El bilek-kemik kalınlığının güreş gibi sporlara etkisi nedir

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve barfiksPro tarafından 8 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. barfiksPro

barfiksPro Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    53
    arkadaşlar kemik kalınlığı konusunda yapabileceğimiz hiçbir şey yok biliyorum tamamiyle genetik. peki bunun yani kemik kalınlığının güreş gibi güç ve kuvvet isteyen sporlara çok etkisi var mıdır ? yani kalın olan el bileği-kol ve büyük bir el her zaman için daha güçlüdür kalın parmaklar daha kuvvetli sıkar doğuştan gelen gücü genetiği iyi olan insanlar hep diğerlerine göre daha fazla ağırlık kaldırabilirler kemik yapısı genetiği önemli. peki bunun güreş gibi sporlara etkisi nedir ? veya boks olsun nasıl olsa kütlesi hacmi büyük olan kol her zaman daha ağır vurur boks için söylüyorum. evet bu gibi sporlarda en önemli olan kondisyon ve doğal yetenek ama özellikle güreş gibi rakiple direk boğuştuğunuz bir sporda kemik kalınlığı genetiğin önemi ne kadar büyüktür ? genetik olarak daha şanslı olan kemikleri bilekleri iri olan her zaman daha önde midir ? kemik yapısı iyi olmayanların şansı var mı ? çünkü ayak bileklerim aşırı kalın olmasına rağmen el bileklerin aşırı ince ve zayıf bu konu kafamı kurcalıyor. hocalardan cevap bekliyorum.

2. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Özellikle güç sporlarına önemli olmakla beraber kemik kalınlığı her zaman önemlidir.Daha kalın kemikler daha dayanıklı,daha güçlü bir iskelet sistemi demek,bu da daha çok zorlanabilir demek,daha çok zorlanabilen kemikler ve eklemler demekte daha çok zorlanabilen kaslar demektir.Ayrıca ilerleyen yıllarda özellikle yaşlandığımız zaman daha kalın,yoğun,güçlü kemikler bize çok büyük yardımcı olurlar.Düşünsene,10cm bileği olan adam ile 20cm bileği olan adam aynı performansı mı gösterir? Yani kemik kalınlığı ve yoğunluğu aslında bayağı önemli....Hatta şu çok bilindik bir genetik limit ölçme şekli var,bilek kalınlığından maximum kol genişliği limitini tahmin ediliyor.

Kemik ve eklem sorunlarını çok yaşamış birisi olarak bunu deneyimledim o yüzden içim çok rahat söyleyebilirim ki,kemik kalınlığı ve yoğunluğu özellikle genç yaşlarda disiplinli şekilde spor yapılarak arttırılabilir,kemikler de adaptasyona uğrarlar.Ozaman gittiğim doktorlardan birisi bana ''depar bile atmayacaksın, bacagın her an kırılabilir'' demişti,ben antrenmanlara devam etmiştim,sonra ağırlık çalışmaya başladım,şimdi ne kiloların altına giriyorum da bir şey olmuyor çok şükür,çalıştıkça çok şey değişti,eskiden idman yapınca kemiklerim,eklemlerim ağrırdı,şimdi yapmayınca ağrıyor :D Anlayacağın kemik yapısı iyi olmayanların şansları var,çalışmaları koşuluyla :)

Boksta siklete bağlı olmakla beraber güçlü olmaktan ziyade kondisyonun daha önemli olduğunu biliyorum.Güreşte de ne kadar güçlüysen okadar avantajdır sonuçta önemli diyebiliriz.

suskunprens74, barfiksPro ve Gecce bunu beğendi.
  3. barfiksPro

barfiksPro Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    53
    kemik yoğunluğu ağırlık çalışarak artabilir biliyorum ama genetik olarak kalın kemikli olmanın ne beslenmeyle nede sporla alakası olduğunu düşünüyorum. çünkü tanıdığım çok insan var küçükken yiyecek kuru ekmek bulamazdık derdi ama elleri bilekleri inanılmaz kalın güçlü. bunun tamamiyle genetikle alakası var. ama mesela bir naim süleymanoğlunin elleri bilekleri belkide benimkinin yarısı kadar değil ve kendisi çok küçük bir insan ama tarihte kendi ağırlığının 3 katını halter olarak yerden alıpta kaldırabilen tek sporcu. öyle sağlam bir kemik yapısıda yok kendisinde. ama belliki hayatı boyunca birsürü ağırlığın altına girdi ve kemikleri çok güçlü yani kalın olmasada güçlü dayanıklı. strongman yarışmalarındada en son game of thrones'ta mountain karakterini canlandıran hafthor julius bjornsson 2. olmuştu ki 1. olan brian shaw'ın kemik yapısı çok çok daha ince ve kuvvetsiz duruyor.

benim genetiğim ise çok değişik el bileklerim çok ince ellerim küçük ama ayak bileklerim çok kalın yani elleri benimkilerin 2 katı olan insanlardan benim ayak bileklerim 2 katı daha büyük. sanırım yediklerimin bütüm vitaminleri hep belden aşağı gitti :D bacak çalışırken hiçbir sıkıntı çekmiyorum hatta fazla ağırlık giriyorum kaldırabiliyorum ama şu ana kadarda bileklerimin inceliğinden dolayı hiç sıkıntı çekmedim ağırlık kaldırırken yani ağırma falan pek olmadı.

Sayfayı Paylaş