Evde Spor için Malzeme

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve umutakseloglu tarafından 24 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. umutakseloglu

umutakseloglu Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Herkese ilk önce merhaba, aranızda çömez bir fitness ve body ile ilgilenen dostunuzum, konuya gelicek olursak, ben 3 yıldır profesyonel Kick Boks ve Taekwondo sporu ile uğraşıyordum lakin tüm temeli kavrayınca kassız ve çelimsiz olduğum farkına vardım ve aynı hareketlerden sıkıldıgım için kendi dövüş sanatımı telifleyerek Youtubeda yayınlamaya karar verdim lakin ilk önce vücut yapmam lazım ki insanların dikkatini çekebileyim, asıl konu ve yardımınız şuan başlıyor, ben 18 yaşında 185 cm boyunda 75 kilo olan birisiyim omuz, kol ve bacak kaslarım olsa da bana kendimi çelimsiz hissettiriyor o yüzden bana evde malzeme alırken yardımınız lazım.
    İlk önce Ağırlık seti almam lazım, seti Vinyl, Demir döküm yada Krom mu almam lazım ?
    İkinci konu Ağırlık sehpası olarak Delta 6010 Deluxe bana uygun olur mu ?
    Hedefim 200 Lbs'te yani 90 Kg olmak ve fitness yapıp formda kalmak alacağım ağırlık sehpası beni kaldırabilir mi ?
    Son sorum ise protein ve karbonhidratı beraber mi almalıyım yoksa Protein tozu ve karbonhidratı ayrı ayrı mı satın almalıyım ?

2. FitnessMerdo

FitnessMerdo Üye

Beğenileri:
    158
    Ödül Puanları:
    43
    Dumbell halter seti al kg sini kendin ayarlayabilecğin 70-80 kg falan var direnç bandı al faydası çok sağlık topu kettlebel falan alabilirsin

umutakseloglu bunu beğendi.
  3. umutakseloglu

umutakseloglu Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Yorumunuz için öncelikle teşekkür ederim, dediklerinize göz atıcam dumbell'ı hangisinden almam gerekiyor Vinyl şişme diyorlar çok yer kaplar diğerleride paslanır diyorlar ona kafam takıldı

4. FitnessMerdo

FitnessMerdo Üye

Beğenileri:
    158
    Ödül Puanları:
    43
    Dumbell Halter setiyle alabilirsin

5. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Bunları alman önemli değil. Çalışma stilin önemli.
    Üst düzey bir Profesyonel kick boksçu olmak istiyorsan, ağırlıkları kaldırma programını 2 ye ayır.
    1-Güç-kuvvet antremanları
    Güç ve kuvvet arasındaki ayırımı biliyorsundur. Diyelim maksimum kuvvetinle , bench presste 100 kg yu, 3 sefer kaldırıp indiriyorsun. Eğer sonraki programda 101 kg yu 3 defa kaldırp indirebiliyorsan, kuvvetin artmış demektir. Ama diyelim, bu 101 kg yu bench presste 3 defa kaldırman 6-7 saniye alıyor. Onu 5 saniyeye indirirsen bu sefer de gücünü artırmış olacaksın. Maksimum kuvvetle yaptığın işi, daha sonra daha kısa sürede yapabilmen, güçlendiğin manasına gelir.
    Bu ikisine de ayrı ayrı özen göster.
    2-Dayanıklılığı artırıcı antreman yap.Tekrar sayılarını yüksek tut.Mesela 100 defa kaldırabileceğin ağırlıkları seç.Ya da 50 defa..Ama BODY ciler 8-10-12 tekrarları seçmemen iyi olur.
    Burada amaç, raund süresine göre dayanıklılık çalışmaları yapabilmek.

6. umutakseloglu

umutakseloglu Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Dvrmchrky teşekkür ederim bilgilendirmen için lakin aklıma bir soru takıldı neden bodyciler 12 setle yapma dedin, mesela 20 kiloyu bench presste 20x3 yapsam daha zararlı olmaz mı ? 12x3 yapsam daha iyi olur diyenlerde var

7. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Belli aralıklar daha fazla Hipertrofiye sebep oluyor. 8-12 tekrar aralığı gibi. Daha az ya da daha yüksek tekrarlarda Hipertrofi oranı daha düşük olabiliyor.
    Doğrudan hacimli kas yerine, parçalı bir vücut daha güzel gözükür.

8. umutakseloglu

umutakseloglu Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Şimdi dostum sürekli soruyorum kusura bakma, ben yüksek hipertofi için yani parçalı vücut için 12x3 gibi mi yapmam lazım yoksa 20x3 mü ?

9. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    20x3 de, dayanılıklılığın artar.Kas da olur ama dayanıklılık da olur. İkisini derecelendirirsek, aslan payını dayanıklılık alır. Yani bu programda dayanıklılık>kas
    12x3 de de dayanıklılık olur ama daha çok hacimsel anlamda kas yapımı olur. Burada da kas>dayanıklılık

Eğer amacın Bodyci olmaksa, 12X3 ü uygula.
    Ama yok ben Kick Boksçu olacağım, müsabakalarda derece almak istiyorum diyorsan, 20x3 daha uygundur.

10. umutakseloglu

umutakseloglu Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Teşekkür ederim cevabın için, çok yardımcı oldun, yani olay şu az kilo ve çok tekrarla fitness, çok kilo ve az tekrarla bodyci olunuyor, biri çeviklik verirken diğeri hacim ve kas kütlesi artırıyor umarım doğru anlamışımdır

11. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Güç-kuvvet için 1-4 tekrar arası iyidir.
    Vücut geliştirme için 8-10-12 tekrar aralıkları idealdir.
    Dayanılıklılık antremanları için, 20 tekrar ve üzeri idealdir.

Burada dikkat etmen gereken, yaptığın son tekrarı zar zor yapabilmen. Yani son tekrarda zorlanarak yapacağın ağırlıkları seç.

Sayfayı Paylaş