Eve gym kurma: Marcy SM4000 ve Yorumlarim

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve enantioselectivity tarafından 9 Haziran 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. enantioselectivity

enantioselectivity Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Akademisyen, teknokrat
    Yer:
    Istanbul
    Arkadaslar, nereye post edecegimi tam kestiremedim, buraya yaziyorum. Evde calismak icin bir miktar harcama yapabilecek arkadaslara faydali olur diye dusundum.

Marcy SM4000 agirlik merkezinden bahsediyorum. Internette gorebileceginiz ozelliklerinden degil, urunle ilgili arti ve eksilerinden bahsedecegim:

Artilar:

- diger voit vs agirlik merkezlerine gore daha saglam ve daha fazla hareket yapilabiliyor.

- diger agirlik merkezlerine gore (ev kullanimi) ucuz materyal hissi vermiyor.

- Diger bazi makinelerdeki gibi garip bir 68-70 kg sinirlamasi yok. Istediginiz kadar agirligi takabiliyorsunuz.

- benchpress ya da incline benchpress i illa smith te calismak zorunda degilsiniz. saglanan iki ufak aparat buna izin veriyor. Ayrica bu iki ufak aparat sayesinde forced rep'leri (son tekrar) rahatca kenara atabilmek icin ya kenarlardaki vidalari cikartabilirsiniz, ya da bu saglanan aparatlari gogus hizanizdan az yukariya koyarak agirligi oraya atmayi deneyebilirsiniz.

-muadillerine gore ucuz. (1250 ytl, kurulum ve nakliye dahil aldim, istanbul)

Eksiler:

- Agirliklar ayri satildigi icin takacaginiz flans lari ayrica satin almalisiniz. Guzel tarafi, barlar ve dumbell ler icin ayni agirliklari kullanabilirsiniz.

- Lumbar (alt sirt) kismi destegi kesinlikle ergonomik degil. Bu yuzden araya bir havlu sikistirabilir, ya da bir agirlik kemeri (kesinlikle onemli olduguna inaniyorum) alabilirsiniz.

- Preacher curl icin range of motion (hareket ekseni) dogal degil. Sadece bicepleri toplamak icin hareketin omuza yakin kisminda agirlik cok hissediliyor. Onun icin de ben bench i incline pozisyonuna getirip tek kolumla concentration cur, ya da prone incline curl, ya da adini bilmedigim incline sehpaya arkadan yanaşarak kolu sırtın dayandığı yere koyarak tek kolla extension yapiyorum.

- Leg extension, leg curl (tane takilan aparatla yapilan kick'leri saymasak bunlar bacak icin yapilabilecek hemen hemen tum hareketler) kesinlikle bu makineye "hadi bacak hareketi de koyalim" diye ad-hoc eklenmis cozumler. Hareketin ergonomisi (ozellikle harekete eksen teskil eden destek noktalarindaki verdigi rahatsizlik) agir cailsmaya cok engel oluyor. Ben squat ve lunge ile idare etmeye calisiyorum bacak icin.

-pull-down bari uzun kisiler icin (boyunuz 1.80 ve uzeri ise) hareketin baslangic noktasini vermiyor. yani kollar hafif bukulu basliyorsunuz.
    -barfiks cekmeyi deneyebilirsiniz. bench'in bar ini yurakida fiksleyerek barfiks cekilebilir.

-guvenlik: agir calisinca, smith bench te vs, smith makinesindeki delikler dar oldugu icin azami dikkat gostermek gerekiyor, bazen takmak zor olabiliyor. Kancanin girecegi delikler daha buyuk yapilsaymis daha iyi olurmus. Ozellikle squat ta agirligin altindan nasil kacilir'in hesabini yapmak lazim.

Bunun yaninda 200 kg lik muhtelif agirlik (ben tak cikart sevmedigim icin bir kac tane dumbell bari satin aldim, tanesi 10ytl, agirliklari taktim ve dumbell setim olmus oldu), kg si 2ytl'den (kaucuklusunu 2.25 e veriyorlar).

ez bar, uzun bar (2.20 likten) ve dumbell ler agirlikta daginik gozukmesin diye bir stant. Tum bu sistem 1500 ytl ye maloluyor (Marcy'i 1000 ytl ye satin aldiginizi dusunursek, cunku sahibinden com da aldiktan bir gun sonra 1000 liraya gordum).

kolay gelsin

2. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Güzel bir inceleme olmuş teşekkürler.
    Eksi hanesi bir hayli fazla, çok cezbedici gelmedi eve böylesine bir sistem kurmak.
    Yer olsa, bence power rack sistemi kurmak daha faydalı olur.
    Türkiye'de salonlarda doğru düzgün olmayan bir sistem ama evimde bir odayı tamamen ayırma lüksüm olsa, tornacılarla anlaşıp power rack kurarım, lat pulldown'daki engel, scott'ın yetersiz olması ve daha bir sürü sevimsiz durum bana ters geldi.
    Ancak hiç yoktan iyidir, iyi çalışmalar.

3. george_bush

george_bush Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    karasan bu power rack için önerebileceğin bir marka var mı? ağustos ayında işe başlıyorum,üniversitedeki gibi body salonu olmayacak elimin altında.o yüzden eve adam gibi bir sistem kurmak istiyorum. göğüs,biceps bir şekilde çalışılıyor ama özellikle sırt+kanat ve tricepslerde push down yapabileceğim düzgün bir sisteme ihtiyacım var.

4. altaylar

altaylar Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    0
    ben de böyle bir ürün almak istiyorum, evde çalışıyorum ama bench press yapamıyorum ne yapsam ne etsem şimdi
    acaba ne tavsiye edersiniz?
    ve 1.250 e nereden aldınız, gerçi ben bursadayım ve bu mesajdan 1.5 yıl sorna cevap yazıyorum:)

5. JöNTürK

JöNTürK Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Tekirdağ
    Yaptırmak istediğiniz makinayı bulup bi demirci ile anlaşarak ona yaptırın istedğiniz aletin resimlerini veya salondan ölçülerini alıp demirciye götürün tanıdık biri ise çok daha ii ve ucuz yapar ve istedğiniz ekllentilerle daha kullanışlı hale getirebilirsiniz.tabi bide kendinizin yapma seçeneği bu iice ucuza gelir.şahsen ben kendim yaptım gayette memnunum..

6. altaylar

altaylar Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkürler
    acaba sizin yaptığınız aletin fotoğraflarını görebilirmiyim?
    aslıdna yaptırmak istiyorum ama güvenemiyorum dandik yaparlar, makaralar dandk olur fln diğe bir de acaba flanş yaptırılabilirmiyim?

Sayfayı Paylaş