EGZERSİZ /SPOR YAPARKEN NABIZ ÖLÇMEK ÖNEMLİMİDİR?

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve kim tarafından 21 Haziran 2006 başlatılmıştır.

1. kim

kim Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    EGZERSİZ /SPOR YAPARKEN NABIZ ÖLÇMEK ÖNEMLİMİDİR?

Egzersiz ve spor yaparken nabız ölçmek hem sağlığımızı tehlikeye atmamak hem de yapmakta olduğumuz spordan ne düzeyde yararlandığımızı anlamak açısından önem taşımaktadır. Nabız ölçmek kalp atım sayısını ölçmekle aynı anlama gelmektedir.her yaş grubunda ve kondisyon düzeyinde kalp atış hızı değişmektedir. Nabız ölçmek kalp atıp sayısını ölçmekle aynı anlama gelmektedir. Hareket halinde iken kalp dinlenme durumuna göre daha hızlı atmaktadır. Dikkat edilmesi gereken nokta kalbi kaldırabileceğinden daha fazla zorlamamaktır. Özellikle ileri yaşlarda ve hareketsiz kişilerde kalp atış hızı daha da önemlidir. Aerobik bir çalışma en az 12 dakika sürmelidir bu süre nabzın “faydalı antrenman sınırının” içinde olduğu zamandır. Aerobik egzersizlerde maksimum kalp atım sayısının belirlenmesi çalışma amaç ve verimi için önemlidir. Bu sayı 220-Yaş formülüyle hesaplanmaktadır. Bu formüle göre ; 20 yaşındaki bir kişinin maksimum kalp atım sayısı 200 , 50 yaşındaki bir kişinin ise 170’dir. Aerobik çalışma sırasında kalp atım sayısı maksimum kalp atım sayısının %50-80’i aralığında değişmektedir. Bu hesaplamaya göre 20 yaşındaki bir kişinin nabzı 100-160 ,50 yaşında bir kişinin ise 85-136 arasında değişmelidir. Bunun üstündeki nabız sayısı , daha fazla aerobik yarar sağlamamaktadır. Aerobik egzersiz ile yağ yakımı için en iyi sonuçlar nabzın en az 12 dakika aerobik sınırda kalması ile elde edilmektedir. Isınma , soğuma hareketlerinde geçen süre buna dahil değildir.bu süreyi uzatır ve çalışma sıklığını artırırsanız istediğiniz amaca ulaşmanız daha çabuk ve verimli olacaktır.

NABIZ ÖLÇME YÖNTEMİ NEDİR?
    Kalp atışları ya boyun ya da el bileğinden rahatça hissedilebilmektedir. Bileğinizde baş parmağınızın olduğu tarafta , boynunuzda ise kulağınızın altından nabız ölçebilirsiniz. Kalp atışları ALTI saniye süresince sayıldıktan sonra ON saniye kalp atımı sayılarak altı ile çarpıldığında elde edilen sayı kalbin dinlenme anındaki atış hızıdır. Örneğin , ON saniye içinde kalp atımı 10 ise , dakikada kalp atımı 60 demektir. Bu rakam erkeklerde ise ortalama 70 , kadınlar için 80’dir. Bir kişinin kondüsyon düzeyi attıkça dinlenme halinde kalp atış hızı da azalmaktadır.

Sayfayı Paylaş