Erkek ve Kadın Beyinleri

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve hsd tarafından 9 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

1. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    Genel kural olarak gelişmiş hayvanların beyinleri basit yapılı hayvanlarınkinden, iri yapılı hayvanların beyinleri de küçük hayvanlarınkinden daha büyük ve karmaşıktır. Ama beyin büyüklüğünün zeka ile hiçbir bağlantısı yoktur. İnsanlarda yetişkinlerin beyinlerinin çocuklarınkinden, erkeklerin beyinlerinin kadınlarınkinden biraz daha büyük olmaları yalnızca yaş, vücut ağırlığı ve cinsiyet farkından kaynaklanır.

Bir beyine bakarak, onun bir kadına mı yoksa erkeğe mi ait olduğuna karar veremezsiniz, çünkü aralarında şeklen gözle görülür büyük bir fark yoktur. Ancak her iki cinsiyetin beyinleri arasında ortalama bir büyüklük ve ağırlık farkı vardır. Kadın beyinleri erkeklerinkinden yaklaşık yüzde 10 daha küçüktürler. Ortalama yetişkin bir erkeğin beyninin ağırlığı 1.375 gramdır.

Burada unutulmaması gereken en önemli husus, kadınların vücut ağırlıklarının da erkeklerden yüzde 10'un üstünde bir oranla hafif olmasıdır. Yani kadının beyninin vücuduna oranı yaklaşık yüzde 2,5 iken erkeğin yüzde 2'dir. Sonuçta kadınlar vücutlarına oranla daha büyük bir beyne sahiptirler.

Tek bir beyne bakarak hangi cinse ait olduğuna karar veremezsiniz ama ortada 100 tane beyin varsa en küçüğünün bir kadına, en büyüğünün ise bir erkeğe ait olma ihtimali çok kuvvetlidir.

İnsan beyninin hacim olarak büyüklüğünün zeka ile bir alakası yoktur. Bilimsel çalışmalar ilk insanlardan Neanderthal adamının beyninin günümüz modern erkeğininkine göre 100 santimetreküp daha büyük olduğunu göstermiştir.

Bilinen en büyük beyinlerden biri Rus yazar Turgenyev'inki idi ve 2021 gramdı. Dünyanın en zeki bilim adamlarından biri kabul edilen Einstein'in beyni ise ortalama boyutta bir beyindi.

Yunusun beyni ortalama 2270 gram ağırlıkta olup insanınkinden yaklaşık 1,66 kat daha ağırdır. Ancak bu, yunusların insanlardan daha zeki oldukları anlamına gelmez. Beyin ağırlığı ile zeka orantılı olsaydı 5 kiloluk beyni ile fil karadaki hayvanların hepsinden, 9 kiloluk beyni ile balina tüm canlılardan daha zeki olurdu.

İnsan beyninden 7 kat daha ağır olan balina beyni, kendi vücudunun 40000'de biri kadardır. Memelilerin beyinlerinin ağırlıkları genel olarak vücut ağırlıklarının 100'de biri, kuşların 200'de, sürüngenlerin 300'de, balıkların ise 5 - 6 000'de biridir.

2. hoterme

hoterme Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşım birde ben ekliyeyim kadın beyinlerinin sarımları erkeklerden fazladır o yüzden zeki derler sarım dediğimde bağırsak gibi görünüyo ya o adı gelmedi aklıma ondan zeki derler

3. CENTAUR

CENTAUR Guest

Kıvrım hoterme, kıvrım denir ona :lol: . Sende gurbetçisin galiba ;) .

Yinede ben kadınların sadece boş boş konuşmaya, erkeklerin ise olayları düşünce süzgecinden geçirip sonuca varmaya yatkın olduğunu düşünüyorum (bununla ilgili bişey duymuştum ve pratikte doğru).

4. hoterme

hoterme Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    kardeş yok değilim gurbetci gece gece gelmedi düşündüm okadar bende görmüşken yazayım dedim biliyodum biri dalga geçcek ama boşver anladın sen onu :lol: dediğim doğru bir şey bu arada. zaten kadınlar boşluklarından öyleler raht kaldıkları için fazla yoruma forumdaki bayanlar kızarlar

5. CENTAUR

CENTAUR Guest

kardeş lafını kullanmayı bırakırsan sana + rep vereceğim hoterme, buda çare olmassa kardeş kelimesini senden ameliyatla aldırmamızda mümkün ama o başvurulacak en son çözüm :badgrin: .

Gelelim mevzuya, bende hayatım boyunca birçok kadından daha çok boştaydım, lakin bazı bayanlar vardır mesela seninde başına gelmiştir, örneğin sana diyet veya egzersiz hakkında bişeyler sormuştur ve kadının seni dinleyip konuya odaklanmasını sağlamak için ekstradan çaba sarfetmen gerekir ve bir konudan ötekine sıçraması an meselesidir, Kadınların oluşturduğu bir toplantıya veya davete gittiysen bunu daha iyi hatırlarsın, sadece boş konuşmalar geçer ve davetliler kapıdan çıkarken, ve uzaklaşırken dahi bitmez konuşmalar ve asla bir neticeye bağlanmaz, konuşurlar, susmazlar, susmazlar. (bunları sadece geyik muhabbeti olarak yazdım yöneticiler rahatsız olursa silsinler abicim). Sadece kulaktan dolma bir bilgi olarak biliyorum ki, kadınların beyni daha çok konuşmaya, erkeğinki ise düşünüp neticeye varmaya çalışır, ve şiddetle inanıyorum buna :evil: .

6. hoterme

hoterme Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    ah bide bunları bayanlara desek ya valla döverler kardeş kelimesini arkadaşım diye okursan sorun kalmaz ağız alışkanlığı :lol: ortamı bırakmamak lazım daha çok var konuşcak bayan yönetici ile erkekği karşılaştırdiyorum muabeti keselim yoksa yönetim kızacak güzel bilgiler arkadaşlar okuyun forum hepimizindir temiz tutalım

Sayfayı Paylaş