El yayı ve benzeri yayların görevi ve VG yapan biri için kullanım alanları

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve alaimsema tarafından 31 Mart 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. alaimsema

alaimsema Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    El yayı ve benzeri yayların görevi ve VG yapan biri için kullanım alanları?

Başlıkta da sorduğum gibi elimde 3 adet yay var.Bu yayları VG'ye başlamadan önce kullanıyordum.Yaklaşık 1ay önce VG'ye başladım ve forumdan ve hocalarımdan edindiğim bilgiler sayesinde şu sonuca vardım;
    VG yaptıktan sonra Cardio dışında antreman yapılmamalı.
    1aydır temel prensibim bu.Ama geçenlerde bu yayları elime aldım ve 1 aydır VG yapmanın verdiği kendime güvenle "önceden yaptığımın en az 2-3 katını zorlanmadan yaparım şimdi" dedim.Ama ne yazık ki beklediğim seviyeye ulaşamışım.Eskisinden iyi ama istediğim düzeyde değil.
    Vardığım sonuç şu oldu;
    Bu yayların çalıştırdığı yer ile VG hareketlerimin çalıştırdığı yer farklı
    Bir de son zamanlarda forumda gözüme çarğan bir konu is şu oldu;
    Esnemenin VG'ye olan inanılmaz faydası
    Bu iki bilgiyi birleştirip şöle bir sonuç çıkardım;
    VG antremanına başlamadan önce bu yaylar ile 5-10dk'lık bir kısa antreman yapmalıyım

Benim sormak istediklerim ise tam olarak şunlar;
    1-Aşağıda resmini verdiğim bu yayların isimleri piyasada ve internet aleminde ne olarak geçiyor?
    2-Bu yaylar esneme için uygun mu?Yoksa ağır mı gelir?
    3-El yayı haricindeki diğer iki yayın çalıştırdığı bölgeler nereler olabilir?(Eğer bu iki yayın ismini öğrenebilirsem nette araştırma yapıp kendim öğrenebilirim)
    4-Bütün bunlara eklemek istediğiniz can alıcı noktalar nelerdir?

Yayların resimleri:
    http://www.resimupload.com/ds540363296_16092008017.html (Piyasa da sıkça rastlanan 5 tane kapı yayı olan bir alet)

http://www.resimupload.com/ds540363296_16092008017.html (Sopa halinde garip bir yay)

http://www.resimupload.com/ds895282008_16092008018.html
    (El yayı)

Son düzenleme: 31 Mart 2009
    HawK_İsT bunu beğendi.
  2. Draqo

Draqo Üye

Beğenileri:
    224
    Ödül Puanları:
    0
    O kapı yayı olan alet tabir ettiğin şeyin ismi "Göğüs Yayı"
    Sopa gibi olan "Bükbük" yada Bükme Yayı.

Bunları çok farklı şekillerde kullanabilirsin. Ben body'den önce kullanıyordum hala kullanıyorum. Esneme için bükbük çok uygun değil. Ama göğüs yayının yaylarını çıkarıp 2 tane filan bırakırsan belki. Öte yandan , ben bükbük'ün kanatlarımda ve göğüslerimin omzumla birleştiği kenarlarda çok faydasını gördüm. Hala da görüyorum harika bir alet. Göğüs yayıyla omuz çalışırdım ben. Tutulan yerlerinden birini ayağıma geçirip front raise yapardım aynı cable front raise gibi oluyor. Omuzlarımın genişlemesinde çok büyük rol aldı.

3. aycan1903

aycan1903 Üye

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    73
    :) kapı yayı demesinin sebebi, işyerlerinde kapı açık kalmasın diye arkasına takıyorlar, bir ucunu da duvara sabitliyorlar, kapı kendiliğinden kapanıyor... :D

yeni başlayanlar bölümünde göğüs yayı ile yapılabilecek hareketlerin fotolarını ekledim, oradan faydalanabilirsin...

bük bük ne kadar faydalı kullanmadığım için bilmiyorum.

el yayı, daha çok bilekleri çalıştırır... body building de "wrist curl" hareketi ile çalıştırdığımız bölgelerde etkilidir, ancak aynı etkiyi sağlar mı fikrim yok...

body de bileklere yönelik hareketler uygulamadıysan, bahsettiğin gibi hayal kırıklığına uğramış olman normaldir...

saygılar!

4. alaimsema

alaimsema Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Aycan
    O kapı yayını evlerde de kullanıyoruz :)
    Cevaplarınız için çok teşekkürler ama dün Aycan'ın bahsettiği konuyu okurken anladım ki tendit benzeri bir rahatsızlık olmuş sanırım.Çünkü omzumda 1-2yıldır devam eden bir ağrı vardı.Göğüs yayını kullanmaya başladığımda meydana geldi ve bu yayı ne zaman kullansam ağrı arttı.O zamanlar bundan olabileceğini hiç düşünmedim ama Flexor'un tendit veya bursit rahatsızlıklarına sebebiyet verir dedikten sonra forumda araştırma yaptım ve aynı sorunu yaşayan arkadaşların olduğunu gördüm ve anladım ki bu rahatsızlık bende de var.
    En kısa zamanda doktora görüncem.Geçen antremanda göğüs ve omuz hareketlerini yapamdım.İnş önemli bir rahatsızlığım yoktur.

Bu arada body'de bilek çalışmamıştım.En kısa zamanda ekletecem inş

5. kalamir

kalamir Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar VG yapmak derken vg noluyor ? açılımı

6. aycan1903

aycan1903 Üye

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    73
    :) VG= Vücut Geliştirme BB = Body Building ok?
    Saygılar...

7. yiğitcanharmancı

yiğitcanharmancı Yeni Üye

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    0
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/g-s-yay-ile-al-t18315.html?p=181426#post181426

Göğüs yayı hakkında makaleyi dün yazmıştım. Göğüs yayı hakkında herşeye buradan ulaşabilirsiniz. Eğer hala sorununuz varsa o linkte sormaktan çekinmeyin.

1 ayda yayı açamamanız gayet normal. Vücut geliştirme yapıyoruz, kuvvet gelişimi yapmıyoruz. Ayrıca yaylardaki sistem bambaşkadır. Linkte bahsettim.

Yayları herşekilde kullanabilirsiniz. Nasıl hafif ağırlık ile ısınabiliyorsak, yumuşak bir yay ile de ısınabiliriz. Isınma yapılırken vücut hiç yorulmamalıdır. Eğer 15 tekrara yaklaşıldığında yorgunluk hissediliyorsa o ısınma olmaz, ana idmanmış gibi sayılır.

8. himes

himes Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    0
    senin 1 ayda beklediğin etki herkül etkisi heralde... daha vücüdün iyice bir alışşın spora ilerleki kaslarını çalıştırabilesin,şuan nerdeyse her hareketinde spor salonundaki pazu hareketlerinde özellike bileklerin çalışmakta ekstra harekete gerek yok unutma ki sabırsızlıkla sadece yerinde sayarsın,o aletlere ihtiyacın hiç yok.

Sayfayı Paylaş