En Genç IFBB Pro'su:Shane DiMora

Konusu 'Uluslararası Vücut Geliştirme' forumundadır ve Karasan tarafından 20 Nisan 2007 başlatılmıştır.

1. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.069
    Ödül Puanları:
    0
    İsmini daha önce duymuştum ama araştırıp bulmak fırsat olmamıştı, geçenlerde yüklüce eski vücut geliştirme dergisi satın aldım, dergiler aracılığıyla 80'li yılların vücut geliştirme dünyası arasında gezinirken, gelmiş geçmiş en genç IFBB Pro'su üzerine iki ayrı bölüm buldum.
    Bir tanesinde bu harika genç yeteneğin başarılarından ve omuz idmanından bahsediliyordu.
    19 yaşında, orta siklet kategorisinde Amerika Şampiyonu olan bu yetenek, vücut geliştirmeye henüz 13 yaşında, power lifter olarak başlamış.
    Haftada 6 günlük idmanlar sayesinde bir senede 14 kilo almış ufak tefek fiziğine, hala ufak tefekmiş ama kaslı bir görüntü kazanmış.
    15 yaşının sonuna geldiğinde kilosuda 72'yi bulmuş, kulağa çok gelmiyor ama boyunun sadece 1.60 olduğunu hatırlamakta fayda var.
    Hiçbir şekilde steroit kullanmadan, henüz 15 yaşında Gençler Powerlifting Şampiyonasında 66 kilo kategorisinde 168 Kg. Bench Press yaparak şampiyon olmuş.
    66 kiloda 168 kg. bench press, yaş 15, dikkatinizi çekerim.
    Daha sonra 18 yaşına basmadan Squat egzersizinde 257 kilo yaparak gençler dünya rekoruna eşdeğer bir derece yapmış (müsabaka esnasında değil)
    Tek ilgi alanı ağırlıkçılık değilmiş, define ve simetrik bir yapısı olduğu için, gençlere yönelik bölgesel vücut geliştirme müsabakalarına katılarak katıldığı tüm müsabakaları kazanma alışkanlığı geliştirmiş.
    Uzun olanı kısa yapalım, Gençler Amerika Şampiyonasını kazandıktan sonra, Pro olmak üzere şansını deniyor ve Orta siklette Amerika Şampiyonu olarak 19 yaşında gelmiş geçmiş en geç IFBB Prosu oluyor.

Biz kürsüz +100 kg. Bench Press yapanlara şüpheyle bakarken, 15 yaşında 170 kg. bench press'i zorlayan bir adam...

Squat'ı egzersizlerin kralı olarak gören bir zihniyetin ürünü +260 kg. squat yaparak inşa edilmiş bacaklara dikkat...

70 kilo iken 44 kg.'lık dumbbell'larla 11 tekrarlı omuz press yapan bir minik güç kulesi...

Kendisi çok büyük bir yetenek olmasına rağmen Profesyonel olarak sadece 4 yarışmaya katıldı.
    İlk katıldığı yarışma olan, prestijli Night of Champions'ta 6. olma başarısı gösterdi, geride bıraktığı isimler arasında; Bertil Fox, Tony Pearson, Scott Wilson gibi çok önemli isimler vardı.
    İkinci yarışmasında 2. oldu!
    Mr. Olympia'da yarışma hakkını kullanmadı, sonrasında iki yarışmaya daha katıldı ama ilk senesindeki gibi ses getirmedi, sessizce uzaklaştı müsabıklıktan.
    Resimleri çok müthiş gelmeye bilir, ancak boyuna çok iyi bir kütlesi vardı, devam etse sanırım çok iyi yerlere gelirdi (tabii ağır kürler ve kütle manyaklığına uyum sağlamak koşuluyla)
    İlaçsız neler yapılabileceğine dair çok güzel bir örnek bu küçük fenomenin hikayesi...

2. ll_ultraslan_ll

ll_ultraslan_ll Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğğğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Aslında bu spora erken başlayıp boyu kısa olanları bilmek beni korkutuo..Acaba boyum uzuycaktıda engel mi oldum die düşünüorm..Ama sanırım iş ağır kilolarla çalışmamakta bitio.

3. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.069
    Ödül Puanları:
    0
    Adamın çalıştığı kiloları görüyorsun, squatta 260 küsur kilo, ve zaten kariyerine ağırlıkçı olarak başlamış, ağırlıkçılık yapmasa boyu belki 1.65 olurdu, daha fazla değil, adamın görüntüsünde, yüz yapısından bebe ruhi gibi olduğu belli oluyor, ciddiyim, adamın tipinden, yüzünden kısa boylu bir genetik yapısı olduğunu iddia ediyorum, bu adam çalışmasa 1.75-1.80 olacak bir adam değilmiş, ve sen kaç kiloyla squat yapıyorsun ki, boyun için endişe ediyorsun, kilonla kadar bir halterle squat yapsan bile boyunun uzamasını durduracağı şüpheli, yani dert etme, idmana devam et :)

4. ll_ultraslan_ll

ll_ultraslan_ll Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğğğrenci
    Yer:
    İstanbul
    75 olsam yeticem bana Squat yapmıorm bile :lol:

5. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.069
    Ödül Puanları:
    0
    O zaman tamamen aklından çıkar bu tür kaygıları, çok ağır kilolarla ayakta omuz press, squat yapmadıkça kaygılanmaya hiç gerek yok.

6. ll_ultraslan_ll

ll_ultraslan_ll Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğğğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Yok hiç yapmadım,yapmıorm,yapamam :) Teşekkürler

7. ozky

ozky Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Güzel bilgiler Karasan,teşekkürler.Adam 15 yaşında 170 bench press yapıyormuş :shock: Merak ettim vücut geliştirme dergilerini nerden aldın?İnternetten mi?

8. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    bionicman gibi bişey miş bu ya. kürsüz falan o kadar genç yaşta bastığı ağırlıkları birçok kürlü ve kütleli adam anca basıyordur. bravo kendisine. insana azim veriyor bunun gibileri....eline sağlık....

9. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.069
    Ödül Puanları:
    0
    Evet Ozky, gittigidiyordan aldım, sidere isimli dükkandan, ancak ellerindeki enteresan dergileri aldım, pek birsey kalmadı :D
    Simdi yeni siparis verdim, hemalhemsat'tan, oradanda aliyorum.
    Ben 70'li ve 80'li yılların fizik yapisini simdilere tercih ediyorum.
    Yeni dergileri ucuz almak isteyenler, Akmar'in yakininda (icinde değil, Kadiköy çarşısına giderken, dergi satan yerler var, en yeni dergileri mesela su anda Mart ve belkide Nisan sayılarına 8-9 YTL.'ye alabilirler...
    Kadıköy çarşının oralarda bir dolanırsanız dediğim yeri muhakkak bulursunuz.
    Akmar ile çarşı arasında...

10. ozky

ozky Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Teşekkürler Karasan ama keşke bize de bir kaç dergi bıraksaydın :D İstanbul'a yolum düşünce dediğin yerleri bakacağım muhakkak.Tekrar teşekkürler.

11. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.069
    Ödül Puanları:
    0
    Kısa olması büyük avantaj Hernan, ama tabii genetik yatkınlık, çok azimli çalışmanında payı büyük.
    Herkes bu kiloları basamasa bile bence herkes bench press'te 120 kilo basabilir, daha sonrası genetik yeteneğe kalıyor, ama 100 kiloyu geçmeden pes edip ilaçlara yönelmemek lazım, bunu konuda hepimize örnek olması lazım gerçekten...

12. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    100 kilo barajı iyi bir baraj. steroidlere yönelenlerin çoğu bırak 100 kilo daha 4 adet 20 lik takıp çalışamayanlar. 120 kilo da benim için hedef. 120 ile 8 tekrar basabilecek bir fizik elde edebilsem tamamdır. gerçi o zaman da 130-140 hedeflenir ama ilk önce 120...

ama disiplinli çalışma iyi beslenme ile insanın kendi sınrlarında yapabileceği çok şeyin olduğu da aşikar. bunda söylediğin şekilde genetik yetenekte var. her vucut çalışma ve azimle muhakkak biryerlere gelebilir.....

Sayfayı Paylaş