Evrime İnanıyor musunuz???

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Aytosh tarafından 25 Nisan 2009 başlatılmıştır.

Evrime İnanıyor musun?

1. EVET inanıyorum

53,1%
  2. HAYIR inanmıyorum

34,4%
  3. fikrim yok.

12,5%
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 22 üye.
  1. Muhammed Masum

Muhammed Masum Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    İnsanla diğer mahlukatı ayıran şey insan a verilen ruhdur...

Hala evrim i bilimsel kabul edenlere şunu soruyorum sadece bunun cevabını verin yeterli

insanı ( ve canlıları) oluşturan en küçük yapı DNA ise bu DNA kodunun evrimleştiğimi iddaa ediliyor.. Bu kodlar ya biz biraz evrimleşelim daha fonksiyonlu bir varlık olalım diye kararmı alıyorlar..

Farzedelimki bu DNA kodları evrimleşiyor neden sadece gorillerinki evrimleşmişte diğer varlıklar daha kompleks varlıklara dönüsmemisler gorillerdeki keramet ne.. hala var olan goriller geri zekalımı neden evrime itiraz etmisler :)

aynı tek hücreden bölünerek çogalan ve dokuları oluşturan metabolizmanın aynı bazı hücreleri beyni bazısı kalbi bazısı kulakları bazısı gözleri oluştururak kimisi görme kimisi işitme kimisi düşünme kimiside hissetme özelligi nasıl evrimleşti

Gören işiten duyan düşünen hisseden seven üzülen ne insanın içindeki ruh mu yoksa parçalandıgında bir hiç olan hücrelermi.

vandamme ve Crespo bunu beğendi.
  2. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Bilimin her dalına çok meraklıyımdır ve her alanı beni çok heyecanlandırır.

Yanlız nedense bugüne kadar evrim teorisini araştırmaya hiç gerek duymadım.

Burada gördüğüm tartışma beni başka bir soruyu sormaya yöneltti.

Evrim teorisini her 2 taraftanda araştıran arkadaşlar bu konuya mutlaka en baştan bakmışlardır diye düşünüyorum.

Sorumu sormadan önce amacımın gerçekten bilgi almak olduğunu ve hiçbir şekilde birşey imâ etmediğimi tekrar hatırlatıyorum.

Sorum şu:

Evrim teorisi adlı teori bugün yapılan tüm biyolojik çalışma ve araştırmalar için ne kadar gerekli?

Yani bu teori herşeyin temeli midir?

Bu olmadan biyoloji bilimi olmaz mıydı?

Bunu soruyorum; çünkü bilim konusunda çok meraklı olmama rağmen bugüne kadar biyolojinin hiçbir konusunda birşeylerin evrim teorisine dayandığını görmedim.

Belki dayanıyordu, ben gözden kaçırdım.

Sorumu şöyle toparlayaylım:

Evrim teorisi olmadan biyoloji bilimi bütün bu sorulara cevap bulamaz mıydı?

Bilimsel çerçevede cevap verecek bütün arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme: 25 Nisan 2009
  3. CEMS22

CEMS22 Üye

Beğenileri:
    256
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İZMİR
    gerçekten yazdığın ilk birkaç satır için konusunda en azından uzman biri olarak olarak görmesem bu yazıya gerçekten bir cevap yazmazdım.. ama pardon bunları banamı yazdın gerçekten?? benim yazılarımı birdaha okumanı rica etsem? hele su yazının sonundaki milete allahsız demessin kısmı gerçekten banamı onu çok merak ettim ben bulamadım çünkü benım yazımdan bir copy paste lütfen rica eidyorum gerçekten??
    sen galiba benim kanıt olarak sudan çıkıp yürüyen balınalar aradığımı sandın ?? gerçekten ilginç dostum.. 'isin icine dalman lazim arastirman okuman lazim bazi dangalaklar gibi millete allahsizsin sen allaha inanmiyosun diyip kestirip atmaman lazim' bu cümle neden bana cevap olarak atıldı acaba? sen onca okumuş biri olarak neyi nerde okuduğunu bilemiyorsan okuduğun bunca seye yazık olmuş başka birşey demiyorum lütfen haksız yere kişisel saldırı yapmayalım tekrar gözden geçir ve bana bir cevap yaz lütfen!!

4. CEMS22

CEMS22 Üye

Beğenileri:
    256
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İZMİR
    Çoğu zaman bu tarz anlaşılamalar olabiliyor ne yazıkki.. herkezi kendi içinde kendi yazdıklarıyla değerlendirelim burada bir tarşımada oku öğren öyle gel demek gerçekten bir büyüklük gösterisi değilmi? peki ben bu konuda okuyan araştıran biri olarak bu seçimi seçmiş olamazmıyım belkide seçmedim kendi antitezimle kendi oynumu oynuyorum ne farkeder önemli olan tutarlı olmaktır bu konularda tutarsızlık ayakları kurar ve düşersin. ben gen muhendisi değilim ama okuduğumu algılayabilen biriyim, karşımdaki insanıda ne kadar okumuş yada ne okumuş olursa olsun sonuçta okuduğunu doğru değerlendirmesiyle ölçmek sanırım bu tarz yazışma ile iletişim kurulan sitelerderde uygun bir belirleme kriteri olur.. ama tekrar belirteyim ben insanların dini ile inançları ile ilgilenmem,dini görüşler ve allh inancının insanın içinde olması taraftarıyım vardır yada yoktur benim için bir anlam ifade etmez.. yazımdada normalde anlaşılabilecek şekilde bunu belirttim.. farklı isimlerle farklı formatlı sitelerde tartışmalarda da birçok şeyle karşılaşıyorum gerçekten ama bir tartışma ortamında tezler ve antitezler sunulmalı.. oku araştır gel denmemeli,zaten yeterli olmayan çekilir maksat budur.. benim düştüğüm bir gaflet ben göremedim ben neden inanıyrsun derken kımseyide sorgulamıyorum ama mesala yapılan bir araştırmada bir geçiş geni bulundu ve insanın yaşamsal değişimlerini şu şekilde yeni nesle aktarıp diğer genlerle iletişim kurup onları değiştirebildiği gözlemlendi tarzı bir bilgi %100 tartışmasız bir kanıttır.. değişimi yeni nesle taşıyan gen örneği benim örneğim.. ama benimde kendime göre bir araştırma olanağım olabilir değilmi? yani ben sunu okudum burda okudum git araştır gel milletede allhsız deme diye bir cevap yazıyrsun ama bunu benim üzeirmden kullnıyrsun? benım yapmadığımı nerden biliyrsun?
    neyse saldırı amaçlı birçok sey yazılabilir ama yapmayacağım yorum için teşeükkürler okuduğunu anlayan kimsenınde bu yazını bana karşı olan kısmını ciddiye alacağını sanmıyorum alanlarda zaten beim ilgilendiğim bir kesim değil...

5. burakula01

burakula01 Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İsT
    Evrim konusunun saptırıldığını düşünüyorum ülkemizde ,
    Evrim bilimsel bir mevzu,
    Din ile yakından uzaktan alakası yok ,
    Ülkemizde yaygın görüş şu,Evrim'e inanan dinini reddetmiştir gibi bir görüş hakim,
    Aytosh'un evrime inanıyormusunuz sorusuna dini anlam yüklediğini düşünmüyorum,
    Tanrının varlıgına inandıgım gibi evrim'in yüzyıllar içinde de gerçekleştiğini düşünüyorum,
    Anket sorusu belki Evrim teorisinin gerçekleştiğini düşünüyormusunuz,
    Olsaydı dini görüşler ile konu sapmazdı sanırım.
    İnanç kelimesi ortaya cıkınca konuda dini inançlara doğru ilerlemiş.
    Evrim teorisi bilimsel bir teori sadece kimine göre mantıklı kimine göre mantıksız.
    kavramları birbirine karıştırmamak gerekir.
    Prof.dr.Ali Demirsoy'u anektodu da çok hoşuma gitti,belirtmeden geçemeyeceğim.

Aytosh ve CEMS22 bunu beğendi.
  6. moztin

moztin Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    0
    cems22 o yazdiklarim kesinlikle sana degildi daha onceki sayfalarda bunu arastirip okuyanlara dusuncelerini bildirenlere allahsizsin gibisinden terimler kullanilmis onlara bir gondermeydi yanlis anlama lutfen ben senin ilgini ogrenme istegini taktir ediyorum kanit konusundada eger bilimsel olarak arastirmaya inemezsen evrimin kanitini goremezsin ama kanitlar var dedigim gibi iki kitap darwin turlerin kokeni, richard dawkins tanri yanilgisi. okumak birsey kaybettirmez sorularina cevap bulacaksin

7. moztin

moztin Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    0
    Muhammed Masum sen sakin bu yorumlarini baska biryerde yapma alay konusu olursun heleki dna lar genler biraraya gelmis hadi degiselim mi demis gibi birseyi hicbiryerde soyleme alay konusu olursun bu ne cahillik boyle tabiki genler degisiyor ortama uyum sagliyor zaten evrimin kokenindede bu var biraz arastirin lutfen eger hicbirsey bilmiyorsaniz sacma sapan yorumlar yapmayin

Aytosh ve zuzu bunu beğendi.
  8. moztin

moztin Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    0
    burakula01 evet evrem yuzyillar boyu gerceklesiyor cevredeki canlilardan bile bunu gorebilirsiniz ama saniyorsam arkadasin demek istedigi darwinin evrim kurami ve bu kurama gore tanri varolamaz varolsa bile onun hakkinda soylenenler ve yazilanlar kitaplari gercek olamaz

9. moztin

moztin Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    0
    sleepy eger evrim olmasaydi biyolojinin cok buyuk bir kismi eksik kalirdi darwin turlerin kokenini arastirmak icin ciktigi yolculugunda turleri siniflandirmistir ve gercek ve dogru siniflandirma ortaya cikmistir ilk defe analog ve homolog organ kuramlarini bulmustur suanda bile orta okullarda ve lislelerde okutulan siniflandirma yumusakcalar olsun eklem bacaklilar olsun kuslar surungenler gibi evrim den yola cikilarak siniflandirilmistir darwin biyolojinin mendel genetigin babasidir unutmayin

10. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Çok çok hassas bir başlık.
    Yönetim olarak bütün mesajları çok ayrıntılı takip ediyoruz.
    İlk önce mesajların çoğunluğunun kalitesi ve tartışma adabının üst düzey olması nedeniyle tartışan arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Yalnız şunu da belirtmek zorundayım.
    Tartışmanın bazı yerlerinde allahsız veya mankafa gibi foruma hiç yakışmayan ithamlar kullanılmış.
    Bu ithamları kullanan her kim olursa olsun kendilerine yakıştıramıyorum ve bir anlık dikkatsizlik sonucu yazdıklarını farzediyorum.

Konu din ve bilim arasında gidip gelen son derece hassas bir konu.
    Bildiğiniz gibi de forumumuzda dini ve politik içerikli, diğer bir değişle insanları kutuplaşmaya götürebilecek her türlü başlık veya mesaja izin vermiyoruz.

Yalnız, yaptığımız sporun gereği olarak da bilime son derece saygı duyan bir forum olarak, tartışılan bilimsel olgunun dinden bağımsız ele alınamayacağının farkındayız.
    O nedenle bu başlığı kilitlemek yerine üst düzey bir seviyede tartışılmasına izin vermek çok daha uygun olacak.

Ancak en ufak bir kutuplaşma, özel hayata hakarete, dini ve politik görüşleri aşağılamaya varan bir gidişat hissettiğimiz anda her türlü başlığı hiç düşünmeden kapatır, bu duruma yol açan üyelere gerekli uyarıları veriririz.
    Lütfen kimsenin bundan şüphesi olmasın.

Tartışma ortamını medeni biçimde sürdürmek için emek gösteren herkese teşekkür ederiz.

petsy, Despo, zuzu ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  11. Bench Press

Bench Press Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Özel güvenlik görevlisi
    Yer:
    İstanbul
    Evrim doğanın gerçeği.Bu maymundan transformasyon şeklinde olacak diye bir şey yok.Ayrıca insan maymundan türedi diyen de yok.Atalarımızın ortak olduğu savunulur.Radikaller insanları galeyana getirmek için böyle kelime oyunları yapıyor.
    Açıkçası bu konu bizi aşar.Bilim insanları noktayı koyana kadar ancak boş boş yorum yaparız.TÜBİTAK taki rezaletten sonra bilim dünyasına ne kadar güvenilir o da tartışılır. :S

Berkthagar ve TuGhAn bunu beğendi.
  12. fitnessist

fitnessist Üye

Beğenileri:
    437
    Ödül Puanları:
    73
    bu tartışarak çözülebilecek bir konu değil. o yüzden kimse diğerini ikna etmeye çalışarak fikir beyan etmemeli.

"evrim teorisi gerçek olsaydı şimdiye kadar kanıtlanırdı" diyen arkadaşlar olmuş "yaratılış" veya şimdiki ismiyle "bilinçli tasarım" teorisi de kanıtlanmadı ona bakarsanız kanıtlansa bu tarz tartışmalara girmek yersiz olurdu zaten tamamen inanç meselesi

benim anlamadığım konu "vücut geliştirme" yapıp kısa zamanda vücudunun değişerek gelişime ve mutasyona uğrayabildiğini gören birinin aynı değişimin uzun zaman içerisinde genlerine de olabileceğine ihtimal vermemesi.

13. Blues

Blues Üye

Beğenileri:
    48
    Ödül Puanları:
    0
    Evrimle birebir alakali bir durum olmasa da kaslarin gelismesi de bir adaptasyon ornegi. Normalde yasamamizi surdurebilecek kadar kaslarimiz var ve durup dururken degismiyor. Ama ortam degistiginde (agirlik calismasi ) yeterli beslenme ve dinlenme varsa yeni ortama ayak uydurmak icin kaslarimizda hipertrofi meydana geliyor. Belli bir sure antremandan uzak kaldigimizda da ihtiyac ortadan kalktigi icin eski konuma donus basliyor. Bu durum canlilarin ortama ayak uydurmakta ne kadar yatkin oldugunu gosteren bir durum. Tabii bu adaptasyon ne zaman nasil DNA'lara aktarilarak gelecek kusaklara geciyor ve bu DNA degisimi bir mutasyon / kanser olusumundan nasil ayirt edilebiliyor anlamiyorum.
    Bir de nasil olur da hala sekere ve yaga bayila bayila saldiriyoruz? Protein vucut icin en onemli besin ama hala ikinci planda tat olarak. Bu konuda evrimlesememiz ne yazik ki. :)

Fitnessist: ayni anda benzer konuya deginmisiz. :)

Aytosh ve fitnessist bunu beğendi.
  14. Crespo

Crespo Yeni Üye

Beğenileri:
    222
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    bu arada ben bu forumun yarısının böyle bi düşünceye sahip olduğuna inanmıyorum .. akşama bu anketin açık ara inanmıyorum olacağına eminim ...

15. Tripcan

Tripcan Yeni Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul / Ataşehir
    Umarım yanılırsın zira korkunç birşey istiyorsun...

16. vandamme

vandamme Yeni Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    0
    moztin,insanların görüşlerine katılmayabilirsiniz ama saygı duymanız şart.Muhammed Masum nickli arkadaşı elinizde olsa bir dövmediğiniz kalmış.arkadaşı cahil yapmışsınız,dediklerini saçmasapan bulmuşsunuz ve üstüne üstlük bir de arkadaşa hiçbirşey bilmiyosanız bir daha yorum yapmayın diye de ayrıca bir saygısızlık daha yapmışsınız. Dediğim gibi insanların yazdıklarına katılıp katılmamak tabiki size kalmış,ama saygı göstermeniz şart. Muhammed Masum nickli kişi, '' insanla mahlukatı ayıran şey insana verilen ruhdur'' diyerek konuya farklı bir açıdan giriş yapmış ama içini açmamış ve dediği çok doğru. ayrıca Muhammed Masum tek şu cümlesiyle bile çok şey söylemiş olmuş,çok beğendim şu cümlesini; '' Gören, işiten, duyan, düşünen, hisseden, seven, üzülen ne.insanın içindeki ruh mu yoksa parçalandıgında bir hiç olan hücrelermi.'' bana göre müthiş bir açıklama işte bu.sizi bir kez daha kutluyorum Muhammed Masum.

Yaşar Nuri Öztürk,bu evrim teorisini Darwin'in değil, İbni Miskeyev adında bir Müslümanın bulduğunu söylemişti bu Darwin konusu gündeme geldiğinde televizyonlarda ve bu teoriyi kısaca anlatmıştı. örneğin bizim maymunlardan gelmediğimizi,atalarımızın maymun olmadığını güzelce izah etmişti ve şunları söylemişti. bu konuyla ilgili çok şey konuşmak lazım,böyle yazışmakla 2-3 günümüz geçer,onun için kısa olsun diye sadece Yaşar Nuri Öztürk'ün şu görüşlerini söyliyip bitiricem yazımı. Yaşar Nuri Öztürk de her Müslüman gibi ilk insanın Hz.Adem ve Hz.Havva olduğu görüşünde. ancak Hz.Adem ve Hz.Havva'dan önce Allah'ın bazı tek hücreli canlıları yarattığını savunuyomuş bu Yaşar Nuri nin dediği İbn i Miskeyev adlı kişi. İbn i Miskeyev,önce bitkilerin,sonra hayvanların,sonra da insanların yaratıldığı görüşünde biriymiş.ben bu düşünceye inanmanın dini reddetmek olduğu kanısında değilim çünkü Kur'an-ı Kerim'de de Allah ''önce'' insanı mı bitkileri mi yoksa hayvanları mı yaratmış,bunun sırası Kur'an'da belirtilmemiş.Kur'an'da Allah sadece,evreni 6 günde yarattığını belirtmiş. uzatmıyım; yani İbn i Miskeyev in bu görüşü İslamiyet e ters düşmüyo bence.ancak,İlk insanın Hz.Adem ve Hz.Havva olduğuna inanmayan biri dinini reddetmiş demektir.Kur'an-ı Kerim'in sadece 1 ayetine dahi inanmazsak küfre kaçıp cehennemlik olacağımıza göre,ilk insanın Hz.Adem olduğunu reddetmiyelim derim. Evrim teorisini bizim maymunlardan geldiğimiz şeklinde düşünmek büyük yanlıştır.aceleyle yazdığım için birkaç şey daha yazmak istiyodum,onları dönüşte yazarım çıkmam lazım

17. moztin

moztin Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaslar madem bukadar merakli insan var bu konu hakkinda bilimsel bir konuda tartisiyoruz biseler anlatiyim oncelikle umarim cresponun dedigi gibi olmaz ben bu forumda bilimsel verilere inanan aklini mantigini kullanan insanlar olduguna inaniyorum. ben bu ise herseyimi verdim universite olsun yuksek lisans olsun surekli genetik nasil birsey evrim nasil oldu bunlari merak ettim ve bunlarla ilgili bolumler okudum suandada genetik yuksek lisansimi yapiyorum arkadaslar bir canlida en temel yapi kemik ve iskelet sistemidir sistem olarak soyluyorum tabikide kemik ve iskelet sistemi olmayanlarda ise sinir sistemidir sinir sistemi ilk olarak sungerlerde gorulur en basit yasam sekli sonrasinda ise solucanlarda ve solucanlarda ip merdiven sinirsistemi diye tanimladigimiz bir sistem vardir ve isin garibi ayni sistem boceklerde yani eklembacaklilardada vardir ve isin dahada garibi ayni sistem gelismis olarak insanda vardir solucanlar ana yonetim kismi olarak yonetilirler siz kafayi keserseniz onun bir altindaki reseptor beyin olur ve yasamaya devam eder ama onceki bildiklerini unutur bunlar hep deneyle kanitlanmistir bizzat deneylerinde bulundum ayni sistem eklembacaklilarda vardir kafayi keserseniz yasar ama besin alamadigi icin bir sure sonra olur ayni sistem memelilerde vardir birincil yonetici beyindir ikincil yonetici omuriliktir ayni solucanin birinci ve ikinci kisimlari gibi birinciyi yani kafayi keserseniz gorevi ayni sekilde omurilik devralir ama memelilerde sok devresi cok uzundur solucanda bu devre saniyeden bile kisadir ve hemen beyin gorevini ikinci kisim yerine getirir ama memelilerde sok suresi cok uzun oldugu icin omurilik neyi kontrol edecegini bilemez ve sok suresinde olum gerceklesir kafasi kesilen koyunun kosmasi bundan dolayidir omur ilik neyi kontrol edecegini bilemez ve emirler vermeye calisir anlatmak istedigim en basit canlilardan olan bir solucanla evrendeki en kompleks canlilardan olan memeli nasil bukadar benzerlikgosterebilir veya solucanla eklembacaklilar tamamen farkli guruplardir hicbir benzerlikleri yoktur ama nasil oluyorda ayni sinir sistemine sahipler bunu tek cevaplayan kavram vardir evrim isteyen istedigi kadar inkar edebilir sonuclar neticeler ispatlar ortada ve daha bunun gibi yuzlerce ispat deney var ote yandan bana varolusu evrim disinda boyle ispatla aciklayabilen varsa gelsin ama ben 6 yilimi bosuna bunlarin egitimini alarak curutmedim

balcis, Aytosh ve TuGhAn bunu beğendi.
  18. moztin

moztin Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    0
    vandamme benim o sekilde konusmamin sebebi onun dusuncelerine katilmamam degil herkes dusuncesini savunur ama insanlar genlerin davranis bicimleriniarastirmak icin omurlerini harciyolar paralarini harciyolar ve gercekten genler degisiyor bu bir gercek bunun evrimle bir alakasi yok en basitinden ben yillarca bunu okumusum dirsek curutmusum sonra adam gelmis dioki genler biraraya gelmis hadi degisellimmi demis gibi bir yorum yapiyor bu cok basit bir yorum cok basit bir yaklasim sekli genler tabiki degisiyor bunun evrimle hicbir alakasi yok demek istedigimi anlatabildimmi boyle ciddi bir konuya bu sekilde alayci ve basit yaklasim yanlis ne demek genler biraraya gelmis karar vermis insanlar bilimadamlari bu degisimleri inceleyerek hastaliklara cozum buluyorlar nakiller oluyor oyle hersey gelip burdan yorum yazmakla bitmiyor

19. vires

vires Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    28
    Moztin yıllardır onca prof. bu işle uğraşıyor ancak görüş birliğine varamıyor. Sense bu işi çözmüş gibi konuşuyorsun. Bu konuya hakim olmadığım için fazla birşey yazmak istemiyorum ancak kesin olarak böyledir deyip tartışmayı sonlandırmaya çalışmakta doğru değil.

20. moztin

moztin Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    0
    kesin olarak boyle diyip sonlandirmaya calismiyorum herkes gibi bende dusuncemin dogrulugunu savunuyorum ayrica gorus birligine varildi evrim kanitlandi sadece insanlara ve belli bir kesime kabul ettiremiyolar ve bu kesim yuzunden kimse cikip evrim kanun oldu diyemiyor

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş