El yayı (sıksık) kullanmak

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve CosaNostra tarafından 5 Ocak 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 23 üye.
  1. CosaNostra

CosaNostra Üye

Beğenileri:
    191
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir - Karşıyaka
    Öncelikle herkeze iyi günler...
    Ben evde çalışma programı ile yaklaşık 1 haftadır spor yapıyorum.yaklaşık 2 yıldır piyasada bolca bulunan el yayı sıksık gibi ürünlerede merakım var ve sürekli olarak onlarlada çalışıyorum.tv izlerken,yolda yürürken,ders dinlerken, hatta soru bile çözerken çalışıyorum bu sayede bileklerim ve elim taş gibi oldu tabiri caizse.Bir zararını ise görmedim.

Sorularım ise şunlar;

Sizce bu el yayı kullanma olayını bırakıp sadece dumbell ile mi devam etmem gerekir?(bilek çalışma programı)
    Bu kadar çok el yayıyla çalışmanın bir zararı olabilir mi?
    Düzensiz çalışıyorum mesela canım sıkıldıgında alıyorum elime el yayini başlıyorum sıkmaya bunu bir düzene mi oturtmam gerekir?
    Birde Dirsek'ten bileğe kadar olan kısım(İç ve dış taraf) artık çok gelişti çok sert bunun bir zararı olabilir mi ?
    Yardımlarınızı,Tavsiyelerinizi ve Tecrübelerinizi yazarsanız gerçekten çok memnun olurum...:)

Not:arama yapmadan konu açmıyorum arama bölümüne (el yayı , sıksık v.b) kelimeler yazdım ama sorularımın karşılıklarını bulamadım.

ataduyan bunu beğendi.
  2. nika

nika Üye

Beğenileri:
    98
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yönetici
    Yer:
    Bursa
    Başlık Ve Avatarın

CosaNostra, Açtığın başlık ve avatarın birbirini tamalamış. Anlıyacağın bu el yayı, elle sıkılan lastik halka ya da lastik toplar; tabanca ile tüfek sporcularının kullandığı aletlerdir.
    Yaptığın düzensiz çalışmanın bir zararını görmezsin ancak düzenli bir çalışma yaparsan çok daha fazla yarar görürsün. Burada nasıl bir çalışma düzeni ve yöntemi yapılması tamamen senin hedefine bağlı. Önce hedefini belirle. Atıcı mı olmak istiyorsun yoksa bilek güreşi mi yapmak istiyorsun ya da vücut geliştirme mi yapmak istiyorsun.? Bütün bunların hepsi için ayrı ayrı çalışma programları vardır. Sonuç olarak hedefini belirledikten sonra arama motorunda arama yapabilirsin. Ayrıca forumda iyi bir gezinti yaparsan bu konuyla ilgili bir çok yararlı bilgiye ulaşabilirsin.

alper15, CosaNostra ve gaddarkemal bunu beğendi.
  3. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    1-2-3) Bence bırakmanıza gerek yok. Yani sporla birlikte daha iyi olur. Ama Nika'nın söylediklerine dikkat etmeniz gerekiyor çünkü önemli olan hedeftir. Hedefe göre doğrular var, farklı hedeflerin farklı doğruları var diyebilirim. Zaten çeşitli sporların farklı farklı antrenmanları olması da hedefteki farklılıktan. Bilek ve önkol çalışmaları için forumda bilgiler mevcut. Bu çalışmaları yapacağınız günler en son hareket olarak bu sıksıkı yapabilirsiniz. Bir de şu var, sıksıktan sıksıka fark var. Yani hep aynı sertlikte yüksek tekrarlarla kolunuz formda olsa da daha güçlü bir kavrama yapmak için sertliği arttırmakta gerekir. Yani karşılaştığınız direnci yükseltmelisiniz. Yoksa kaslarınızın alıştığı bir direnci gün içinde istediğiniz zaman istediğiniz kadar yapın, antrenmanı çeşitlendirmedikten sonra laktik asit dayanıklılığından başka elinize ne geçer ? Nasıl ilerlersiniz ? İlerlemek için dirençle, tekrar sayısıyla, tekrar hızıyla oynamak gerekir. Düzenli bir çalışmaya geçecek kadar zorlu hale getirilmeyen bir antrenmanı istediğiniz kadar yapın, bundan bir zarar gelmez, sizin için yürümek gibi sıradanlaşır.

4-) Bu soruyu anlayamadım, sıkınca mı sert ? Neye göre, kime göre sert ? Sıkınca hepimizin ki sert, bir de yağ ile örtülü değilse hiç yumuşaklık olmaz zaten. Ama sıkmadığınız halde sertse bu pek sağlıklı olmaz tabi ki.

Bu arada atıcıların sıksıkla, yayla antrenman yaptığını bilmiyordum, öğrendiğim iyi oldu.

Morphling ve nika bunu beğendi.
  4. djburakgs

djburakgs Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İstanbul-Üsküdar
    bende vg ye başlamadan öce her gün el yayı ile çalışıyordum... sertlik ve damarda başka bir yararını görmedim.. hatta zararını gördüm... bileğim inceldi. sanki bileğimdeki etler yukarıya doğru çekilmiş gibi görünüyor... bu da beyzbol sopasını andırıyor. ben bu görüntüden pek hoşlanmıyorum. ama hoşlanan elbette vardır... benim istediğim bilek tam kalas gibi olmalı ama o da genetikle alakalı bir şey sanırsam :D

5. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Bu sertlikten ne kastedildiğini tam anlayamıyorum.

Sertliğin ne zaman, ne şekilde yaşandığı önemli çünkü. Sert diyen kişi bunu belirtmelidir ki cevap alabilsin.

Yoğunluğu artan (gelişen, gelişmiş) bir kas serbest halinde de, kasılma halinde de eski (spor öncesi) durumundan daha sert olur. Eski durumuna göre daha sert olur.

Antrenman sonrasında serbest vaziyette de sertlik oluyor. Bu bence iyi değil. Eğer antrenman öncesi sonrası ısınmayı, gerdirmeyi iyi yaparsanız antrenman sonrası kaslar serbest haldeyken daha az sert oluyor. Bu da daha iyidir. Deneyin, ısınmadan, gerdirme yapmadan geçen bir antrenman sonrasında kaslar daha sert kalıyor.

Kaslar durduk yere sertse benim bildiğim kadarıyla bu doktorluk bir sorun.

6. CosaNostra

CosaNostra Üye

Beğenileri:
    191
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir - Karşıyaka
    Öncelikle zaman ayırıp bilgilerinizi paylaştığınız için sizlere çok teşekkür ederim.

El yayı kullanmaktaki amacım bileklerimi ve ellerimi iyi bir şekilde kuvvetlendirip güzel bir görüntü kazandırabilmek.
    Sertlik konusunu söyle açıklıyayım ön koldaki kaslarım gerilmiş bir vaziyette deil tabi ki ama yumruğumu sıktığım zaman aşırı derecede sertleşiyor(Arkadaşlarıma ve Abime oranla) burdaki sertliğin bir zararı olur mu yoksa çok fazla çalıştığım için doğal bir sonuç mudur? Diye sormam gerekiyordu ama açıklayıcı olamamışım bunun için özür diliyorum.ama cevabınıda aldım doğal bir sonuçmuş:)

Teşekkürler gaddarkemal,djburakgs,nika...

7. donteatme41

donteatme41 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Cosanostra el yayını kullanmanın hiçbir zararı yoktur aksine yaraları vardır.Bileğin kuvvetli olur yumruğun sert oolur vurdummu otutturursun vb. Düzensiz çalışmanında hiçbir zararı olmaz ama gaddarkemalin dediği gibi düzenli çalışırsan daha iyi sonuçlar doğuracaktır

8. mt34

mt34 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaslar bu el yayı madem bu kadar basit , ucuz , rahat kullanımlı bi alet , hepimizin kullanması gerekmiyor mu ? istanbul avrupa yakasından nerelerden temin edebilirm? göstergeli sıksıklar varmış kaç defa sıktıgınızı gösteren..

9. casparov2

casparov2 Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    konunun üzerinden biraz geçmiş ama spor malzemeleri satan yerlerden kolayca alabilirsin merterdeki sportive, güneşlideki ender spor ayrıca carrefour gibi büyük marketlerdede bulabilirsin.

10. ataduyan

ataduyan Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    CosaNostra senin dediklerinin aynısını bende yapıyorum o sık sıkı ben elime ilk 3 yaşımda almıştım 12 sene oyuncak gibi oynadım tam (sıkamıodum tabiki) 2 sene boyunca aynı senin gibi kullandım başladım en son olarak 4*115 tekrar ve hafif ısınmada da kullandım en başta 5 taneyi bile zor sıkarken şimdi bıraksan 160-170 rahat yapıyorum senin dediğin yerdeki kaslar benimde şişti bileğimle dirseğim arası müthiş oldu normalde sert durmuyo ama şöle bi baktığın zamanda o kası çalıştırdığım belli oluyo ve benimde en sevdiğim kasım ve en gelişmiş kasım orası ama artık gelişmesi durdu hiçbişey etki etmiyo süper set falan bahane ama yinede yapıyorum ben, eski alışkanlık işte :) ayrıca bu sık sık benim yumruğu da feci geliştirdi diyebilirim kilolu biri değilim hatta zayıfım bile diyebilirim sık sık sayesinde benim 1 yumruğumu yiyen afallar veya düşer 2. yiyen bi daha kalkamaz.

Equity bunu beğendi.
  11. WEAGA

WEAGA Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bende bileklerimi geliştirmek amacındayım, bilek güreşi için.Sizce nasıl bi program uygulamalıyım.Günde şimdilik 500 kere iki elimlede sıkabilirim, lütfen bana bi program yazınız.:)

12. clubberfree

clubberfree Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    38
    öncelikle gerçek ilgilendiğim spor rüzgar surfüdür ve bu sporda acemi iken bütün yük bileklere biner sert havada on dakka yelekni tuttunmu yamulursun acemilik dönemimde surfe başlamadan 2 ay önce bu yaylardan kullanmaya başladım günde öyle 50 - 100 yapmazdım bir kerede 1000-1200 tekrarlar yapıyordum bazen günde yaptıklarım on bini buluyordu sanırım neyse sadete geleyim sonra sezon başladı surfe başladım normalde 15 dakkada yamulan ben artık saatlerce yorulmamaya başlamıştım ama bu sırada trapez olayınıda çözmüştüm surfde ama her ne kadar trapezi söksemde o el yayının çok büyük faydasını gördüm
    esas konu şu burda over traning diye tartışılan bir konu var ben o el yayını çalışırken deli gibi çalışırdım normal nefes alıp verir gibi çalışıyordum ama sonra dumbell ile de bilek çalışmaya devam ettim eskiden 15 kg ile dumbelda 15 tekrar çıkaramazken bu el yayı sayesinde 4x20 tekrar yapmaya başlamıştım bileklerim çok güçlendi ama o zamanlar body çalışmadığımdan ne bileklerimi ölçtüm kalınlaştımı diye nede ön kolumu sanırım el yayında over traning olmuyor ve bilek performansın artıyor fazla yapma konusunda ben cidden cılkını çıkardım ve hiç bir zararını görmedim
    dip not: unutmadan ben yuvarlak olan sık sıklarla o sayılara çıktım yani yumuşak olanlarla el yayları ile 300 ü hiç bir zxaman geçemedim

13. okaaan

okaaan Yeni Üye

Beğenileri:
    420
    Ödül Puanları:
    0
    Bilek güreşi adlı kitapta okudum o sıkma yaylarının kiloya göre olanı var 10 kg 200kg ye kadar çıkıyor hatta diyor ki 150 kg yi sıkabilirsen tokalaşırken arkadaşının elini sallamasan iyi edersin...bir türlü bulamadım aynı nasıl dumbell seti var bu da onun gibi..

14. WEAGA

WEAGA Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    benim bi arkadaşım var bu işlerden anlayan. dedi, yapçaklarının hepsini bi anda yapma ara vere vere yoksa kaslarına bilmemne bilmemne olur küçülmemi ne bişeyler dedi.

15. clubberfree

clubberfree Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    38
    sanırım kasların overtraning olur ve küçülür demek istemiş

16. pastnova

pastnova Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Okaaan bak bunlar senin dediğin

https://www.youtube.com/watch?v=dRLTBPxVL7k&feature=channel

türkiyede yoktur bunlardan büyük ihtimal.

17. hakanss

hakanss Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ben de iki ay once el yayı calismaya basladım gayet zevkli ve 2 ayda faydasını fazlasıyla hissettim. ancak su an bendeki el yayı kolay gelmeye basladı, zorlamam icin 200-250 ye cıkmam gerekiyor bu da cok sıkıcı. hem ne kadar faydalı oluyor emin de degilim, yani motivasyonum da dustu.

daha sert bi el yayı icin online satıs sitelerini ve ankara ulku alan pasajındaki spor magazalarını gezdim ama hepsinde de 3-4 tip model ve gayet zayıf el yayları var. halbuki bikac yıl once tesadufen bendekinden cok daha sertine rastlamıstım.

acaba aranızda sert el yayı bulabilecegim ankarada bir yer bileniniz var mı?

18. yalova_77

yalova_77 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Bende de vardı el yayı.Vardı diyorum çünkü iki gün önce kullanırken kırıldı :S Nasıl oldu anlamadım.Şimdi tekrar almak istiyorum.Ama el yayı mı alsam daha iyi yoksa dumbell mı karar veremedim.

19. ksk132

ksk132 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    13
    küçük kısa kaslarda pek overtraning olmaz diye biliyorum ön kol kasında olucağını sanmıyorum..

20. cempoyraz

cempoyraz Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    osmaniye
    ben bilek güreşcisiyim,bundan 1 yıl önce ingiltereden aldım heavy hand grippers diye bilinir seviyeleri vardır.O zaman 10 sterlin civarıydı aldım.Eğer seviyesinde olduğun el yayını 10 tekrardan fazla yapıp bir üst seviyeyi aldığın zaman sürekli,bileğinde ciddi bir hacim ve güç artışı yaşayarsın.Ama bunlar hakkaten diğer el yayları gibi kolay değil,dış kısmı tırtıklı alüminyum olduğu için rahat gelmiyor ilk başta ama zamanla elinin içi nasır tutuyor ve yapıyorsun.Eğer gerçekten almak istiyorsanız alın derim,amerikadan felan getirtebilirsiniz sitelerden.2-3 tane birden getirtin derim hem daha ucuza gelir ama genede çok pahalı bence.

ksk132 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş