Enseye Press Ne Kadar Gerekli?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve ketuda tarafından 27 Mart 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    evet kesinlikle göğüsede engel oluyor dün yaşadım hatta lanet bu hareketi literatürümden attım bile resmen kemik kırıldı gibi ağrı var hala

2. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    hsd dostum normal benc te asırı agrı yapar bu durum üst gogus te calış belli zaman sonra kapsul rahatlayıp aynı yere oturacak

3. acaliss

acaliss Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    soyle yapsak;
    once shoulder press'i on omuz seklinde calistiktan sonra dumbell press girsek nasil olur? ya da soyle sorayim, sholder press'i on omuz icin calissak neck press kadar zararli olur mu? ya maalesef ben bu hareketi cok seviyorum, cok da faydasini gordum. birakmasi cok zor olacak

4. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    one bastıgın surece sorun yok

5. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    tamam bunu yapacağım şimdi ekledim programıma teşekkür ederim senin önerilerini herzaman ciddiye alıyorum işe yarayacağından eminim yinede yazarım neticeleri sağol

6. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    önce dumbel press
    latarel
    sonra ön press daha mantıklı olur

7. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    bu sıkıntı için tam 4 tane fizik tedaviciye gittim hatta MR da çektirdim (MR temiz çıktı) en son bir hafta önce gittim ve 2 doktorda tendinit teşhisi koydu(gerçi bilgisayarda tendiniti bulamayınca rotator cuff yırtığı diye yazdırdı doktor hemşireye ) ve tendonun kasa sürtünerek tahriş olduğundan bahsettiler..son gittiğim doktorun teşhisinde ikna olabildim ancak..kas gevşetici ve ağrı kesici türevi ilaçlar verdi doktor ve kullanıyorum.birde izometrik 3 hareketle kolu boyna dolayıp diğer elle dirsekten kolu boyna doğru basan egzersizi tavsiye etti..

basit bir şey gibi anlatıp sıcak tut antreman yapma geçer şeklinde konuşmalarına rağmen doktorların , insanın üst vücut adına body hayatı uzun süre sekteye uğruyor ve çalışırken dehşet acı veriyordu.20 gündür ar veriyorum.hatta 1 aydır lateral yapmıyorum..benden sonra başlayanlar laterelda beni 2 ye katladılar o ayrı bi can sıkıntısı ama sabır diyoruz..

bu cevabı tekrar neden yazdım :
    aslında hem aynı şikayeti paylaşanlar vardır diye..ikincisi enseye press'i atlayın ve güç antremanını programınıza koymayı unutmayın diye birazda..zira bodye aylarca ara vermek hatta hiç yapamama duygusu berbat birşey..

8. JöNTürK

JöNTürK Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Tekirdağ
    Bu haraketin bir zararıda serbest ağırlıkla yapıldığında halter i yerden alırken beli zorlaması özellikle ağır girildiğinde..

9. DARKBLUE1982

DARKBLUE1982 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Behind neck press omuzlara çok yük bindirdiği için pek sağlıklı bir hareket sayılmaz. Ameerika'da son yapılan araştırmaya göre neck pressin omuz uçlarında kalıcı ve zararlı etkisi olduğu ortaya çıktı. Ölmüş vücutçuların kemiklerini inceleyen bilim adamları Neck press yapan vücutçuların kemik uçlarının aşırı derecede yıprandığı kanısına vardılar. İlla press yapacaksanız öne press yapın. Ama benim düşünceme göre hafif bir dambıl press yapın ondan sonra da bol bol yana açış yapın. Neck press yerine yana açış ve ön omuz press daha çok işe yarıyor...

10. aren

aren Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    burada aykirilik olsun diye soylemiyorum ama ben enseye press hareketini sevenlerdenim.max. donemlerimde 50 kiloya kadar ciktigim olmustu.bu hareketi hep makinada yaptim.boylesi daha saglikli.evet omuzdaki o kit kit sesler bende de oluyor.ama ilk basladigim donem 1 ay filan suruyor.omuz calismalarim icin baska hic bir hareket yapmadim ve kendimce cok iyi sonuclar aldim.ben hic bir sakatlik donemi yasamadim.ama yasayan arkadaslar yapmasinlar.dumbella calismakta etkili,ama ben enseye pressle daha cabuk yol alinacagini dusunuyorum.

11. DARKBLUE1982

DARKBLUE1982 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Haklısın enseye press çok faydalı bir hareket ama diğer bölgelerde olduğu gibi vücudu zorlayarak ağırlık artımına gittiğimiz zaman sakatlıklar meydana gelebiliyor. Eğer sende sakatlık olmuyorsa bu çok güzel. Biz de zaten sakatlık yaşayan arkadaşlar için konuşuyoruz. İyi günler.

12. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    enseye press hareketı vazgecemedıgım hareketlerden bırı.85 kıloda 6 tekrar yaptıgım donemlerde omuzlarımda degıl ama sırt kısmımda kramp benzeri acılar oluyordu ve halterı bırakmak zorunda kalıyordum.şu anda agırlıgı fazla arttırmadan çalışmalarıma devam ediyorum ve kesınlıkle saglam bır omuz için şart dıyorum.

13. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Ben bir iki hafta omuz çalışmadım ve ağrılarım geçti. Şimdi enseye pressi tam ense köküne indirmeden, Türk kemiği denilen noktaya kadar indirerek yapıyorum ve sorun olmuyor. Üzerine de salonda nir shoulder press makinası ile daha aşağıya indirerek çalışıyorum. O alet zaten zarar vermiyor omuza. Yalnız ağrı geçtiğinden beri özellikle barfiksim müthiş rahatladı gerçekten hiç çekemiyormuşum, keza lat pulldown da öyle.

14. zenapax

zenapax Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar
    Bende aynı dertden yaklaşık 1993 senesinden beri (atletizm yaptıgım yıllar) muzdaripim ara ara tedaviler yaptırdık fakat sonrasında bir şekilde tekrar başladı enson haziran-2006 da başladı artık gece uyutmayacak hale geldi doktora gittim işte tendinit olmuş kapsül zarar görmüş dediler tedavi ne dedim agrı kesici, kas gevşetici haplar verdi biraz ara ver dedi verdik agrılar geçti tekrar başladı tekrar agrı kesicilere başladık şimdi burdaki yazılardan anladıgım kadarı ile bende arkaya omuz yapıyordum bu gün itibari ile bu hareketi literatürümden çıkarıyorum şu an bile bu satırları yazarken agrı azda olsa var doktorların söylediği genel olarak bunun bölgeye zarar vermediği bölgeye yüklenme geçer diyorlar ama işte lanet bir rahatsızlık heleki benimki gibi müzmin olursa ama dikkat edin. Geçiyor gibi gösteriyor fakat ağır girince tekrar ortaya çıkıyor.
    Herkese selamlar

15. NOMAC

NOMAC Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ben bu hareketi bir aydır yapıyorum hiç bir zararını görmedim bencte 60-70 basarken bunda 40 kiloyla çalıştığım oldu. tek problem barı enseye alırken aluyor.

16. gurseshalil

gurseshalil Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    öğretmen
    Yer:
    osmaniye
    selam,
    arkadaşlar bu konuda ben de bayağı mağdur oldum. enseye pres yaparken tam ısınmamıştım ki birden o ince bir yanma hissi omuz kapsülünde belirdi dolayısı ile hemen çalışmayı bıraktım ve ondan sonra ne zaman omuz yada üst göğüs çalışsam yanma oluyor. sizlere tavsiyem omuzu iyice ısıtmadan asla press yapmayın.....

17. izzet

izzet Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ogrenci
    Yer:
    Body_Land
    bu hareker programimda var( yaparken cok ama cok zorlaniyorum) degistirmeyi dusunuyordum
    burdaki yazilari okuyunca kesinlikle degistiriyorum

18. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    her hareket herkeste aynı sakatlığa (doğrusu yaralanmadır aslında spor hekimlerinin tabiriyle ) sebebiyet verecek diye bir kaide yok tabi ama riske girmeye gerek yok , zira dönüşü pek mümkün olmuyor omuzu yaraladıktan sonra..
    tabi literatürden kalkan bir sürü harekettende biri tam mekik vs. gibi

19. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    bu hareket benim de programımda var ve ağır girdiğim programlar ertesi omuzda ki kaslarda ağrı oluşuyordu. hatta lat makinasında barfiks çekişimi ve göğüs çalışmamı da olumsuz etkiledi. omuzumdan iğne olup antrenmanlara ara vermek zorunda kaldım. bende artık bu hareket yerine öne press ve dumbell press ağırlıklı çalışacağım....

20. ozzy

ozzy Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Kocaeli/İzmit
    Bu hareketi yaparken gözümün önünde omzunu çıkaran insan gördüm. O günden beri çok dikkat ediyorum, makul ağırlıklarla ve iyice ısınıp yapıyorum. Tabi makarada alttaki çubuğu alayım diye üsttekini kafasına düşürüp hastanelik olan da gördüm.. bu ayrı bi panel konusu. :D

Sayfayı Paylaş