egik sehpada press

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve thranduil tarafından 13 Mart 2007 başlatılmıştır.

1. thranduil

thranduil Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    herkese mrb

arkadaslar eğik sehpanın açısını, üst göğüs seviyesi ile tam dik seviye arasında( omuz press yaptıgımız ) tutsak ve bu aralıkta açıyı degiştirerek press yapsak hareket tam olarak nereye vurur hangi kaslar çalısır? sizce gerek var mı böyle bir press e?

2. zülküf turan

zülküf turan Özel Üye

Beğenileri:
    126
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    vücut geliştirme kitap yazarı.
    Yer:
    mersin
    ön ohuz kaslarını etkiler

3. CENTAUR

CENTAUR Guest

Bu konudaki düşünceni başka bir başlıktan biliyorum ve aslında fikrin güzel ben bunu deneyip yapmayı

düşünüyorum hatta başladım ön omuz ve üst göğsün en üst kısımları egzersizden beraber etkileniyor ama bana

sanki biraz ön omuza daha çok vuruyor gibi geliyor esasında buradaki önemli konu; 'ön omuzu hem omuz

antrenmanında hemde biraz göğüs antrenmanında çalıştırmak doğru olurmu' olduğunu tahmin ediyorum ve

gelecek cevapları bende merak ediyorum.

Aslında istediğin etkiyi yaratacağını tahmin ettiğim cable cross düzeneğinde yapılan bir egzersiz var ama ismini

bilmiyorum tarifide biraz zor biraz araştırayım rastlarsam linki veya resmini koyarım buraya.

Bide ben sana bi soru sorayım sence butterfly ı koltuğu alçaltarak ve tutuşumuzu daha yükselterek üst göğüsün

birazdaha yüksek kısımlarına etki sağlayabilir miyiz sence?

4. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    arkadaşlar eğer üst göğüs çalışacaksanız açı, ki tavsiye edileni budur, 30 ila 45 dereceler arasında olmalı. 45 in üstü daha çok omuzu etkiliyor. ben de denedim ve bazı üst göğüs sehpalarında benim ön omuzlarım tutuluyor.

benim sana tavsiyem eğer varsa böyle ayarlanabilir bi sehpa bunun açısını 30 ile 45 dereceleri arasında değiştir. 45 in üstünde işin içine ön omuz girer. göğüs çalışırken ön omuzu çalıştırmanın bi faydası olmaz, göğüsün gelişmez istediğin şekilde.

5. CENTAUR

CENTAUR Guest

Tabiiki öyle tranduil nası düşünüyor bilmiyorum ama benim düşündüğüm olay 30-45 derecelik açıyla çalıştığımız dışında ek olarak, yani tamamlayıcı egzersiz olarak ağırlığı ön omuzla paylaştırmak pahasına olsun ült göğsün birazdaha üstünü vurabilme çabası yani clavicula (köprücük kemiği) hizasına kadar şişkinlik vermek için. Aslında güzel biyere deyindin temel egzersiz olan eğikte press'i tamamen bu açıyla yapmak yanlış.

6. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Hit sisteminde üst göğüs hareketi yapıldığında omuza ayrıca press hareketi verilmiyor yani incline press deltoidleri de oldukça iyi vuruyor. 45 dereceyi geçtikten sonra ise göğüsün etkisi ciddi oranda azalacaktır.
    Ben de incline press'e fazlasıyla yüklendiğim için anterior deltoids için ekstra hiçbir hareket yapmıyorum.

7. thranduil

thranduil Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0

aslında denemedim benim programıma butterfly yok ama mantıklı geliyor... bence denenebilir...

8. CENTAUR

CENTAUR Guest

Yalnız benim çalıştığım sehpanın açısından emin değilim 45 in altında olabilir, bu yüzden ön omuzu nadiren hissediyorum.

9. zülküf turan

zülküf turan Özel Üye

Beğenileri:
    126
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    vücut geliştirme kitap yazarı.
    Yer:
    mersin
    bu konu ileri seviyede vücutcular için ideal olanıdır ama müsabakada olsun veya ant. olsun vücutcuyu üstü cıplak görünce ilk dikkati ceken yerdir ve genelde ön omuz çalışmaları ile üst göğüs çalışmalarını bir birinden ayırarak yapılan çalışmalarda adale bir bütün olarak çalışmaz veya buna etki eden köprüçük kemiğidir de denile bilir son fitness kursunda buna değinmiştim şöyle anlatayım bir set üst göğüs bir set ön omuz ve bunu değişik 3 hareketle çalışmanı süslersen belirli bir zaman sonra "buda 6-8 hafta olabilir" vutcunun deyimiyle yandan gögüs pozunda üst göğüs kaslarının üzerine bir bardak koyabilirsin "buda arnoldun tabiri" birde şunu vurgulayayım üst göğüs acı olarak 15 dereceden başlayarak 45 dereceye kadar yüksele bilir çünkü bazı adaleler bu acıdan cevap verebilir. not: bu çalışmayı normal ant. düzeneğinden ayırın çünkü özel çalışmadır sporcu eksik gördüğü veya hissetiği adale gurubunua öncelik verir.

10. donatello

donatello Yeni Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Benim salonda çalıştığım sehpanın açısı yaklaşık 40 derece ve iyi etkilediğini hissediyorum. Ben bu açının daha faydalı olacağı kanaatindeyim.

11. kliwaj

kliwaj Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    bizim salondaki incline b. press machine var resmi bu ama bunda çalişirken sanki ön omuzun çaliştiğini daha çok hissediyorum

12. Tolgaa

Tolgaa Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Benim çalıştığım sehpaya göre baya dik.... gerçi resim yanıltıcı olabilir ama bana 65-70 derecelik bir açısı varmış gibi geldi... bence salondaki hocayla bir konuş...

selamlar....

13. CENTAUR

CENTAUR Guest

Onunla alakası yok düzeneğin koltuğu sandalye gibi dümdüz de olabilirdi ve böyle sırtını yaslayıp sandalye gibi oturduğun göğüs press makineleri de var. Yani oradaki sahpanın açısı seni yanıltmasın önemli olan tutamaçların sehpaya olan açısı ;) .

14. Tolgaa

Tolgaa Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Sağol Centaur, bunu öğrendiğim iyi oldu ;)

15. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Bu harekete açı dikleştikçe omuzu açı yataylaştıkçada yoğunluk göğüsü çalıştırır inciline sehbasını iki açıda kullanılmasında yarar vardır önce normal açıda birkaç ay daha sonra 10-15 derece daha yükselterek calvicular ı (omuz ile göğüs arasında kalan kemik) doldurmak gerekir burada ön omuzun antreor kısmı göğüsle birleştiğinden göğüs antremanın %20 omuza , omuz antremanın %10 göğüse kaçmaktadır.. fakat çoğu kişinin de yapmış olduğu yanlış direk bu bölgeyi doldurmaktır bu bölge dolması en güç bölgedir kemik oranı fazla olup kas oranı azdır eğerki pectoral major ve minör doyuma ulaşmamışsa yıllarca uğraşacaksınız demektir fakat minör ve major doyuma ulaştığında yapacağınız incline ve dencline büyük sonuçlar verecektir çünkü diğerlerine göre zayıf olduğundan daha çok etkilenecektir..

bir kişinin eğer sol kolu zayıf sağ kolu kuvetli ise sağ daha çok ağırlık kaldırır fakat sol daha çok etkilenir :)

16. androm

androm Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Paris
    Flexor selam,
    bu bahsettigin pectoral major ve minor oyum konusunu acar misin ?
    ust gogusum benim de en buyuk eksigim !!

Sayfayı Paylaş