Eklemlerden Gelen Sesler

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Ferhat AYDIN tarafından 28 Haziran 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 79 üye.
  1. Gray Wolf

Gray Wolf Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    0
    hayır spora başlamadan ve zorlamadan ötürü oluşmayan eklem sesleri yapısaldır. tabiki bu eklem sesleri zararsız da denemez idmandan önce iyi ısınma ve o bolgeyi çok zorlamamak en dogru olanıdır.

Ferhat AYDIN bunu beğendi.
  2. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    genel ve sık karşılaşılan bir eklem durumu..bu yüzden konuyu sağlık bölümüne taşıyıp sabitliyorum..burdan devam edilir..

Azi ve Ferhat AYDIN bunu beğendi.
  3. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    omuz kol vs orada ne varsa esnetmek ve isitmak lazim,
    gecici bir durum bende de vardi ve isinmaya dikkat ettigimden beri artik yok

Juggernaut, Azi ve Ferhat AYDIN bunu beğendi.
  4. Ferhat AYDIN

Ferhat AYDIN Yeni Üye

Beğenileri:
    111
    Ödül Puanları:
    0
    Ne kadar dikkat edersem edeyim ben önüne geçemiyorum... : )

5. kerwan

kerwan Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    o gün ne çalışacaksan çalış ama omuza muhakkak esneme ve çok çok iyi ısınma yapmalısın.
    hiç bir hareketin omuzunu germemeli , enseye pres i unut artık yapma , öne presde bar burun hizandan aşşağı inmemeli , çok kontrollu ve yavaş yapman gerekir.
    bi müddet kabloda yana açışları da yapma , çok hafif kilo dambıl açış yapabilirsin , oda sallamadan yavaş ve kontrollü olmak kaydıyla.

eXo ve Ferhat AYDIN bunu beğendi.
  6. Ferhat AYDIN

Ferhat AYDIN Yeni Üye

Beğenileri:
    111
    Ödül Puanları:
    0
    Şu an programımda 4x8 enseye çekiş var. Bu hareket ve lateral de sol omzum gerçekten sıkıntı yaratıyor. Yarın programımda omuz var. Bakalım çok dikkat edeceğim... : )

7. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    zaten kisa vadede sonuc almamistim, vucuda sure vermek lazim kikirdaklar kaslar kadar cok cabuk idmana adapte olamiyor

8. Ferhat AYDIN

Ferhat AYDIN Yeni Üye

Beğenileri:
    111
    Ödül Puanları:
    0
    Bugün antrenman öncesi bir güzel ısındım... : ) Denedik ve gördük ki ısınmanın çok büyük etkisi var. Çıkan sesler ve diğerleri daha da azalıyor...

9. Baykuş

Baykuş Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    İlk önce genel ısınma için koşu, uzay yüryüşü vs gibi vücudu gelen çalıştırıp ısıtacak bir ön ısınma 10-20 dk mevsime ve amaca (kilo alma problemi olanlar için süre az olur) göre değişebilir daha sonra normal setlerin "haricinde" 15-20 tekrarlı 3 setlik bir temel egzersiz, durumu ne kadar ciddiye alıyorsanız o derecede abartabilirsiniz 4 set ilk 2 set boş barla gibi.
    Şöyle söyliym ben bu prensiple ısınıp bilek güreşine giriyorum hiçbir arıza çıkmıyor ama ısınmadan yapsam 2 hafta salonda sadece bacak ve mide çalışmak zorunda kalırım.

10. Baykuş

Baykuş Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    İlk önce genel ısınma için koşu, uzay yüryüşü vs gibi vücudu gelen çalıştırıp ısıtacak bir ön ısınma yani bisiklet ve twist bunlardan farklıdır ilk önce belden aşağısı için baya vakit harcarsınız, önerdiğim şekilde 10-20 dk mevsime ve amaca (kilo alma problemi olanlar için süre az olur) göre değişebilir daha sonra normal setlerin "haricinde" 15-20 tekrarlı 3 setlik bir temel egzersiz, durumu ne kadar ciddiye alıyorsanız o derecede abartabilirsiniz 4 set ilk 2 set boş barla gibi. Bütün bunlara ramen hala kütürdüyorsa belkide sakatlık yaratacak bir durum yoktur, en nihayetinde enseye presli omuz egzersizlerinde Türk kemiğinden aşağı indirmeden yaparsınız, tekrarı yüksek, ağırlığı düşük tutarsınız (bu haraket için) olur biter. Evham yapmaya gerek yok.
    Şöyle söyliym benimde çoğu eklemim kütürder özellike sol dirseğim ama bu prensiple ısınıp bilek güreşine giriyorum hiçbir arıza çıkmıyor ama ısınmadan yapsam en az 2 hafta salonda sadece bacak ve mide çalışmak zorunda kalırım.
    Son olarak doktordan söz açılmışken bazı doktorlar gerçekten halden anlıyor ve çok iyi yardımcı olabiliyorken aynı cinsten başka bir doktor spordan ve sporculuktan hiç anlamaz size ağırlık kaldırmmaman gerek bundan sonra badi yaptığın için olmuş diyebilir.

Son düzenleme: 12 Temmuz 2008
  11. akrep_ve_su

akrep_ve_su Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Antalya
    Aynı sorunu bende de yaşıyorum. Özellikle uzun süre bilgisayar başında bulunmama bağlı olarak kireçlenme başlangıcı olduğunu düşünüyorum. Omuzları çevirerek yapılan ısınma hareketinde dahi omuz ve sırrtan benzer şekilde sesler geliyor. Normalden fazlasıyla..

12. Ferhat AYDIN

Ferhat AYDIN Yeni Üye

Beğenileri:
    111
    Ödül Puanları:
    0
    1 ay tatilden sonra tekrar aranızdayım. Şunu söyleyeyim denizde yüzerken her kulaç atışımda omuzlarımdan çıtlama sesi duyuyordum. Kısa bi süre içerisinde tekrar salonuma gidip spora başlayacağım. 3 gündür omuzlarım ağrıyor. Bakalım ne yapacağız...

13. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    Omuz press yaparken aynı tıkırtılar benim omuzlarda da oluyor, enaz 3 senedirde var :) bendeki genetik, çünkü birçok akrabamda özellikle bileklede olmak üzere, omuzlarda bu sesler mevcut.

Kulaç atarken bende olmuyor, olmaması lazım. Ağrı vs. varsa doktora gitmekte fayda var...

14. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    kıtlama sesi bende 1.5 sene boyunca oluyordu...bunun en önemli sebebi vücudu iyice ısındırmadan antrenmana başlamaktır...ben kendi tedavimi kendim buldum..hala da yapıyorum...antrenmana başlamadan öne 1 set max wide chin up yapıp, sonra iice asılı kalmaya çalışıyorum sonra da 15 pound ve 10 poundluk olmak üzere iki dumbella art arda dinlenmeden lateral raise max yorulana kadar yapıyorum(ama cokta yorulmayı beklememek gerekiyor, yandıgını hissetmek yeter), ondan sonra ,10 kiloluk bir plakayı alıp, iki elle tutarak öne dogru açış yapmak, en sonda hafif kiloyla dumbell shrug yapıp antrenmana geciyorum...bunların sayısını sizin vücudunuz belirler, zaten anlıyorsunuz vücudunuzun doydugu anı...şunu da not olarak eklemek istiyorum...belli bir zamandan sonra harika omuz başlarınız oluyor, bunu farketmemek mümkün değil...

makejoice, Azi ve aneximandros bunu beğendi.
  15. zatzot

zatzot Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ben de ağırlıklarla eğil kalk yaparken sağ dizimden biraz ses geliyor , kırılacak gibi ama durmuyorum , devam ediyorum .
    Önceden de birşey yok . Normal midir ?

16. oflu61

oflu61 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    eklem çatırsı okadar kötü bişey değil ya bu deri çatlığı yokmu batırıyor kasın şeklini bende deri çatlağı çok evde çalışıyorum ya nasıl geccek bıu deri çatlığı

17. Malebolgia

Malebolgia Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Aynı şey bende de, salondaki birçok kişide de var. Sanırım çok yaygın bir sorun.

Antrenör eğer acı hissetmiyorsan ve seni engellemiyorsa çok önemli değil demişti. Ama sanıyorum ki, bu ses sürtünme yüzünden geliyorsa uzun vadede daha büyük bir soruna yol açabilir.

Antremana başlamadan önce ısınma ve esnetmeye önem vermek büyük ölçüde önlüyor o sesi.

18. Malebolgia

Malebolgia Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Bir arkadaşım Glucosamine içerikli formüllerin işe yarayabileceğinden bahsetmişti.

Misal, GNC'nin Triflex'i Glucosamine temelli bir supplement.

İçindekiler şöyle:

Triflex with Hyaluronic acid

Sodium 180.00 mg[​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
    Glucosamine HCl 1500.00 mg[​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
    Chondroitin Sulfate Sodium 1200.00 mg[​IMG][​IMG][​IMG]
    Methyl-sulfonyl-methane (MSM) 900.00 mg
    Hyaluronic Acid (Sodium Hyaluronate) 30.00 mg [​IMG][​IMG]

Siz ne dersiniz? Gerçekten yardımı olur mu?

19. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Konuyu fazla off topic'e kaydırmadan kısa bir yorum yapıyim ürün hakkında:

GNC Triflex'i ben de bir dönem kullandım.
    60'lık kutudan sabah akşam 1er tane alarak 1 ay sürdürmeyi düşünüyordum.
    Nitekim omuz ağrıma ve dizimdeki soruna iyi geldiğini söyleyebilirim.

Kullandığım ilk 20 günden sonra, belki biraz da psikolojik olarak, ters hareketlerde veya bölgeyi yorduğumda oluşan ağrılar nispeten azaldı..
    Aynı şekilde "MSN desteği olmayan" glucosamine sulfate da kullanmıştım.
    Ancak o üründe bu olumlu tepkileri almamıştım.

20. günden sonra vücut alerjik tepki göstermeye başladı.
    Alerjik bir bünyem var, ve havaların da oldukça sıcak olduğu bir dönemde deniz kabukluların extrelerden yapılan bu ek besin heralde biraz ağır geldi bünyeme..
    O nedenle ben de yarıda bıraktım.

Malebolgia bunu beğendi.
  20. Ferhat AYDIN

Ferhat AYDIN Yeni Üye

Beğenileri:
    111
    Ödül Puanları:
    0
    Cevaplayan: Dr. İsmail Burak Atalay

eklemlerden gelen sesler bir travma sonrası tek eklemden kaynaklı değilse çoğunlukla yapısaldır ve eklem kapsülü ile içerdiği sıvıdan kaynaklanır. omuz hareketlerinizde kısıtlılık ve ağrı var ise ağırlık kaldırmadan kaçınmanız ve muayene gerekmekte. bu şikayetleriniz yoksa ağırlık altına girmeden önce omuz kaslarını kuvvetlendirici egzersizler ve kademeli ağırlık artışı faydalı olacaktır.

Azi, diez ve MT bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş