Ergenlik döneminde boy uzaması

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve DonTouchMyLife tarafından 26 Aralık 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. DonTouchMyLife

DonTouchMyLife Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Herkese merhaba.2001 yılı doğumluyum ve 14 yaşındayım.Lise 1. sınıfa gidiyorum.Boyum 1.70 cm ve 8. sınıfın bitişinden beri 1 cm bile boyum uzamadı.Ergenliğe tam olarak 7. sınıfın son dönemlerinde girdim.Şuan ise bacaklarımda epey,bıyıklarımda traş olmayı gerektirmeyecek kadar az,çene altımdada uzaktan görünmeyecek fakat yaklaşınca hafif belli olan sakal var..Ayrıca bu sene favorilerim tüy şeklinde çıktı ve yanaklarımda da traş olmayı gerektirmeyecek kadar,5-6 tane kıl çıktı.Karın bölgemde ve göğüslerimde kıl yok.Fakat göğüslerimin arasıda yavaş yavaş tüyleniyor.Heryerde sakalların,kılların çıktıktan sonra boyun uzamasının çok yavaşladığının ve ergenliğin bitimine kadar senede en fazla 2 cm uzama olabileceği söyleniyor.Ciddi cevap verirseniz sevinirim.İyi akşamlar

2. casual

casual Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    13
    uzayabilir de uzamayabilir de burda ne desek yalan olur. kesin bir cevap almak istiyorsan hastanede endokrinoloji bölümüne gidebilirsin. el-bilek grafisi ile büyüme plaklarına bakılır, bunun yanında fizik muayene ve kan tahlilleri ile de ergenliğin hangi aşamasında olduğun tespit edilir. sonuçlara göre de doktorun sana cevabı verecektir.

DonTouchMyLife bunu beğendi.
  3. DonTouchMyLife

DonTouchMyLife Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Büyüme plaklarına ortopedi bakmıyormuydu

4. casual

casual Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    13
    herhangi bir doktor bakabilir basit birşey o ancak fizik muayeneyi ve kan tahlillerini endokrinoloji bölümü daha iyi yorumlar, daha iyi bilgi verir o yüzden söyledim.

Sayfayı Paylaş