Evde başlayacağım ve korkularım

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve sallama tarafından 10 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. sallama

sallama Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Merhaba arkadaşlar, öncelikle bu forumu uzun süredir takip ettiğimi ( yaklaşık 2 senedir), çok beğendiğimi belirtmek istiyorum, başarılarınızın devamını da diliyorum.

Ben 1982 doğumluyum, yaşım 27.çok genç yaştan beri yani ortaokuldan beri sigara kullanıyorum ve ağır triyakilerdenim, babam ben ufak yaştayken kalp krizinden ölmüş olmasına rağmen bu pis bağımlıılğımdan bir türlü kendimi kurtaramadım, ayrıca, sosyal içiciliğin de biraz üzerinde alkol tüketimim var son günlerde bira tüketimini sıklaştırdım.

son 3 yıldır bodybuilding yapma fikri aslında sürekli aklımda mevcut ancak ben 18 yaşımdan beri panik bozukluk hastalığı çekiyorum ve kalbimi sürekli dinleyen bir insanım.bu günlerde gerçek anlamda kendimi şartladım ve içimde büyük bir arzu var.başladığım işi yarım bırakacak bir insan değilim, eğer bu spora gerçekten başlarsam kendime hedef de koydum, hedefim belirli bir seviyeye gelene kadar kaslanmak, daha sonra üzerini cok hafif yağla kapatıp ( cok değil sadece kaslarımın tabiki cıkartabilirsem, ayrık görünmesini istemiyorum cünkü zayıf yapılı olduğum icin inşaat işçisine benzerim) giydiğim tişörtlerin vücuduma oturmasını sağlamak.

ayrıca ilk etapta bu sporu yapmak amacım, sigarayı bırakabilmem ve düzenli yaşayabilmem adına bir destek oluşturması, gördüğünüz gibi bu saatte halen daha ayaktayım bu bile size düzensizliğimi ifade etmektedir diye sanıyorum.

çevremdeki herkes sigara tükettiğinden ve malesef ki benim yüzümden benim kız arkadaşım da sigaraya başladığından dolayı spor gibi sigarayı unutturucu bir destek almadan bunu başaramayacağım.

böyle bir özetten sonra biraz da konuya girmek istiyorum;

ben bu forumda salonlarda istenmeyen tipler başlığı altında edindiğim bilgiler ve daha önce bir arkadaşımın mantar kapmış olması nedeniyle, salonda çalışmayı düşünmüyorum: uygun fiyatlara bir kaç malzeme buldum bunlar : benchmark sehpası, barbell ve dumbell.

dumbell ler barlı ve ağırlık plakaları hem barbell barı hem de dumbell barı ile uyumlu,

ilk etapta almak istediğim şunlar; 2 sağa 2 sola olmak üzere 4 kilogramlık tek ( ya da çift) dumbell , 5 sağa 5 sola olmak üzere 10 kiloluk bir barbell ve tabiki sehpa.

arkadaşlar boyum 170 civarı (173 olabilir tam bilmiyorum gerçekten) kilom ise 58 60 arası değişir devamlı. eğer doğru ölçüm yaptıysam ki nasıl yaptığımı da izah edeyim size sağ kolumu düz tutup kasmadan mezure ile çevreledim ve 27cm geldi çevresi, kası sıkarak çevrelediğimde ise 32cm geldi.umarım doğru ölçmüşümdür.

1. Yukarıdaki bahsettiğim ekipmanlar ve başlangıç için tercih ettiğim bu ağırlıklar evde, salondaki kadar verimli antrenman yapabilmem için uygun mudur? ( üst vücut düşünüyorum sadece eğer bünyem müsait ise)

2.Dediğim gibi panik atak olduğum için kalbimi çok dinleyen bir insanım, arada sırada ritim bozukluğu var gibi geliyor, gece yattığım zamanlarda özellikle alkol tüketmediğim gecelerde, kalbim sanki normal atarken arada bir tirtt diye bir atlama yapiyor gibi geliyor, geçen yaz bu zamanlarda bu yüzden devlet hastanesine gidip ekg çektirdiğim zaman hiç bir şeyin yok diyerek eve göndermişlerdi.Bodybuilding sporu kalbe zararlı mı yani bu bahsettiğim şey beni çok korkutuyor, sizce bu sporu yapmalı mıyım? Bana gerçekten bu konuda bilgi sahibi bir arkadaşımız kesin ve kararlı bir cevap verirse gerçekten çok memnun olurum çünkü gerçekten içime sinmiyor başlayıp başlamama konusunda kararsız kalıyorum.Halbuki yaz tatillerinde denize girdiğim zaman, gayet efor sarfediyorum suda ve bir sıkıntı hissetmiyorum.

3.Yukarıda bahsettiğim malzemelere gelince, dumbell bar ve barbell bar her biri ayrı ayrı 20tl ( sanırım barbell barı indirime girmiş ya da satıcı yanlış fiyat verdi dumbell barların çifti 20 de olabilir) , ağırlıklara gelince 2kg lik plakaların tanesi 10tl ve 5kgliklerin tanesi 10tl, bench press sehpası ise 99ytl. Bu fiyatlar uygun mudur?

4.Size bir kaç tane de resmimi ekleyip bu vücuttaki deformasyonları ve bu berbat vücudu şekle sokmamın mümkün olup olmadığını da soruyorum (özgüven amaçlı :) ), vücudumu gerçekten beğenmiyorum.

Bir iki tane resmimi ekleyeceğim ;

Not:Forum kurallarını 7 gün süre geçirmediğimi söylediği için okuyamıyorum, burada hata yaptıysam lütfen bildiriniz, kuralları okuduktan sonra formata uygun hale getireceğim.Bahsettiğim konulara acilen cevap ihtiyacı duyduğum için bir an önce bu konuyu açtım, şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Ekli Dosyalar:

Son düzenleme: 10 Temmuz 2009
  2. cexenes

cexenes Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    53
    sallama kalbinin hiç bir şeyi yok emin olabilirsin bu spor kalbini güçlendirecektir panik atak hastalığını yenmiş biri olarak sadece kendini dinlemeyi bırak diyorum ben kalbim sıkışıyor ölüyorum dediğim zamanlarda her zaman üstüne giderek bunu yendim ve bende alkol kullanıyordum birgün tansiyonum 23 lere çıktı ve bu hastalık baş gösterdi alkolden uzak dur ve bunu bir an önce yen herşey senin elinde.

sallama bunu beğendi.
  3. İnteqral

İnteqral Yeni Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
  4. HipersoniX

HipersoniX Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    18
    Özellikle bu sporun kişiye karakteristik anlamda yararları da oldukça fazladır.Kendinize güven sağlar,kendinizi bakmaya başlarsınız,kendinizi seversiniz,kararlı olmayı öğretir,asla vazgeçmemeyi,sabırlı olmayı,iradenize sahip çıkmayı...

Önce spora başlamadan yine bir sağlık kontrolünden geçmenizi öneririm.(Herhangi bi zararı olacağından çok yararı olacaktır sporun ancak tedbiri elden bırakmayalım.)

Aldığınız ağırlıklar vücudu spora alıştırmaya yönelik yeterli olacağı kanısındayım.Forumda verilen programla başlayabilrisiniz.(Fakat şunu unutmayın sadece üst vücut değil,vücut bi bütündür hepsini aynı derecede geliştirmelisiniz,şayet bacak çalışmanın kollara da yardımı büyüktür.Ayrıca nerde hangi kas grubunuza ihtiyaç duyacağınızı bilemezsiniz.)

Aldığınız aletlerden sonra en büyük silahınız kendi vücut ağırlığınızdır.Şınavı,mekiği,mümkünse barfiksi yabana atmayın.Ben size öncelikle az tekrar ve setlerle şınav ve mekikten başlamanızı öneririm.Bir seviyeye ulaştıktan sonra dumbell vs.. kullanın.Bu size her alanda çok yardımcı olacaktır.

Vücudunuz bence biraz kas yapınca dahi çok şık duracağı düşüncesindeyim.Buna elverişli ;)

Sigara--Alkol...Önce neden kullanıyorsunuz bunu bir ele almak lazım her ne kadar spora da başlasanız iş piskolojide biter.Neden sigara kullanıyorum ? Tadı mı güzel,vücuduma yarar mı sağlıyor,daha dinç olmamı mı sağlıyor ?... Hiçbiri sigara (ve alkol tabii ki ) her geçen gün bizleri yokediyor yavaşça..

Kararlı ve azimli olduktan sonra hiç bir şey elinizden kurtulamaz,her şey gönlünüzce olsun...

Saygılar..

hekimoglu ve sallama bunu beğendi.
  5. sallama

sallama Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim yalnız hala sorularıma tam anlamı ile cevap alabilmiş değilim :)

6. xlygan

xlygan Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    38
    Kesin bir şey dememkle birlkte bana kalırsa salonda daha çok verim alacağın kesin 2.soruna gelincede bence ne olursa olsun bu konuda bir doktora danışman daha mantıklı olacaktır.Fiyatlar hakkında bir bilgim yok.4.soruna gelince şimdiden bir şey söylemek mantıksız olur bu soruna en güzel cevabı zaman verecektir :)

sallama bunu beğendi.
  7. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    panik atak hastalığına yakalanıp doktora kalp diye gidenlerin çoğu eli boş dönüyor. işin garibi hala inanmamaları (öğrencilerimden)

8. cexenes

cexenes Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    53
    flexor bu hastalık çok illet bişey kimseye inanmıyor insan, benim baldızım doktor ve panik atak hastası profosörler bi şeyin yok diyor inanmıyor kaç kere acile gittik yani bu işin uzmanı bir insanın böyle olmasına insanın inanası gelmiyor ben kısmen kendimde bu atakları yaşadığımdan biliyorum hiçbirşeyim yokken tansiyonumu kendim yükselttiğim oldu.

FleXoR bunu beğendi.
  9. aycan1903

aycan1903 Üye

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    73
    evde çalışan birisi olarak;

sigara ve alkolü bu spor sayesinde bıraktığımı her yerde göğsümü gere gere söylüyorum... her şey kişinin kendi beyninde bitiyor, iradene hakim olduğun sürece her yönde kazanırsın...

ben sigarayı ve aklolü bırakıp bu sporu üzün süre yaptıktan sonra panik atak rahatsızlığında da azalma olacağı kanaatindeyim...

vücudunda senin "berbat" diye tabir ettiğin bir görüntü yok, her türlü vücut bu spor için uygundur, aşırı yağlı olmaman senin için bir avantajdır... düzenli spor, düzenli beslenme ve dinlenme ile kısa sürede hızlı bir gelişme yakalayabilirsin...

bahsettiğin fiyatlar da uygun gibi görünüyor... en son 4 adet 5 kg. yi 58 TL'ye almıştım. senin aldığın fiyat daha uygun, kaçırma derim...

saygılar, başarılar!

hekimoglu bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş