Enerjimizin Kaynağı'ATP'(Adenozin Trifosfat)

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve Andre tarafından 29 Haziran 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. Andre

Andre Üye

Beğenileri:
    250
    Ödül Puanları:
    53
    Sizlere kas yapmak için,spor salonundaki ağırlıkları kaldırırken harcadığımız temel molekül olan ATP(Adenozin Trifosfat)' den bahsetmek istiyorum.Özellikle sürekli yeni bilgiler öğrenmek isteyen bodyci arkadaşlara yeni bir bilgi olucağını düşünüyorum.

Hücrede meydana gelen yaşamsal olaylar için gerekli olan enerji ATP'den sağlanır.ATP molekülü adenin adı verilen baz,riboz denilen beş karbonlu şeker ve üç fosfat grubundan meydana gelir.Bu birlikteliliğe 'Adenozin' denir.Özellikle son zamanlarda Bodybuilding dünyasında riboz enerji artışı ve antreman sonrası boşalan ATP havuzlarını kısa sürede doldurmak adına kullanılmaya başlanmıştır.Boşalan ATP havuzunun tekrar dolarak enerji seviyesinin istenilen seviyeye gelmesi 72 saat vetam dolu hale gelmesi 96 saat kadar bir sürede gerçekleşebilir.Alınan riboz takviyesiyle ATP havuzu kısa sürede dolmaktadır.Günlük 10-15gr riboz ve creatin betaber kombine edilerek kullanılmaktadır.

Adenozinin bir fosfatla birleşmesinden 'AMP',iki fosfatla birleşmesinden 'ADP',üç fosfatla birleşmesinden 'ATP' sentezlenmiş olur.Bu molekülü oluşturan atomların arasındaki bağlarda bulunan enerjiye 'kimyasal bağ enerjisi' denir.ATP molekülünde üç fosfat bağının sondan iki tanesi yüksek enerjilidir.Bu bağlar yüksek enerjili bağlar diye adlandırılır.Bu bağların Hidroliziyle(Büyük moleküllerin su katılarak yapı birimlerine ayrılması) 7300 kalorilik enerji açığa çıkar ve hücresel olaylarda kullanılır.

Hücredeki mitokondri DNA'sının kimyasal ve fiziksel etkilerle bozulması ATP sentezinin azalmasına neden olmaktadır.Buna bağlı olarak hücrede yaşlanma ve ölüm görülmektedir.

2. wolveron2

wolveron2 Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar ithalat/kurumsal satış
    Yer:
    İSTANBUL/mecidiyeköy
    Andre yazı çok açıklayıcı teşekkürler..Burada bir konuyu da belirtmek istiyorum..riboz ve creatinin hücrede atp yi destekleyerek bize enerji sağladığını biliyoruz..Yalnız çoğu suplementler gibi bu besinlerinde belirli bir olgunluk devresine gelmeden kullanılmasını sağlıksız görüyorum..

Bu spor insanın kendi kendisiyle olan savaşı olduğunu düşünüyorum..ve çoğunun da bunun farkında olduğunu sanmıyorum..ANIMAL PAK reklamrındaki gibi GO HARD OR GO HOME bize birşeyler anlatıyor..tabi farkına varabilirmuyuz..

Kendi gücümüzün farkına varmadan, daha doğrusu kendimizle savaşıp ,vucudumuzun limitlerini zorlamadan bir yerlere gelmeye çalışan insanların başarılı olacağını hiç sanmıyorum..Bence herşey insanın kendi içinde bitiyor..powerlifting çilerin kendilerini sinirlendirerek yaptıkları güç yarışı bence bize iyi bir örnek gibi geliyor..

Sayfayı Paylaş