Elimdeki laptop'ları parçalarına ayırdım... Bir kaç bilgi zamanı. :)

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Kayra Bey tarafından 24 Nisan 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. Kayra Bey

Kayra Bey Yeni Üye

Beğenileri:
    81
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    İşte işlemciler;

i5 430M ve i7 740QM, yapı(Soket) ve boyut olarak aynılar...

http://www.hizliupload.com/di-7Q9H.jpg

İşte Acer Aspire 5742G Anakartı elimde; (Evet, anakartı bildiğiniz elime aldım. :D )

http://www.hizliupload.com/di-B4CZ.jpg

Burada RAM'ler var;

http://www.hizliupload.com/di-1Q2Q.jpg

Burada biri DVD, biri BD/DVD combo olan iki disk sürücü var;

http://www.hizliupload.com/di-XH6J.jpg

Burada 500 GB 7200 RPM'lik biri Seagate, biri Western Digital markalı iki HDD var (2.5 inch);

http://www.hizliupload.com/di-T3UM.jpg

Burada HDD elimde; (Boyutunu anlamanız için ideal bir görüntü. HDD 2.5 inch'tir.)

http://www.hizliupload.com/di-ECQB.jpg

Burada Anakart'ın önden görünüşü var;

http://www.hizliupload.com/di-K56D.jpg

Burada Anakart'ın arkadan görünüşü var;

http://www.hizliupload.com/di-DNH6T70T.jpg

Burada kendi bilgisayarım olan SONY VAIO anakartı var;

http://www.hizliupload.com/di-5CQN.jpg

Burada Acer PC'nin parçalara ayırdığım (Kırmak değil. :D ) klavye ve kapağı var;

http://www.hizliupload.com/di-EVYM.jpg

Burada ise Acer PC, tekrar sağlam bir şekilde karşınızda duruyor. :)

http://www.hizliupload.com/di-1MMH.jpg

Bir kaç da donanımsal açıklama; (5 parça halinde)

1. Öncelikle şunu söylemeliyim... Yonga setleri tutmuyorsa, bir işlemciyi başka bir bilgisayarda denememek gerek... Sadece soketler değil, aynı zamanda yonga setleri de tutmalı...

(Bu her zaman böyle olmayabiliyor ama konumuz bu değil.)

i5 - 430M, PM55 yonga setli bilgisayarımda çalıştı... Bilgisayar açıldı... Ama bazı sorunlar baş gösterdi, şöyle ki, özellikle GPU performansında inanılmaz bir düşüş yaşadım... Bunun yanı sıra, GPU'da da aşırı ısınma gördüm... i7 740QM'in aksine, adaptörle nasıl bir performans aldıysam, pille de aynı performansı aldım diyebilirim. :)

Unutmadan, i5 - 430M'in kullanıldığı bilgisayardaki yonga seti HM55...

Oyunlarda aynı performansı alamadım her iki işlemciyle de... i5 olanı GPU performansını düşürdü... Ben de CPU kullanım yüzdelerini karşılaştırmak için yakın FPS değerleri aldığım hallerdeki sonuçlara göre kıyaslama yapmayı uygun buldum. :)

i5 - 430M için statikler,

Statistics
    Average FPS: 13.72
    Duration: 37.10 sec
    CPU Usage: 60%
    System memory usage: 42%
    Video memory usage: 37%

i7 - 740QM için statikler;

Statistics
    Average FPS: 13.76
    Duration: 38.45 sec
    CPU Usage: 26%
    System memory usage: 50%
    Video memory usage: 96%

Oldukça yakın FPS değerlerinde, i5'in kullanım oranı %60 iken, i7'ninki %26... Ki i7'nin görüntü kalitesi son ayarda... i5'inki kadar görüntü kalitesinde aynı fps verilseydi, cpu kullanımı biraz daha düşük olacaktı... Varın, aradaki farkı siz düşünün... Notebook'larda bu yüzden i5'ler ortanın üstünü göremediler... (Çoğu i5, ikinci nesil bile olsa çok iyi performans sunmuyor.)

Windows derecelendirmeleri, i5 - 430M 6.4 iken i7 - 740QM 7.1... Çok fark yok gibi dursa da, kullanım yüzdeleri bize öyle söylemiyor...

Cinebench benchmark'ları biraz daha inandırıcı... i5 - 430M, i7 - 740QM'in %71'i kadar performans göstermiş...

2. Devam edelim, GT 330M ile GT 420M arasında kayda değer bir fark yok...

3. Harddisk'ler arasında pek fark yok... Seagate ve Western Digital, ikisi de lider markalar...

4. Disk sürücülerde Blu-ray işi olan için her zaman bir artıdır...

5. 4 GB RAM'den 8 GB RAM'e geçiş, normal kullanımda kayda değer bir fark yaratmadı... Fakat oyunlar ve uygulamalarda rahatlama yarattığı açık...

Bu arada, şunu da belirtmeliyim, entegre bellek seçiminde hynix oldukça iyi bir marka... Zira, kaç laptop açtıysam, entegre belleklerin hep hynix üretimi olduğunu gördüm... Bu yeterli bir kanıt... Bildiğim kadarıyla, ekran kartlarında da özellikle kullanılıyor bu marka... (Özellikle AMD)

Şimdilik bu kadar... Asıl çabalarım işlemci farkları üzerine idi ki, bu alanda da istediğim sonuçları elde ettim...

Pulbiber072, Prometheus676, PointFlex ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
  2. XxBadyxX

XxBadyxX Yeni Üye

Beğenileri:
    308
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Evden
    laptopdan anlıyosun. benim exper marka bi laptopum var açıldıkdan 2 3 dk sonra ortam sıcaklığına bağlı olarak küt diye kapanıyo.. eskiden sadece oyun oynarken yapıyodu normalde hiç yapmıyodu bilgisayarcıya verdim adam işlemci yatağınımı değiştircem yada chipini değiştircem falan galba öyle bişey dedi tam hatırlamıyorum ama yine küt diye kapanıyo ya sorun ne olabilir sence

Son düzenleme: 24 Nisan 2012
    Azi ve Ocensers bunu beğendi.
  3. Ocensers

Ocensers Üye

Beğenileri:
    569
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Zeytinburnu
    Genellikle oyun oynadığım için ekran kartına daha çok önem veriyorum bildiği kadarıyla işlemci

oyunda fps yi çok fazla etkilemiyor.(İşlemciler arasında dağlar kadar fark yoksa )

Zaten oyunlarda işlemcilerin arasındaki fps farkına bakmamıssın,bide oyunlardaki fps farkını

göstersen daha iyi olacak çok fark ediyor mu diye öğrenmiş olurduk.

misal Metro 2033 te son ayarlarda, 1440x900 çözünürlükte (monitör dandik :D )

25-30 fps civarı alıyorum işlemciye overclock yaptım (AMD Phenom II X4 965)

normalde 3.4 ghz hızı var 4 ghz ye çıkardım (fsb ile oynamadım çarpanını arttırdım)

5-6 derece ısındı işlemci fanı hızlandırdım 4-5 saat oyun oynadım stabil çalışıyor

sağlam fan alsam işlemciye güzel olur aslında :) ama oyunda en fazla 1-2 fps oynadı

bu arada pc yi alalı 1.5 sene falan oldu herhalde, benchmark 3d mark 06 falan bi kaçtane daha

test vardı hepsini yapıp pcnete koymuştum hatta şu an pcnete giremiyorum sunucu meşgul

diyor girersem koyarım buraya sen anlıyorsun bu işlerden :) sende fikrini söylersin

bu arada pc yi 1500 tl ye almıştım ekran kartı 500 tl :D tabi şimdi çok daha sağlam parçalar var

:/

Azi bunu beğendi.
  4. env

env Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    ankara
    yapman gerekeni söylüorum direk içini aç ve güzelce temizle genelde pc nin kapanma olayı çok ısındığı için olur ama.ısınma yüzünden kapandığını anlamak için fun speed die bir program var onu yükle orda hd nin falan sıcaklığını gösterio ısınıp kapanıosa dediğimi yap aç içini temizle tabi garanti süresi bittiyse yoksa sen açma

Azi bunu beğendi.
  5. Ocensers

Ocensers Üye

Beğenileri:
    569
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Zeytinburnu
    Bir kaç tane nedeni olabilir arkadaşın dediği gibi temizlemeden olabilir termal

macunun yenilenmesi gerekebilir ,ama işlemci yatağının falan değişmesi

hikaye gibi geliyor bana yane para tuzağı gibi ,sen pc yi bi temizle bide termal

macunu sür 7-8 lira bişey tabi anlamıyorsan bilgisayarcıya sürdürtmen lazım

tabi başka nedenleri de olabilir.Ama zaten bunlar normalde de yapılması

gereken şeyler o yüzden söylüyorum.

Azi bunu beğendi.
  6. XxBadyxX

XxBadyxX Yeni Üye

Beğenileri:
    308
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Evden
    bana ısı yüzünden gibi gelmiyo ya bi 10 15 dk dursa neyse 2 3 dk da kapanıyo işlemci falan zarar görmüş olabilirmi veya çok yüksek ısıdan dolayı başka bişey zarar görmüş olabilirmi acaba

Azi bunu beğendi.
  7. YandımAli

YandımAli Üye

Beğenileri:
    615
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Bilişim Teknolojileri ve Programlama
    İşlemcilerdeki ısı sorunu çok büyük özellikle lap toplarda.İşlemci soğutucusunun düzgün çalışıp çalışmadığından emin ol.İşlemci fazla ısındığı için zarar görmesin diye sistem kendini kapatır..Büyük ihtimal sıcaklıktan dolayı.Bide kapanma olayını tam olarak açarsanız yani normal kapanma şeklin demi veya bi hata vererek mi daha çok yardımımız dokunabilir.

Azi bunu beğendi.
  8. XxBadyxX

XxBadyxX Yeni Üye

Beğenileri:
    308
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Evden
    eskiden mavi ekran veriyodu ama hata mesajının ne olduğunu hatırlamıyorum şuan verip saniyeler sonra kapanıyodu.. daha sonraları bu hataya vermeden direk kapanmaya başladı hiç bişey yapmadan kesiyo elektriği

9. PointFlex

PointFlex Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Kocaeli
    Benim de kapanma sorunu vardı. Ekrandan karta giden kablolarda kopukluk vardı değiştirdik.

10. YandımAli

YandımAli Üye

Beğenileri:
    615
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Bilişim Teknolojileri ve Programlama
    Mavi ekran hatası genellike ram arızasında çıkar.Ram bozuk olabilir.Burdaki bozulmadan kastım tamamiyle işlevini kaybettiği anlamında değil.Ramin içinde milyonlarca transistör vardır bunlardan bir kaçı bile bozulsa ram bozuk transistörleri kullanana kadar çalışmaya devam eder ve bozuk olan yere geldiğinde mavi ekran verir ve kapanır.Mavi ekran vermesinin diğer bi nedeni işletim sistemi kaynaklı olabilir.Eğer bilgisayar konusunda tecrübeli değilseniz hiç uğraşmadan güvendiğiniz bi bilgisayarcıya götürün yoksa çıkan fatura daha ağır olabilir.:)

11. Kayra Bey

Kayra Bey Yeni Üye

Beğenileri:
    81
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    @XxBadyxX, işlemci yatağı ve chip set anakarta entegre durumdadırlar... Değişim imkanları yoktur... O yüzden böyle şeylere prim vermeyin... Sorun bir kablo bağlantısı veya donanımda olabilir... Daha önceleri mavi ekran hatası aldığınıza göre bunlar birer ihtimal... Fakat çok ısınması da söz konusu... Böyle bir durumda bilgisayarınızın garantisi sürüyorsa, garantiye vermenizi öneririm... Yoksa kendiniz de içini açıp, fanı temizleyebilir, termal macunları yenileyebilirsiniz... Yapamazsınız bir servise verin... Isınma az da olsa devam ederse, altına bir soğutucu alın...

@ocensers, bakarız hocam. :)

Haydi bakalım. :)

12. XxBadyxX

XxBadyxX Yeni Üye

Beğenileri:
    308
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Evden
    Bruder altına soğutucu aldım ilk başlarda idare etti ama sonra bana mısın demedi.. garantiside çöpe gitti zaten herif işlemci yatağını değiştiriyorum ayağına...niye servise göndermedin diceksin şimdi ama bana kalsa ben gönderir beklerdim bizimkiler servise telefon açtı herifler demiş 500 600 e yaparız 1 ayda getirirz falan tıraşdan bi bilgisayarcıya verdik.. ama pc hurda gibi bişey oldu bence :)

13. Ocensers

Ocensers Üye

Beğenileri:
    569
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Zeytinburnu
  14. Kayra Bey

Kayra Bey Yeni Üye

Beğenileri:
    81
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    @XxBadyxX, olan olmuş artık hocam...

@ocensers, kartınız iyi bir kart... Elbette şimdi daha iyileri var ama kartınız sizi daha 2-3 sene götürür derim ben... :)

Haydi bakalım...

Ocensers bunu beğendi.
  15. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    Fanların doğru çalıştığından emin misin ? Eğer bilgisayar kendini soğutamazsa kendisini kapatır. Açılırken fanlarla ilgili hata filan gösteriyor mu ?

Kayra Bey bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş