Etten korkma meyveden kork!

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve heldic tarafından 8 Aralık 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 30 üye.
  1. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    Kardiyoloji profesörü Canan Efendigil Karatay, yeni kitabında kilo kontrolünde doğru bilinenleri altüst ederken, birçok insanın bolca tüketmekten çekinmediği meyvelerdeki tehlikelere de işaret ediyor...

Kardiyoloji profesörü Dr. Canan Efendigil Karatay’ın “Bilimsel Gerçeklerle Kilo Vermenin ABC’si - Karatay Diyeti” adlı yeni kitabı, bu alanda doğru bilinenleri altüst ediyor. Sağlıklı sanılan birçok alışkanlığın yanlış olduğunu belirten Karatay’a göre, günde iki yumurta yemenin hiçbir sakıncası yok. Yine eti, tereyağı serbest bırakan Karatay, katkı maddelerini içeren tüm besinleri yasaklıyor. Buna kahve de dahil.

Karatay Diyeti’nde en dikkat çekici bölümlerden biri de zararlarına işaret edilen meyveler. Şeker deposu karpuz, kavun, üzüm ve birçok meyveden uzak durulması gerektiğini anlatan Karatay, günde en fazla bir elma ya da portakalı, şekersiz meyvelerden erik ve kirazı öneriyor. Yine taze sıkılmış meyve sularından da uzak durulması gerekiyor. Zira bu meyve suları hem yüksek şeker içeriyor hem de liften yoksun. Meyve sularının içindeki şeker vücutta yağa dönüşüyor. Karatay kitabında, “Kırmızı etten korkma, karaciğeri yağlandıran şekerler ve meyvelerden kork!” mesajını veriyor. İşte Karatay diyetinden satırbaşları...

Meyve neredeyse hiç yok: Karatay, meyve şekeri fruktozun Dünya Sağlık Örgütü’nce bütün şekerlerin en tehlikelisi olarak kabul edildiğini belirtiyor. Yaygın obezitenin nedenlerinden birinin, faydalı diye aşırı miktarlarda tüketilen meyve suları olduğunu aktarıyor. Karatay, akşam yatmadan önce yenen ve zararsız sanılan bir tabak meyvenin en tehlikeli alışkanlığımız olduğunu kaydediyor. Karatay, en sağlıklı meyve olarak zeytini öneriyor. Kavun, karpuz, incir ve dut gibi meyveler nedeniyle hastalarının trigliseritlerinin yaz aylarında yükseldiğini vurguluyor.

Her gün 2 yumurta: Yumurta kayısı kıvamında haşlamak kaydıyla yenebilir. Fazla kaynatıldığında sertleşen ve etrafında gri - yeşil çizgi oluşan, moraran yumurta trans yağların açığa çıktığının göstergesi. Bu nedenle yumurtayı fazla kaynatmamak, yağda yakmamak gerekiyor.

Ekmek yasak:

Karatay’ın yasaklılar listesinde en başta ekmek var. Kahvaltı dahil tüm yemeklerde kesinlikle ekmek, pirinç pilavı ve makarnayı önermeyen Karatay, kahvaltıda ekmek yerine bir çay bardağı ceviz, badem, fındık, Antep fıstığı ya da yer fıstığı öneriyor.
    Kuruyemişler kilo aldırmaz: Karatay fındık, fıstık, ceviz, badem, kabak ve ay çekirdeği gibi kuruyemişlerin kilo aldırmadığını, aksine kilo verdirdiğini belirtiyor. Sağlıklı yağlar Omega 3 ve Omega 6’dan zengin olan kuruyemişlerin “çerez” olarak değil çocuk, genç, gebe ve kilo vermek isteyenlerde temel besin kaynağı olarak tüketilmesi gerektiğini söylüyor. Tatlandırıcılar diyabet yapar: Karatay, tatlandırıcıların kilo aldırarak şeker hastalığına neden olduğunun bilimsel olarak gösterildiğini vurguluyor.

Mutfağınyasaklıları

Bu başlık altında Karatay, başlıca şu ürünleri yasaklıyor: Her türlü ekmek, üzerinde diyet yazan-yazmayan grisini, galeta, her tür bisküvi, tost, simit, kuru pastalar, pirinç pilavı, şeker, çikolata, tatlı, patates, mısır, marketlerde satılan tavuklar, süt tozu, krema, hazır çorbalar, soslar, sucuk, salam, sosis gibi işlem görmüş etler, tütsülenmiş balık ve etler.

Kaynak
    http://gundem.milliyet.com.tr/etten...em/gundemdetay/20.04.2011/1380005/default.htm

magicbaris, rodenward, ferdityson ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    evet gayet mantıklı geliyor niye bilgi kirliliği olsun ?

Karatay Kimdir ?

magicbaris, rodenward, ccmssx ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  3. sadicn1811

sadicn1811 Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Meyvenin yararlarını buraya yazarak sayfalar doldurmak istemiyorum her kim olursa olsun açırı abartılmış bir makale olduğunu düşünüyorum. Bu benim şahsi fikrim forumda ki diğer arkadaslarımda düşüncelerini belirtirler yakın zamanda.
    Teşekkürler...

4. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    http://www.haberturk.com/saglik/haber/597388-birlesmis-milletler-care-ariyor

http://www.paradergi.com.tr/hab1,[email protected]

http://www.posta.com.tr/saglik/HaberDetay/Fruktozda_olumcul_tehlike.htm?ArticleID=90823

magicbaris, Azi, rodenward ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  5. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Arkadaşlar makaleyi okumadım ama başlıktan yola çıkarak bu konu altında ilk ve son mesajımı yayınlıyorum sonra polemik çıkıyor.

et te faydalı meyvede faydalı hepsi insan vücuduna gereklidir. hepsinin gün içinde belli oranda tüketmemiz gerekli hergün kırmızı ette yenmez haftada birkaç gün kırmızı et birkaç gün balık birkaç gün tavuk gibi beslenme menüsü geniş olmalı herşey yenmeli zararlı besin yoktur ayarında tüketirseniz benden bu kadar heldicle tartışmaya girmiycem

buraya hangı kaynaktan olursa olsun bılgı paylaşsam gene kabullenmıycek boşuna kendımızı yormaya gerek yok kolay gelsin.

Azi, veaN ve AngryHun bunu beğendi.
  6. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
    Bende başlıktan yola çıkarak şunu demek istiyorum...evet hem et hemde meyve tüketmek laızm...yağ değeri ile ilgili çok derdi olmayan biri iseniz.bence tüketilmeli et bulursan ye mantığım var...kendimi daha güçlü hissiediyorum....ama her yemekten sonrada veya her gün meyve yemek lazım diye düşünüyorum....

konu içeriği hakkında hiçbir bilgim yok..zaten bilgisine güvendiğim AngrHun...açıklama yapmış demekki bilgiler saçma...

kolay gelsin...

7. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    bilgilerin ne kadar dogru sacma oldugu tartısılır dünya saglık örgütü en tehlikeli seker olarak adlandırmıs fruktoz u

gunde 50gram üstü daha büyük sorunlar cıkarıyormus vucudda.

Canan Karatay makalenin sahibi egitimi yaptıgı calısmalar yukarda dileyen inanır dileyen inanmaz

benim inandıgım iyi bir doktor

Azi, rodenward, DeaqLe ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  8. serkan1984

serkan1984 Üye

Beğenileri:
    341
    Ödül Puanları:
    73
    Karatay diyeti , Aksıpa diyeti , Bozenik diyeti vs vs....artık proflarda kolay para kazanmanın yolunu buldular....yapılacak şey çok basit :

1.kural : oluşturmak istedigin diyete saçma sapan ilgi çekici bir ad bul
    2.kural : o güne kadar yapılan diyetlerin tamamen yanlış oldugunu söyle
    3.kural : kendi oluşturdugun diyette kesin bir kaç besini yasakla
    4.kural : avların tuzaga düşmesini bekle
    5.kural : paraları cukka yap

wallace bunu beğendi.
  9. Al Neri

Al Neri Üye

Beğenileri:
    88
    Ödül Puanları:
    28
    Sayın heldic

Yazılarınızı uzun zamandır takip etmekteyim.Ama söyledikleriniz affedersiniz bana da saçma geliyor malesef.Ben şahsen meyvenin zararlı olduğuna inanmıyorum aynı şekilde karbonhidratların da dozu kaçmadığı sürece zararlı olduklarına inanmıyorum.
    Doğada her şey dengeli bir şekilde bulunmakta.Bizler de beslenmemizi buna göre şekillendirmeliyiz.Demek istediğim;beslenme alışkanlığımız sadece etle vs. sınırlı olmamalı.Allah'ın bize sunmuş olduğu nimetlerin hepsinden yararlanmalıyız.Yeter ki tükettiğimiz her şey dozunda olsun.

Teşekkürler.

Azi, zrb20 ve ZeusS_ bunu beğendi.
  10. Cattleya

Cattleya Yeni Üye

Beğenileri:
    233
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Aydın
    İyide bu diyet için yapılan bir yazı neyin tartışması içindesiniz anlamadım,diyet yapmak istiyorsanız önerilerini dikkate alın,amacınız bizim gibi vg ve kilo almaksa,kilo aldırır dediği şeylere dikkat edip onları yiyin.

11. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    meyvelerdeki sorun insan eli ile kültürlestirilmesi

mesela ormanda dolasırken armut bulmustuk icindeki seker oranı o kadar az ki yemek istemez insan

zaman icerisinde meyveleride bozmusuz melezleme kültürlesmesi sonucu oynamısız yoksa tabiki dogada kendi halindeki fruktoz dan az vitaminden cok icerik iceren meyvelerin zararlı olması imkansızdır

Azi, rodenward ve ccmssx bunu beğendi.
  12. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    ben aykırı birşey bulamadım makalede..birçoğuna katılıyorum ki canan karatay'ı az çok bilen biri olarak bilimsel olmadığını söylemek deve kuşu gibi kadayı kuma sokmak olur sadece..
    meyveleri içlerindeki vitamin, mineral ve antioksidanlar için bol tüketmeye kalkmak aynı zamanda bol fruktoz almak demek..insanların bu dengeyi kurması lazım önemli olan..yani sırf antioksidan olan resveratrol için 4 kadeh şarap içip sızmaya benzer..

burda itiraz eden arkadaşlardan ricam "bence hatalısın" diyerek kişisel fikirleri ile mesaj kirliliği yaratmamaları, varsa ellerinde kaynaklar ile bu tezin aksini savunmaları..

bftr.ye yakışmıyor "bence dediklerin yanlış" şeklinde ifadeler..

MDSK33, magicbaris, Turquase ve diğer 10 kişi bunu beğendi.
  13. serkan1984

serkan1984 Üye

Beğenileri:
    341
    Ödül Puanları:
    73
    bilimsel kaynak göstermeye gerek yok çünkü yazılan yazı zaten bilimsel degil , kuruyemişler kilo aldırmaz demiş ama meyveleri sınırlamış , yesin bakalım günlük 1 kilo kuruyemiş ondan sonra yeniden tartışalım......paracelsusun dedigi gibi " herşey zehirdir mühim olan dozdur"

Azi ve Al Neri bunu beğendi.
  14. Al Neri

Al Neri Üye

Beğenileri:
    88
    Ödül Puanları:
    28
    Sayın diez

Bana çocukluğumdan beri 'meyve çok yararlıdır,bol bol ye,yemezsen hasta olursun' dendi.Hepimizin çocukluğundan itibaren bunu söylememiş anne baba yoktur herhalde.Ayrıca bizlere okullarımızda da öğretilen buydu.
    Şimdi de reklam olacak ama sabahları ''Doktorum'' programı oluyor.Ara sıra beslenme konusuna da değiniyorlar.Profesörler,doktorlar,diyetisyenler yani bu işin ehli olan insanların hiç biri meyve fruktoz içeriyor tüketmeyin demiyor.Tam aksine özellikle kış mevsiminde portakal,greyfurt,mandalinayı bol bol tüketmemiz gerektiğini söylüyorlar.Zaten başta da bahsettiğim gibi bizlere küçüklüğümüzde de öğretilen buydu.
    Sayın heldic'in makalelerini çürütecek tonlarca bilgi var nette.Kendisine fruktozun zararları neymiş söyle bakalım dendiğinde yine kendisi google'a fruktozun zararları yaz öğrenirsin demişti.Şimdi ben de kendisinden meyvenin yararlarını netten araştırıp öğrenmesini istiyorum.İkisini kıyasladığında görecek ki meyvenin yararları fruktozun zararlarından kat be kat bilgi içeriğine sahip.

Teşekkürler.

R10, Azi, AngryHun ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  15. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    dünya saglık örgütünün en tehlikeli şeker olarak ilan etmesi birsey ifade etmiyor olabilir Canan Hoca nın da egitimini kücük görebilirsiniz

Fakat dünya degismekte dogru bilinen yanlıslar olamaz mı ?

vikipedi fruktoz icin ne diyor ?

http://tr.wikipedia.org/wiki/Fruktoz

evet simdi devam edelim :)

magicbaris, rodenward, DeaqLe ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  16. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    kendi adıma konuşayım, ne zaman karpuz-peynir yesem, kilo veriyorum.

37 yaşındayım ve karpuzun çok zararlı olduğunu ilk kez duyuyorum. tamam karpuzda meyve şekeri var, bu yeni bir şey değil, ama yazı öyle bir dilde yazılmış ki, karpuz yersek triglesit hastası olacakmışız gibi lanse diliyor.

gün gelcek yediğim herhangi bir şey her şey hakkında da olumsuz yazılar çıkacak.

ayrıca ben şuna inanıyorum. doktor ünvanlı bir kişi bir gün çıkıyor ve tüm bildikleriniz yanlış diyor. fakat iddiasını güçlendirecek tek sav, kendi kurduğu cümleler ya da henüz yeni yeni yapılmaya başlanmış üstelik denek sayısı son derece sınırlı tutulmuş çalışmalar. ben yeni yapılmaya başlanmış ve sayısını minimum düzeyde tutulmuş çalışmalarla, benim yıllardır doğru bildiğim şeylerin bir anda "yaa demek öyle o zaman o şekilde yapalım" diye tamamen tersini yapacak birisi değilim.

atıyorum, cleveland üniversitesi temmuz ayında bir çalışma yapmışsa, bu sadece o 100 deneği ilgilendirir. bu çalışmanın uzun vadeli sonuçları hala belli değildir. hem zaten cleveland üniversitesini çalışmasının ilaç dünyasında değer kazanabilmesi için kesin ve hata payı çok çok düşük sonuçlar çıkması gerekir. bu çalışmaların yıllarca sürmesi gerekir. dün yapılmış sonuçlar sadece ilerde yapıalcak çok detaylı, çok daha uzun süren ve doğruluk payının çok daha yüksek oalcağı daha kapsamlı araştırmaların SADECE ÖNÜNÜ AÇABİLİR, BU ARAŞTIRMALAR BİZE YEPYENİ YAŞAM BİÇİMİ SUNAMAZ, SUNMAMALI. ZİRA BİZ KOABY DEĞİLİZ. yeni yapılmış bir araştırmanın kobayı olmayı içine sindirenler varsa kendileri bilir.

eğer birisi meyve şekeri zararlıdır diyorsa, orda durmak lazım.
    zira yediğimiz herşeyin sınırda fazla yenmesi halinde zararı vardır.
    hayatın kaynağı olan SUyu bile bir seferde 3-4 litre içerseniz, çatlarsınız.

ayrıca cümlelerde dikkat edilmesi gereken şey: triglesit hastası insanların seviyelerinin yükselmesinden bahsediyor. yani burda bir kelime oyunu var. 'sağlıklı insan, sınır miktarda meyve yerse, bir şey olmaz'a geliyor sonuç.

Canan Karatay mantığıyla ben de şunu söylerim: "kolesterol hastaları kesinlikle kırmız et yememeli, her gün 2 yumurta yememeli, tereyağı doymuş yağ içerir ve kolesterolü artırır, bunlardan kesinlikle uzak durulmalı. zira bunlar kolesterolü artıran şeyler."

Benim bu noktada tek farkım prof olmamam. ama yukardaki cümlede söylediğimin mantığı ile karatayın meyve şekeri mantığı tamamen aynı şeydir.

Uzun lafın kısası, cümlelere iyi dikkat etmek gerekir. Bir fikri savunacam diye, o fikrin sahiplerinin tüm yönlendirmelerine kapılmamak gerekir.

Ayrıca bir düşünceyi savunurken karşıdakini komple düşman ilan etmek, çok mantıksız geliyor. meyve şekeri mantığından gidersek, meyvenin fazlası zararlıdır. meyvenin kendisi değil. evet şeker alırsın, fakat lif de alırsın, vitamin de alırsın.

yine ben de aynı şekilde su hakkında çok kötü yorumlar yapabilirim. hayatın kaynağı olan suyu akciğerlerinize çekeseniz ölürsünüz. bakın zararlıdır demiyorum, direkt olarak ölürsünüz diyorum. e nooldu yanlış bir şey mi söyledim şimdi?!

Bu biraz da, şu meşhur "dihidrojen monoksit" kampanyasına benziyor. Zira bu sinsi zehir evlerimize kadar girmiş durumda.
    http://lisanskimya.balikesir.edu.tr/~f10830/index7.html

R10, Danny Boy, Azi ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  17. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    dusunmeye bile gerek yokki

sekerin her turlusu zararlıdır meyve sekeri bile gerisi insanın kendini kandırmasıdır

18. AngryHun

AngryHun Üye

Beğenileri:
    1.132
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Kimyager
    Yer:
    İstanbul
    sen kendini kandırmada,başkaları kendini düşünür..herkes şekerli yiyecekler yemekten ölseydi dünyada insan kalmazdı.geçmişten bu yana şeker her zaman varolmuş ve kullanılmıştır,bundan sonrada kullanılmaya devam edecek ve eminim kimse şeker kullandığı için ölmeyecektir.bende şeker-tuz-un'a dikkat eden biriyim fakat canım istediğimdede kendimi yememek için zorlamam.buna gerek yok çünkü,şeker tüketmeyince kas kütlem artmıyor yani.dikkat ettiğim tek nokta aç karnına yememek.yemeğin 30dk-1saat ardından yerim genelde ne yiyeceksem.şimdi ben cahil mi oldum,hayır.eminimki benim unuttuklarımı sen öğrenmemişsindir daha...aman dikkat ette hasta olma.içinde şeker bulunan serum takarlar,maazallah bir taraflarına birşey falan olur sonra..

Azi, Al Neri, Danny Boy ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  19. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    hehe :)

Sekere insanın ihtiyacı olsaydı eger bugun varolamazdı

tas devri cagı ve dusunun ki muhakkak seker uretmeliyiz ki yasayalım ? bunan inanıyormusunuz ?

kimse bugun sigara icti diye yarın Ölmeyecektir ? kimse marihuana icti diye sabah Ölmez ?

hangi mantık bu ki ?
    kimse seker kullandıgı icin ölmeyecekmi ?

tip 2 diabet hastalıgı neden var ? seker kullanmaktan degil mi ?

Fruktoz yani meyve sekerinin zararlarını vikipedi de yazdıklarına gore aynen yazdım size dogru gelir gelmez eger hatalı ise fruktozun faydaları diye bir baslık acın bilgilenelim

Son düzenleme: 9 Aralık 2011
    rodenward, ccmssx, DeaqLe ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  20. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir

ne yazacaksın ki dostum yaz anlayalım lütfen

fruktoz yani meyve sekeri zararsızdır dilediginiz kadar yiyebilirsiniz yaz :)

konu kapansın

Sayfayı Paylaş