Eski dövüs ustalari

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve YipMan tarafından 15 Şubat 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. YipMan

YipMan Yeni Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaslar sizce bu eski Dövüs ustalari (100 sene önceki) hakkinda yazanlar dogrumudur? Mesela Karatenin kurucu gichin funakoshi nin hocasi Anko itosu zamaninda 30 kisilik bir ceteyi tek basina dövmüs. bir yumrukta insanin kolunu kirabiliyormus. Veya Efsane dövüs ustasi Wong Fei Hung ve Huo yuan jia hakkinda türlü efsaneler var. mesela Huo yuan jia zamaninda tek basinda bir dakika icinde bir salon dolusu Siyah kusak judocuyu dövmüs. Ayrica ozamanlar dünyanin en güclü insani olarak gecen Rus güresciyi yere sermis kisa sürede. Sizce bu efsaneler gercekmidir? Madem öyle simdilerde niye insanlar o kisilerin seviyesine erisemiyorlar? Mesela benim Teakwondo hocamin hocasi koreli 63 yasinda bir Büyük usta var kusak sinavlarinda geliyor bizim salona. Kendisi 9. dan Teakwondo da ama dövüsle hic alakasi yokmus son derece ton ton bir dede görünümünde. Neden simdiki ustalar eskisi gibi degil?

Son düzenleme: 15 Şubat 2011
  2. YipMan

YipMan Yeni Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    forumdakilerin dövüs bilgisi boks ve bruce lee ile sinirli sanirim yorum yazan olmamis. gercek dövüs ustalarini taniyan yok :(

3. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    gerçek olanlar var gerçeklik payı olmayanlarda var tabiki :)
    önceden kung fu ustası olabilmek için insanlar hayatının yarısından fazlasını egitimle geçiriyorlarmış. 4-5 yaşında kungfu ya spor olarak degil kung fu felsefesiyle yaşamak için başlannıyormuş.uzun ve mükemmel bi egitim ordaki insanları bizden çok farklı kılıyor.
    mesela bir örnek verebilirim egitimin sonunda kung fu cular ellerini bıcak gibi kullanabiliyorlar. yaptıkları işe çok iyi odaklanıp inanarak yapıyorlar o aşamaya gelmek için küçücükken başlıyıp bir ömürü feda ediyorlar. günümüzde ise herşey çok degişti uzak doguda hala böylesine egitim verildigini biliyorum. ama eskisi kadar insanlar çocuklarını egitim için veriyor mu ? pek zannetmem.
    ülkemizdeyse kung fu nun basitleştirilmiş dövüş dalları var karete gibi bunun egitimi veriliyor. ama bu asla efsane olabilmek için yeterli degil.

4. YipMan

YipMan Yeni Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Türkiyeyi birak uzak dogudada yok xxxxx. misal yip man in en iyi ögrencisi su an dünya wing chun federasyonu baskani leung ting inanilmaz gücsüz gibi gözüküyor. kesinlikle kollari cok zayif sallanarak duruyor dövüsle alakasi yok gibi. nedense yillardir kendime örnek olarak görebilecegim yasayan bir dövüs ustasi bulamadim uzak dogu dövüslerinde. Sanki boksörler daha iyimis gibi geliyor (mike tyson, muhammed ali gibi efsaneler var)

5. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sık sık meşgul olurum. yazar-çizerim
    Yer:
    Ankara, Afyon, Viyana ve diğer yerler...
    Leung Ting'den bahsedilmiş.
    O başkanı olduğu şey de Wing Chun federasyonu falan değil, kendi kurduğu IWTAdır Uluslararası Wing Tsun Organizasyonu.
    Çırpı gibi kollar falan önemli değil de bu adamın WT bilgisi pek şüphelidir.
    Ip Man'ın en önde gelen talebelerinden falan değildir. WT bilgisi de eksiktir, o eksiklikleri kendi fantazileri ile doldurmuş birisidir.

adamentium bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş