Erkek squat yaparsa

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve cardemumut tarafından 15 Nisan 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 17 üye.
  1. FoReVeR_S.F

FoReVeR_S.F Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Senin yorumun çok talihsiz olmuş bu üslupla yazdıgın sürece söylediklerine saygı gösterilmez ve 600 degil tavan olsa test un bu hiçbir şeyi değiştirmez.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Tolgahantt bunu beğendi.
  2. Prisonbreakx

Prisonbreakx Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    600 zaten hava atilacak bi deger degilki. Hava atmak icin fln soylemedim sadece birsey bilmeden ordan burdan okudujklariyla burayi karalayanlara sozum. Squat fln test i o kadar yukseltmez onemli olan beslenmedir olay bu. Sadece squat vucut gelistirme hareketlerinde en fazla test yukselten hareket diyebilirsin ama buraya gelip boyle bilmis edasiyla squat erkeklik hormonunu yukseltiyo biliyon mu sen !!11!11!! tavrinda bi mesaj yazarsan boylede bi cvp alirsin. Hayir anlamiyorum adamin dedigi squat alt vucudu cok gelistiriyo uste onem verin diyor. Siz ise squat test i yukseltiyo bik bik diyorsunuz. Asil uslubu yanlis olan sizlersiniz. Siz boyle oldukca size karsi olan uslupta boyle olur.

600 meselesinide deneme yanilma yolu ile ulastigim sonuc icin soyledim belirteyim.

Son düzenleme: 20 Nisan 2015
    yuppocan bunu beğendi.
  3. FoReVeR_S.F

FoReVeR_S.F Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    sana her cevap verene böyle yazmamanı tavsiye ederim resmen savaşta kendini savunan bir asker gibisin. Bir gerçek var squat kuvvet ve hacim antremanlarının temel hareketlerinden test ne kadar yükselttiğini bilmiyorum ama vücut bütün olarak gelişir bu yüzden test test diye kafana takma konu bu da değil erkeklerin squatı abartması gibi bir konudan bahsediyorlar bu kadar önemli bir hareketi kaç set gireceklerini kendileri karar versinler böyle absürt yorumlara tepkimizi elbette ki vereceğiz.

elezar bunu beğendi.
  4. Prisonbreakx

Prisonbreakx Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Ben ztn o ustteki bilmis edasiyla erkeklik hormonunu yukseltiyor diyene cvp verdim.
    Bacaklari cok sisenler squati tek tekrar seklinde yapabilirler boylelikle hem gucleri artar hemde bacak cok gelismemis olur. Ayrica temel hedef guc ise deadlift squattan daha kral bi egzersiz hareketi.

5. Mustimusti

Mustimusti Üye

Beğenileri:
    408
    Ödül Puanları:
    63
    Konu squat,
    Deadlift vs squat degil.ne kadar meraklisiniz konu disina cikmaya

Tevfik Erzon, doxux, Balboa7 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  6. Tolgahantt

Tolgahantt Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğretim üyesi
    Yer:
    Türkiye
    Şimdi değerli kardeşim hava mava atmıyoruz burda kimseye.Yüksek tekrarlı barbell curl testo tetikler belki yaklaşımı heralde yaşınızın gereği bu cevap şekli.Komik ama hataya sevkeder insanları.Bilim sporudur bu spor.
    +Squat ile ilgili az ingilizce araştırma yap sonuna pdf ekle ve çevire çevire oku Amerikan üniversitelerinin yaptığı araştırmaları özellikle.Hani biz bilmiyoruz da e be kardeşim bilimsel veriler de mi yanılıyor?Burda link vs paylaşacak zamanım yok tekrardan bunları bulup,sayfalarca okuyup.:)
    Ek olarak; deadlift-bench press-squat gibi tüm kas gruplarına deli gibi kan pompalayan hareketleri de burda saçma sapan laflarla kimse eleştiremez.Eleştiremez çünkü bu forumdan okuyup da ''squat zaten zor,latin g... gibi olur vs.'' tarzı fikirlere kapılacak 1 kişi bile benim için insanları yanlış yönlendirmektir ki 1 kişi olmayacak bu sayı.
    Tekrarlıyorum; squat'sız program olmaz.Yapan da dediğim gibi ayna sporcusudur.Polemik istemiyorum,konu benim için kapanmıştır.Başarılar dilerim tüm vücut geliştirmeye gönül vermiş gerçek sporcu kardeşlerime.

elezar, Mustimusti, FoReVeR_S.F ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  7. Prisonbreakx

Prisonbreakx Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Benim yazdiklarimi okumadigin belli. Sidik yaristirma derdinde degilim sana sadece sunu soluyorum squat en cok test arttiran hareket olabilir ama ne kadar arttiriyor bundam haberin var mi? Bacak calismazsan ust vucudun gelismez diyenlerle doldu su ingilizce pdfler yuzunden :) tavuk bacakli adamlar nasil gelisti o zaman? Ingilizce makaleye yoneltip guya kendini bilimsel konusan bi kisi gibi gosteriyosun ama karsindakini dinlesen aslinda farkli seylerden bahsettimi goruceksin. Ne kdr abarttiniz su squati arkadas. Powerlifting mi yapiyoruz burada biz. Bodyciler zaten aynada nasil gorundugune bakar. Ayrica en onem verdigim hareket squattir. Bunuda belirteyim.

8. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Squat diğer temel hareketlerle birlikte vücudun gün içinde en sık yaptığı hareketlerden birinde insanı güçlendirir. Temel hareketler, yani çömelmek (squat), yerden bir şeyler kaldırmak (deadlift), dikey itiş (overhead press), yatay itiş (bench press), yatay çekiş (row) dikey çekiş (barfiks), olmadan vücut geliştirme sadece kas şişirmeye döner. Eğer amaç buysa, yani vücut geliştirmeden anladığımız sadece kaslara hacim kazandırmaksa squat yapılmayabilir çünkü bu squatın etkisi başka izolasyon hareketleriyle yakalanabilir. Leg press+leg curl+ağırlıkı mekik+good mornings+makine adductor yaparsak sanırım aşağı yukarı squatın çalıştırdığı kadar kas çalıştırmış oluruz, gerçi hala barı dengelemek için çalışan üst sırt kaslarını ve calfi es geçmiş oluyoruz ama olduğu kadar artık. Ve bu hareketleri yaparken de hayatta en sık kullandığımız hareketlerden birinde vücudumuzu eğitme fırsatını da kaçırmış oluyoruz. Fakat evet, bu hareketlerle squatın yapacağı kadar görüntü etkisini hemen hemen yakalamış oluruz. Tabi mekik ve good mornings bir görüşe göre aynı etkiyi vermez çünkü bu görüşe göre bu kasların asıl amacı hareketsiz halde direnç sağlamaktır ve ancak squat, deadlift, row, press gibi hareketlerde varoluş amaçlarına göre çalıştırılmış olur, diğer hareketler omurgaya doğal olmayan bir yük bindirir. Bu görüşe katılıp katılmadığıma emin değilim ama oldukça bilgili bazı insanların bunu savunduğunu biliyorum.

Neyse, ingilizcesi olanlar Starting Strength kitabını okusunlar işte, Mark Rippetoe sanırım kitabın 60 sayfa kadarını sadece squata ayırmıştı. Gerçi Mark Rippetoe ne anlar bu işlerden, adam powerlifter da diyebilirsiniz. Squat benim için vazgeçilmez, deadlift, barbell row, pendlay row, barfiks, press aynı şekilde. Temel hareketlerden birini gözden çıkaracak olsam bu bench press olurdu çünkü yatay itiş hareketi bunların arasında en az kullandığımız hareket. Bir yükü ittiğinizi veya birisini ittiğinizi düşünürseniz bile vücut bench press yapar şekilden ziyade omuzu öne alarak overhead press-incline bench yapacak şekilde çalışır. Squata gelince, belimdeki sakatlık yüzünden 2 aydan fazladır yapamıyorum, deadlift de yapamıyorum ve spordan soğudum resmen. Antrenmandan çıkınca hiçbir şey çalışmamış gibi hissediyorum.

Vasakin, technical1967, Tolgahantt ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  9. Akhilleus

Akhilleus Üye

Beğenileri:
    1.294
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Grafik tasarım
    Yer:
    İstanbul
    İşte senin adeta şairane bir şekilde anlattığını ben biraz sert ve kırıcı bir üslupla söylemişim. Alınan arkadaşlar kusuruma bakmasınlar ama inan bana squat, deadlift gibi hareketlere laf söylendiği veya böyle olmasa da olur mantığıyla yaklaşıldığı zaman kan beynime sıçrıyor. Özellikle başlıktan anladığım kadarıyla maalesef squat hareketi sanki kadınların kalçalarını toparlamak ve poz vermek üzere icat edilmiş de, erkekler buna ağırlık ekleyip saçmalıyormuş gibi garip bir üslup sezinliyorum. Bu beni daha da irrite ediyor.

doxux bunu beğendi.
  10. wrath06

wrath06 Üye

Beğenileri:
    139
    Ödül Puanları:
    53
    Beynine kan sıcrayan arkadaşlar birer resim koyunda görelim squatın size faydası olmuş mu öyle genel kanının aksine konuşan insan görünce ettiğiniz tahammülsüzlügün bir sebebi olmalı. Birde test sonucu koyun testonuz artmışmı internetten okuyup kopyala yapıştırcılar 3 ay spor yapınca hoca oluyor başımıza

11. Akhilleus

Akhilleus Üye

Beğenileri:
    1.294
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Grafik tasarım
    Yer:
    İstanbul
    Genel kanının aksine konuşmak ve saçmalamak arasında ince bir çizgi vardır ki bunu bile göremiyorsun maalesef. Ukala ukala herhangi bir referans olmadan cevap veriyorsun.

En basit temelde bizim yaptığımız ağırlık kaldırmak sureti ile vücudun bunu adaptasyonu sonucu formunu değiştirmesi değil midir? Squat normalde girebileceğin en ağır kiloları kullanabilmeni sağlayan hareketlerden biridir. Ayrıca bacak kasları vücuttaki en büyük adele grubudur. Squat gibi bir harekette dengeleyici olarak bicepsten sırta kadar bütün vücut senkronize halde harekete dahil olur. Basit bir fizik bilgisi ile bile, 100 kg lık bir cismi hareket ettirmek (squat) - 20 kg lık bir cismi (biceps curl) hareket ettirmekten daha fazla enerji gerektirir ve vücuda stress bindirir. Bununla başadebilmek için vücut buna önce kortizolle anlık, ardından gelen 24 saat boyunca da anabolik olarak hormonal yanıt vererek oluşan hasarı onarmaya çalışır.

Sana bunlarla ilgili referans da koyarım ama, bir bilgiyi karşındaki insanın kaç kg ile hareketi yapıp, vücudunun ne olduğu ile doğruluk ölçecek kadar bilimsel mantıktan uzak bir adama bu iletiyi yazarak bile boşa vakit harcadım.

Akay, Tolgahantt, FoReVeR_S.F ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  12. Mustimusti

Mustimusti Üye

Beğenileri:
    408
    Ödül Puanları:
    63
    Sen boşver herkesin resminide,salonda çalışanların poposuna bakmamaya calış.kendi antrmanina yogunlas...

Vasakin, Akay, Tolgahantt ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  13. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    :D Efsane cevap.
    Squat'ı bitirdiğimize göre, bence barbell row'a geçebiliriz.
    [ironi] İcra sırasındaki o eğilme hepimizin malumu bir eğilmedir. Bende şüphe oluştu açıkçası, bir erkek o kadar testesteronun yüksek olduğu bir ortamda öyle nasıl eğilir? [/ironi]

Önümüzdeki sayı... Bench press...
    Çocuk emzirmiyoruz, o zaman büyük göğüslere niye ihtiyacımız var. Al sana bir şüphe daha.
    Bu da mı gol değil...

Vasakin, Akay, Tolgahantt ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  14. Mustimusti

Mustimusti Üye

Beğenileri:
    408
    Ödül Puanları:
    63
    Squat ve yapılış şekli itibariyle barbell row ve hyper extension salonda yasaklanması gereken hareketler sanırım :)

Vasakin ve Tevfik Erzon bunu beğendi.
  15. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    Tabi tabi, misal Osmanlı'da girya ( kettlebell) vardı, ecdadımız bunla çalışırdı. o yüzden dumbell ve barbell de yasaklanmalı. Hep şüphe, hep. :):):)

FoReVeR_S.F ve Mustimusti bunu beğendi.
  16. beg80

beg80 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Kumaş pantolonu gosteren ütü,kot pantolonu gosteren totosudur :)))

BeG_G2'den şutladı.

17. Prisonbreakx

Prisonbreakx Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Biz onu inkar etmiyoruz zaten. Sadece squatin vazgecilmez bir hareket oldugunu ve test seviyesini cok yukseltigini soyleyen "bilimci" adamlara diyoruz. Bir vucut gelistirmeci squat yapmazsa cok birsey kaybetmez. Ne oyle bu hareketi bu kadar abartiyorsunuz ya. Squat zor br harekettir ve cok severim ama vucutcuysan bu hareket vazgecilmez diye birsey yok. Ha su var squat bacak gelistirmek istiyorsan yapmazsan eger cok sey kaybedersin evet ama genel olarak bakildiginda cok biraey kaybetmezsin. Ustune vasarak soyluyorum squati cok severim en cok onem verdigim harekettir. Stronglifts programini yazan mehdinin kollarina bak kac kg squat yaptigina bak. Ondan sonra gel squati savun. Tekrar soyluyorum savundugunuz sey bacak ise tamam ama genel vucutsa yanlis.

18. Akhilleus

Akhilleus Üye

Beğenileri:
    1.294
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Grafik tasarım
    Yer:
    İstanbul
    Ben de, hatta biz de sana diyoruz ki. Bak tane tane yazacağım.

Squat temel bir güç ve kütle hareketidir. Ve evet senin sandığın gibi sadece bacakta değil, bütün vücudun gelişiminde katkısı vardır. Bilim adamı bilim adamı diye kafa bulmana gerek yok ben amele olabilirim, bundan da gocunmam. Doğruyu söylemek için doğru referanslar yeterlidir gereksiz title lar değil.

Kimse sana squat yap, biceps curl yapmana gerek yok kollar yeterince gelişir demiyor. Squat genel anlamda tabiki alt vücudu ve core bölgesini çalıştıran bir egzersizdir. Fakat kullanılan ağırlıkların büyüklüğü ve harekete katılan kasların fazlalığı sebebiyle metabolizma üzerine çok büyük bir stress yükler. Bu stress zaten gerekli hormonların yanıtını alabilmek için gereklidir. Kütle için neden bir optimal çalışma ağırlığı var sanıyorsun? O zaman ağırlık arttırmadan 20-20 kg takalım ve senelerce antreman yapalım? Ağırlığın artması antremanın veriminin artması için elzemdir. Kol, omuz gibi küçük adeleler bunu sağlayamaz. Göğüs ve sırt büyük gruplardır ve bahsettiğim şekilde ağırlıklara girmeye izin verir. Fakat aynı anda alt vücut squat deadlift gibi hareketlerle desteklenmezse oran orantı bozulacaktır, üst vücut ilerlemesi de yavaşlayacaktır.

Kimsenin dünyanın en önemli egzersizi squat falan dediği yok, başlık squat bütün konu bu. "Erkek squat yaparsa" başlığı altında incline bench press in faziletlerini mi savunayım? Bu başlığı atan kişinin basit bir mantık ile antreman mekaniği, antreman fizyolojisi, vücut geliştirme ve fitness vs vs hiçbir konu ile ilgili sağlam bir bilgisi yok demektir. Erkek squat yaparsa.... ne kadar saçma sapan bir cümle kurduğundan hala haberiniz yok. Squat zaten bir bodybuilding egzersizidir. Amacı ağır kilolar ile erkeklerin yapmasıdır. Bir pilates veya yoga hareketi değildir. Fakat o kadar değerlidir ve vücudu çalıştırır ki kadınların hayallerini kurduğu o popo görüntüsünü de en iyi oluşturan harekettir. Jen selter gibi medyatik tipler, squat challenge gibi furyalar yüzünden, Arnold'dan Ronnie'ye bütün efsanelerin yere göre sığdıramayıp, ağır kilolar ile saatlerini harcadığı bir egzersize kadın kalçası için lazımmış muamelesi yaparsanız, daha bile çok laf yersiniz.

Alttaki görsellerde de benim gibi düşünen salakların görsellerini bulabilirsiniz. Ronnie abinin tişörtü sizelere gelsin.

Yanlış anlama senin gıyabında yazdım ama zaten gerekli önemi verdiğini yazmışsın sözlerim sana değil o yüzden tartışmanın başladığı yere.

Vasakin, technical1967, Hamartin ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  19. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    Bu nokta atışı oldu, forumda ateşli silah kullanmak yasak :p

Tolgahantt, FoReVeR_S.F ve Akhilleus bunu beğendi.
  20. wrath06

wrath06 Üye

Beğenileri:
    139
    Ödül Puanları:
    53
    İftira atacak kadar yerlerdesiniz Allaha havale ediyorum

Sayfayı Paylaş