Evde Çalışma/ Birkaç basit soru

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Begginer tarafından 19 Kasım 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. Begginer

Begginer Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    8
    Merhabalar dostlar, ben 18 yaşındayım 60 kiloyum. 188 boyum var. Spor geçmişim var lisanslı basketbolcuyum. Malum lise bitince sınavlara hazırlamaya başladım bunla birlikte sigaraya başlayınca neredeyse güç/fizik olarak sıfıra düştüm. Dershane/ders yoğunluğu olduğu için salona gitme şansım yok. Zaten amacım elimden gelenin en iyisini yapmak. 46kg halter (z bar) ve dambil aldim. Bir programim da var bununla beraber 1 gün çalışıp 1 gün dinleniyorum. Yeni başladım, 1 hafta bile olmadı ama iyi gidiyorum. Forumdan çok şey öğrendim. Beslenme programımda iyi düzene soktum herşeyi. Bunlar dışında öğrenmek istediğim şey aslında zayıf olduğum için proteinden ziyade (proteini yeterli olarak alıyorum bu konuya netlik kazandıralım. Proteinde sıkıntım yok) kalori almak. Yaklaşık 3000 kalori almam gerekiyor günlük olarak. Tavsiyeleriniz nelerdir. Ne gibi ürünler, hangi öğünde ne yemek gerekir. Şu 3000 kaloriye nasıl ulaşabilirim :)

Bunlar dışında protein tozunu da düşünmüyorum şimdilik. Bir kaç ay devam ettikten sonra başvuracağım ancak idmandan önce/sonra neler yemek gerekli. Sanırım biraz da hız lazım. İdmandan once hızlı sindirilebilen proteinler galiba. Sonrasinda bu hizli sindirimin önemi yine var. Protein tozunu dediğim gibi kullanmayacagim o sebeple bana calismadan kac saat once veya sonra ne yiyecegim hakkinda bilgi de verirseniz sevinirim. Vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Maalesef evde çalışmak zorundayim ama umarim emegimin karsiligini alirim :)
    --- Mesaj birleştirildi, 19 Kasım 2015 ---
    Eklemeyi unuttum kusura bakmayın. Akşam 10 gibi çalışıyorum (çalışıp uykuya geçmiyorum yine işlerim var :) )bir zararı var mıdır. Tekrardan teşekkürler

Son düzenleme: 19 Kasım 2015
  2. PointQuard

PointQuard Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Şu konu ilgini çekebilir.
    https://www.bodyforumtr.com/threads/yeni-başlayanlar-için-beslenme-tekniği.8692/

Bunun dışında kendi önerim ki bu konuda da var zaten , başlangıçta gramı gramına dikkat etmene gerek yok. Ben spordan en az 2 saat önce ( en ideal zaman dilimi budur, spordan en az 90 dakika önce ana öğün yenmelidir dolu mideyle spor yapılmıyor neyse ) % 30 protein % 70 karbonhidrat şeklinde besleniyorum ( sayılar örnektir amac karbonhidrat agırlıgını belirtmek) ne yiyorum diye sorucaksan genel olarak her evde pişen yiyecekler. Kuru & yeşil fasulye , nohut , mercimek , patates ( kaynamış) , makarna , pilav vs.. Spor sonrası ise haslanmıs tavuk gogsu , yogurt , süt..

Ayrıca bu konuya ve konunun altındaki yorumlara da mutlaka bakmalısın. Kolay Gelsin
    https://www.bodyforumtr.com/threads...-tüketimi.2597/?t=2597&highlight=karbonhidrat

3. Begginer

Begginer Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    8
    Öncelikle cevabınız ve vaktinizi ayırıp ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Belirttiğiniz başlıkları okudum ve evet anladım başlangıçta o kadar da önemi yok haklısınız ancak ben yine de öğrenmek istiyorum. 3000 kalori nasil alinabilir bir fikriniz varmi? Ne gibi öğünler yenmeli. Çok iyi yiyebilen birisiyim zayıf olmama rağmen, ancak 3000 kalori çok uçuk bir rakam gibi geldi bana :) bilgilendirirseniz sevinirim. Tekrardan teşekkürler

4. PointQuard

PointQuard Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Şimdi ben kilo alma konularına pek vaakıf olmadıgımdan pek bi bilgimde yok açıkcası. Doğuştan yapılı biri oldugumdan hiç kilo alma sorunu yasamadıgım diyebilirim. Ama forumda biraz arastırdım birazda kendi bildiklerimle sana yardımcı olmaya calısıcam.
    İlk olarak sabahları mutlaka zengin bi kahvaltı yapmalısın. Beyaz ekmek yerine tam bugday ekmegi ye. karbonhidratı çeşitli baklagillerden alabilirsin. Pirinç , fasulye , nohut , mercimek vs... olabildigince ağır çalış , ne kadar agır çalışırsan o kadar çok yemek yersin. Kesinlikle öğün atlama. Düzensiz beslenme sağlıksız kilo demektir.
    İstersen kendi programını da oluşturabilirsin. Burada 100 gr üzerinden çoğu yiyecegi ait kalori tablosu verilmiş. > TIKLA

Şu konuya ve altındaki yorumlara da bi göz atabilirsin.
    https://www.bodyforumtr.com/threads/3500-kalorilik-beslenme-programı.74822/

5. Begginer

Begginer Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    8
    Tekrardan çok teşekkürler bana çok yardımcı oldunuz. Elinize sağlık, umarım hedefime ulaşabilirim. Iyi çalışmalar iyi günler dilerim :)

6. PointQuard

PointQuard Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Rica ederim yine aklına takılan bişey oldugunda elimden geldigince yardımcı olurum sorman yeterli. Kolay gelsin

Begginer bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş