Erkeklerde göğüs silikonu!

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve N-aim tarafından 10 Aralık 2006 başlatılmıştır.

1. N-aim

N-aim Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Adana
    Geçen yıl ABD’de tam sekiz bin erkek göğsüne silikon taktırdı. 13-15 bin dolar ödeyip, iki saatlik bir ameliyata, altı haftalık iyileşme sürecine katlanmalarının tek nedeni, atletik görünüme kavuşmak. Amerikan erkekleri arasında kitlesel çılgınlığa dönüşen silikon taktırma modası, Türkiye’ye de ulaştı.

Amerikan Hastanesi Plastik Cerrahi ve Rekonstrüktif Bölümü’nden Dr. Çağrı Sade "Bazı erkekler ne kadar spor yaparsa yapsın göğüs kasları istedikleri hacme ulaşmayabilir. Bu durumda göğse yerleştirilecek bir protez kişinin daha sportif görünmesini sağlayacaktır. Göğüs protezi özellikle ABD’de daha kaslı bir görünüm için tercih ediliyor. Bize henüz bir başvuru olmadı. Ama silikonla ilgili sorular çoğalmaya, konuya ilgi artmaya başladı " diyor.

Erkek vücudu için tasarlanan silikonlara pektoral implant ismi veriliyor. Bu implantlar, yakın zamana dek yalnızca doku kaybı gibi sağlık sorunu söz konusu olduğunda kullanılıyordu. Örneğin, göğüste kaza sonucu oluşan veya doğuştan gelen yapısal bozukluklar gideriliyordu. Ama son birkaç yılda durum değişti. İmplantlar, göğse kaslı bir görünüm vermek, hatlarını belirginleştirmek gibi yalnız estetik amaçlar için de kullanılmaya başladı. Şimdi her yıl, göğsünü küçük bulan, şeklini beğenmeyen, tişörtün altından bile belli olacak kadar kaslı göğüsler isteyen binlerce erkeğe uygulanıyor.

Colin Farrell, Brad Pitt, Ben Affleck gibi çekici göğüs kaslarına sahip ünlülerin resimlerini yanlarına alıp, estetik cerrahından onlarınki gibi bir göğüs yaratmasını istiyor Amerikalı erkekler. Bu süper vücutlu yıldızlara özenenlerin çoğu uzun süre spor yapmasına rağmen göğüs kaslarını bir türlü istediği ölçüye getiremeyenler, doğuştan sahip olduğu gösterişsiz, sönük göğüsleri yüzünden plajda güneşlenirken, spor yaparken herkesten saklanan erkekler.

KİŞİYE ÖZEL İMPLANT

Ameliyatta yerleştirilecek implant kişiye özel hazırlanıyor. Önce göğüs çapının ölçüsü alınıyor, bu ölçüye uygun bir implant üretiliyor. Ameliyat, koltuk altından yapılan küçük bir kesikten, göğüs ön duvarındaki kasın altına protez yerleştirilmesi işleminden oluşuyor. Genel anestezi altında yapılıyor. Hastalar ameliyat sonrasında dört saat hastanede kalıyor. Aynı gün eve gidebiliyorlar. Ameliyat sonrası ilk iki gün kolları hiç kaldırmamak gerekiyor. Bir ay içinde kaslar eskisi gibi kullanılabiliyor. Yaklaşık altı hafta sonra spor yapmaya başlanabiliyor.

Kadınlar için üretilenlerden farklı olarak, erkek implantları çoğunlukla katı silikon denen bir malzemeden yapılıyor. Yine kadınlardan farklı olarak, erkeklerde silikon göğüs kasının altına yerleştiriliyor. Silikonu taktıran kişi genellikle ikinci bir operasyona ömrü boyunca gerek duymuyor. Ameliyat öncesi hastalar, operasyonun kaslarda hasar, iki göğüs arasında simetri farkı, yara izi kalması gibi çeşitli riskler taşıdığı yönünde uyarılıyor.

ABD’de bu ciddi ameliyatı gerçekleştiren az sayıda cerrah bulunuyor. İlgi yoğun olduğundan, ilk muayene için bile aylarca beklemek gerekebiliyor. Yalnız göğüs implantlarıyla ilgili bilgi veren, implant taktıran veya taktırmak isteyen ABD’li erkeklerin görüş alışverişi yaptığı bir internet sitesinde, ameliyat olmak isteyenlere, haftada en az bir göğüs implant ameliyatı yapan bir estetik cerrahı tercih etmeleri tavsiye ediliyor.

BRAD PİTT’İN İMPLANTLARIYLA İLGİLİ HER GÜN YENİ DEDİKODULAR ÇIKIYOR

Hollywood’un en kaslı aktörlerinden Sylvester Stallone ve Arnold Shwarzenegger’in yalnız göğüs değil, kol ve karın kaslarında da implantlar olduğu biliniyor. İki aktör de uzun bir süre önce implantlarını çıkarmış. Yalnız onlar değil, göğüs kasları çok beğenilen pekçok yakışıklı aktör bu görünümünü aslında pektoral implantlara borçlu. Colin Farrell, Brad Pitt, Josh Duhamel, Nick Lachey ve Usher gibi yıldızların implantlarıyla ilgili her gün yeni dedikodular çıkıyor. Çoğu göğsünde implant olduğu söylentilerini yalanlıyor.

TÜRK ERKEKLERİ HENÜZ MERAK AŞAMASINDA

"Erkek" ve "göğüs silikonu" kelimelerini yanyana kullanmak bile, Türk erkekleri için çok yeni ve şaşırtıcı, şüphesiz. İstanbul Amerikan Hastanesi Plastik Cerrahi ve Rekonstrüktif Bölümü’nden Dr. Çağrı Sade "Bazı erkekler ne kadar spor yaparsa yapsın göğüs kasları istedikleri hacme ulaşmayabilir. Bu durumda göğse yerleştirilecek bir protez kişinin daha sportif görünmesini sağlayacaktır. Göğüs protezi özellikle ABD’de daha kaslı bir görünüm için tercih ediliyor. Bize henüz bir başvuru olmadı. Ama silikonla ilgili sorular çoğalmaya, konuya ilgi artmaya başladı" diyor. ONEP Estetik Cerrahi Kliniği’nden Prof. Dr. Onur Erol ise, bu operasyonun tehlikeli olabileceğine dikkat çekiyor: "Erkeklerde göğüs ve diğer kaslara konulan silikonu uygun bulmuyorum. Kasları geliştirmenin en doğru yolu beslenme, spor ve bazı kas geliştirici aletlerdir. Kaslara yerleştirilen silikon daha sonraları komplikasyonlar çıkararak kasları eritebilir."

Hürriyet
    Öznur Kaymak

2. akçakaya

akçakaya Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    bunu bugün gazetede okudum ve çok şaşırdım :?
    Emek harcamadan 13-15 bin dolara göğüse ve ya kollara sikilon taktırıyorlar.
    Bu arada arnoldda silikonluymus :shock: .Sanırım son çektiği filmindeki halini silikonlara borçlu.Ama zaten yaşıda 50 nin üzerindeydi.O konuda ona bir şey diyemem. ;)
    Ama düşünsenize 13 bin dolara silikon yerine spor salonuna gitseniz en kral supplementleri alırsınız.En kral vücut sizde olur.Hemde tamamen doğal......

3. BaMbAmBaM

BaMbAmBaM Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ENDÜSTRİ MÜH. ÖGRENCİ
    katılıyorum emek vermeden kıymet bilinmez :eek:

4. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar bende bu yazıyı foruma taşıyacaktım, dediğinize katılıyorum, o parayı gözden çıkartan birisi doğal şartlarla çok daha iyisine ulaşabilir.
    Ancak asıl mesele, haberin yalan yanlış ve inanılmaz özensiz hazırlanması.

Haberde, Arnold Schwarzennger ve Slyvester Stallone'nin kol ve göğüslerinde implant olduğu biliniyor gibi tamamen yalan bilgiler geçiyor.
    Tamamen yalan olan bir bilginin bu işin içindekiler tarafından "bilinen" bir "gerçek" olarak açıklanması büyük bir ahlaksızlık.
    Bazen diyorumda, eğitimini aldığım mesleği yapmıyorum, meydan kimlere kalıyor.
    Gerçekten çok sinirlendim, ve şunu dedim kendi kendime, demek ki bilgi sahibi olmadığımız konularda, cahil gazeteciler bizi nasılda yanlış yönlendiriyorlar, nasılda saçma sapan safsataları bizlere gerçek diye sunuyorlar.
    Bizim ülkemizde gazetelerin yerlerde sürünmesi, maçlarda "oku oku,altına minder yap" şeklinde satılıyor olması gerçekten müstehak, bunu daha iyi anladım...

5. akçakaya

akçakaya Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Haklısın karasan .Yazıyı ilk okuduğum an kafam birden katıştı.Arnold silikonlumuydu diye.Ama sonra olurmu öyle şey bu saçmalıktan öte bir şey değil dedim.Hai ben bile bir an tereddüt içine giriyorsam bb ile alakası olmayan adamlar ne düşünüyordur.Dışardaki adamlar hatta annem bile arnold v.b.. için silikonlu şişme falan şeyler diyorlar.Halbuki hiç bir bilgileri yok.Supplementleri bile doping sanıyorlar.Onları içince dev oluncağını sanıyorlar.Bir tane amino asid kapsülüyle hiç idman yapmadan kas yapıcaklarını sanıyorlar. :x

6. JöNTürK

JöNTürK Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Tekirdağ
    "Tek amino asit kapsülüyle vücut yapılacağını sanıyorlar"Böle bi anım var hiç unutmam çocuğun teki aynen şöle dedi(çocuk derken 23-24 yaşında)"Sende iç o haplardan 3 tane 1 ayda bölesin" :x Acaip gıcık olmuştum..

Sayfayı Paylaş