Ektomorf hakkında bilgiye ihtiyacım var :)

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Muhammed Keciş tarafından 15 Ekim 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Muhammed Keciş

Muhammed Keciş Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhaba, ben foruma yeni katılmış birisiyim ilk konum bu. Abilerim, ablalarım hepinize bir sorum olacak; ektomorf bir vücut tipine sahibim ve yemek düzenimi yavaş bir şekilde sağladığımı düşünüyorum. Ayda 3 kilogram benim için büyük bir başarı fakat aklımda uzun süredir bir soru var, bilirsiniz ektomorf insanlar için günlük kalori değerinin biraz fazlasını alman gerekir 300-500 kalori daha çok alman lazım derler fakat ben bu kaloriyi almakta zorlanıyorum diyebilirim. Eğer ben bu enerjiyi temin edemezsem fakat protein beslenmem tam olursa (genelde günlük 30 gram 40 gram civarında protein açığım oluyor 58 kiloyum) düzenli bir şekilde kas kütlesi kazanabilir miyim? Yaklaşık 6 aydır spor yapıyorum fakat pek bir gelişme yok dolayısıyla supplement almaya karar verdim ve sizin cevaplarınıza göre protein tozu veya gainer almayı düşünüyorum kendi düşüncelerinizide belirtirseniz çok müteşekkir olurum, varsa bir hatam admin abilerim (forumda bu başlık açıldı gibi, en azından ben böyle bir başlık bulamadım) affola, saygılar... :)

2. babaoglu31

babaoglu31 Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    38
    Bende ektomorf vucut tipine sahibin ayda 3 kg gayet iyi suplemente hemen baslama ogunlerindeki kalorileri arttır daha cok yemeye bak aksam yemeginden sonra bir ogun daha ekle kuruyemis ye ve günlük yarım caybardagı hakiki zeytinyagı bulabilirsen icebilirsin hem saglıklı yag hemfe kolay kalori kaynagı ben 5 aydır yapıyorum iyi beslenmememe ragmen gozle gorulur degısım var bu birazda genetikşe alakalı eger illaha suplement dersen gainer kullanabilirsin kilo icin basarılar insallah istedigin hedefe ulasırsın ve son olarak protein olarak 30 40 gr acık buyuk fark okadar acık vermemeye bak

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

3. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Merhaba @Muhammed Keciş
    Ektomorf insanların ağırlık kazanımı(kg) için 350-400 kalori fazla alması gerekir diye bir şey yok. Ağırlık kazanımında ya da zayıflama da ektomorf, mezomorf gibi sınıflandırmalar da yoktur. Bunlar vücut yapısını, çatıyı gösteren sınıflandırmalar. Ağırlık kazanmak istiyorsan hangi vücut tipine sahip olursan ol kaloriyi artırman gerekir. Fazladan aldığın kalori ile yağlanmanın olup olmayacağı, olursa nerde olacağı gibi şeyler ise vücut yapısı ve genetik ile alakalıdır. Soruna gelirsek eğer, enerjiyi temin edemez ancak protein ihtiyacını karşılarsan evet kas kütlesi kazanırsın. Ancak burada önemli olan ne kadar kas kütlesi kazanacağın ve bunun seni tatmin edip etmeyeceği. Yani kısaca enerjiyi artırmadan da kas kütlesi kazanırsın ama kazandığın kas kütlesi enerjiyi 300-500 kalori artırdığında kazanacağın kas kütlesine göre az olacaktır.
    Protein ihtiyacını karşıladığın halde protein tozu alman mantıksız olur. Çünkü ihtiyacından fazla protein tüketimi daha fazla kas kütlesi anlamına gelmez. Gainer ise ekonomik olmayan bir tercih olacaktır. Süt ve muz ile hazırlayacağın bir shake, sütlü bir tatlı, leblebi, fındık, ceviz gibi yiyecekler tüketerek bile 300 kalori artırman mümkün.

Sayfayı Paylaş