Egzersizler Hangi Saatlerde Yapılmalı

Konusu 'Kadınlara Özel - Fitness ve Antrenman' forumundadır ve hsd tarafından 27 Nisan 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 15 üye.
  1. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    İnsan organizmasında hemen her şey biyolojik ritm halindedir. Bu ritm gün boyunca değişir. Gece 24:00 ten itibaren organizma, kendini yenileme sürecine sokar.

Gün boyunca fiziksel hareketliliğinden en üst düzeyde olan süreç sona ermiş olup artık istirahate ihtiyaç duyulma süresi başlamıştır. Gece boyunca insan, bedeni için daha az enerji harcamaya ayarlanır. Gün boyunca kan dolaşımı ihtiyacın yoğun olduğu bölgelere yönlenirken uyku süresince iç organların çalışmalarının devamı için daha çok karın bölgesinde yoğunlaşır. Sabah uyanır uyanmaz, harcanan organik enerji düzeyi de artarak akşam saatlerinde en üst düzeye ulaşır. Öğleden sonra aerobik ve anaerobik kapasitenin daha yüksek olduğu bulunmuştur.
    -------------------------------------------------------------------
    Vücut ısısı sabah uyandığımızda 36.5ø dir

Gün boyunca bu ısıda 0.5ø lik bir artış gözlenir. Egzersiz sonrası vücut ısısı 1ø artar. Bu nedenle sabah yapılan egzersizlerde ısı 36.5ø den 37ø ye çıkarken akşama doğru ise 37ø den 38ø ye yükselir. Vücut ısısını olumsuz etkileyen diğer bir faktör de havanın nemidir. Sabah havanın sıcaklığı 24ø iken, vücut ısısı 33ø olmasına rağmen birey kendi ısısını düşürebilir. Fakat öğleden sonra çevre ısısı 32ø ye çıktığında rutubet ile birlikte organizmayı olumsuz etkileyecektir. Eğer havada daha çok ısı molekülleri varsa ter cilt yüzeyinde rahatlıkla buharlaşamaz ve egzersiz anında stres artar.

Egzersizde doğru giysi faktörü

Havanın sıcak olduğu süreçlerde naylon taytlardan kaçınılması, su kaybının mümkün olduğunca minimalde tutulması gerekir. Yazın ter emici merserize, kışın ise pamuklu giysiler, egzersiz performansı açısından büyük katkı sağlar. Aynı zamanda su kaybından kaynaklanacak olumsuzluklardan da korunmuş oluruz.

Alışkanlıklarınızı gözardı etmeyin!

Sabahları erken uyanıp kendilerini çok enerjik hissedenler egzersiz tercihini sabahtan yana kullanabilirler, bir şartla... Kişide bir şeker düşüklüğü (hipoglisemi) yoksa sabah kalkınca metabolizmanın su ihtiyacını karşıladıktan sonra; bu da oda sıcaklığında bir bardak su içimidir.

Deliksiz bir uyku mu istiyorsunuz?

O zaman düzenli olarak egzersiz yapmalısınız. Ama bu yapılan egzersiz saati kesinlikle uyku öncesine yakın olmamalıdır. En uygun saatler, öğleden sonraki saat dilimleridir. Bu saatlerde egzersizle artmış vücut ısısında bir düşüş meydana gelir ve uykuya dalış kolaylaşır.

Her saat doğru saat midir?

Eğer düzenli olarak o saate yaşantınızda sadık kalıyorsanız, sağlık açısından da herhangi bir sorununuz yok ise sabahın 06:00 sında da egzersiz yapabilirsiniz. Ama öncesinde 5-10 dakika germe çalışmaları yaparak kaslarımızı hazırlamak şartıyla... Sağlıklı yaşam için egzersizi yaşantınızla bütünleştirin.

veaN, SRTN, adonis98 ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  2. ARWENPOWER

ARWENPOWER Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Fitness ve Aerobic antrenör
    Yer:
    avrupa
    bayanlarin gece egzersiz yapmalari cok fayda getirmiyormus ve kalbi cok yoruyormus. Buradan bayan arkadaslarima duyuruyorum.

benekli bunu beğendi.
  3. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    yapılan araştırmalarda normal peryotlarda yatıp kalkan bayanların en zinde oldugu saat 11.00 erkeklerin ise 15.00 miş

benekli bunu beğendi.
  4. ARWENPOWER

ARWENPOWER Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    avrupa
    Flexor yazdigin dogru ama simdiki yeni bilgiler saatleri biraz degistirdi :D Ehh bilim adamlari yeni yeni seyler buluyor olan bize oluyor.

5. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    o zaman sen merak etme ilerde onuda degiştirirler en iyisi hep aynı saatte yapmak :)

sporcu. ve Pinky bunu beğendi.
  6. ARWENPOWER

ARWENPOWER Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    avrupa
  7. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    bir detay ben kendimi antrenmandan sora çok zinde hissediyorum işten gelipte idmana gideceğim zaman çok bitkin oluyorum ama idman sonunda çok daha dinç olacağımı bildiğim için seve seve gidiyorum ve gerçek söylüyorum bir idman daha yapasım geliyor ama bu zarar bunuda biliyorum hele de çalıştığım bölgenin hakkını verdiysem :D hakkını ver antrenmanın bas biraz bas MAYK :D

sporcu. ve Pinky bunu beğendi.
  8. ARWENPOWER

ARWENPOWER Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    avrupa
    HSD erkeklerde idmandan sonra kendini iyi hissetmek demek idmanda testosteron hormonunu en yğksek sekilde harcamis ve artirmissin demektir ve ıdmandan sonra 3 saat gibi insan kendini iyi hisseder.

ADANALI1980 ve sadicn1811 bunu beğendi.
  9. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    bak bunu bilmiyordum ARWENPOWER teşekkürler

10. fırat 26

fırat 26 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    MASKOTLUK BİTTİ
    hsd aynı şekilde bende antremandan sonra dinç oluyorum.ama ben buna üzülüyorum çünkü ben antremandan yorgun bitkin çımak istiyorum ve bazen agrı olmuyor.ama kanı calısdıgım kasa pompalandıgını hissedebiliyorum.yani antremandan sonra sanki hiç çalısmamıs gibi dinç ve agrısız bi gün yasıyorum.acaba bi yerlerde hatamı yapıyorum bilemiyorum

11. gardyan

gardyan Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    abicim ben sabah 1 saat akşam 1saat yapıorum sizce doğru mu?

12. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    bence insan bir nevi kendinin bilim adamıdır. neden mi? çünkü herkes aynı bünyeye ve aynı şartlara sahip değildir. birine saat 5te antreman yapmak iyi geliyorsa bir başkasına saat 8 iyi geliyordur. kişi vücudunu iyi tanıyorsa onun dilinden anlıyorsa ne zaman antreman yapacağına da kolaylıkla karar verir, ne zaman daha güçlü daha verimli olacağını bilir. mesela ben öyle yapıyorum. ne zaman antremanımın hakkını vererek yapacağımı bilip o saatte yapıyorum. örneğin bir gün antremanımı yapacak zaman bulamadığım için akşam 9da yapmak istedim. fakat ağırlıkların altında eziliyordum az daha :)

13. uur38

uur38 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaslar merhaba. Ben aksamları duzenli olarak 9.30 - 10.30 arasında calısıyorum ve saat 12.00 cıvarı uyuyorum sizce bu dogru bi calısma sitilimi?

14. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    saatleri 21.30-22.30 arası dediğini varsayarak, sorun teşkil etmez diyorum. Nitekimde bende kendimi bildim bileli bu saatler arası yaparım. Ama uyumadan önce protein için yeterli zaman kalmıyor sana. Ben daha geç yatıyorum çünkü.

15. uur38

uur38 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    evet 21.30-22.30 arası demek istemistim pardon saat 00.30 gibi de yatıyorum bu zaman aralıgında sanırım portein ihtiyacımı karsılarım spordan sonra.

16. kujum

kujum Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    haftaiçi iş dolayısıyla akşam iş çıkışı antreman yapıyorum,haftasonu ise sabah erken saatlerde oluyor,kendi açımdan haftaiçi akşam saatlerinde(19.30-21.00) yaptığım sporun daha faydalı olduğunu görüyorum..

17. JaM

JaM Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Bursa
    yeni supplement kombinem ile antrenman saatimi 07 veya 08 gibi planlıyorum
    ama bunca zaman alışılagelen, D.Wolf'ün de dediği gibi, en azından 3-4 öğün yemek yenilmeden, karboyu almadan gidilmesi gözümü korkutuyor
    bazı firmaların sitelerinde verdikleri örnek programlarda AM Training Days diye 07de idman yapıyorlar ve idmana belki kahvaltı bile yapmadan protein tozu ve nox ile başlıyorlar
    böyle erken saatte idman yapan arkadaşlar var ise kahvaltı yapmadan nox ile antrenmana gelmek etkili oluyor mu sormak istiyorum
    denemeden ve olası bir sakatlıktan önce foruma danışmak istedim

18. sweet_

sweet_ Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Ben çok sık egzersiz yapmam arada yapıyorum onuda geceleri bir kaç dakika yapınca yeterli oluyor.Gerçi bu aralar hiç egzersiz yapmıyorum.

19. durden

durden Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    ben 19.00-21.00 arası yapıyorum aslında kötü bi zamanlama ama bu saat uygun geliyor :)

20. bazil

bazil Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    bende 18.00-20.00 aralarında spor yapıyorum ve spora gitmeden önce bişeyler yiyiyorum acaba aç karnına gitsem daha iyi olur yoksa tok karnına mı?

Sayfayı Paylaş