En İyi Dövüş sanatı hangisi?

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve furkan1354 tarafından 29 Ocak 2011 başlatılmıştır.

En İyi Dövüş sanatı hangisi?

1. Kick boks

oy sayısı 162
    15,6%
  2. muay thai

oy sayısı 154
    14,9%
  3. boks

oy sayısı 131
    12,6%
  4. taekwondo

oy sayısı 32
    3,1%
  5. karate

oy sayısı 17
    1,6%
  6. aikido

oy sayısı 25
    2,4%
  7. ju-jutsu

oy sayısı 33
    3,2%
  8. judo

oy sayısı 14
    1,4%
  9. kung-fu

oy sayısı 46
    4,4%
  10. güreş

oy sayısı 27
    2,6%
  11. Mma (mixed martial arts), free fight,ufc

oy sayısı 185
    17,8%
  12. wing-chun (tsun)

oy sayısı 129
    12,4%
  13. capoeıra

oy sayısı 15
    1,4%
  14. jeet kune do

oy sayısı 23
    2,2%
  15. sayokan

oy sayısı 9
    0,9%
  16. hapkido

oy sayısı 12
    1,2%
  17. diğer (belirtiniz)

oy sayısı 23
    2,2%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 157 üye.
  1. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    hayır boks yetersiz değildir. yukarda da saydıgım isimlere bi bakın tekrar. şuanda boks eski populerliginde değil buda şuan ki sporcular yüzündendir.ama yukarda saydıgım isimlerin en az 10 ar tane maçını izleyin eğer hala böyle bi fikriniz düşünceniz kalıyorsa bu sizin önyargınızdan kaynaklanıyordur.

2. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    önyargı bende mi acaba??!!...)))

yurtdışından ,örnekler dahi veriyorum:

"muhammed ali en pik zamanında inoki ile yaptığı dövüş...muhammed ali,'ye hareket serbesiyeti verildi ve hatta gitti o zamanlar jhon rhee den bile tekme vb dersi aldı...inoki eski bi karateci ve mma nin atası sayılacak bi sistem güreşci idi...inoki ye "el ,yumruk kullanma yasağı "getirildi...ve inoki, ne yaptı biliyor msunuz yere yattı ve alki 'nin bacaklarına tekme attı ve ali ,acıdan çaresizlikten iplere tırmandı...tabi ,maçı berabere mi bitirmişlredi, hatırlamıyorum...
    şimdi muhammed ali kötü boksör mü?!...o isimleri "frazieri, foremanı "yenen adam...

tyson , kötü boksör mü?!...neden , k-1 da boy gösterdiği , 5 cente muhtaç olduğu halde girmedi ?...neticede bi 5- 600.000 usd hiç de fena gelmezdi şu sıkışık dönemlerinde ?..)

başka örnekler "francis botha, mike brenardo" boks kökenli vatandaşlar ,hem de 1st class top boksörler...bu arkadaşlar ,"kb-mt dersleri" aldıkları halde yetesiz kaldılar...))

ki "k-1 çok kurallıdır...güreş, dirsek vb vuruşlarına izin verilmez...

konu etkinlik serbestiyesi ise bi kademe daha götürürsek :

"muay boran, lethwai" diyebilirizi...zira, eldiven kullanılmamasının yanısıra "kafa vuruşları "da serbesttir...))

3. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    botha karşılaştıgı ciddi rakipleri sırasıyla mike tyson, lennox lewis, evender holyfield , wladimir klitsckhoya yenilmiş bi boksördür. zaten çok başarılı bi boksör değildi. k1 de de başarısız olmasına şaşırmıyorum. onun başarısız oldugu mike tyson ında başarısız olacagı anlamına gelmez.mike tyson paraya ihtiyacı oldugu dönemlerde bırakın k1de dövüşmeyi boksta yapamayacak durumdaydı. yani o hapse girmeden önceki genç tyson değildi.
    mike tysonın hapse girmeden önceki performansıyla gelmiş geçmiş en iyi boksör olduğu tartışmalarına yol açmıştı. ilk raundlarda rakiplerini nakavt eden inanılmaz azılı bi rakipti.siz o zaman ki tyson ında k1 de başarısız olacagını düşünüyor musunuz?
    boksun içinde olanlara göre tyson boks yapmıyor savaşıyordu.
    foremanla frazierde bana göre çok farklı boksörlerdi. frazier muhammed aliyle yaptıgı ilk karşılaşmada aliye hem üstünlük saglamış hemde yere ilk düşürmüş çok farklı stille dövüşen bi boksördü.
    her boksörü aynı kefeye koymamalıyız. eminim boks ile de ilgilisiniz. benim söylemek istediklerimi azda olsa anlamışınızdır.zamanınızı ayırıp cevap verdiginiz için teşekkürler...

deniz68ruhu bunu beğendi.
  4. furkan1354

furkan1354 Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    balıkesir
    maçlar sporcuların stillerine göre değişir bunları tek bir örneğe göre yargılamak anlamsız çünkü maçlar %50 şans psikoloji işidirde....

emre2806 bunu beğendi.
  5. deniz68ruhu

deniz68ruhu Yeni Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Gazeteci, Araştırmacı
    Yer:
    İstanbul
    Sporda şans çok fazla rol oynar ama dövüşte bu kadar büyük oran söz konusu olamaz. Güç önemlidir. Bir de taktik.

6. furkan1354

furkan1354 Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    balıkesir
    deniz68ruhu, ne kadar iyi olursan ol ne kadar mükkemmel olursan ol bazen bir çocuğa bile yenilebileceğini unutma sen hiç bir müsabakaya çıktınmı orada bu dediklerini yapmak o kadaar da kolay olmuyor rakibin en ufak bir açığını bulduğunda darbeyi alabilirsin sen hiç tam yumruk atacakken rakibininde atmasıyla ve onun yumruğunun senin açık kalan bölgene gelmesiyle (karaciğer koltuk altı omuz altı göğüs bölümü) kendini dünyanın en güçsüz adamı hissedersin, maça devam da edemeyebilirsin...
    ercan gürgöze arkadaşımızın dediği ali vs inoki maçı https://www.youtube.com/watch?v=z6Bu5Ki4DHo&feature=related bur da fazla abarttın muhammed ali orada hiç acı çekmiyor bile denebilir ve bu maçların amacı şampiyonluk falan değil bazı kuruluşlara engellilere yardım etmek amcıyla yapılıyordu günümüzde bunu hiç görmüyorum

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 18:30 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 18:24 ----------

buda inoki nin bir başka maçı vuruşlar gerçek bile değil https://www.youtube.com/watch?v=WOSj8iYMK_Y&NR=1&feature=fvwp günümüzde bu spor amerikan güreşi adı altında yapılmakta ve her sporcuya açık bunu slywester stallione de yapmıştı buda o maç https://www.youtube.com/watch?v=pbnM0I7_P4k

emre2806 bunu beğendi.
  7. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    ?!...

güzel bi soru...ama ,hangi güç?!...

örneğin biz halter çalışırken vg'ci arkadaşlarlarımızla dalga geçerdik...

hele muay thai çalışırken bu daha da farklı bi hal almaya başladı...))

dövüş sporlarında "vg " metodlojileri ile sağlanacak gücün en ufak bi faydası dahi olmaz!...

ve konumuz "dövüş sporları" sanıyorum.?!.. "en etkili dövüş sporu..."

"ali ,inoki " maçına gelince ,saçma sapan bi maç olduğunu zaten belirtmiştik...ali ,yumruk ,tekme kullanacak, buna mukabil inoki ellerini vuruş yönünde kullanmayaayacak ,vuruş olarak sadece tekme atabilecekti...o da yere yatıp tekme atmayı yeğledi...))

neyse ,ben konuyu yine dövüş sporları açısından niahilendireyim:

muahmmed ali 'yi bugün k-1 a girse rahatca "ko "ederler ...bu kim, hangi boksör olursa olsun böyledir...zira , serbesti bol ve "her yiğidin farklı yoğurt yiyişi var "demiş atalarımız...)))

8. tezcatcatl

tezcatcatl Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Doğru bir teknik ile atılan yumruğun şiddeti, kas kütleniz ile doğru orantılıdır.

Başlıkta sorulan soruya gelince, ring için cevabım MMA. Hiçbir profesyonel boksör, taekvondo, wing chun vs atleti MMA ringine çıkmayı göze almaz. Çünkü bilirler ki hiç şansları yok, karşılaşacakları şey, kendi dallarında olmayan, kontra'sı hakkında hiç bir fikirleri olmayan birşey.
    Ha tabi birkaç istisna oldu, bi cahillik ettiler zamanında :)

capoeira vs mma
    https://www.youtube.com/watch?v=kWBmEHzbOXI

James Toney
    1991 Middleweight boxing champion
    1993 Super Middleweight boxing champ
    2003 Cruiserweight boxing champ
    73 Wins (44 knockouts, 29 decisions, 1 disqualification), 6 Losses (6 decisions), 3 Draws, 2 No Contests
    Böyle bir fight carda sahip.
    Randy couture isimli MMA atleti ile dövüşü için:
    https://www.youtube.com/watch?v=mn3yMZZaoq8

Sumo vs mma:
    https://www.youtube.com/watch?v=OWxlZ52O0rI

mma vs pudzianowski (vgci tanırsınız, dünyanın en güçlü adamı diyorlardı)
    https://www.youtube.com/watch?v=6wfcQVxV5Cw

taekvondo vs mma (tekvandocunun birkaç kemiği kırılıyor, uyarayım)
    https://www.youtube.com/watch?v=D6mMtHqXyYc

bir adet daha taekvondo vs mma
    https://www.youtube.com/watch?v=JaQ_WFxRX_I

mma 1v1 sokak
    https://www.youtube.com/watch?v=Uv0Ok6Am5Hw

Son olarak da şöyle komik bir videomuz var. Kiai master vs mma:
    https://www.youtube.com/watch?v=gEDaCIDvj6I

Sokakta ise Krav Maga + MMA kombinasyonu en etkili çözüm olacaktır.

9. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    mma , adı üzerinde "karışık dövüş sistemi" ...ordan burdan alınan sistemlerin karışımı...

sokakta ,mma ?!...bunu düşünmek dahi bile istemem...

sokakta, hele bilinmeyen bir ortamda iseniz ,yere düşmeniz veya rakibinizi yere almanız sonunuzu getirmeye bile yetebilir...

"mma " kurallıdır...dövüş sistemleri içinde en brutal olan " lethwai (burma boksu) ve muay boran " dır...kafa vuruşları bile serbesttir...

"krav maga "içinse konuşmaya bile gerek yok...(((

şimdi galiba içine "muay thai den "sonra "mma "vb de almışlar..)))

10. tezcatcatl

tezcatcatl Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Ne kadar süre MMA yaptınız da böyle fikirlere sahip oldunuz merak ettim doğrusu. MMA atletlerinde bahsettiğiniz gibi bir yere alma kompleksi yok. MMA "sadece" yer dövüşü değildir. Yer dövüşünü "içerir". MMA'da her zaman geniş açı ile dövüşülür. Dinamiktir, boks gibi yerinize çakılıp kalmazsınız ki bu sokakta çok önemlidir.
    MMA'nın stand-up bölümü de vardır ki, gayet güçlü ve etkilidir.
    Çoğu dövüşçüde MuayThai, Kickbox, Boks, judo tekniklerinin harmanlamalarına çalışır standup için. Dirsekler ve dizler, doğru kullanıldığında yumruklardan daha tehlikelidir.

MMA dövüşlerini izlerseniz, satranç gibi olduğunu göreceksiniz. UFC'deki dövüşçülerin %80'i mühendislik geçmişine sahip adamlar. Zeki adamlar yani. Zeki değilseniz, düşünmeden dövüşüyorsanız zaten MMA yapamazsınız. Zaten MMA yapıyorsanız, etrafınızda 5 kişi varken birini alıp yere gidecek kadar ahmak olmazsınız. Tamamen ezber konuşmuşsunuz bu konuda.

Benim size söyleyebileceğim, bende öyle bir sendrom yok. Fakat slam fırsatını bulursam, ki bunu beynimizi kullanarak yapıyoruz; etrafımızda 15 kişi varken yere gitmiyoruz veya slam atmaya çalışmıyoruz. Dediğim gibi fırsatını bulduğum anda şansım varsa asfaltın üzerine slam atarım ve öteki rakibime dönerim. Asfaltta slam yiyip ayağa sağlam bir şekilde kalkabilen bir insanoğlu görmedim henüz. Dövüş eğitimi olmayan birine slam atmak ise çocuk oyuncağı kadar kolaydır.

MMA göründüğü gibi yerde debelenmekten ibaret değildir.
    Evet ringe yöneliktir. Fakat sokakta, her ring sporundan daha fazla etkilidir.
    Sokak için Krav Maga ile harmanlanması gerektiğini söylememin sebebi de budur.

Krav maga hakkındaki görüşlerinizi hiç sormuyorum bile. :)

11. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    "etiler, bebek, boğaz "hattı mma 'sı anlaşılan...)))

diğer bi konu da bu "satnding fight" olatyına cevap verdim...

sizlere tavsiyem , önce bi "kickboks, boks, muay thai ,güreş vb" müsabakallarına giriverin, ondan sonra ne demek istediğimi gayet yakındsan anlarsınız...))9

başarılar...

12. tezcatcatl

tezcatcatl Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    O dediğiniz yerlerde pek işim olmaz, lakin Hollanda'da yaşıyorum.
    Ben şuraya katıldım, şu müsabakada şunu yaptım vs muhabbetlerine girmemek için bu konuda konuşmayı bırakıyorum.

13. pesimist99btr

pesimist99btr Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    arklar konu açamadığım için burda sorayım dedim olası bir kavga durumunda vücüdumu ve bacaklarımı çok iyi kullanıorm fakat kollarda pek iş yok ne yazık ki ne yapabilirim yardım edermisiniz

14. furkan1354

furkan1354 Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    balıkesir
    kollarda bir şey yok derken kastın ne teknik mi bilmiyorsun yoksaa kas olarakmı diyorsun eğe r kendini sadece olası durumlarda korumak istiyorsan ve yakın temasta yerde fln korumak istiyorsan sana krav maga jiu jitsu sanatlarını öneririm

emre2806 bunu beğendi.
  15. Scoobz

Scoobz Üye

Beğenileri:
    386
    Ödül Puanları:
    73
    Sorgusuz suhalsiz muay thai diye düsünüyorum;

Box yerine kick box secilebilir. Daha fazla teknik içeriyor en başta + bacak kullanma şansı. Kickboxtanda ötede muay thai var ( dirsek+ dizler) bu yüzden benim oyum muay thai 'den fakat muay thai antremanları o kadar cok enerji harcatıyorki insan kilo kaybı yaşadığından moral bozulması yaşayabiliyor.

Dövüşcüler kaslı kassız güclü gücsüz tartışması olmuş, onunla ilgililde şunu söylyebilirm hacim kazanan vücudun kırmızı kasları definisyon ve güc kazanmaya calısan insanların genelde dövüş sanatlarıyla uğraşanların beyaz kasları calısır. Bu durumda onlar güçsüz kassız olmuyor aksine bodybuilding yapan insanlardan daha sert vurabiliyorlar.

Son düzenleme: 25 Mart 2011
  16. can7cang

can7cang Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Bence bu olayda en iyi en kötü gibi bi durum yok.Kendini geliştirene bağlı.Şimdi adam kendini karate de bayağı bi geliştirmiştir, bir diğeride kung fu yapıyodur ama onun kadar geliştirememiştir kendini.Burda karate üstün gelir tabi.Bu yapan sporcuya bağlı

17. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    tabi konu reel dövüş konsepti ise daha etkin dövüş displini mevcuttur...

konu x-sisteminin metodolojisinin, y-sistemine olan metodlojisinin üstünlüğünde yatar...

örneğin, türkiye şampiyonu bir boksörün, serbest dövüş kuralları çerçevesinde aynı ağırlıktaki bir türkiye şampiyonu muay thai ciyi dövebileceğine inanmak biraz garip olur?!...((

aynı şekilde şampiyon bir karatecinin, bir taekwondocunun sırf karate ,tkd çalışarak, "mma" maçına çıkarak şampiyon olmasını hayal etmek gibi...)))

18. can7cang

can7cang Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Şölede denebilir en iyi spor yok diye bişey yoktur, en iyi sporcu vardır =)))

19. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    Şölede denebilir en iyi spor yok diye bişey yoktur, en iyi sporcu vardır =)))

-------------------------------------denmiş...

olmaz...sanırım konu anlaşılanmadı?!...

örnek veriyorum:

" 63.5 kgs türkiye noks şampiyonunu , aynı siklette 63.5 kgs muay thai şampiyonunun karşısına "muay thai " maçına çıkartırsanız, yani tüm hareket serbestisinin kullanıldığı, yumruk, tekme,diz, atış,fırlatma, dirsek, diz vb " çıkartırsanız , boksörü pırçık pırçık ederler...))

ya da "boksör yerine " ,karate veya taekwondo şamöpiyonunu koyarsanız ,yine bunları da pırçık pırçık ederler...

yani, dövüş disiplini, eğer konu dövüş ise önemlidir...)

20. can7cang

can7cang Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Orası belli olmaz işte arkadaşım.Sn bnm karşıma aynı siklette muay thai ci koy bakalım kim kimi pırçık pırçık ediyo.Hadi boks u anladık fazla vuruş yok.Ama karatede aramadığın kadar vuruş çeşidi var.Muay thai de iyi ama Karate vs Muay Thai maçının sonucunu bilemessin.Karatecilerde öyle hafif dövüşmüyorlar.Full Contact müsabakaları var.Ve k-1 e de çıkıyorlar zaten =)

Sayfayı Paylaş