En Gereksiz Supplement Sizce Hangisi ?

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve jarhead tarafından 12 Eylül 2009 başlatılmıştır.

En Gereksiz Supplement

Anketin kapanma tarihi 27 Eylül 2012.
  1. whey:D imkansız ama kalsın.

5,9%
  2. amino acid

3,9%
  3. glutamine

5,2%
  4. creatine

5,0%
  5. bcaa

9,5%
  6. animal pak

10,6%
  7. no ürünleri

10,5%
  8. gainer

35,9%
  9. diğer belirtiniz?

13,6%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 102 üye.
  1. yolcu02

yolcu02 Üye

Beğenileri:
    151
    Ödül Puanları:
    53
    orada yazanların hepsi gerekli ben kütle yapacam diyen herkes için olmazsa olmazlar

2. leaderim

leaderim Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    ben gainer demiştim ama şu bcaa gereksiz diyenlere çok şaşırıyorum :)

3. seytantuyu

seytantuyu Özel Üye

Beğenileri:
    1.152
    Ödül Puanları:
    123
    Bence de böyle. En gereksiz supplement diye birşey olamaz. Fakat gereklilik kişiden kişiye değişir.

Yağ oranı fazla olan bir kişiyle, çok zayıf bir kişinin ihtiyaç duyduğu supplementler farklı olabilir ama bu herhangi bir supplementin gereksiz olduğu anlamına gelmez.

4. ImmortaL_

ImmortaL_ Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci/müzisyen
    En gereksiz supplementler amino acid haplarıdır kanımca. Hemen cellallenmeyin, amino acidlerin nekadar gerekli olduğunun sizin kadar farkındayım. Ben ürünlerinin gereksiz olduğundan yanayım sadece. Şimdi size 1 kaşık (30gr) optimum gold standart'ın içindeki aminoasit değerlerini vereceğim,sonra neden amino asit haplarının gereksiz olduğuna inandığımı anlatacağım.
    30 gr (1 ölçek) whey proteinin değerleri;
    24g protein
    5.5g BCAAs
    4g glutami&precursors
    Typical aminoacid profile (miligramams per serving)
    tryptophan 405
    valine 1422
    threonine 1654
    isoleucine 1573
    leucine 2531
    lysine 2233
    phenylalanine 478
    methionine 492
    arginine 505
    cystine 494
    tyrosine 703
    histidine 423
    proline 1509
    glurtamine&precursors 4082
    aspartic acid 2508
    serine 1126
    glycine 412
    alanine 1180

Bu değerler whey proteinin içindeki aminoasitlere aittir. Şimdi, biraz vaktinizi ayırıp kullandığınız veya almayı düşündüğününüz aminoasit ürününün değerleriyle bu değerleri karşılaştırınız. Aminoasit ürünü almak yerine,1 ölçek fazla içtiğiniz whey proteinden daha fazlasıyla amino ihticanızı karşılarsınız. Vede supplement edinmenin ucuz ve kolay olmadığı ülkemizde, paranızla daha gerekli supplementlere yönelebilirsiniz.

007EMRE ve Jacoburak bunu beğendi.
  5. Carnitine

Carnitine Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Sivil Memur

Alacacağın tek servis whey proteinde zaten ortalama 10-25 tablet kadar aminoasit var demek istiyor arkadaş. o açıdan gereksiz... Yoksa gelişim için en önemlisi aminoasittir ,ama buna whey'in parçalanmış hali de diyebiliriz farketmez. NO gereksiz diyen arkadaş hayatında hiç BSN-NO XPLODE veya SUPER PUMP türevi bir ürün kullanmış mı acaba?(ya da en basitinden L-Arginine AKG?). Burada yazanların tamamı kişiye göre gerekli olabilir ama yeterli WHEY kullanan biri için amino ya da BCAA ürünlerinin gerekliliğini tartışmak bile zor...

6. Jacoburak

Jacoburak Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul,beykoz
    O kadar güzel söyledinki ımmortal ve bencede haklısın amino asit yerine glutamine aldım ben kullanıyorum :)

ImmortaL_ bunu beğendi.
  7. kutlukan

kutlukan Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    73
    30 gr (1 ölçek) whey proteinin değerleri;
    24g protein
    5.5g BCAAs
    4g glutami&precursors

30 gr 24 gr protein 5.5 gr bcaa 4 gr glutamin varsa 30 gr oluyor 33,5 gr bu nasıl oluyor anlamadım ben şahsen...

8. ImmortaL_

ImmortaL_ Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci/müzisyen
    30g dan kastım 1 ölçek demekti, kutunun içinden çıkan kaşık 30g 'dan fazla zaten,artı kaşığı şöyle bir daldırdığımzda kutuya tepeleme sayılabilecek bir miktar alıp shakera attığımızı düşünürsek, gayet normal 33,5 gr

9. Jacoburak

Jacoburak Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul,beykoz
    Immortal peki sana bi sorum olucak ben optimumun 1 ölçek kıvamı az diye bi aralar 2 ölçek atıyodum sence boşamı gidiyodu diğer kalanları ??

10. ImmortaL_

ImmortaL_ Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci/müzisyen
    En güzeli üstünde yazdığı gibi kullanmak, ürünü yapan adamlar kutunun üstüne çokta güzel nasıl kullanılması gerektiğini yazmışlar. Şöyle yazıyor; consume approximately 1 gram protein per pound of body weight per day through a combination of high protein foods and protein supplements. vücudunun her pound ağırlığı için yaklaşık 1g protein gelecek şekilde whey tüket, bunun yanında yüksek proteinli gıdalarla ve desteklerle katkı yap. örneğin ben 65 kiloyum, 143 pound eder. 1 ölçek wheyde 24g protein var. sabah+spordan önce+spordan sonra+gece yatmadanda casein içerim. 96g protein almış oldum yani whey'den gün içinde. Zaten bu sporla ilgili olanlar protein ağırlıklı beslenmenin önemini bilen insanlar, bende protein ağırlıklı besleniyorum oradanda aldığım proteinlerle beraber kullanma talimatında dediği gibi vücut ağırlığımın her poundına yaklaşık 1g protein vermeye çalışıyorum. sende kendine böyle kısa bir hesap yap. tek seferde 2 ölçek içmek yerine spordan önce-sonra gibi daha vücudun proteine ihtiyaç duyacağı zamanlarda birer ölçekten 2 posta içmen bence daha iyi olur.

Jacoburak bunu beğendi.
  11. Jacoburak

Jacoburak Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul,beykoz
    Evet öylesi daha mantıklı tabi :)

12. 007EMRE

007EMRE Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
    Immortal bende aynen senin gibi düşünüyorum.Bu yüzden amino tabletleri yerine fazladan alıcagımız 1 ölçek whey daha yararlı olur + protein iktiyacımızıda karşılamış olur.Zaten amino tabletlerinden faydalanmak için 5-5 falan kullanmak lazım yoksa içindeki oranlar cok az bi işe yaramaz diye düşünüyorum.. :)

nobodys ve ImmortaL_ bunu beğendi.
  13. altaylar

altaylar Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    0
    bcaa ve glutamin de 24gramlık proteinin içindedir
    yani bcaa ve glutamin ek olarak aminoasit formunda değil, wheyin içindedir

14. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    beta alanin diyebi saçmalık turedi son zamanlarda ben onu bilirim :D

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 19:49 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 19:31 ----------

ayrıca gainerler gereksiz deildirler neden mi?
    1. neden içinde şeker yoktur (olmmayanı tercih etmelisiniz)
    2. çalışan insanlar devamlı olarak ogun aralarında yemek yiyemezler cunku iş hayatı musaade etmez. gainerler pratik birer cozum olabilir. nitrojen dengesi pozitifte kalır.
    3. ant oncesi ve sonrası glikojen depolarının dolumu + performansta artış sağlar.
    4. gunluk kalori gereksinimini tamamlayıcı olarak en pozitif secenektir.birçoğu ogun aralarında whey içer durur. bu bobrekleri cok yorar. artı olarak okadar cok whey vucutta fazla kullanılmaz. son olarakta bir olcek wheyin kalorisi 100 kusur ken gainerlar daha cok kalori veririler. yani kalori dengesi adına ara ogunlerde gainer içip. ana ogunlerde protein agırlıklı tuketebilirsiniz. karbonhidratlar ve proteinler aynı anda alınmazsa yağlanma oranıda azalır(sindirim ve enzim işlemleri farklıdır). bu sistem içinde elverişlidir gainerler.

ben bunun yerine gunde 3 posta pirinç patates tuketirim bunlara ne hacetde diyebilirsiniz. ben devamlı olarak yemek yeme şansı olmayanlar adına bu yorumu yaptım.

en gereksizler listemin başındada cla, l-carnitin, beta alanin (çağın mucizesi :D). bcaa ve glutamin kesinlikle onemlidir. ancak cok agır calısılmıyorsa. vede detay çalışması diyebileceğimiz turden bir çalışmada mevcut deilse bunlarada pek gerek yok bence.

15. penny

penny Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    istanbul
    Beta Alanine'in saçmalık olduğunu neye dayanarak söylüyorsun ?

16. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    cunku gerçektende para vermeye değmez. onlar dışındada performans artışı ve yağ yakımı sağlayabilirsin. ben sağlıyorum mesela. yani para kazanmak adına bide dergilerde bunların propogandasını yapıyorlar ya ne diyelim. ayrıca beef amino da ona keza. içeriğinden fayda sağlamak için gunde en az 25 adet yutman gerekiyor inanmassan hesapla. bunlar sadece propaganda. para tuzağı. dengeli beslenen birisine gereken şeyleri sıralıyorum :
    1 . whey protein. zaman salınımlı karma bir proteinde olabilir. ozetle protein tozu .
    2 . bcaa. ant oncesi ve sonrası kullanılırsa kas kaybını sıfıra yakın indirger. definisyonda en onemli şeydir.
    3 . glutamin. haftada 5-6 idman atanların tercih etmesi gereken bir urun. fazlası atılır vucuttan paranız boşa gitmesin. yani haftada 2-3 idman atanlara gelmez. gerek yok cunku yıpranmıyorsun o kadar. bağışıklık ve sinir sistemini korur. nitrojen dengesini pozitifte tutar.
    4. creatine. buda olmazsa olmaz deildir. ciddi ve agır çalışanların tercih etmesi gereken bir urundur. fazlası vucutta su tutulmasına sebebiyet verir. % 5-10 peformans artısı sağlar. bu cüzzi rakamlarıda ancak cok agırve detay çalışanlar yapar. yani buda cok elzem deildir.

yani arkadaşlar uzunlafın kısası. çok agır çalışmayan vede dengeli beslenebilen birinin whey + bcaa kombinasyonundan başka birşeye ihtiyacı yoktur. gun içerisinde 5 ogunkadar yemek yenilip yaterli kcal. alınabiliyorsa. bu iki supp. lada fazlasıyla yetinebilirsiniz.

TurTaa bunu beğendi.
  17. penny

penny Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    istanbul
    beta alanine'in saçmalık olduğuna karşılık gelmiyor bu verdiğin cevap.

bu sporu ne kadar ciddi yaptığınız ve bütçenizle alakalı aldığınız, öncelikli olarak tercih edeceğiniz supplementler.

Örneğin şu linkte çeşitli stackler var;

http://www.bodybuilding.com/fun/kris-gethin-12-week-daily-trainer-supplement-stack.html

bunu tercih etmek dediğim gibi bütçe ve bu işi ne kadar ciddiye aldığınız ile alakalı.

yoksa supplement almadan da yağ oranını düşürebilir, bu sporu yapabilirsiniz.

kana whey ile aynı hızda karışmasa bile, supplement dışında onlarca protein, kompleks karbonhidrat kaynağı var. yeter ki insan o disipline sahip olsun.

Bilgi için beta alanine http://www.bodybuilding.com/fun/bbinfo.php?page=BetaAlanine

cadocx bunu beğendi.
  18. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    sen elindeki beta alanini kullanmaya devam et. daha fazla izahate gerek yok zaten. iyi çalışmalar ...

19. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    0
    saçmalık diye bahsetmişsin hiçbir fikrin dahi yok

saydam bunu beğendi.
  20. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287