en büyük kabus

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve highlander tarafından 29 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

1. highlander

highlander Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    uzun yıllar vücut geliştirme kavramına uzak durmuştum, sanırım bunun iki sebebi var: birincisi antremanlar bırakıldıktan sonra vücudun sarktığı söylentileri.(basbaya meme sahibi olanlar varmış) ikincisi ise beslenme faktörünün ucunu kaçırıp antrmanlar sonunda obez olan adamlar.

ikincisinin çözümünü bulmuştum, yağsız beslenmeye özen gösterilirse, antremanlar öncesinde bol karbonhidrat alınır ve sonrasında gerekli protein temin ediir ise sorun olmuyormuş. bununla beraber yağ yakma egzersizlerini de duyunca sevindim, bu korkumu yendim. şu an 1.80 boyundayım ve 74 kiloyum, en büyük kabuslarımdan birisi obez olmak. ancak bunun mantıksız bir öngörü olduğunu ve bu kabusu yaşayanların eski bodycileri dikkate almayıp kafalarına göre takıldıkları için olduğunu anladım.

gelelim birinci korkuma, hala yenebilmiş değilim. daha çok yeniyim bu sporda, başlayalı 3 gün oldu. bunun yanında başka bir sporla da ilgilenmiyorum ve üç günlük halimden de gayet memnunum. dedim ya tek korkum var--"sarkmak"

bunu ilk kimlerden duydum bilemiyorum ancak bodye uzaktan bakan herkesin dilinde bu var. siz değerli forum yazarlarının spora ilgili olduğunuzu düşünüecek olursak bu "sarkma" bahanesi oldukça garip gelecektir. ancak bu halen içimi kemirmektedir.

internetten yaptığım araştırmalarda sarkmayı önlemek için yapılması gerekenleri toparladım:

1. sık tekrar, az ağırlık ile çalışmak
    2. body buildingi bıraktığın zaman haftada bir bunu yapmaya devam etmek, hiçbir zaman kendini salmamak

birincisini hocama sordum, "o şişmanlar için geçerli" dedi. ben de işin içinden çıkamadım. bir şekilde başladım bu spora ve gayet memnunum. ancak bu sarkma konusu inanılmaz bir şekilde kafamı bulandırmaktadır. kaldırdığım her ağırlık içimi kemirmekte. lütfen işin ehli olan dostlarımız bana yardım etsinler. püf noktalarını paylaşsınlar.

bodyi bıraktıktan sonra meme sahibi olmak istemiyorum,

2. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    slm foruma hosgeldin.idmanlarini duzgun sekilde yap ve ayni zamanda bu forumu takip edersen her zaman guzel goguslere sahip olursun. :)

3. highlander

highlander Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    hoşbulduk efenim. ben de böyle bir yer açtığınız için size tekkür ederim.

çalıştığımız süre içinde herşeye uyduk ve düzgün göğüslere :) sahip olduk diyelim. bunu eninde sonunda bırakmak zorunda kalmayacak mıyız? beni işten bundan sonrası düşündürüyor. herkese faydalı olması için bunu ayrıca forumda sormayı tercih ettim. ilginiz için teşekkürler

4. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123
    bu daha önce çeşitli başlıklarda yeni başlayanlar tarafından sorulan bir soru...

sana en basit ve en genel şekilde şöyle açıklayabilirim; spor hayatın boyunca bildiğin gibi kas geliştiriyorsun daha da özele inersek kas hücrelerinin büyümesini sağlamaya çalışıyorsun bırakınca haliyle zamanla bu büyüttüğün kas hücreleri küçülüyor. sarkma durumu yağlanmadır özellikle göğüs sarkmaz spor yapan kişinin metabolizması daha hızlı olacağından ve bazı besin öğelerine (örnek protein, karbonhidrat) daha çok ihtiyaç duyacağından kişi sporu bıraktıktan sonra bu beslenme şeklini devam ettirirse haliyle vücudunda yağ birikir çünkü vücudun ihtiyacı olmayan bir kalori fazlası girer vücuda ve bu da yağ olarak depolanır. ayrıca bu ''bırakınca sarkarsın sutyen kullanırsın'' geyiği çoğunlukla çekemeyen kıskanç arkadaşlar tarafından kullanılır.

inşallah yardımcı olabilmişimdir.

5. highlander

highlander Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    daffy gerçekten çok teşekkür ederim. bir hayli faydası oldu. senin de dediğin gibi bu geyikleri yapanlar genelde çekemeyen adamlar:)

şimdi bakalım doğru anlamış mıyım?

sarkmayı engellemek için yapılması gereken, body sporunu bıraktıktan sonra beslenmeye dikkat etmek ve yağ yakıcı sporlarla (koşu gibi) uğraşmak. yani kasların yerine gelen yağları, birikmeden yakabilirsek yağlanmayı ve sarkmayı engelleriz. şu halde kaslar da kaybolacaktır sanırsam. ancak bu da yapılcak seyrek antremanlarla korunabilir. mi acaba :)?

6. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123
    zaten yağ birikmediyse yağ yakma ihtiyacına gerek kalmaz
    korumak antremanın ne kadar seyrek olduğuna ve kişinin bu sporu ne kadar zamandır yaptığına bağlıdır.

7. highlander

highlander Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    zaten yağ birikmediyse yağ yakma ihtiyacına gerek kalmaz
    korumak antremanın ne kadar seyrek olduğuna ve kişinin bu sporu ne kadar zamandır yaptığına bağlıdır.[/quote]

yani, bir yıl yapsak ve pek de yağlı olmasak sarkma olmaz diyebilir miyiz? yani antremanları bıraktıktan sonra diyetlerle, yağ yakma hareketleri ile uğraşmamıza da gerek yok mudur? yağlı değilsek sarkma olmaz mı? daha geniş anlamda sorsam daha iyi, sarkma olur diyenler tamamen mi palavra atıyordur? yani sarkma olma riski nedir, nelere bağlıdır?

8. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123
    sarkma denen şeyin aslında ne olduğunu bu başlıktaki ilk mesajımda açıkladım sarkma dedikleri şey zaten yağlanmadır sen spor yaparkenki gibi çok yemeye devam edersen vücut bunları kullanamayacağından yağ olarak depolar, YAĞLANIR! hem pek yağlı olmasak diyorsun hem de yağ yakma hareketlerine gerek yok mu diyorsun sence istenmeyen yağ olmadığı sürece yağ yakma hareketlerinin yağ yakmak için yapılmasının amacı var mıdır? sadece form korumak ve kondüsyon için yapılır yapmak isteniyorsa. SARKMA DEMEK YAĞLANMAK DEMEKTİR! ilk mesajı iyi okursan bu mesajın bir nevi onun ikinci baskısı olduğunu göreceksin.

9. extensor

extensor Yeni Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle daha çk yeni olduğu için çk bilinçsizsin zaten 3 günde o tvlerde ki adamlar gibi olamıyorsun bu sporda o sarkmaların olabilmesi için bile önce bi şişmen gerekli sarkma olayı vücudun yaşlanınca başlasa gerek oda her insanda olur zarganasındada olur şişmanındada sen 74 kilosun böyle saçmalıkları düşünme bile ve burada internacional body buildg başlığı var orda görmüştüm yanlış hatırlamıyorsam 60 yaşındaki bir adamı fitness falan yapmış gir bir bak araştır doğrusunu kendi kafandan bulacağına inanıyorum

spor yararlıdır
    spor yapmamak ise zararlı (spor yapmadığın zaman vücudun sarkmayacakmı zannediyorsun aksine fitness body gibi sporlar vücudun ve kasların erken yaşlarda sarkmasını engeller

10. highlander

highlander Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ilgilenen herkese çok teşekkür ederim. aradığım cevapları buldum.

11. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123
    highlander'ın sorusuna dikkat edersen o yaşlılıktaki sarkmayı değil sporu bıratıktan sonraki bilmeyen insanların sarkma dediği yağlanmayı soruyor ayrıca tabiri caizse insan vücudu don lastiği değil sarksın deforme olur yaşlılıktaki deformasyon da normaldir bu arada bu sporu yapan biri olarak ''şişmen gerekli'' tabirini kullanman talihsizlik olmuş flexor'un salonda kompresör bulundurduğunu hiç sanmıyorum millete hava basmak için.

Sayfayı Paylaş