EZ Bar/Düz Bar Ile Curl

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Kausal tarafından 8 Kasım 2005 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. Kausal

Kausal Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Bugün düz bar ile curl yaparken bi kız yanaştı(salonun antrenorlerinden biri) dediki sen Z bar ile çalış dedi düz bar belini zorlar dedi.Bende düz bar hacim için daha iyidir dedim daha iyi verim alıyorum dedim.Kız dediki :İlk defa duyuyorum böyle birşeyi :?

2. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    Re: Z bar ile curl &Düz bar ile curl

ikiside biceps icin temel egsersiz olup ,hacim ve kutle icin kullanılır.bicepsi farklı acılardan calıstırırlar ,birbirlerinden farklı olarak..bazı insanların duz bar yerine z barı tercıh etmeleri bileklerinin duz bara oranla daha az zorlanması ve tutus rahatlıgı nedenıyle daha agır kılolarla calısabilme olanagıdır..sen, hangisinde yetenegin daha fazlaysa ve daha rahat uyguluyorsan onu tercih et....ayrıca duz bar beli zorlar,z bar beli zorlamaz bende bunu ilk defa duyuyorum cok komik :) ,sadece yanlıs yapılan hareket beli zorlar..

S3R0XaT ve Prometheus676 bunu beğendi.
  3. gymnast

gymnast Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    0
    bel ile bi ilişkisi yoktur hangi çeşit bar kullandığımızın. ancak dediğin gibi aynı kiloyu kullandığında düz bar büyüme açısından daha iyidir. bileklerin zorlanana kadar düz bar kullan. ama sızılar başladığında z ye geç. ve bana kalırsa pratikte z bar daha iyi kütle yapar çünkü daha iyi kilo kullanırsın. başka bir yol ise bir ay birini bir ay diğerini kullanmaktır, bu durumda daha çeşitlemeli olacağı için kas alışmadığı türde de çalışmış olacaktır.

4. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    kausal sen dogru cevabı vermıssın.z- bar baskı uyguladıgı kısım ıtıbarı ıle calısmadan sonra yarattıgı gerılım duz bara gore daha az olur.ayrıca duz barın gerılımın fazla olması tum bıceps kasını etkılemesınden kaynaklıdır.yalnız duz bar bıleklerde daha fazla bır zorlama ve baskı yaratır ki buda senın daha fazla agırlık ıle calısmanı engeller.z-bar ıle calısanlara dıkkat bedecek olursan bıceps kasının dış kısımlarının yanında dıger bolgelerının daha gerıde oldugunu gorursun.bellı bır olcuye geldıkten sonbra z-bar uzerıne yonelmek daha akıllıca olur.ıllakı dış bolgeyıde çalıstırmak ıstıyorum dıyenlerde haklı ama bunun ıcın z-bardan once daha bırcok hareket var programın ıcerısınde yer alan.

5. ramiz

ramiz Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar
    Yer:
    istanbul
    ez bar genel de biceps de içlere hükmeder.... düz bar dışa vurmasını daha sağlayacaktır. bir diğer hususda düz bar ile biceps yaparken ez bara göre hareket daha yerinde olucaktır.... ez bar da kiloları rahat kaldırma durumu doğabilir...ama hareketlerde fazla kilo kaldırmaktan yana etkisine bakmakta yarar vardır diye düşünüyorum...

6. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    BU CUMLE SANKİ TERS YAZILMIŞ GIBI GELDI BANA.BİLDİĞİM KADARIYLA Z-BAR DIŞ KISIMLARA ETKI EDER.

ernesto33 bunu beğendi.
  7. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    +1 z-barla yapılan versiyonda düz barla yapılan sekline göre etki bir parça daha, dış biceps ve brachilis üzerindedir..ben bu sekilde biliyorum ;)

8. omer41

omer41 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    ISTANBUL
    benim bildiim z bar bodyde daha amatörcedir yani güçten çalıyorsun...hileli derLérr..

9. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Barış söylediği doğrudur ilave olarak önce zbar sonra düzbar değil önce düz bar adelenin gelişimi durdugunda z ile hem şaşırtmak hemde dışa çevirerek sırttan poz bile verseniz bisepsinizin düzgun gorunmesini sağlar

10. Antrenörmen

Antrenörmen Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    vücutgeliştirme ve fitness antrenörü
    Yer:
    ankara
    öncelikle biceps brachii iki başlı bir adaledir.
    dış başını etkilemek istersen dar(close grip)
    iç(büyük) başını etkilemek istersen geniş(wide grip) tutman gerekir olay budur.
    yalnız dış başını geliştirirken brachiodilis adalesinide baskı altına alırsın.dış başını büyütmek istediğin idmanlara hammer grip dumbbell curls de ilave et ve gittiğin spor salonunu bence değiştir.

11. Massivend

Massivend Guest

Z bar sekli itibari ile iki tutus imkani saglar( dar ve genis) genis tutusta ic dar tutusta ise dis a daha fazla yuklenme olur. duz barla dar veya genis tutmak biraz zor oldugu icin, bu tip bir calisma icin Z bar daha uygundur. yani hedefiniz ic e yada disa yuklenmekse.

12. Massivend

Massivend Guest

bide aklima gelmisken, Z bar beli zorlamaz, duz bar beli zorlar diye bir sey yok.
    barbell curl duzgun bir formda yapilmazsa, bunu herkes gormustur, kg yi firlatma sekli ile yapildiginda belde bir rahatsizlik yaratabilir. Z ile de yapsan duz bar ilede yapsan formun duzgun degilse, sakatlik soz konusu olabilir.

13. bloody09

bloody09 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    merhaba.
    ben 8 aydır düz bar ile çalışıyorum fakat 1 hafta kadar önce bileklerimde asırı derece bir ağrı başladı sakatlıgın geçmesini bekledm ağrı hafiflediğinde salona döndüm bir çok kişi bu sakatlıgın hem ağır kilo hemde düz bar kullanmamdan oldugunu söylüyor Z bar a geçmeyi planlıorum. sizcede bu yüzden midir ? bu arada ön kolu ihmal ettiğim için biceps lerime göre bileklerim cok daha zayıf...

14. cusco*

cusco* Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Her zaman ezbar tercih edin çünkü insanın bilek yapısı belli bir açıyla durur barbell curl'ü düz barla yapmaya çalışırsanız (ağır şekilde) son 2 parmağını serçe ve yüzük parmağı doğal pozisyona EZ bar pozisyonuna doğru döner o yüzden düz barla yapmak gereksiz ve bilekleri sakatlamak için ideal..

15. Zer0

Zer0 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Ben zaten Düz Barla Barbell Curl yapamıyorum.Ne kadar dar veya geniş ya da nizami tutsam da Bileklerim kırılıcak gibi oluyor.En fazla 3 Tekrar çıkarabiliyorum ondan sonra Bırakıp Dumbell a geçiyorum.

16. jameika

jameika Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Ya ben buna inanmiyorum kac senedir yapiyorum bu sporu ve istedigim z istedigimde duz kullandim bu okadar onemli bisey degildir 700 grlik biceps icin bence herzaman cok tekrar yapilamalidir ve orta agirlik kullanilmadir tekrarlar en az 12 olmali en fazla 20 sonucta burda onemli olan adeleyi acitip kasa kan pompalamak biceps bolgelerindede bu cok agirlikla mumkun degil ornegin jay cutler cdlerinde aliyo adam ez baru 20 tekrar kai greene de 20 tekrar ronnie ez barda 21 7 7 7 yapardi bilen bilir bu hareketi yani sonuc olarak biceps bolgesinde onemli olan acitmak barbell curlle yuklersin agirli cheat yaparsin o is yalan olur ama orta bi agirlikta nizmai bakin nasil aciyor.....

17. ernesto33

ernesto33 Üye

Beğenileri:
    263
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Varşova/Polonya
    Kaslar baskı uygulandığında gelişir.Büyüme hormonu vücüt büyümeye,güçlenmeye ihtiyaç duyulursa salgılanır.Elime 3 kg dumbell alıp kaldırsam bırak beni,kas bile gerildiği hissetmez.Yüksek ağırlık Gücünü arttırır ister vg de ister inşaatta ister halterde..Hiç farkı yok.Biceps antremanına 2 3 hafta ağır drop set ekle.Farkı yakın yakın zamanda görürsün.

Biraz off topic oldu kusura bakmayın.

mma- bunu beğendi.
  18. MesutG

MesutG Üye

Beğenileri:
    188
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kocaeli
    Arkadaşlar ben hem düz hemde z barı kullanıyorum şöle söyliyim Biceps antremanımda ilk olarak Düz bar ile 4x8 daha sonra Z bar ile (dar ) 4x8 yapıyorum. Bi zararını da görmedim.

19. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    bileklerde sorun var ise, bicepsin uzun başı eksikse, uzun süredir barbell curl, preacher curl gibi hareketler yapıyorsanız varyasyon için öneririm. ben ez bar curl hareketini fst-7 nin sonunda kullanıyorum, sırasıyla alternating dumbbell curl-hammer curl-preacher curl den sonra. ilk üç harekette biceps'in kısa başı, brachialis ve brachiolaridis yorulmuş oluyor, böylece ez bar curl yaparken de sadece bicepslerimin uzun başına odaklanabilmiş, aynı zamanda da bileklerimi korumuş oluyorum.

ernesto33 bunu beğendi.
  20. KAYU

KAYU Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    güzel tartışma olmuş baştan sona okudum. biceps çalışırken (dirsekler serbest ise) başlangıç noktasından bitiş noktasına kadar avuç içleri ne kadar karşıya ve dışa dönükse hareket o kadar verimli olur. hatta dumbell curllerde ağırlıklar bağımsız olduğundan bitiş noktasında mümkün olduğunca bilek dışarı çevirilir. bu maksimum sıkışma sağlar, belirleyicidir ve bicepse kademe atlatır. .
    z barlarda ise tam tersi bilek içeri dönüktür ve hareket kolaylaşır ki z barla yapılan maksimum ağırlıklar düz barda çıkmaz. yani z bar hammer curl e kaçar, bir bakıma gereksizdir. düz bar da bilek ağrısından şikayet edenler z barla girdikleri ağırlıklarla girmeye çalışanlardır genelde. çünkü bilek kasları z bar kadar devreye girmez. yani daha hafif ve negatifli çalışılmalı.
    sırf ön kollara yönelik ve barla yapılan curl çalışmalarına dikkat ederseniz bilekler tamamen içe ve alta dönüktür. kısaca bilek içe ve alta döndükçe görevi bilekler üstlenmeye başlar.
    dirsekler sabit olmadan yapılan biceps curller "çalmaya" çok müsaittir zaten. ağırlığı yukarıya sallayıp bide üzerine z barla girip güçlü bilek kaslarına bindirmek yanlıştır. çapraz tutuş dirseklerin sabit olduğu scott curl hareketinde tercih edilmeli, çok çok daha iyi sonuç verecektir. herkese kolay gelsin.

Son düzenleme: 18 Ekim 2013

Sayfayı Paylaş