Evde WHEY protein yapmak...

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve SinanATASOY tarafından 30 Ekim 2006 başlatılmıştır.

1. SinanATASOY

SinanATASOY Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Geçen gün Annemle konşuyordum, proteinlerin peynir altı suyundan yapıldığından filan bahsettiğimde "çok kolay dedi"

Gönlünüzce miktar süt alıyorsunuz.. 6-7 litre işe başlamak için yeterli.. Büyük bir tencereye koyuyorsunuz ve kaynatmaya başlıyorsunuz... İçine iki kepçe yoğurt ilave ediyorsunuz.. Bir müddet kaynadıktan sonra üste lor altta peynir altı suyunuz hazır oluyor..

Ben eve sipariş verdim.. Su niyetine bunu içerim artık :lol:

2. madman

madman Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Sen o peynir alti suyunu ic iki hafta sonra mide,bagirsak düzenin ne olur görelim...

3. SinanATASOY

SinanATASOY Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Madman göreceklerimizi sebepleriyle yazarsan sevinirim...

4. Sinan ÇiLe

Sinan ÇiLe Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Digital Portfolio
    Yer:
    Kocaeli/izmit
    O tip şeyleri yapmayın bir arkadaş penir tenekesinin dibindeki suyu içti zehirlenecekti adam sapsarı oldu, hem bu whey proteinleri çok iyi ayrıştırılıyor.Öyle çocuk oyuncağı değil, bununla uğraşacağına sen hergün 3-4 tavuk göğsü ye mis gibi;)

5. SinanATASOY

SinanATASOY Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Arkadaşım paslı peynir tenekesi ayrı birşey evde kullandığın tencere tava ayrı birşey....

6. SinanATASOY

SinanATASOY Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Ayrıca peynir altı suyu ayrı birşey tenekede bulunan su ayrı birşey (yanlışım yoksa)

(birde edit tuşu istiyorum :roll: )

7. shrek

shrek Guest

arkadaşlar bir sorum olacak; weider whey tozları tencerede mi üretiyor? ayrıca dikkat edin tencere alüminyum olmasın çelik olsun zehirler alimallah.

8. bleda

bleda Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    MUHENDIS
    Yer:
    ISTANBUL
    Peynir altı suyu

Sevgili arkadaşlar,peynir altı suyu proteini tabiri , sadece proteinin kaynağı ile ilgildir.O su içilmez,içilirse de hem fayda sağlanmaz hem de mide-bağırsak düzeninde hatta bağırsak florasında bozulmalara yol açar ayrıca bir ölçüde toksiktir..Bu tozlar,soğuk filtreleme tekniği ile oldukça karışık , modern ve yüksek yatırım maliyetli tesislerde değişik saflık oranlarında ayrıştırma ve saflaştırma işlemlerinden geçirilerek üretilir.Yani Tencere-Tava gibi malzemelerle üretilmez. :) .Lor peyniri olayına gelince, bilinen en yüksek protein oranına sahip peynir cinsidir.(Cottage cheese) güvenli bulduğunuz Lor peynirini rahatlıkla tüketebilirsiniz ancak Lor peynirinin çabuk bozulan bir besin olduğunu da aklınızdan çıkarmayın..Temel olarak ; Evde peynir altı suyu proteini eldesi mümkün değildir..Peynir altı suyu (Whey) evde peynir üretebiliyorsanız çok mümkündür..ama dediğim gibi içilmez !!

Sevgiyle kalın.İyi beslenin,vücudunuza iyi bakın..

9. SinanATASOY

SinanATASOY Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    bledanın cevabı tatmin edici ;) Demekki ne yapıyoruz? Üsttekalan loru götürüyoruz suyunu atıyoruz...

10. Sinan ÇiLe

Sinan ÇiLe Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Digital Portfolio
    Yer:
    Kocaeli/izmit
    Yapan yapsın ama bu işler şakaya gelmez kimseyide özendirmeyelim derim! Sinan Atasoy böyle tesis kurarsın artık ilerde :)

11. SinanATASOY

SinanATASOY Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Adaş azimliyim... Ama ufaktan kamuoyu yoklaması yapıyorum :) kilosunu 1 liraya mal edip 50 kuruşa vercem maksat hizmet vatana millete :)

12. bukatto

bukatto Üye

Beğenileri:
    116
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Avea İletişim Hizmetleri A.Ş
    Yer:
    ANKARA
    arkadaşlar bu whey ÜRETİMİ işine Türkiye de, hardline den önce ülker firmasının el attığını ve
    hala askıda bir proje olarak ülker yetkililerinin bir hedefi olduğunu biliyormuydunuz?
    yani kısa bir süre sonra (ama süreyi bilemem) ülker firması sporcu gıdası olarak whey üretimi ve satışı başlatabilir. üretim Türkiye de olursa maliyette düşer. bu da en çok bize yarar tabiki :)
    bu konuda başka bir araştırması veya fikri olan varmı?

13. bleda

bleda Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    MUHENDIS
    Yer:
    ISTANBUL
    Sevgili Bukatto, Whey protein üreten firmalar Türkiyede zaten mevcut.Malkara da v.s.,Saflık değerleri düşük olmakla beraber,satış yapıyorlar.Ancak, bildiğiniz ya da bilmedğiniz üzere,Whey protein sadece spor yapanlar için tasarlanmış bir mamul değildir.Pastacılık,bisküvi,bebek maması gibi ürünlerde de kullanılmaktadır.Bizlerin kullanmakta olduğu Whey protein ise Saflığı çok yüksek olan bir cins whey proteindir.Ülker yüksek ihtimalle whey proteini hali hazırda üretiyor olmalıdır kanımca, bunu araştırır yarın sizlere bilgi aktarabilirim.Ancak, Whey proteinin (Sporcuları ilgilerndiren evsafta olanı) tüketimin yetersiz olması sebebi ile hiçbir yatırımcının ilgisini çekeceğini sanmıyorum zira % saflık değerinin artması demek,maliyetin ciddi artışı demek.Ayrıca, Ülker böyle bir üretime girse bile ucuza whey protein alacağınızı sanmayın ..Bilakis fiyatlar öyle bir ürün için yine de yüksek olacaktır.Ayrıca whey protein, süper kaliteli bir protein ancak araştırmalar sonucunda elde edilen , dolaşıma girmede verimin artırılması için katılan bazı diğer bileşenler işin araştırma ve patent ile ilgili olan kısmı ve maliyetin gerçekteki artış sebebi oluyor.Yani diyeceğim şu ; Bu bir, araştırma geliştirme gerektiren sektördür,sadece protein tozu işi değil..Denemesi bedava , :) isteyene malkaradaki whey protein concentrate üreten firmanın adresini verebilirim...
    Bireylere satış yaparlarmı bilmem ..
    Saygılar,

14. bleda

bleda Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    MUHENDIS
    Yer:
    ISTANBUL
    Bir de bu arada, Hardline,whey proteinin üretimini yapmıyor.Bazı başka bileşenler ile birlikte karıştırıp ambalajlıyor.Zira hiçbir sports supplements üreticisi,whey proteini üretmez..
    Tekrar Saygılar

15. bukatto

bukatto Üye

Beğenileri:
    116
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yer:
    ANKARA
    sevgili bleda;
    hardline den bahsederken hazır ürünü paketlediklerini özellikle vurgulamak istemedim. bir hardline kullanıcısı olarak bunu biliyorum. hatta daha fazlasınıda biliyorum.
    fakat benim anlatmak istediğim mesele, ülker gurubu nun pastalarda,çikolatalarda kullandığından farklı olarak, sporculara özel whey proteini üretme isteğinin olması. daha doğrusu whey in kaliteli bir şekilde işlenip sunulması.
    büyük ihtimalle de Türkiyem de kullanım oranı bir hayli düşük olduğu için ve insanların bu tip ürünlere ön yargılı yaklaşması bu projeyi askıya almış hatta iptal etmişte olabilir.
    seninde dediğin gibi bir hayli masraflı bir iş whey in işlenmesi. ama maliyette ne olursa olsun dışarıdan gelen bir ürün kadar fazla olmaz diye düşünüyorum

16. bleda

bleda Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    MUHENDIS
    Yer:
    ISTANBUL
    Haklısın sevgili bukatto,Peynir altı suyu proteini, özellikle satış fiyatlarına kıyasla maliyeti çok düşük olan bir ürün.Malesef ülkemiz spor konusunda biraz bilinçsiz,keşke spor yapan gençlerin,insanların sayısı iyi rakamlara ulaşsa ve herkes iyi fiyatlara ürün temin edebilse..ama bu sadece bir temenni öyle değilmi ? Mevzuatlarımız gereği de bu ürünler yüksek fon ve vergilerle ülkeye geliyor..Bu başlık altında Hardline'i tartışmam , ancak yurt dışından temin ettiğim bir markadan (malesef) oldukça memnunum.(Sanırım anlatabildim,ama tabiki bu çok ürün denemiş olmakla alakalı..evet biraz pahalı ama çok işe yarıyor) Sabredicez başka yapacak birşey yok ..

Sevgiyle kalın,iyi beslenin,spor yapın,vücudunuza iyi bakın

17. bukatto

bukatto Üye

Beğenileri:
    116
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yer:
    ANKARA
    sporu yayma çalışmalarına devam ediyorum bleda :)
    ama nafile. hep ön yargı. arkadaşımı ikna ettim spora gelmesi konusunda, geldi de. ama 1 hafta sonra bıraktı. sebep neymiş biliyormusun? aynen aktarıyorum, "olum vücudumun her yeri ağrıyor yaa, ben gelmeyecem artık...."
    adama o ağrıların bir hafta sonra geçtiğini anlatamadım bir türlü. kalıcı zannediyor o ağrıları. hani spor yapmak istemediğini bilsem, bahane uyduruyor diyeceğim ama aksine çok ta istekli.
    neticede gelmiyor artık. bu insan benim kullandığım amino tabletlerine de uyuşturucu gibi bakıyor neredeyse.
    yani sporcu gıdaları dışında, kırılması gereken daha çook ön yargılar var :)

18. bleda

bleda Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    MUHENDIS
    Yer:
    ISTANBUL
    %100 katılıyorum.Bu bilinç ne yazıkki ailede başlıyor.Spor yapan adam kolay kolay nezle bile olmaz diyorum boş boş oturup ahkam keseceğine vücuduna bir faydan olsun değil mi ? bir de vücuduna iyi bakan antreman yapıp kaslı gözüken insanlara :) , bu ne böyle çok çirkin diyen cinsler vardır hiç denk geldin mi bilmem ama çok gülüyorum buna da...(Kedi-Ciğer-Munda meselesi) , benim dilimde tüy bitti artık kimseyle uğraşmıyorum.Sporunu yapan yapar yapmayan da eczanelerden zayıflama haplarına dünya para döker ,sana tavsiyem sen de boşuna uğraşma,soranlara da evet aminolarla kafayı buluyorum çok süper dersin.. :) .herkes bildiğini yapsın.

19. SinanATASOY

SinanATASOY Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    :D konu nerelere geldi :D ilgiyle izliyorum :D

20. bleda

bleda Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    MUHENDIS
    Yer:
    ISTANBUL
    :D , Doğru söyledin Sinan Atasoy , ben de farkettim..her an peynir suyuna dönebiliriz istersen..

Sayfayı Paylaş