En Çok Hangi Et türünden Tüketiyoruz?...

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve gorgeouskykhan tarafından 2 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

En çok hangi et türünü tüketüyoruz, ey sporcular? (yani, ailecek değil!)

1. Kırmızı Et

16,7%
  2. Sulak Et! Balık vb..

7,2%
  3. Beyaz Et; Tavuk vb.

75,1%
  4. Diğer Etler; soya eti vb... ama insan eti değil! :)

1,0%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 108 üye.
  1. java

java Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    herman 77

şunu eklemeyi unuttum :)

pro bodyciler yemekten çok protein içecekleri alıyor....... bu adamlar benden 2 -2.5 kat daha fazla protein alıyorlar; konumları gereği.......çünkü 135 kiloluk kasları sürekli geliştirerek ayakta sağlam tutmak bunu gerektiriyor .......yani günde benim bazı extralar ile 400 gr protein almam gayet normal........ bu adam gibi beslenme standartı zaten

2. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    java ,pro.lar 400-500 gram protein alırlar ama o kas kütlesini hesaba katıyorlar..kas kütlesi çok yukarlarda ise kg başına 4-5 kat alınabilir fakat emin ol sana şimdilik gerek yok..

3. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Java çok büyük bir istisna değilsen hesaplamanda bir hata var demek zorundayım, 71 kiloluk 18 yaşında bir gencin 400 gram protein almasını ben yalan değil ama hesap hatasına bağlamak istiyorum.
    Aklıma Nasrettin Hocanın fıkrası geldi, hani hocanın hanımı dayanamamış, 1 okka kıymayı yemiş, ama Hoca'ya, "kıymayı kedi yedi" demiş.
    Hoca'da kediyi tartmış, 1 okka gelmiş.
    Karısına, " Hanım, kedi kıymayı yediyse, kedi nerede? Kedi buradaysa, kıyma nerede?" demiş...
    Aynı hesap, sen 71 kiloda o kadar proteini alıyorsan, nerede bu proteinler?

m.d. ve mma- bunu beğendi.
  4. java

java Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    karsan nerde bu proteinler olurmu yapma gözünü sewim ya :) 166 cm için 71 ilo azmı sence ????

5. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    71 o boya hiç az değil, tabii yağ/kas orantısına bakmak lazım.
    Ancak 71 kilo 71 kilodur, düşük bir siklet anlayacağın, o siklette bir gencin 1 kilo et yemesini bıraktım, 400 gram protein tüketmesi saçmalık.
    Sen olursun ağır siklet bir vatandaş anlarım, 71 kiloluk vücudun neresi 400 gram protein istiyor ben bunu anlamadım.
    Bizler o zaman +90,+100 kilo vatandaşlar ne yapacağız? 650 gram mı protein tüketeceğiz?

6. java

java Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    karsan zaten ben biliyorum aldığım o 400 gr proteinin tamamı kullanılmıyor ve bi kısmı atılıyor.......ben pro olmaya çalışıyorum artık onun için bende proteinin fazlası olmalı eksiği olmamalı..... zaten benim hedefim diyorum ya sizlerede jay cutler gibi olmak..........çalışıyorum işte bunu başarmak için....

karsan eğer sen 100 kg isen yaşın ve psikolojinde müsaitse eğer hedef olarakta kendine jay gibi olmayı seçmişsen hiç durma 650 gr mı al..... vücundun max aldığı proteini alsın gerisini atsın... sende hedefine ulaş derim :)

7. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Psikolojim müsait ama ne kesem ne de fiziğim müsait Jay Cutler gibi olmaya!
    Öyle laflar ediyorsun ki,400 gram proteinin böbreklerine verdiği zararı düşünmüyorsun sanırım.
    Ya da her gün bir kilo et yemenin kalp damar sistemine oluşturduğu yükü hesaplaman lazım.
    Klasik bir sorum var.
    Nasıl bir idman yapıyorsun da, 400 gram proteini hak ettiğini düşünüyorsun.
    Kusura bakma, söylediklerin, 1.68 boyundayım, 150 santim çapında omuzum var diyen bir arkadaşın saçmalıklarına benzedi.
    Seni daha fazla ciddiye alamayacağım, bu arada aşırı protein tüketimi gözlerini etkilemiş besbelli, Karsan değil KARASAN :D

8. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    cutlerin kullandigi ilaclari da kullaniyor musun?

mma- bunu beğendi.
  9. java

java Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    saydam şu an için ilaç kullanmıyorum.....çünkü kendimi şu an için ilaç kullanmaya tam olarak hazır hissetmesemde bu kür tarzı işlere girmeyi düşünüyorum.........(zaten girmeden hedefime warmamın imkanı yok)

karasan ismini yanlış telafuz etmişim :D

benim bütçem bu sporu yapmaya gayet uygun....... boyumun kısa olması dez avantaj olabilir ama jay cutlerın boyu kaç sen bana bunu yazarmsın lütfen ?????????????????

haftanın 7 günü idaman yapıyorum ben.......evde de çalışıyorum, salonda da...... babam ve kuzenlerim doktor hep.......proteinin fazlası eklemlere zarar.... böbreklere pek zararı yok açıkçası (zaten günde ortalama bu spor yüzünden 4 litre su içiyorum )........yağsız kırmızı etin (yağsız diyorum buraya dikkat lütfen) kalp ve damarlara zararı yoktur.....damarların yapısını tıkayan bir yağda yoktur bunun için :) ..... kalp için et yağsız olduğu sürece sorun teşkil etmez.........zaten body building (pro olunursa tabii) %150 ile %250 arası güç artışı sağlayan ve iyi huylu kolestrolü %40 a yakın arttıran tek spordur(bu iyi huylu kolestrol kalp krizine engel olur onu belirtim)

ama body aynı zamanda yüksek tansiyon ve aşırı zorlama yüzünden, kalp büyümesinden dolayı, kalp kapakçıklarında fonksiyon bozukluklarına yol açarak ;kalp krizine çok kolay sebebiyet veren bi spordur....... daha kür ve onun zararlarına girmiyorum bile.........

ama karasan sana benden tavsiye (beni ciddiye almıyorsun ama ben yinede yazim senin için ) eğer body de belli bir hedefin yoksa ve maddi imkanlardan dolayı yeterli beslenemiyorsan hiç girme bu işe...... boşuna hamallık yapmış olursun...... ha eğer sağlık içinse yine body sana tavsiye değil çünkü diyorum ya pro olamazsan eğer bu yarım yaptığın body (ben hammalık diyorum yarım yapanlara) sana iyi huylu kolestrol artışı olarak değil kalp büyümesi olarak geri döner.......sağlık için body yapıyorsan bırak bu işi..... git yüz hem gayettte eğlenceli olur senin için KARASAN :D

yani 18 yaşındayız diye iyi ezdiniz walla sanki daha dün eline 5 kg almış adam war karşınızda....... arkadaşlar bu işe başlarken 2 yıl önce tek elle 8kg bicepsi zor çalışıyordum açıkçası.....ama bu gün ise tek elle 25 kg biceps yapıyorum.....ve bunu arttırmaya çalışıyorum.....bu iş öyle her adamın harcı değil....iyi sonuç için lazım olanlar: hedef......hırs.....istikrar.....kendine güven.....maddiyat......ve acıya yüksek tahammül gücü lazım.......
    bunlardan biri eksik olursa direk havuza demktir :D

10. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    java burda kimse senle dalga gecmeye calismiyor ama sen buna zemin hazirliyorsun.

bu kadar protein alan soprcularin kullandiklari ilac olsun(proteini vucutta tutmasi acisindan) yaptiklari idmanlar ve mevcut kilolarini da goz onunde bulundur.
    yani belirli bir seviyeye gelmeden esas bu kadar protein kullanmak hamalliktir java.

11. java

java Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    saydam haklı olabilirsin belki ama diyorum ya her gün bu sewiyeyi arttırmak için çok çalışıyorum ve acayip et yemek istiyorum ve bunu 1kg ile sabitledim...... zaten protein fazlası günde ortalama içtiğim 4 lt su ile dışarı atılıyor vücuttan......yani vücutta extra bi protein miktarı tutup hamallık yapmamış oluyorum böylece :)

12. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Java sana diger basliktata düzeltmeler yapmaya calistim. Biraz forumdaki bilgileri okumani tavsiye ederim. Ister dinle ister yok böyle böyle de, benim icin fark etmez, bu sana bir tavsiyedir.
    (Bu konuya baska yorumum olmayacak) Forumda zaten bilgiler mevcut. Birde dikkat ediyorum cok heveslisin, keske hersey hevesle olsa, dikkat et, cok büyük hedefler koymussun kendine, sonuc hüsran olabilir.

13. java

java Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    despo ewet haklısın hedef büyük :) koşmak gerek...ama işte koşarken takılıp düşmemek lazım :) 2 yıldır hevesimi tam gaz sürdürüyorum :) uyarılarını dikkate alıyorum despo :) siz bir çok siteden daha iyisiniz bu konuda hiç şüpheniz olmasın :) sizin sitede adam kayırma olayı greçekten yok.....böyle adil bir yönetimden dolayı tüm arkadaşlara sonsuz teşekkürler.....

14. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Yüksek proteinin böbreklere zararı olmadığını mı söylüyorsun, doktor olan akrabalarınla daha sık görüşmeni öneriyorum.
    Tamamen Yağsız et diyede bir şey yoktur, kırmızı ette, dana biftekte hiç olmasa bile hatırı sayılır bir yağ bulunur,bu yumurta değil, sarılarını ayırır gibi yağını ayırabilesin hele 1 kilo tüketirsen emin ol ciddi miktarda yağ alıyorsun.
    Müsabık olmayacaksanız vücut geliştirme yapmayın gibi farklı fikir ve görüşleri algılamaktan uzak bir yaklaşımı yaşına bağlıyorum.
    18 yaşında define olarak 71 kiloysan ve bu kiloda nizami olarak 25 kiloluk dumbbell'larla curk yapıyorsan, bunlar gerçekten umut veren, çok iyi rakamlar, bunlara birşey demem, tebrik ederim, ancak beslenmen sağlıksız, ama vücut senin vücudun, ben karışmam.

15. marthel

marthel Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    amatörce yapılan yani müsabaka hedefi olmadan yapılan body building kalp kapakçıklarında fonksiyon bozukluklarına mı yol açar?Çok iddaalı bi laf değil mi?Emin misin buna?

[Zafer] bunu beğendi.
  16. java

java Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    karasan

bende bir umut görmen moralimi yükseltti :) teşekkür ederim :)

marthel

tıpta kesinlik olamaz.....ondan %100 emin olunamaz.... ama %90 bu doğrudur.......kalp krizi genetiktir mesela..... çünkü kalp krizine genellikle damar tıkanıklığı yol açar ve bazı insanlarda tıkanan damar aynı bir bitki gibi kenarından yeni bir damar oluşturarak kanı taşınması gereken yere kusursuz olarak taşınmasını sağlar ve tıkanan damarın görevini zaman içinde tamamen dewir alır.....ama bu tıkanıklık yüzdesinede bağlıdır.....%10-15 tıkanıklarda çok çok nadir yeni damar oluşumları görülür......ama unutmayın bu dediğim durum genetiktir ve her insanda görülmez onun için kalp krizi genetiktir.........

gelelim tansiyon olayına.......sen vüvudunu zorlarken doğal olarak oksijen tüketimi artar buda kan akış hızını arttırır....bunlara bağlı olarak tansiyon yükselir.....sürekli yüksek tansiyon durumu ise damar elastikiyetini bozarak damarlarda sertleşmeye yol açar...... elastikiyeti bozulan damarlar sonucu sürekli tansiyon hastası olarak kalırsın...........

kalp büyümesi durumu ise......... ağır sporlar sırasında; kalbin sürekli vücudun yüksek oksijen gereksinimini karşılamak için ritmini yüksek tutması sonucu kanı pompalamaya yarayan kasların aynı sizin bicepsler gibi kabarıp hacim kazanması ile kalp doğal olarak büyümüş olur......bu durum normal kalp ritmini bozduğunuz için çarpıntı ve kalp krizine yol açar ........pro bodycilerde iyi huylu kolestrolde %40 artığı için damar sağlığı çok iyi olup tansiyon sorunu olmaz ve göğüs kafesinin aşırı gelişmesi ile kalp hem kendine daha rahat yer bulur hemde iyi huylu kolestrolün kalbi koruyucu bir takım etkileride wardır arkadaşlar ..............

ama biz bu işi yarım yaparsak.....; kalp büyümesi iyi huylu kolestrolden çok daha hızlı oluştuğu için.....sadece kriz ihtimalini arttırmış oluruz .....pro olsak zamanla ikisi birbirini dengeleyecek ve bu ihtimal ortadan kalkacaktır ama yarım yapınca maalesef kalp büyümesi çok daha hızlı geliştiğinden, iyi huylu kolestrole göre.... daha öncede belirtttiğim gibi kriz riski çok artacaktır.

17. serhat_kk

serhat_kk Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Mümkün olduğunca yağ oranlarının düşük ve pişirlme şekillerinin sağlıklı olmasına özen göstererek;
    1- Sulak Et
    2- Beyaz Et
    3- Kırmızı Et

Burada büyük bir yanlışlık gözüme çarptı. Yüksek oranda protein tüketen birisi, aşağıda açıklanan bir çok ciddi sağlık sorunuyla karşı karşıyadır: Böbrek Rahatsızlıkları: Fazla protein tüketildiğinde, ihtiyaç duyulandan fazla azot vücuda alınır. Ve bu fazla azot, idrar yoluyla dışarı atılırken böbrekler üzerinde büyük bir yük oluşturur. Böbrek rahatsızlığından mustarip kişilere düşük protein diyetleri uygulanır ve böylece vücuttaki yüksek azot seviyesi düşürülüp böbreklerin yükü hafifletilir. Kanser: Kanser riskini yükselten besin maddesi olarak yağlar daha çok bilinse de, proteinlerin rolü de yadsınamaz. Düzenli et tüketen toplumlarda kalın bağırsak kanseri daha çok görülür. Araştırmacılar, yağları, proteinleri, doğal kanserojenleri ve etin lifsiz oluşunu bunun sebebi olarak göstermektedir. 1982 yılında, Ulusal Araştırma Konseyi, kanser ve proteinler arasında bağlantı olduğunu açıklamıştır. Osteoporoz ve Böbrek Taşları: Protein yönünden, özellikle hayvansal protein yönünden zengin diyetlerin, normalden daha fazla kalsiyumun idrar yoluyla vücuttan atılmasına sebep olduğu ve osteoporoz riskini artırdığı bilinmektedir. Düşük protein diyeti uygulanan ülkelerde, osteoporoz ve kalça kırıkları daha az rastlanır. Vücuttan idrar yoluyla kalsiyum atılması artınca, böbrek taşı riski de yükselmektedir. İngiltere'de yapılan bir araştırma, normal her hangi bir diyete 150 gr balık (Yaklaşık 34 gr protein) ekleyince, boşaltım sisteminde taş oluşma riskinin %250 artırdığını ortaya koymuştur.
    Hedeflerinizde başarılı olmanız dileklerimle...

18. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    tavuktan nefret edecek kadar tavuk tüketiyorum. Üstüne hayvanın yumurtalarını da alıyorum elinden..

Berkthagar bunu beğendi.
  19. KaRaBaSH

KaRaBaSH Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    0
    tavuk. ondan sonra da ton balığı gelir :)

20. Zonepro

Zonepro Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Networking Uzmanı
    onu bunu bosverinde arkadas su bıldırcın yumurtası dediklerini sabah kac tane yiyoz onu anlamadım

Sayfayı Paylaş