Ev yapımı Yer Fıstığı Ezmesi

Konusu 'Yemek tarifleri' forumundadır ve keromero tarafından 20 Haziran 2014 başlatılmıştır.

YER FISTIĞI EZMESİNİ NE SIKLIKLA TÜKETİYORSUNUZ ?

1. HER GÜN

oy sayısı 6
    37,5%
  2. HAFTADA BİR KAÇ DEFA

oy sayısı 1
    6,3%
  3. HİÇ

oy sayısı 9
    56,3%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. keromero

keromero Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    Bir çok markette yüksek oranda margarin içeren türevlerinin bulunduğu maalesef yüksek fıstık içeriğine sahip olanlarınsa sadece sayılı marketlerde olduğu bir ürün. İstediğim gibi doğalını bulamadığım ve sonunda kendim yapmaya karar verdiğim ürün tarifimiz %90 yer fıstığı %10 bitkisel yağ ( zeytinyağı )içeriyor .

Malzemeler :

200 gram yer fıstığı (2 su bardağı): 50,5 gr protein , 96,2 gram yağ , 16,6 gr karbonhidrat , 1125 kalori

2 çorba kaşığı zeytin yağı : 0 gr protein , 24 gram yağ , 0 gr karbonhidrat , 212 kalori

1 paket vanilin (varsa sıvı muz aroması da olur hatta daha iyi olur )

Yerfıstığını ve bir paket vanilini blender yada evinizde varsa mutfak robotuna boşaltıyoruz. Parçalama işlemi başladıktan sonra 6-7 defa spatulayla yer fıstıklarının toparlanmasını ve bıçakların arasına girmesini sağlıyoruz. Un gibi bir kıvama gelince 2 yemek kaşığı zeytin yağını da ilave edip işleme yerfıstıkları pürüzsüz bir krema hali alana kadar devam ediyoruz. Küçük bir kavanoza alıp kullanıma hazır halde buzdolabında saklıyoruz. Abartmadan kullanırsanız yerfıstığı ezmesinin mükemmel bir atıştırmalık olduğunda hemfikir olabiliriz ;)

Afiyet olsun ,Bol sporlu günler

Toplamda : 50,5 gr protein , 120,2 gram yağ , 16,6 gr karbonhidrat , 1337 kalori
    ALINTIDIR : SPORCU YEMEK TARİFLERİ

ozge_cakir00(instagram) bunu beğendi.
  2. DrBurakkk

DrBurakkk Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    28
    Tarif için teşekkürler ancak ben valin ve zeytinyağının gereksiz olduğunu düşünüyorum sadece belenderda krema kıvamına getirince bile tadı güzel oluyor. Hadi çok mu zorlandım çok az bal eklerim

3. ozge_cakir00(instagram)

ozge_cakir00(instagram) Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Social Worker, Psychologist
    Yer:
    Ankara

Sayfayı Paylaş