıkları ürünü geri vermesini duyuruyor ve çok üzgün olduğumuz belirtiyoruz" dedi.

Bugün gömülüyor

Gizatek Dış Ticaret’in ortaklarından Oktay Güneç, şunları söyledi: "İthal ettiğimiz 5 bin 736 adet fıstık ezmesinin 4 bin 700’ünü bugün itibariyle toplamış durumdayız. Topladığımız kavanozlar için bir imha firmasıyla anlaştık. Yarın (bugün) toprağa gömülerek imha edilecek. Satıldığı için toplanamayan fıstık ezmesi yaklaşık 700 adet. Eğer tüketilmedilerse bunları da istiyoruz."

Salmonella nedir

İshalli ve ateşli hastalığa neden olan bir bakteri grubu olan Salmonella, hayvan dışkısı bulaşmış yiyecekler yoluyla yayılıyor. Bunun dışında Salmonella’nın yayılma kaynakları, çiğ ya da az pişmiş et, tavuk, yumurta ya da pastörize olmayan süt, yıkanmamış mutfak malzemeleri ya da bazı ev hayvanlarının dışkılarıyla temastan sonra ellerin yıkanmaması olarak sıralanıyor. Hastalık (salmonelloz) çoğunlukla 4-7 gün sürüyor ve hastaların çoğu tedavisiz iyileşiyor. Ancak yaşlı, bebek ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler gibi bazılarında hastalık, hastaneye yatırılmayı ve antibiyotik kullanmayı gerektirebiliyor.

Kaynak: Hürriyet Gazetesi

atakan_irresistable bunu beğendi.
  6. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    kerwan evet böyle bir şey oldu ama üzerinden çoook uzun zaman geçti, zaten o ürünler belli bir lot numaralı ürünler için geçerliydi, yoksa hala Peter Pan markasının ürünleri var ve en kalitelilerden bir tanesi.
    Neyse zaten daha uzuuun bir süre fıstık ezmesi yeme lüksüm yok, ama yiyeceğim zamanı hayal etmesi bile güzel, bi baldan bi bundan :D

7. therion

therion Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    53
    sanırım tansaştan almıştım JİF marka ithal fıstık ezmesı. gayet guzel tavsıye ederım... fıyatıda 10 ytl...

8. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    iyi ki başlığı açmışım gerçekten . az önce bi daha yedim tamam görüntü var da çok tatmin etmiyor lezzet anlamında . 10 ytl bile olsa her zaman olmasada alabilirim diğer markalardan.Ya da türkiye de üretilen yüzde yüzde doğal fındık ezmeleri var onlarda çok lezzetli oluyor.

9. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    ''bi baldan bi bundan''

Karasan yukarıya göre sadece gelişime hazırlanmayacaksın demekki :D

10. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    herhangi bir yerde seker katilmamis dogal fistik ezmesi goren var mi ?

11. builtman

builtman Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    pazarlama iletişimi uzmanı
    Yer:
    Istanbul 216
    Sadece fıstık ezmesi yavan bir tat bırakıyor, insan biraz daha şekerli bir tat arıyor. Bu yüzden zaten sevdiğim keçiboynuzu pekmezi katarak yiyorum, gerçekten harika bir kombinasyon oluyor.

12. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    anladim guzel de ben katiksizini ariyorum, varsin yavan olsun, var mi yoksa oyle bir urun :)

13. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    cannabis var migros ve carrefourda jif ve peter pan markları var. Amerikan fıstık ezmesi ithal ürün tadıda gayet güzel şeker katkısız.Peter pan ın tadı daha iyi gibi geldi bana onu tavsiye ederim ama jif te çok güzel.

Reddie bunu beğendi.
  14. • Lounger •

• Lounger • Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    Cannabis, jif ya da peter pan marka ezmeleri bulabilir miyiz Türkiye'deki süpermarketlerde? Bulamazsak da sizce mevcutlar arasında alınabilecek en kalitelisi hangisidir?

Mesela Calve'in yer fıstığı ezmesini gördüm bu aksam. Içindekiler kısmında seker yazmıyordu. Bitkisel yağ, tuz ve birkaç farklı daha şey yazmaktadı. Sizce nasıl bir ürün?

Teşekkürler..

Sayfayı Paylaş