Ek Besinler Zararlı Olabilir...Bilemiyoruz...

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Renesis tarafından 8 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. Renesis

Renesis Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Merhaba arkadaşlar

Protein tozları zararlı olabilir...Bilemiyoruz...

Burada "hayır efendim öyle bir şey yok asla zararlı değildir" diyen arkadaşlar kusura bakmasınlar meval okuyorlar.Ben kesin kes zararlıdır demiyorum fakat kontrollü şartlar altında denenip zararlı olmadığı bilimsel olarak 100 de 100 saptanamamış ürünler bunlar.

1-İçinde ne olduğunu TAM OLARAK bilemiyoruz.Sadece kutusunda yazanları biliyoruz.Ortada bir fabrika ve doğal olmayan sentez bir ürün üretimi var.Bu ürünlerin ne tür aşamalarla üretildiğini o fabrikanın içerisinde olmadan asla bilemeyiz.

2-"Bunca sporcu kullanıyor bir şey olmadı" demek yanlış.Bu ürünler kaç yıldır kullanılıyor? 50 yıldır piyasada olan ve formülü hiç değişmemiş ilaçların bile her yeni gün yeni zararları veya yararları ortaya çıkıyor."Ben 2 yıldır kullandım bir şey olsa bana olurdu abi" demek ahkam kesmektir.

3-Çeşitli doktor sitelerindeki Türk Profesörler bu ek besinlerin zararlarından söz ettiğinde."Türk doktorundan ne beklersin" "Prof olmuş ama hala cahil" "Amerikalı doktorlar hamile kadınlara ve 10 yaşındaki çocuklara veriyor bu tozları" Yorumları yapılıyor.Arkadaşlar ayıptır.Çok afedersiniz siz Amerikalı doktorları ne bok zannediyorsunuz?

Amerikalı doktorlar değil mi Ecstasy'i 50-60 yıl önce zayıflama hapı olarak önüne gelene yazan?

Eroin'i ağrı kesici olarak herkese dağıtan doktor değilmiydi? Bu uyuşturucu maddeler gökten mi indi zannediyorsunuz?Sizin o çok methettiğiniz Amerikalı doktorlar yarattı bu maddeleri!

Bir asır önce sigaranın nefesi açtığına ve sağlığa iyi geldiğine inanıyordu doktorlar.Televizyonlarda reklam filmleri dönüyordu 50 yıl önce.Mariuhana'nın yani bugün yasal olmayan Esrar'ın bile reklamı var (http://www.youtube.com/watch?v=PPFNnquncGk&feature=related)

Fast-Food'u ve dengesiz beslenme alışkanlıklarını kim getirdi dünyaya? Dünya'da obezitenin en yaygın olduğu ülke hangisi?

Amerika dediğiniz yer paranın insan hayatından önemli olduğu bir yer.Ki size kişisel bir tavsiye;bir ilaç ya da besin maddesi Amerika'da çok satılıyorsa ondan uzak durun.

Maddi durumum iyi.Bende isterdim protein tozları zararsız olsun,hepsini kilo kilo alayım,kullanıp kas yapayım.Ama önce bir durup düşünmek lazım.Ayrıca "yediğimiz besinler ne kadar sağlıklı ki" diye lafa girecek arkadaşlara tavsiyem hiç yormasınlar kendilerini,yediklerimizin sağlıksız olduğunu gayet iyi biliyorum.Ama protein tozu kullanıpta ... üzerine tüy dikmenin anlamı yok.

defance04 ve boksbody bunu beğendi.
  2. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.786
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    iyide amaç ne ki şimdi bu yazıda sen bunları diceksin bizde tam tersini sölicez sonrada tartışçakmıyız yani adet bu çünkü :)

bence hiç uğraşmayalım aynı konular hep tartışıldı :)

NoPainNoGain! ve kng0909 bunu beğendi.
  3. Renesis

Renesis Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Forum bilgi ve fikir paylaşma platformu değil mi?

4. H4k4nn

H4k4nn Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    28
    Sen eksik bilgilerini paylasınca olay tamamen farklı bır boyuta taşınıyor.

kng0909, NacHo, Turkhero ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  5. WStrongest

WStrongest Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    Peynir altı suyu (whey) tozu, peynir oluşumu sırasında, çökeltiden süzülerek elde edilen sıvının ısıl işlemlerle toz haline getirilmesinden elde edilir.

Peynir altı suyu tozu (PAS) elde etmek için peynir altı suyunda uygulanan işlemler:
    Ön ısıtma
    Yoğunlaştırma
    Çabuk soğutma
    Ön-kristalleştirme
    Sprey kurutma
    Soğutma (karıştırıcıyla)

Son olarak; günlük protein açığı oluşursa veya hızlı sindirilmesi avantajı olduğu için kullanılır.

NoPainNoGain! ve spine bunu beğendi.
  6. H4k4nn

H4k4nn Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    28
    Arkadaş galiba zaten yöntemleri biliyor ama acaba o sekılde mı üretiliyor diyor?

Arkadasın endişesine ben %100 hak veriyorum. Bugun bütün endüstri kar payını arttırmak ıcın insan saglıgını hiçe sayıyor.

Ben 20. yydan sonra üretilen her türlü endüstri ürününün bir takım zararları olduguna ınanıyorum.Bu saatten sonra zarari olmayan processe (işleme ) uğramış besinlere ulasmak artık cok zor.

7. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.408
    Ödül Puanları:
    123
    Sütü kestirip içindeki katı madde olan loru veya peyniri yiyince çok sağlıklı fakat bu kesilmiş sütün içindeki peyniraltısuyu (whey) proteini toz haline getirince zararlı mı oluyor ?

Extazy ve eroinden bahsetmişsin bu ürünler kimyasal maddelerden elde edilir. Whey proteininin içinde ne tür kimsayal maddeler var ?

Zararları hakkında ciddi bilimsel bir kaynağın varsa yayınla yoksa kahve masası muhabbetiyle kimse bu ürünleri bırakmaz.

Bana ondan bahsetmeyin şundan bahsetmeyin demişsin istemiyorsan kullanmazsın kimsenin zorla gelip senin ağzına supplement dökeceği yok :)

Son düzenleme: 8 Mayıs 2012
    speedtouch, NacHo, spine ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  8. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.401
    Ödül Puanları:
    123
    1. İçeriğini tam olarak bilmiyoruz diyorsun da bu ürünler piyasaya çıkmadan önce sence hiç mi gerekli bakanlıktan onay almak zorunda değil ? Yada Türkiye de de tarım ve köy işleri bakanlığı onay veriyordu yanlış hatırlamıyorsam. Bu bakanlıklar '' aa yeni bir ürün neyse ne onay verim '' mantığıyla çalışmıyor. Hatta üretildiği ülkede daha sıkı kontrol ediliyor. Sonuçta merdiven altı üretim yerlerinde yapılmıyor bunlar.
    2. Bu yazdığınıza zaten kendiniz cevap vermişsiniz. Tek supplementte değil kullandığınız başka şeylerde de ileride nasıl bir sonuçu çıkacağını bilmiyorsunuz ama kullanılıyor. Ki supplementler üzerine de araştırmalar yapılıyor. İşe yarayıp yaramadığı hakkında yada yarar ve zararları hakkında araştırmalar yapılıyor. Bunlar makale şeklinde yayınlanıyor. Araştırıp baksaydınız keşke.
    3.Ülkemizde yetişmiş bir sürü tanınmış yada tanınmamış doktor var. Fakat milletin sitem ettiği noktayı siz anlamamışsınız bir doktora gidip protein tozu zararlı mı deseniz, genelde evet derler. Ki hepsi de kalıp şeklinde konuşur. Ülkemizde bilgili bir sürü doktorda var burada ki sitem şu Amerika da filan araştırmalar yapılıyor yukarıda dediğim gibi ve tıpta bu konu hakkında boş durmuyor. Ama Türkiye de pek bu alan üzerine araştırma yapan yok ondan bu laflar ediliyor.

Bunun yanı sıra siz sağlıklı olmak için aldığınız ilaçların bile bir sürü yan etkisi var. Yada yediğiniz yiyecekler olsun çikolatalar vs. bir sürü katkı maddesi var. Burada sadece suçu supplementleri atmak hata olur. Ve bana kalırsa yararları göz önüne alınınca ki ilerde dediğiniz gibi 50 yıl sonra zararlı olduğu kanıtlanır o zaman eyvallah denir ama şuan için sakınca yok. Eğer dediğiniz gibi her şeyden şüphe edeceksek neyle besleneceğiz biz ?

Bunun yanı sıra misal kreatinin kalp sağlığına yararları hakkında bir makale paylaşmıştım. Misal kreatini dışarıdan supplement olarak almakta sizin görüşünüze göre zararlı. Ama bilimsel olarak şuan genelde supplementlerin faydaları ortaya çıkıyor. Dediğiniz gibi 50 yıl sonra ne olur orasını bilemem.

NacHo bunu beğendi.
  9. Renesis

Renesis Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Protein tozlarının nasıl üretildiğini anlıyorum.Yumurtanın,etin,sütün de nasıl üretildiğini biliyoruz fakat ya arkasında yatan gerçekleri biliyormuyuz?Uht işleminin zararlarını,tavuklarda kullanılan antibiyotiği,gdo lu yemlerin nelere sebebiyet vereceğini vs.

http://gundem.milliyet.com.tr/-sagl...em/gundemdetay/04.04.2012/1523826/default.htm

Yani demem o ki.Et süt yumurta gibi besinlerdeki sağlıksız gerçeklerden kaçamıyoruz fakat protein tozları ve ek besinler bu sağlıksız üretimlerin nirvanası.Peynir altı suyu diyoruz ısıtma soğutma süzme vs yapılıyor diye düşünüyoruz ama o peynir nasıl bir peynir kim bilir,nasıl üretiliyor,hangi kimyasal maddeler katılıyor vs daha nice sorular.

Kıytırık yumurtada bile nasıl sağlıksız gerçekler çıkıyor karşımıza.Protein tozlarında kim bilir neler var...

Protein tozu kullanmaya benimde ihtiyacım var.Fakat ortada böyle gerçekler varken nasıl güvenebilirim ki...

10. viperking

viperking Üye

Beğenileri:
    118
    Ödül Puanları:
    53
    Arkadaşlar kusura bakmayın ama suni olarak üretilmiş herşey zararlıdır. Ha bu zararıın miktarı tartışılabilir o ayrı. Doğada ancak 100gr çok kaliteli sığır etinden alabildiğimiz 20gr lık proteini bu firmalar nasıl oluyor da 25-30gr lık ölçek toza sıkıştırabiliyorlar düşündünüz mü?

Yukarıda bahsedilen üretim aşamaalrında en gibi ek ürünler kullanılıyor, ne gibi maddeler açığa çıkıyor biliyor muyuz?

Ayırca çok fazla proteinli beslenmenin böbrekler ve karaciğer üzerinde de olumsz etkileri var. Şimdi bazıları dicek ki ben ağır spor yapıyorum çok miktarda protein bana lazım. Bu şekilde kullandığım zaman zararı olmaz. O zaman bir kan testi yaptırın bakalım üre ve kreatinin seviyeleriniz ne kadar yükselmiş gözlerinizle görün.

Ben çok proteinli beslendiğim dönemde (ki yaklaşık 3-4 aydır hem besin hem de supplement olarak kilo*2gr şeklinde alıyordum) kan değerlerim normal sınırın üstünde çıkmıştı. 1,5 ay normal beslenme yapıp supplementleri kesince hemen normal değerlere indi.

Bu şekilde herşeyin fazlası zarar mantığı kurabiliriz. Evt protein bu sporu yapanlar için bir ihtiyaç ama abartmamak koşulu ile. Salonda çok görüyorum bench e 5kg ağırlık takıp press yapanlar sanki Mr olimipa antremanından çıkmış gibi kendini proteine supplemente veriyor.

11. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.401
    Ödül Puanları:
    123
    İyi de şu var burada bu sporu kulaktan dolma değilde bilinçli araştırmalar vs. yapan üyeler şunu bilir '' öncelik doğal beslenme, ardından supplement''. Bunun yanı sıra yok mu hemen amino ve protein tozuyla irileşip kilolarını arttıracak zihniyet. O da var. Ama onlar zaten bu işe ne kadar önem veriyor ? Orası tartışılır.

Bunun yanında kişinin kendi tercihidir. Kimse buraya bak bu ürünler tamamen zararsız diyemez yada zararlı da diyemez. Bu tamamen kişinin kendi tercihidir.

Ayrıca normal doğal beslenmeyle de kan değerlerinde farklılık çıkabiliyor. Tabi ki supplementin buna etkisi yok demiyorum.

12. Renesis

Renesis Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Arkadaşlar ben protein tozları kesin kes zararlıdır ve şu şu zararları vardır demiyorum.Başlıkta da yazdığım gibi "bilmiyoruz" diyorum.Zararlı değildir diyenlerin yanılabileceğinden ve bunu söylemek için erken olacağından bahsediyorum.Uyuşturucularla ilgili örneklerimde bu yüzden...ABD'ye ve oradaki doktorlara güven olmaz diyorum.Söylediklerimi çarpıtmayın lütfen.

@BeachBoy

"Zararları hakkında ciddi bilimsel bir kaynağın varsa yayınla yoksa kahve masası muhabbetiyle kimse bu ürünleri bırakmaz."

Demişsin ama ben kimseye bu ürünleri bıraktırma çabası içerisinde değilim.Bana ne yararı olabilir ki insanların kullanmasının yada kullanmamasının.Ben sadece bu konudaki fikrimi paylaşıyorum ve yeni bir bakış açısı getirmeye çalışıyorum.

Ayrıca aldığım güçlü karşılıkları insanların(özellikle kullananların) kafasındaki soru işaretlerine ve kafalarındaki "kullanıyorum ama acaba..." düşüncelerine yoruyorum.

13. boksbody

boksbody MOD Yönetici Moderator

Beğenileri:
    2.754
    Ödül Puanları:
    123
    bence her şeyin doğalı makbuldur
    tamamen organik ve vucuda uyumlu bi toz varsa zararı olmaz
    ama başka katkı maddeleri kimyasallar ,boyalar tatlandırıcılar vs varsa ki incelemedim
    o zaman zararı elbette olacaktır.

14. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.401
    Ödül Puanları:
    123
    @Renesis

Doktorlar hakkında yazına ben cevap verdimde kendi yazınla benim yazımı okursan çarpıtma olmadığını anlarsın. Sen Türk doktorlar ne anlar diyorlar demişsin. Bende bunun nedenini söyledim.

Abd yi savunmuyorum ama yaptığınız bu Abd karşıtlığına cevap olarak ( konumuz supplementler olduğundan) Türkiye ve Abd de yapılan araştırmaları kıyaslar mısınız ? Hangisinin çalışmaları bu alanda daha fazla.

Bunun yanı sıra obaziteden bahsediyorsunuz fakat abd fast-foodun cenneti diyebiliriz. Bunu göz önüne alın bence. Bunu şöyle düşünebilirsiniz Abd de mi rakı daha fazla tüketilir Türkiye de mi ? Tarzında düşünürseniz anlatmak istediğim ufak bağı anlayabilirsiniz. Tabi ki konuyu çarpıtıyorum diye düşünüyorsanız o ayrı :)

15. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.408
    Ödül Puanları:
    123
    Renesis sana şunu söyliyim arkanda koca bir sırtlan sürüsü varken sen bu sürüye arkanı dönmüşsün sivrisineklerle uğraşıyosun. Özellikle şehirde yaşayan arkadaşlar için söylüyorum tükettikleri sağlığa zararlı ürünleri alt alta yazsalar protein tozları ilk 20 ye bile giremez.

speedtouch, NacHo ve Danny Boy bunu beğendi.
  16. NESTOR

NESTOR Üye

Beğenileri:
    178
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    dünya
    SU'yun bile fazlası orantısız alımı vücuda zararlı, ek besinleri hemen HULK olayım diye çorba gibi içmek yerine ölçüsünde ve bilincinde kullanırsan zararlı olmaz,

hatta protein tozlarını doktorlar bile günlük öğün olarak alımını tavsiye etmekte proteinle beraber bir çok mineral alımıda protein tozları sayesinde vücuda girmekte., çünkü insanımız günümüzde çok dengesiz ve eksik beslenmekte, en az aldığı şeyde protein,

dolayısı ile protein tozu zararlıdır demek yanış olur, aksine yerine göre kullandığında çok faydalıdır ...
    kimi doktorların kendi arasındaki çelişkili açıklamalarının nedeni her insanın bünyesi herşeye eşit tepki vermez mesela basit bir soda bile birinde midesine zarar verebiliyorken diğerinde midesini rahatlatabilir,

bu o sodanın sağlıksızlığından değil kişinin sağlığındaki hassaslığından/sorundan ileri gelir...
    dediğim gibi suyun bile aşırısı zarar, herşeyin başı ölçülü olmaktır...

Son düzenleme: 8 Mayıs 2012
    spine bunu beğendi.
  17. ParZ

ParZ Üye

Beğenileri:
    873
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    herşeyin fazlası zarar :D duh

18. Renesis

Renesis Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    1-Bildiğim kadarıyla Tarım Bakanlığı Onayı almak kolay o yüzden Sağlık Bakanlığı Onayı alamayan firmalar bu yola başvuruyor.

2-İngilizcem çeşitli terimlerin olduğu makaleleri okuyabilecek kadar ileri düzeyde değil.Türkçe kaynaklar zaten kısıtlı...bu ürünlerin zararı olmadığına dair yapılan bir araştırma varsa yayınlayabilirmisiniz?

3-Türk doktorlarını övmüyorum ben Amerikalı doktorlara ve o ülkenin sağlık sistemine güvenilmesine karşıyım.Çünkü ağır kapitalizmin yaşandığı bir ülke ABD.

2. mesajınızda obeziteden bahsetmişsiniz ve obezitenin en yaygın olduğu ülke ABD demişsiniz ama bende öyle söylemiştim,bir yanlış anlaşılma durumu var sanırım.

19. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.408
    Ödül Puanları:
    123
    Sağlık bakanlığından onaylı bir tane supplement adı söyliyebilirmisin bana :) ?

Cevabını ben veriyim söyliyemezsin çünki sağlık bakanlığı ilaçları denetlemekle yükümlüdür. Bu ürünler besin kategorisindedir ve sağlık bakanlığı bu ürünleri denetlemez.

themertyildiz, Big_Hammer, NacHo ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  20. Renesis

Renesis Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13

http://hardline.gen.tr/index.html

"Hardline ürünleri Sağlık Bakanlığı ve Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının onayı ve kontrolünde Türk Gıda Kodeks'ine uygun olarak üretilmektedir"

Sayfayı Paylaş