Evrime İnanıyor musunuz???

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Aytosh tarafından 25 Nisan 2009 başlatılmıştır.

Evrime İnanıyor musun?

1. EVET inanıyorum

53,1%
  2. HAYIR inanmıyorum

34,4%
  3. fikrim yok.

12,5%
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 22 üye.
  1. Aytosh

Aytosh Yeni Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    0
    Darwinin 200. yaşı dolayısıyla ülkemizde çok konuşulan evrim konusunda forum üyelerinin düşüncelerini merak ettim ve bu başlığı açıp öğrenmeye karar verdim.
    evrime inanıyor musunuz?

2. Crespo

Crespo Yeni Üye

Beğenileri:
    222
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    aytosh evet demişsin ... maymun un atan olduğunamı inanıyosun ?

3. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123
    evrim teorisine göre insanın atası maymun değildir, maymunla insanın ortak bir atadan geldiğini savunur.

zuzu bunu beğendi.
  4. shownodese

shownodese Üye

Beğenileri:
    253
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    gayrimenkul danışmanı
    Yer:
    kocaeli
    ewrime inanıyorum ama darwin e deyil canlılar bulundukları yerin iklimine coğrafi yapısına göre uyumluluk sağlarlar insan da değişim gelişim ve uyumluluk sürecinden geçmiştir ancak maymun olayı inançsızlıktan gelir sebebi de bilimin herşeyi çözüp tek bir noktada kalışıdır yada bir uçurum yada duvar ne derseniz deyin o uç noktanın arkası allah tır işte ya başa doner siniz işler sarpa sarar atanız maymun olur :) ya o noktayı aşmaya çalışırken delirirsiniz yapılacak en iyi şeyde duvarın arkasındaki maneviyata inanmak olur

5. Blues

Blues Üye

Beğenileri:
    48
    Ödül Puanları:
    0
    Evrim teorisi bir inanc degil ki inanasin. Okursun incelersin mantikli gelir veya gelmez. Eger olaya inancmis gibi yaklasilirsa dini inanclarla carpisir. Haliyle dini inanci olan bir insan evrim neymis ne degilmis incelemeden karsi gelmeye baslar. Cunku imana sahip bir insan inandiklarina sorgulamadan sahip cikar. Sorgulanmasi bile gunahtir. Imanin anlami da budur zaten. Tabii olaya bilimsel yaklasmaya calisip sacmalayabilir de. Ama ne anlami var iste iman denen sey bu iste sorgulamadan inanacaksin. Sorgulayana tum gucunle karsi cikacaksin afaroz edeceksin.

TuGhAn bunu beğendi.
  6. cexenes

cexenes Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    53
    reisgil bunu beğendi.
  7. Aytosh

Aytosh Yeni Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    0
    maymundan gelmedik,şempanzelerle ve gorillerle ortak atadan geldik. DNA haritamız gorillerle %97 aynı.

evrim konusundaki en büyük cehalet maymundan geldiğimizin düşünülmesidir. tüm canlılar değişim geçirir. ve bulundukları şartlara uyum sağlarlar. bizim şempanzelerle farklı evrimleşmemizin sebebi, bulunduğumuz ortamdaki ormanların yok olması ve avcılık yapmak için alet üretmek zorunda kalmamıza dayanır.

evrime inanmak teriminin yanlış olduğu doğru, aslında başlık "size mantıklı geliyor mu?" olmalıydı.
    ancak şöyle bir bilimsel gerçek var: evrime inanıp inanmamamız evrim gerçeğini değiştirmez, yerçekimine inanıp inanmamamızın yerçekimini değiştirmediği gibi.

artık tüm biyoloji bilimi evrime dayanmaktadır.

Blues bunu beğendi.
  8. Aytosh

Aytosh Yeni Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    0
    cexenes, harun yahyanın kitabının linkini atmışsın. harun yahya(adnan hoca) 1.5 yıl akıl hastanesinde yatmış, ve daha önce mankenlerle alem yapıp hapse girmiş bir insan. bence adnan oktar sana dini en son anlatacak kişi olmalı.

jasonur ve zuzu bunu beğendi.
  9. Crespo

Crespo Yeni Üye

Beğenileri:
    222
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Çok net konuşuyorum lafım kime giderse

BENİM ATAM HZ.ADEM .... SİZİNKİ ŞEMPANZE , GORİL YADA MAYMUN SA BİLEMEM

ALLAH'IN YARATMAK İÇİN TASARIM YAPMAYA İHTİYACI YOKTUR

'Tasarım' ifadesinin doğru anlaşılması önemlidir. Allah'ın kusursuz bir tasarım yaratmış olması, Rabbimiz�in önce plan yaptığı daha sonra yarattığı anlamına gelmez. Bilinmelidir ki, yerlerin ve göklerin Rabbi olan Allah�ın yaratmak için herhangi bir 'tasarım' yapmaya ihtiyacı yoktur. Allah'ın tasarlaması ve yaratması aynı anda olur. Allah bu tür eksikliklerden münezzehtir.
    Allah'ın, bir şeyin ya da bir işin olmasını dilediğinde, onun olması için yalnızca "Ol!" demesi yeterlidir.
    Ayetlerde şöyle buyurulmaktadır:
    Bir şeyi dilediği zaman, O'nun emri yalnızca: "Ol" demesidir; o da hemen oluverir. (Yasin Suresi, 82)
    Gökleri ve yeri (bir örnek edinmeksizin) yaratandır. O, bir işin olmasına karar verirse, ona yalnızca "OL" der, o da hemen oluverir. (Bakara Suresi, 117)

Yani siz ... maymun la gorille aynı atadan geldiğini iddaa eden ağr konuşmak istemediğim arkadaşalr ...ALLAH ın sizi yaratmak için ... binlerce yıl koşturmaya ihtiyacı yok sağdan sola ... ol der ve olur ....

NOKTA

Son düzenleme: 25 Nisan 2009
    damir99 ve reisgil bunu beğendi.
  10. Aytosh

Aytosh Yeni Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    0
    dinle bilim farklı konular. konuyu hemen dine çekmeyin, evrim neden var neden yok diye tartışacaksanız tartışın.
    burada konumuz evrim. bilginiz yoksa konuşmayabilirsiniz.

11. Crespo

Crespo Yeni Üye

Beğenileri:
    222
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci

BENİM bilgim varda sana anlatmak anlamsız

sen ne kadar bilirsen bil anlattiklarin karsindakinin anlayabildigi kadardir

MEVLANA

12. Crespo

Crespo Yeni Üye

Beğenileri:
    222
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    200 YIL olmuş hala teori ... 200 yıl daha geçse yine teori olucak ... bilim dediğinle alakalı olsa teori olmaktan çıkar ispat edilmiş olurdu .. geçiniz ....

13. Aytosh

Aytosh Yeni Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    0
    :) arkadaşım, ben harun yahyanın 5 tane kitabını da okumuş adamım. olaya tek taraflı at gözlükleriyle bakmıyorum.

bilgin varsa bana homo erectusu anlatır mısın? onun nasıl iki ayak üzerinde doğrulduğunu hep merak etmişimdir.

14. Aytosh

Aytosh Yeni Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    0
    150 yıl önce teoriydi. artık bilim çevrelerinde evrim kuramı olarak geçiyor.

15. Crespo

Crespo Yeni Üye

Beğenileri:
    222
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci

5 kitabıda okuyup bunu yazıyosan mevlana demekki haklı bunu söylemekte cuk oturmuş

sen ne kadar bilirsen bil anlattiklarin karsindakinin anlayabildigi kadardir

MEVLANA

16. Aytosh

Aytosh Yeni Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    0
  17. Crespo

Crespo Yeni Üye

Beğenileri:
    222
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci

anlamak la inanmak arasında doğru orantı var ... bi adam geçiyo 2 + 2 = 4 eder diyo ispat ediyo , sen diyosunki ama bu adam deli hastanesinde yatmış ... inanmıyorum 2 + 2 = 5 eder diyosun ....

18. Aytosh

Aytosh Yeni Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    0
    richard dawkinsin çok güzel bilafı vardı, "harun yahya gibi adamlarla tartışmam, çünkü adamın biyolojiyle alakalı hiçbir bilgisi yok, tartışsam da konuyu anlamadığı için başka yerlere çeker" diyordu. crespo arkadaşım "evrimle" ilgili kendi görüşlerini anlatacaksan buyur anlat. anlatmayacaksan, demagoji yapacaksan lütfen başka başlık kullan. konuyu saptırma

19. zuzu

zuzu Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    0
    Eğer bu konu hakkında bir bilgin varsa dine falan bulaşmadan direkt o konu ile bilgi vererek bilgilerini paylaşırsın. Yoksa evrim'i sadece dini inanışlarına göre var ya da yok dersen o bilgi paylaşmaktan çok uzak olur.

Yani kelimelerin altını çizip benim bilgim varda sana anlatmakla uğraşamıyacam tarzındaki bir yaklaşımı forumda sergilemek çok komik geliyor. Sana anlatmak anlamsız dersen yazmazsın olur biter. Bende evrime inanan biri olarak, yani senin görüşünle atam goril ya da şempanze; benimle bildiklerini paylaşırsan sevinirim ama bilimsel bir şekilde. Herhangi bir dini kitaptan ayetlerle gelmezsen sevinirim.

TuGhAn ve Aytosh bunu beğendi.
  20. vires

vires Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    28
    Bence bu konuya dini boyuttan yaklaşmak sadece kavga çıkarır. Bu sebeble bilimsel açıdan bu teoride ki tutarsızlıkları tartışmak gerekli. Örneğin neden maymunların hepsi evrim geçirmedi ? Dünya üzerinde evrim geçirmiş ve geçirmemiş olarak aynı anda bulunan başka canlılar var mı ?

Blues bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş